ma.gurustroykix.ru

Како да се направи смеса правилно

Содржина:

Ако сакате да се намали што е можно поскоро на трошоците за изградба или поправка работа, тоа е вреди да се заборави за готов за кои цената е многу повеќе од цената на песок и цемент, кои се потребни за производство на обемот на цементното млеко. Прво на сите, ќе треба висок квалитет на цемент за производство на решението. Како да направите решение цемент дома?

Видеа на тема "ѕидови гипс со своите раце инјекциска смеса"

шема цемент

шема за производство на цемент.

Видео на тема "Како да се измеша инјекциска смеса правилно"

Цемент дома

Производство на цемент во домот овозможува да се добие овој материјал неопходен во изградбата, додека со користење на најмалку износот на ресурси. Проверете на популарни начини на само-производство на цемент.

Кит за поправка на пукнатини и процепи во покривката на подот направени на овој начин: Се меша со јаглен пепел со вар и вода да се разреди на конзистентноста на масти павлака. Со цел да се направи на цемент, кит наменет за бунари, метални садови, дупки во метални предмети, котли, се 15 дела на вар, 30 делови на графит прашина, 40 делови на белите Барите и се меша на добиената смеса до саканата густина со ленено масло лак.

За одредување на железо камен подготви зацементира рацете од следниве опции: Каолин (2 делови), шеќер (20 дела), калциум хидроксид (3 дела), земјата креда (4 дела), натриум силикат (15 дела) беше измешан секој doughlike мазна. Керамика корисно за подготовка, како цемент, 2 дела од хидрирана вар каша со 5 белки од јајца, се разредува со 2 дела вода мешавина, каша со 10 делови од гипс.

Подготовка на материјали

Производство Шема Портланд влажни процес

Шема производство влажни процес на портланд цемент.

Како да се направи решение на цемент? На првиот чекор на добивање на цемент кашеста маса - подготовка. Трансферот на сад во кој фабриката ќе се зацврсти. Обемот на контејнерот мора да одговара на јачината на звукот, која се планира да се направи. Ако садовите се помалку од планираниот износ, потребно е да се избере решение од земјата. Ако контејнери ќе биде многу голема, што не може да се создаде стандардна маса, се уште чукнам во грутки.

Покрај тоа, ќе треба прилично стабилна капацитет. Забележи како силна ѕидот на крвниот сад. Исто така не се препорачува да се земе сад во кој долниот тенки ѕидови, како што не е дозволено да се меша квалитетни решенија. Најдобро решение за домашна средина станува стара леано железо када.

За народните маси, во прилог на јадења, ќе треба посебна алатка за создавање на повеќето соодветно решение. Обично се користи посебен миксер изградба план, но квалификувани државјани за оваа намена вклопуваат во вообичаените вежба со додатоци (размахване).

подготовка на компоненти

Ако гаража е за многу години една кеса од цемент, од неговата употреба треба да се избегнува. Со цел да се добие висок квалитет на решение, се важни и песок спецификации: чистота, униформност, отсуство на нечистотии. Најдобра опција - кариера изми песок.

компоненти коло вклучени во инјекциска смеса

компоненти коло вклучени во кашеста маса на цемент.

Видео на тема "Како да се измеша решение за фондацијата"

Се наоѓа во предниот дел на работата на сите потребни материјали и алатки се повеќето блиски до во непријатна ситуација, да не биде кога сакате да "работи" на компонентите на решението. Тогаш ќе треба да се кваси, во прав за производство на цемент решение, со цел да се избегне паѓање во масата на отпад и создавање грутки, кои во голема мера ја намалува нејзиниот квалитет и адстрингентно својства. Во подготовката на цементен малтер за малтерисување е потребно да го користите сито со клетки 5x5 mm, за камен - со клетки 10x10 mm.

Ова е проследено за да се одреди односот на секој елемент во составот на растворот. Во оваа фаза, мора да се запамети дека нечистотија користење на квалитетот песок цемент треба да биде низок или номинална. Исто така, наведуваат класичен однос кој се користи градители текот на времето: 1 дел цемент меша со 3 дела песок. Сите компоненти обично се мери со помош на тегови или одредени јадења.

Често во текот на изградбата на цемент е потребно да не се подготви за вообичаените рецепт, кој е прифатен во сите градилишта во светот. Нестандардни мешавина добиена преку разни нечистотии. Тие може да се изменуваат својствата на решение за цемент, на пример, бавното темпо за подолг работа со решение или промена на брзината на стврднување агент за подобрување на својствата на вискозност на масата така што станува збор нодуларен и свитливи за апликација за тешки области.

Постојат некои видови на малтери: слаби, нормална, мрсна. Задебелување инјекциона смеса е мешавина која содржи многу на компонентата на врзивно средство.

Ова решение може брзо да се зацврсти, но по користење суши и пукнатини, па затоа е краткотрајна.

Видеа на тема "Како да се подготват цементен малтер за малтерисување"

потрошувачката на маса материјали во подготовката на инјекциска смеса

потрошувачката на маса материјали во подготовката на редок цемент цемент.

Видеа на тема "Како да се подготват решение од мешавина на малтер ѕидовите?"

Нормално цементен малтер - тежина, каде што пропорции правилно забележани елементи. Ваквото решение не е брзо добивање на ладно, но тоа не се формира пукнатини, тоа е издржлив и силен. Слаби малтер - тежина, што не е доволно врзивно средство компонента, ова решение не се, ако не се разредува со цемент нешто.

Видео на "решение мачкам со рака како да се направи gartsovku ферман и гипс"

Без оглед на квалитетот решение рецепт за производство на цемент - ова е таква мешавина, која во текот на работата не се шири и има среден или висок вискозитет. Заедно со оваа смеса не треба да биде премногу сува, бидејќи тоа предизвикува губење на инјекциска смеса зајакнување квалитети не ѕидарски чуваат во овој случај.

Подготовка на растворот

Така, во сад истурете цемент слој, а потоа слој од песок, а потоа повторно ќе се врати, цемент и песок. Бројот на таквите слоеви не треба да биде помал од шест, тоа ќе им даде можност да се меша состојки во квалитативен начин. Песок и цемент се става во форма на кревет слоеви на вкупна висина од околу 200-300mm.

Промешајте за да се започне правилно песок со цемент. Микс на цвет кревет на хомогеност лопати неколку пати. Не заборавајте да го "интензитет" на концептот на мешање. Без конкретен процес на мешање постапка не е да се добие квалитет на решение. Консултира потоа смесата се просејува преку парична казна сито кој има големина на решетката на 3x3 мм, но не и помалку. Изедначување на смесата треба да биде блиску до апсолутна.

Кога суви состојки се мешаат, не е возможно да додадете вода и други течности. Додавање на течност во смесата треба да биде постепено и многу точно. Полека истурете во вода на маса стекнато со потребните конзистентност. Ако имаше повеќе вода отколку што е потребно, тоа е постепено инфузија ќе им обезбеди можност да се запре во времето.

Видео на "изградба подготовка на решение"

Температурата на течноста не треба да биде многу високо или многу ниско ниво. Земе вода на нормална температура еднаква на животната средина. Поставување производство е потребно повеќе густа раствор и пополнување - течност. Директно мачкам многу цемент решение, особено ако се користи влажна песок. Сега дека знаете како да се направи куќа од цементен малтер.

Конечно се забележи дека гранатата е материјал кој не може да се чуваат. Ова се должи на висок вискозитет на цемент, поради што решението е во можност брзо да се зацврсти и да стане несоодветни за употреба во градежништвото работа. Составот, која е добиена по мешање е достапен за уште еден час на барање на влажен песок и до 3 часа, кога беше донесена сува песок.

Еве што треба правилно да се направи цемент.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на прекурсор раствор на ѕидовитеПроизводство на прекурсор раствор на ѕидовите
Што да се избере инјекциска смеса за заптивање на спојници во бањата?Што да се избере инјекциска смеса за заптивање на спојници во бањата?
Како да се измеша цементКако да се измеша цемент
Како да се меша малтерКако да се меша малтер
Својства и примена на цемент или нагласувајќиСвојства и примена на цемент или нагласувајќи
Мешање сооднос на ѕидарскиМешање сооднос на ѕидарски
Пропорции решение за гипсПропорции решение за гипс
Keramzitoblok: броење на износот на раствор за обликувањеKeramzitoblok: броење на износот на раствор за обликување
Пропорции за подготовка на смесаПропорции за подготовка на смеса
Составот на конкретни услови за развојСоставот на конкретни услови за развој
» » » Како да се направи смеса правилно

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија