ma.gurustroykix.ru

Изградба летниковци со своите раце

Содржина:

За одмор на приградски градилиштето е неопходна белведер. Тој ги надополнува дизајн пејзаж и нагласува стилот на куќата. Овој објект ви овозможува да уживаат во сенката на пладне сонцето. Тоа е место за средба на гости или на вечера со семејството.

Шема на рожници покрив Арбор.

Шема на рожници покрив Арбор.

Некои сопственици на куќи не знам, како да се изгради белведер со рацете. Но на различни материјали и можни конфигурации ви овозможува да се реализира вистински создавање на сајтот. Креирање на оригинални Arbor или пергола ќе го привлече вниманието на соседите. За изградба треба да размислат за иднината изгледот на дизајнот и за пресметување на можни трошоци.

Основа за белведер

Со цел да се заштити градежни материјали од пропаѓање и уништување, се препорачува да се направи основа за белведер. Основа може да се врши со користење на колонообразен или лента структури. Површината мора да биде внимателно мери и подредени. Тогаш тоа е потребно да се ископа ров долж периметарот на длабочина 50-80 см. На дното е поставен песок и чакал. Основа мора да биде збиен. На фондацијата е рамна, тоа е можно да се направи дрвени кофражни. Тогаш замеси цементно млеко, што се излеа во слоеви во резултат на коло.

Основата треба да бидат ослободени од пукнатини и празнини, тоа е препорачливо да се прелива решение брзо. Ако површина е голем, постапката може да се направи со неговите помошници. На еден сончев ден, експертите препорачуваат да се влажни на основа на вода и се покрива со фолија.

За изградба на фондацијата ќе треба:

Шема Арбор хексагонални пресек.

Шема Арбор хексагонални пресек.

 • за мешање раствор;
 • Штиците за кофражни;
 • песок;
 • чакал;
 • лопата;
 • полиетилен филм;
 • градежни ниво.

Површината мора да се исуши. Само после тоа да го направите на подови. Некои сопственици во текот на изградбата на градината павилјони напушти површина на бетонот. Сепак, за убава и може да биде дополнет со структура органски слика со помош на дрвени штици, декоративни плочки или камен.

Ќе треба детален дијаграм за производство на структурата.

Затоа, првиот чекор е да се изготви детален план за акција. На база на градина дрвести структури беа рамни, што треба да го направи тоа со помош на штипки и јажиња. На површината може да се стави дрвени греди или иверица одбори. Ние не треба да заборавиме за хидроизолација материјал. Впрочем, ако базата ќе се навлажни, а потоа материјалот ќе изгние. Поправи одбори може да биде со завртки или ноктите.

Во подготвителна фаза, тоа е потребно да се пресмета висината на фондацијата. Ако планирате рамка на високо ниво, тоа е потребно да се направи чекор.

Ѕидовите и столбовите на потпорни конструкции

Шема хексагонални Арбор висина од 2,6 метри.

Шема хексагонални Арбор висина од 2,6 метри.

Пред да се изгради ѕидот, ќе треба да одлучи за дестинацијата на структура. Значи, белведер лето тип има отворени страни. Потребни се објекти првенствено за заштита од силна сончева светлина. Зимски структури содржат затворени ѕидови. Во секој случај тоа е можно да се комбинираат материјали. Така, во долниот дел на структурата прави затворен и горниот лисја отворен или глазура.

Посебно внимание треба да се посвети на мислења. Тие се столбовите на покривот и целата структура. Вообичаената правоаголни или квадратни Arbor се состои од 4 колона. Тие се наоѓаат во аглите на структурата. Со цел да се дизајнира еден силен и издржлив, може да се зајакне со изградба на дополнителни мислења. Материјалот за барови поддршка често ширина од 20-30 см.

Структури за поддршка се прицврстени на основата со помош на мали стапчиња или метални делови. Снимајте материјал може да биде само-прислушување завртки или завртки. Ако сопствениците ќе одлучи да се направи со своите раце Арбор на метални елементи, потребно е да ги сликам. Ова ќе го спречи корозија. Производи од алуминиум се сигурни поддршка за вакви објекти.

За утврдување на дрвени структури ќе треба:

 • делот греди 20x30 см.;
 • кружни пили;
 • метални агли;
 • сидро завртки;
 • шрафцигер;
 • безбоен премаз.

Зраци треба да се подготвуваат за изградба беше силен и издржлив. потоа материјалот беше во прилог на база. На производите вклучени "во ритам", можно е да ги третираат со кружни пили. Потоа произведува фиксација материјали сидро завртки и агли.

кров

Возење собранието фронтон Арбор.

Возење собранието фронтон Арбор.

Во почетната фаза на изградба е потребно да се пресмета висината на покривот. На покривот може да се направи на кола. Со помош на метални делови се прицврстени за поддршка гредата столбови. Централниот одбор конекција направи Филипс. Производи мора да бидат цврсто прикачени на едни со други. Се препорачува да се користи ноктите.

Пред да ги покрие покривот, тоа е потребно да се sheathe на работ на покривот со помош на одбори. Дали постапката во круг. Материјалот за покривот, можете да изберете било. Сето тоа зависи од личен избор и пејзаж градина дизајн. На пример, популарен производ е ќерамиди или метал. Материјал претставени во различни бои. Затоа, тој е идеален за секој објект.

Градинарски мебел со своите раце Тоа треба да биде изградена со робусна покрив што ќе ги заштитат од сонцето и ветерот. Горната површина треба да се направи без празнини, материјалите се фиксни едни на други цврсто. Често, сопствениците ги користат за овие цели чеша или лим.

Оригиналниот дизајн на покривот ќе бидат направени од слама, трска или брза. На покритието е лесно да се направи. Сепак, тоа ќе потрае некое време да се соберат материјал во снопови и да ја поправите на врвот. Таквите композиции органски Барај во земјоделските и природните пејзаж дизајн.

Дополнителни осветлување во Арбор се постигнува со обвивка од поликарбонат. Материјал штити од дожд и сонце. Овие лесни и издржливи изградба. Тие се лесно да се изгради.

Светлина со структура со покрив. Како покривот може да биде поддршка крпа, се водат шатор, tarp или посебен филм. Производот може да се направи без основа и ѕидовите. Сепак, оваа опција е погодна само за летен одмор. Изградбата е лесно да се направи. Тоа е доволно за да се утврди на поддршка на метални столбови. Тогаш тоа е потребно да се поправи на обложување.

Со цел да се покрие покрив со ќерамиди, ќе ви треба:

 • материјал за покривање;
 • метални рамки;
 • иверица листови, дебелина од 20 mm;
 • мастика асфалт;
 • тепих подлога;
 • ноктите;
 • само-прислушување завртки.

Рамката на покривот е направен од листови од иверица. Така, на површината се претвора станот. Тие се фиксни со завртки и клинци. Зглобовите на одбори цврсто прикована за друг. Како резултат на тепих поддршка слој пристаништето или други водоотпорност материјали. Покривање цврсто прицврстени со клинци. И на периметарот и рабовите на површината за да се обработи битумен мастика.

Така што водата капе од покривот, тоа е можно да се поправи на специјални метални очила. Херпес зостер е поставен, почнувајќи од дното. Пред-прочистен материјал од заштитна фолија. Производи се фиксни со клинци. За да се капа не може да се види, секој слој на плочки применува на претходниот ред.

Карактеристики на изградбата на белведер

Пред да се изгради градина белведер, ќе треба да изберете локација за изградба. Дворно место мора да се усогласат со димензии на структурата. Стандард изградбата има димензии 2,5h2,5 м. Се препорачува да се избере тивка и мирна област. На Арбор треба да се превиди живописната природа. Затоа, голема предност на локацијата ќе биде близина на градина, езерце или декоративна пластика.

Внатрешни работи во затворен простор ќе биде одраз на општата стил. Затоа, треба внимателно да ги разгледа сите детали и нијанси. Значи, може да се стави на клупата на периметарот на структурата. Во центарот на собата се препорачува да се одржи мала маса. Обично, во сите конкуренции и масивни мебел не е потребно во белведер. За чување на залихи или мали детали може да се стави на мал градите на фиоки. Вие исто така може да се стави да градина додатоци.

Откако дизајнот е изграден, треба да се запамети за кои се грижат за неа. Дрвени подови треба редовно да се чисти од лисја и снег. Инаку, акумулираната влага ќе придонесе за уништување на обложување.

Градинарски мебел, создадени од рацете, ќе им даде удобност и погодност на станарите. А средбата вечер на отворено под куполата на покривот ќе биде исполнет со романтична атмосфера. Поради тоа, овие објекти се неопходен елемент во било која територија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изградба на сопствени раце белведер brevonИзградба на сопствени раце белведер brevon
Градинарски мебел да се даде: зграда со свои рацеГрадинарски мебел да се даде: зграда со свои раце
Изберете белведер стилИзберете белведер стил
Изградба на пергола на виновата лоза со свои рацеИзградба на пергола на виновата лоза со свои раце
Избор дрвести структуриИзбор дрвести структури
Изградба на пергола направен од поликарбонат со своите рацеИзградба на пергола направен од поликарбонат со своите раце
Белведер во градината со свои рацеБелведер во градината со свои раце
Како да се изгради белведер во земјата со свои раце?Како да се изгради белведер во земјата со свои раце?
Како да се изгради метал белведер?Како да се изгради метал белведер?
Монтажа на метални дрвести структуриМонтажа на метални дрвести структури
» » » Изградба летниковци со своите раце

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија