ma.gurustroykix.ru

Видови на дизајни на градината дрвести структури

Содржина:

Видео на "Видови на дрво дрвести структури"

Форма и цел

Летниковци имаат различен облик - плоштад, шестоаголни, кружни, итн, габи, pergolas, едноставно тенди - .. дрвести структури било која област дизајн стрес убавина.

цртање белведер

Цртеж Arbor 1 - најавува osnovaniya- 2 - преден sten- 3 - potolka- греди 4 - преден kryshi- 5 - kryshi- греди 6 - 7- obreshetka- песок fundament- -kirpichnye 8 колони.

Летниковци се постојани или привремени, се поставени со почетокот на летната сезона, и пред доаѓањето на зимата, собрани во подрачја заштитени од временските услови.

Дизајнот на Гејбл покрив белведер

Структура pentroof arbors: 1 - носечки дрвени konstruktsii- 2 - е поддршка stoyka- 3 - покриви материјално-4 - покрив гребен.

Видео на "типови на комори"

Дизајнот и стилот на овие објекти можат да бидат многу различни. За лето употреба да го поставите лесен пергола, кои речиси и да нема партиции и ѕидовите. Па, ако сакате една соба која може да се заштити од студот во зима, тоа е подобро да се изгради затворена структура со огништето.

Дизајнот на затворени дрвести структури често стаклен, и е сосема глуви. Тоа е една мала куќа користи за рекреација.

Особеноста на затворен дрвени летниковци во тоа што тие може да се користи и во лето и во зима. Во внатрешноста се воспостави мал центар и каучи.

Изградбата има покривот покриен летниковци, рамка, ѕидни панели, или конвенционален скала застаклување. Од павилјонот затворени изградба на овој вид се карактеризира со мали димензии.

Цртеж белведер, скара.

Цртеж белведер, скара.

Видео на "Форми на приградски besedok.30 интересни идеи"

Дрвени белведер затворен тип може да биде широк спектар на видови. Најчесто тоа е мулти-фацетирани, шестоаголни или квадрат структура. Но, круг, во комбинација форми се ретки.

На четириаголна павилјони организира летна кујна, hozblok, рекреација соби. Повеќеслојна изградба повеќе елаборат, може да се стави градинарски мебел, камин и централната маса. Тие имаат еден недостаток: тој е тешко да се организираме на мебел во тап агол, односно тие не сноси никаква функционална оптоварување. Тие, исто така е тешко да се изгради, бидејќи на карактеристики кои дефинитивно треба да бидат земени во предвид.

Стил на дизајн опфатени пергола избрани врз основа на она што го користат ќе биде во текот на зимата. Најпогодни се Фински, Англиски класичен, земја. Внатре ќе може да се стави на мал камин, шпорет или да се отвори централниот огниште.

Дизајн градина белведер направени од дрво во мавритански стил е различен сложени форми, на внатрешен простор што може лесно да се zoned.

Стил отворени конструкции

Монтажа на плочки на солидна подот.

Монтажа на плочки на солидна подот.

Да се ​​даде на најчесто се користат софтвер со отворен белведер. Нивната архитектонска форма не е затворен ѕидовите на главниот град. Тоа е можно да се изгради една или две ѕидови, кои се за да се стави во рерна.

отворен летниковци дизајн има следниве архитектонски карактеристики:

 1. Тие може да се стави на колонообразен лесни основа која е поекономично бетон.
 2. Ѕидни панели и големи застаклени отвори не се дизајнира атрактивен и лесен.
 3. Употреба на различни декоративни материјали. Рамката може да се направени од дрво и камен се користи за декорација и керамички плочки, фалсификување. Истото важи и за на кров.
Цртеж основа за белведер шатор.

Цртеж основа за белведер шатор.

Предности изградба на отворен павилјони:

 1. Ефикасност и леснотијата на градежништвото.
 2. Атрактивна оглед на овие отворени структури, тие совршено се вклопуваат во било пејзаж.
 3. Голем избор на бои и стилови.
 4. Таквите дизајни дрвести структури совршено заштити од зраците на жешкото сонце, времето и ветерот, и покрај отворен дизајн.

Дизајни летниковци доаѓаат во различни стилови:

 • класичен;
 • земја;
 • шумарството;
 • исток.

Со цел да се направи белведер себе, мора да изберете право место. Најуспешните е неговата локација длабоко во околината.

белведер дизајн треба да дејствува како природен пејзаж градина дополнуваат.

Цртање рамка кубе белведер.

Цртање рамка кубе белведер.

За хармонија во неговата изградба се користи истиот стил како куќата.

Да се ​​изгради отворен дрвени белведер, вие треба:

 1. Изберете земјиштето за изградба.
 2. Организира фондацијата. Градинарски мебел, како и било која структура, бара подготвена база. Можете да го користите лесна колонообразен или лента основа. Во текот на изградбата на затворен белведер може да се прелива армирано-бетонски монолитен плоча.
 3. За да се изгради рамка за иднината на изградба.
 4. Инсталирајте покривот.
 5. Распоредот на тротоарите или подот.
 6. Изведување на внатрешните и надворешните завршница.
 7. Проверете на внатрешниот и надворешниот дизајн.

За изградба на белведер во земјата ќе бара сет на алатки:

 • чекан;
 • ниво;
 • видов;
 • ноктите;
 • вежба рака;
 • лопата;
 • сложувалка;
 • Машини.

градежни карактеристики

На рамка на цевка Арбор.

На рамка на цевка Арбор.

Во текот на изградбата на summerhouses користат дрво од смрека, ела, ариш и даб. Сите дрвени делови се третираат со импрегнација од влага. Таквите обработката се врши на секои десет години. Кога со употреба на сулфурна импрегнирање дрво се уште обложени со специјална боја за да се заштити од влага, штетници и разни болести. Можете да ги купите на обработеното дрво, при што не е потребно за случај на дополнителни сликарство и одржување, и дека дрвото ќе трае повеќе од 20 години.

За обележување треба лопата, дрвени штипки и рулет. Веќе во оваа фаза тоа е потребно да се разгледа можноста за слободен премин за едно лице на нејзиниот периметар. Ова ќе го олесни и на реалните работа се разбира, и можните идни поправки. Треба да се запомни пред почетокот на изградбата на еден услов: изградба на градината павилјони мора да има стабилна основа, на пример, еден слој на асфалт или бетон. Соединение земјата обезбедуваат светлина основи. Заговор за Арбор целосно исчистена од сите остатоци и разни растенија, намалување на плодна почва (околу 100 mm длабочина).

пергола план од тула.

пергола план од тула.

Видео на "Форми на летото павилјони"

Постапката за градежни работи

 1. Во центарот на широк ѕидови и аглите на зграда ископа јама под бетонирање на столбови. Поле се користи во облик зрак. На долниот дел на колоната, која ќе се спушти во јама основа, обложена со битумен или квалитетот катран.
 2. Во јамата под темелите се истури малку ѓубре и цврсто го Јутарњи - тоа ќе обезбеди солидна основа и дренажа.
 3. Периметарот на јама за столбови обложени со ПВЦ фолија и се става во нив подготвени дрва. Потоа, таа е фиксна во хоризонтална положба од страна на две или три барови. Слоевите истури чакал и внимателно Јутарњи секој слој.
 4. Јамите се полни со бетон, формирање на периметарот на воздушни дел од тумба со наклон. Тоа е потребно за два дена трае поставување на бетонски мешавини.
 5. Потоа се врзува со горниот дел бетонирана столбови специјални зрак, и проверка хоризонталност се врши прицврстување завртки.

Пергола дизајн елементи

Цртеж со жица белведер крошна.

Цртеж со жица белведер крошна.

Видео на "Форми на дрвести структури на дрво. А убава идеја"

Подот во белведер направени од обични табли, барови или да се најавите Spila. Повеќето трајни кат е направен од природен камен, бетонски плочи или плочки. Кат тешко, цврст материјал не бара посебна врска со земјата. Доволно е да се чакал постелнина. Под штиците подлога треба да биде посебен изолација на материјал за покривање.

Не е најефективниот, но најекономичен е да се користи шатори направени од ПВЦ. Повеќе добри и трајни финиш - поцинкована железо или плочки. Ако заштита од влага не е премногу потребно, покривот може да биде ажур на метални прачки.

Pentroof составен од фармите поставени на двете страни на Арбор на рабовите меѓусебно поврзани со крстот член.

структура на покривот, се состои од четири рампи четири дрвени скелиња, поместена на агол во однос на точка на секоја страна центар. База создаде покривот прекривки парчиња на иверица. На врвот, може да се постават на ќерамиди.

Може да се исклучи боење и тонирање градина дизајн дрвести структури. Ова ќе им даде завршен изглед и ги заштитува објектите од ефектите на животната средина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Градина дизајн дрвести структуриГрадина дизајн дрвести структури
Што пергола тип изберат да рекреација области?Што пергола тип изберат да рекреација области?
Монтажа покрив пергола: совети и советиМонтажа покрив пергола: совети и совети
Изградба на белведер: ФазиИзградба на белведер: Фази
Кои се дрвени белведер може да биде изградена во земјата?Кои се дрвени белведер може да биде изградена во земјата?
Изградба и уредување на Арбор со своите рацеИзградба и уредување на Арбор со своите раце
Дали се белведер: инструкции за инсталацијаДали се белведер: инструкции за инсталација
Пергола: опции за изградба на своите рацеПергола: опции за изградба на своите раце
Изградба на белведер во текот на летото куќаИзградба на белведер во текот на летото куќа
Pergolas за градина - минијатурни ексклузивниPergolas за градина - минијатурни ексклузивни
» » » Видови на дизајни на градината дрвести структури

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија