ma.gurustroykix.ru

Основи на летниковци со своите раце

Содржина:

Белведер белведер расправии. Оттука, варијации на Фондацијата, исто така, ќе бидат различни. Ако планирате пергола уред лесно и не е многу голема, што веројатно може да се направи без основа. Ова ќе се поедностави процесот на изградба на белведер со раце.

Видеа на тема "основа за белведер"

фондацијата

Ако областа на медиум почвата, крупен песок или камен, а потоа да се постават темелите мора да се направи до длабочина од 40-70 см.

Поврзани видеа "Арбор со рацете | основа (Дел 1) | градина дупчалка со спирална бургија во акција"

Но, ако пријатна место за одмор разликува темелност, се гради на тешки градежни материјали и зафаќа голем простор, тогаш оваа опција може да не е без основа. Прашањето е: каков вид да се избере? На оваа и ќе зборуваме понатаму. Основи на летниковци - најважен елемент кој треба да се обрне внимание во на прво место.

Критериуми за избор на подрумот под белведер

Од она што е првенствено зависи од природата на темелите за изградба на белведер? Тоа е прилично едноставна: проектирање и изградба на почвата достапни на сајтот. Пред да се започне изградба на Арбор со своите раце, да обрнат внимание на следниве важни фактори.

Ајде да зборуваме за земјата.

Најоптимална и стабилна опција ќе биде присуството во средни област, големи песочни и карпести почви.

Возење уредот под Арбор основањето

Возење уредот под Арбор фондацијата.

Во ова сценарио, вие не треба многу длабочина обележувачи основните Арбор база -. Доста висина во опсег од 40 до 70 см кавга во градењето на оваа основа ќе имаат некои.

Ова е особено точно за оние области каде што нивото на подземните води е пониска од точка на пенетрација на основа или неговите рамки. За песоклива почва, можете да користите било која од горенаведените три типа на дното. Уништување не е точно ќе се случи.

Но, во случај кога песоклива почва е вода-заситени држава, т.н. жив песок, треба да се биде многу внимателен. Еве уредот на било која структура ќе бидат различни комплексност.

Во овој случај, тоа ќе биде најмногу се препорачува да се добие совет од експерти. Можеби ќе треба да се применуваат различни дополнителни мерки за заштита на основа од уништување. Во присуство на quicksands тоа не е најдобро да експериментирате со изградба на континуирано монолитен карактер. Особено погоден во овој текст се цилиндрична форма елементи, или може да се врши со употреба на инсталацијата Арбор рамки на.

Сметаат како проблематични глина почви. Оваа категорија може да вклучуваат кирпич, песочна кирпич почви. Таму ќе биде важен момент на нивото на знаење на подземните води, како и длабочината на која се појавува замрзнување на почвата.

Поврзани видеа "Белведер со комплексни печка со рацете Дел 3:. Фрлаат бетон"

  1. Ако сакате вашиот основа за белведер, наредени на немирното почви, тоа нема да се искриват, тогаш, во прилог на горенаведените фактори, потребно е да не се губи пред очите на структурните решение за идниот структура. Сите на предметот во влага во почвата во почвата. Тоа е како резултат на мраз издувам е дека веднаш се рефлектира на состојбата на целиот систем.
  2. Да се ​​зајакне таквите основни структури кои се користат засилување кафези, сигурен оперативен пакет основа на горните и долните ниво. Друг уред ви помага да се продолжениот природата на дното на база.

Овие нијанси ќе ви помогне да даде стабилност на дизајнот и нема да дозволи основа да бидат протерани од замрзната за време на студената сезона слој укине почви.

некои препораки

Од изградбата на основата или било што друго, треба да се подготват однапред потребните алатки и материјали, како што се:

Шема основа за монтажа Арбор

Шема основа за монтажа Арбор.

  • ниво;
  • лопата;
  • опаѓа;
  • количка;
  • миксер;
  • вежба;
  • рулет;
  • заварување машина.

Видеа на тема "Градење на белведер Дел 1 (Основањето и подни плочки)"

И многу други, потребата за која може да се појави во зависност од извршената работа (на пример, исто бугарски за арматури).

Исто така, ако сте прв да се вклучат во таква работа, нема штета ќе посоветувајте се со квалификуван специјалист. Покрај тоа, пред-градежни фирми ќе бараат да се достави потребните материјали (цемент, песок) за повеќето разумна цена за вас.

Видео на "основите за летниковци со свои раце"

Фондацијата под белведер: Видови

Шемата е темел

Шемата е темел.

Видеа на тема "Поддршка на пристаништето основа инсталација технологија"

Поаѓајќи од метод на поддршка и форми може да се разликуваат лента, и колонообразен основа плоча.

Што се однесува до колонообразен верзија, може да се смета за плус заштеди во изградбата на потрошувачката на материјали, како и од страна на комплексноста на оваа опција е најмалку скап. Ако ја споредиме со опција на лента, основа на пристаништето под белведер, направени со свои раце, за вас ќе чини 2 пати поевтини. Опција Пјер основа за уредот на немирното почви, како и релативно лесни структури, на пример, направени од дрво.

Што градежни материјали може да се користи во регенерација на гореспоменатите основа?

Ова може да биде тули, шишиња, монолитен армирано-бетонски столбови, направени од дрво или бетон, метал или азбест цементни цевки. Што да се избере, поттикне вашите финансиски можности

На пример, ако вашата локација се наоѓа во изобилство во секој природен материјал погоден за украсување на подрумот, а потоа ќе може да ја намали својата вредност многу пати, и обратно.

Ако вашиот сајт повисок степен укине почви, најверојатно ќе работи за еден вид основа куп-навој.

Таквата основа куп е во форма на метална цевка има остар врв и спирален ножот. Тоа е благодарение на нив и на дејството на нарезници купот во почвата. Овој тип на Фондацијата има многу предности, но што е најважно - својата лесна инсталација и способноста за вршење на градежни работи во сите климатски услови. Дури и на зимската сезона нема да биде пречка.

Инсталирање на таква основа столбови направени од 1,5 метри распаѓа. Но, не заборавајте дека во секој случај нема да биде во можност да се направи без уредување на купови во аглите на згради, каде што ѕидовите на крос-лого, па дури и во оние места каде што ѕидовите се поврзете на потпорен ѕид.

И ако доволно масивни градина Мебел?

Ако идните место за одмор се карактеризира со својата тежина, тоа е најдобро да се избере основа лента. Тој е добро прилагодени во случај ако вашата белведер ќе биде изграден со цигла и камен. Кои се лента фондации? Ова може да биде или монолитен отелотворување, или направени од префабрикувани делови.

Да се ​​организира еден монолитен лента фондации, ќе треба да се копа ров, се качи на кофражни, засилување и вршење фрлаат конкретни микс. Варијанта база на снимката може да се направи со користење тули, бетонски блокови или Buta.

плоча основа уред е корисно кога постои слегнување и укине почви. Овој вид претставува појавата плоча (цврста или во мрежа) со засилување. Монтирани како плоча под целата површина на идната градба.

Задолжително состојба - појавување на големината на големината на плоча периметарот. Друго име за овој елемент - лебдат. Ова се должи на нејзината способност да се движат во случај на сезонски вертикална земјата движења во исто време со почвата.

И тука е уште една необична и прилично оригинален изглед - фондација направени од гуми на возилото. Некои градители ја користите оваа опција за изградба на гаражи, па дури и куќи (дрвен).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се изгради основа столб под белведер?Како да се изгради основа столб под белведер?
Фондацијата за белведерФондацијата за белведер
Изградба на пергола на виновата лоза со свои рацеИзградба на пергола на виновата лоза со свои раце
Изградба на пергола направен од поликарбонат со своите рацеИзградба на пергола направен од поликарбонат со своите раце
Како да се изгради Арбор во источниот стил?Како да се изгради Арбор во источниот стил?
Идеи за градина arborsИдеи за градина arbors
Белведер во градината со свои рацеБелведер во градината со свои раце
Како да се изгради белведер во земјата со свои раце?Како да се изгради белведер во земјата со свои раце?
Градинарски мебел од старо материјали со свои рацеГрадинарски мебел од старо материјали со свои раце
Дизајн белведер отворени и затворениДизајн белведер отворени и затворени
» » » Основи на летниковци со своите раце

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија