ma.gurustroykix.ru

Сауна во стан со своите раце - изградба во фази

Бања одамна е омилено место за рускиот народ. Но во градовите можност да се загрее не е секогаш на располагање. затоа, претприемнички жителите на градовите или се изгради свој пареа на локалитет во близина на градина или потрага за тоа како да се изгради Сауна во стан. И, како што се испостави, ротираат како сосема не е тешко - тоа е само важно да знаете како и имате при рака потребните материјали.

Видео на "Сауна во стан, куќа, куќа, сауна со своите раце, бања со рацете"

сауни уред

сауни уред.

Впрочем, всушност, едноставно и брзо опремени убава и удобно мини сауна во станот: слики може да се гледа на интернет, и информациите се лесно да се најде и во специјализирани градежни портали и списанија. Главната работа - сите работи врши внимателно и периодично да се консултира со spetsialistami.Kakoy биде вашиот Сауна - зависи од вас. Ова може да биде инфрацрвена сауна со своите раце, и тоа е можно да се направи на струење на воздух - печка.

Поврзани видеа "Бања куќа: бидете сигурни раце Неговиот // FORUMHOUSE".

Да им овозможат на своја бања, без разлика дали тоа е финскиот Сауна во стан или типичен руски Парна бања, треба да цели три ѕид заврши. Со други зборови, можете едноставно одберете најмалата соба. Но, ако тоа не е можно, тогаш може да се изгради сауна и носечки ѕид во близина на просториите, но не и од надвор, или во зима, тоа е лесно да може да се формира кондензација. Иако во овој случај тоа е можно да им овозможат на вентилација решетка помеѓу ѕидот и потпорен ѕид на пареа соба на станот. Значи, за овој да се носи ѕид прикован барови 5x5 см и на растојание од 50-70 cm од едни на други и на целата висина на иднината сауни. Следна обложени кафез, која ќе ги преземе сите функции на лого ѕид.

Јас сцената. Изградба на рамка за иднината на пареа

Пример за изградба на сауна на балконот

Пример за изградба на сауна на балконот.

Видеа на тема "куќа во милион: градежни фази // FORUMHOUSE"

Рамка барови треба цврсто да се притисне на ѕидовите на сауна. Цевки распоред треба да се направи за пет нивоа, а се одржа пет хоризонтални линии на конвенционалните креда за оваа фолија. И на првата линија треба да се наоѓа на височина од 3 см од подот, на височина од 60 см е составен вториот, и третиот - на висина од 1 m над подот. Како резултат на тоа, алинеја 5 се добива во 5 см од таванот. Четврто - токму во средината помеѓу 5 и третата линија. Сауна Рамката самата треба да се дефинира со посебен создаден дупки преку правото на изолација, која е направена исклучиво на линии. Најоптимално чекор дупчење -. 50-70 cm За фил во тек се дрвени приклучоци и најлон приклучоци.

Врзување елементи мора да бидат прицврстени со помош на завртки, прицврстена во одборот и барови на една надолжна centerline. Назначена со тоа, просечната дебелина на барови мора да биде поголема од дебелината на другиот. За тоа е до просекот барови и продавници, тогаш ќе биде во прилог на последната фаза од работа. Ако ѕидот на лого е нерамномерно, тоа е потребно да се прилагоди на дебелина на обврзувачки елементи.

Патем, Врамување во стан е најдобро да се прави во најмалиот простор, на пример, на местото на поранешниот оставата, чајната кујна или плакарот. Ако димензиите за иднината на пареа соба се идеални, самата цевки може да се монтира директно на ѕидовите на собата. Но, ако се различни големини, треба да се инсталира на аглите посебни вертикални рамки на метар одбори. Што е најважно, на нивната висина е поголем од 5 cm од иднината локација на горните рабови. Поправи отпорни може да биде директно на подот, пред-дупчат во него две дупки и внесете најлон приклучоци. Покрај тоа, но, исто така, за да се вози на две 12 сантиметри ноктите директно во крајот на решетката, но без капи. Важно е да се претвори самите стојат вертикално, и можете да го проверете измерат или нивото на водата.

Шемата на изолација на таванот пареа

Шемата на изолација на таванот пареа.

На таванот на една куќа сауна е изградена како што следува: горниот крај на решетката комуницира со табли, кои се поставени рамно. Ова е елементите на рамката на таванот, која традиционално се прави не е надвор од барови, и на помасивна широк одбори. Тие треба да бидат поставени паралелно едни со други и на страничните ѕидови на самиот сауна. Најдобра опција за сместување - 50-70 см, само за добра локација поставата прицврстување нокти. И хоризонтално и паралелно треба да се провери со ниво на духот.

Подготвени рамка дома сауна треба да содржи стандардната локација на вратата. За таа цел, двете нозе се монтирани инсталација на рамката од вратата, и над-the-box поставени хоризонтални скокач за одредување поставата. Врата рамка помеѓу uprights се дефинира преку завртки. По поставување на лист кутија вратата е пожелно да се отстрани од нејзините шарки и го постави настрана - за да се избегне оштетување во текот на последователните операции.

Вентилација за издувни гасови и направи две рамки на дрва. Но, ако како плафон за користење на сауна таванот на просторијата, на табли или прачки на рамката треба да бидат прицврстени со помош на glassine, а само по материјалот се монтира на таванот, се врзуваат за рамка на ѕидот.

Но, за подни плочки употреба е пожелно, но во краен случај, може да се, без лак - дека не се штетни гасови. Исто така и други површини дома сауни не може да се лакирани. И подот е подобро да се постават плочки, но го направи тоа пред тоа ќе бидат поставени многу дизајнот на едно дрво.

Стадиум II. Монтажни во сауна

Монтажни во сауна

Монтажни во сауна

Видео на "Сауна во стан со своите раце Kopeisk Дел 2"

Пред поставување на електрични инсталации во домот сауна е потребно да се дефинира на логичен начин, каде што ќе се наоѓа сите греалки. Светилки може да се стави било каде. На пример, за еден кубен форма со една страна на сауна 2 метри потребата само неколку од 40-памук светилки распоредени на двете страни на клупата. Впрочем, тоа е нивниот аранжман секогаш дава мека и униформа осветлување. Но, вие може да го поправат светлата на таванот и на ѕид, кои ги покриваат нивните декоративни дрвени решетки.

Монтажа на сите електрични опрема во свој сауна е најдобро да се прави во консултација со електричар - најдобро се искусни, познавања за тоа како да се изгради Сауна во стан и го поминат во ожичување ја правилно. Дури и подобро, дека таква работа направено од страна на специјалист. Но, се разбира, е можно да се спроведе голема работа на сопствените. Така, жици песна распоред во собата треба да бидат закажани на најниско можно ниво и да помине само по должината на надворешната страна на трупот. Сите жици мора да помине низ рамката монтирани на елементите на метални црева. Нема штета или соединенија, како жици не треба да биде. Главната работа што слободните краеви на жици поставени сауна беа долго завршува за да може да се лесно да се спроведе жици на терминали и да се обезбеди полнење прекинувачи и тела.

Конечно, врската на тела во еден дом сауна може да биде само паралелно и нужно мора да помине низ прекинувачот. Фаза за овие тела треба да обезбеди грејач и моќ и осветлување кабли - да се постигне во најголем во цревото за грејач, кои завршуваат во грејната плоча.

Фаза III. Изградба на топлинска изолација во сауна

Топлинска изолација на домот Сауна треба да биде два слоја - изолација и фолија. Сами изолација ролни треба во текот на тркалање од ѕидот надолу наредени се поклопуваат и со запира кога поставување до 10 см. После тоа изолација е потребно да се поправи на ноктите каде што претходно дупчат дупки и вметнува дрвени приклучоци. Врзаната е како што следува: на врвот бар, а потоа - на дрвена табла на растојание од 1 m од подот. Сите други табли или прачки се поставени по случаен редослед.

Видео на "Сауна во стан со своите раце Kopeisk Дел 1"

Фаза IV. Плашт поставата во внатрешноста на сауна

Шема на пареа изолација ѕидови и трим поставата

Шема на пареа изолација ѕидни облоги и уреденост.

Сите руски бањи еднаш изградена од јасика и липа. Се разбира, таквите материјали не се најповолни за трајни производи за таква цврста структура, како човек, но имаат навистина лековити својства. Така, денес, овој материјал е речиси секогаш се користи за внатрешен лагер пареа соби и сауни на. Но, можете да sheathe стан сауна и конвенционален поставата.

Почнат да sheathe clapboard дома сауна од таванот што ви треба. Ако таванот на просторијата за сауна е на таванот, потребно е да ги заостри страна на фолија за себе соба со пареа. Фолијата треба да биде прикачен на членови на рамката со помош на копчињата тешко и се протегала нормална на одбори на рамката. И да се постават фолија не треба да задник, и се преклопуваат, каде што се преклопуваат ширина -. 5-10 см внатрешноста таванот sheathe треба страната влез. Шиење облоги треба посебна вкопана ноктите на секоја рамка одбор. Прво ноктите зачукуваше во еден агол во ритам со чекан, а потоа - dvoboynikom. Најекстремните на управниот одбор може да биде сошиена заеднички помине без шапка, која мора да се отстранат однапред Клиперс и влез помине во дрво - избрише крпа. На врвот на фолија е потребно да се постават изолација, бидејќи надвор од таванот на сауна. Како грејач може да биде секое минерална волна, што не дише и не се запали со еден натпревар. Но, не можете да користите пена - тоа е чудно да се доделат во токсични супстанции на воздухот.

Над минерална волна е поставен асфалт и може да продолжи да се поставата на кожата. Ако таванот сауна се монтира директно на таванот посветена на нејзината соба, сликарство фолија може да се повлече и од страна на внесување. За таа цел е сошиена со табли 4 поставата на дното и се формираат помеѓу отворите за рамка се полни изолација одбори. Следна протегала друга ткаенина и постапката се повторува.

Слично на тоа, на таванот дома сауни се скрати и неговиот ѕид. Но, во овој случај веќе мора да се запамети и места за објавување на излез. Во овие локации во одборот себе мора прво да се вежба дупка со дијаметар од кој е еднаков на дијаметарот на цревото. Тогаш тој метални црева мора да биде донесен преку дупка, а потоа се обидел одбор може да се пришиени за нивното постојано место. Ако се шијат ѕид без первази, поставата меѓу ѕидови и тавани пораби " 'рѓа" и долниот столбната плоча прикован со otkusannymi капи директно преку лајсни директно до дното плоча. Но, за да се добие добра вентилација канал низ ѕидот, на долниот раб на дното на одборот не треба да се донесе на подот - нека остане празнина од 20 mm. Покрај тоа, перваз со потребата да се шие преку дихтунзи.

V чекор. Изградба Lavochne рамка

Изградба Lavochne рамка

Изградба Lavochne рамка

Поврзани видеа "Сауна во стан? Тоа е реално!"

Krämerbrücke направи рамка за почеток сауна од баровите со дел од 40x80 mm, што може да се користи како краток одбор ви треба, се приклучи заедно со завртки.

На почетокот на работа потребно е да се шие на главната лента хоризонтално на ниво на врзување на целата ширина на ѕидот спроти влезот на третиот. Непотребно е да се направи за шиење 8-10 сантиметри завртки. Главната работа е да се капа малку удави во еден бар и тие потоа случајно никој не можеше да го допре и изгорени. Оптимално растојание помеѓу завртки - 50 sm.Takim ист начин шијат и од страна на сауна клупи. Но, до крајот на страната барови се уште треба да се закачите на лентата со бесење користење на 15 сантиметар завртки. Како резултат на тоа, должината виси на дрво треба да се parilochnoy еднакви ширина. Каде се зезнав завртки-saomrezy потребно за безбедносни цели да ја прикријат дупки со добро фитинг плута со бел лепак. Главната работа што плута беше надвор од истото дрво како тротоарите lavki.Dlya продавници имаат традиционално се користи табла 20h80 милиметри. На тротоарите е составен од надолжно и попречно плочки и би требало да биде отстранлив. Надолжни одбор по неговата должина се совпаѓа со сауни ширина и попречно - на ширина на палубата, кој не смее да биде помала од 60 cm за клупата врвот и 40 см за дното.

Фаза VI. монтажа на електрична опрема

Во последната фаза на изградба на дом сауна доаѓа монтажа на електрична опрема. Со помош на специјални завртки, испорачана со грејач создава здрав монтажа. Инсталирајте го грејачот треба висина од 20 сантиметри од подот. Околу тоа е потребно да се создаде бариера на останатите белешки на Пресвета било која форма, но не поблиску од 5 см на повеќето грејач. Помеѓу грејни елементи наредени камења со минимални грешки. Автомобилот е безбедно монтирани сијалици и електрични прекинувачи, и со завртки - песочен часовник и пропустливи вентили.

По сите монтажа работи се одземени крпа таванот и клупи и чисти со влажна крпа - и приватни сауна во свој стан е подготвен за употреба. Главната, на првиот ден сауна топло до 60 степени со отворени врати и вентили, а вториот - до 90 степени и така имаат три часа. На третиот ден од три часа за да се апсорбираат на температура од 100 степени, тогаш тоа е можно да се постави максимална температура за 40 минути и додадете време на време на камења вода топло. Почнувајќи од четвртиот ден, дома сауна може безбедно да се користи со целосна оптовареност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што големина треба да биде мала бања за капење?Што големина треба да биде мала бања за капење?
Како свои раце за да се изгради сауна со базен?Како свои раце за да се изгради сауна со базен?
Што е инфрацрвена сауна?Што е инфрацрвена сауна?
Како да се изолира тавани во сауна?Како да се изолира тавани во сауна?
За разлика од сауна бања, од гледна точка на употребаЗа разлика од сауна бања, од гледна точка на употреба
Како да се искапат во финската сауна и инфрацрвена сауна?Како да се искапат во финската сауна и инфрацрвена сауна?
Како да се бања потоне во зима?Како да се бања потоне во зима?
Електрични сауна: се изгради со свои рацеЕлектрични сауна: се изгради со свои раце
Почетна сауна во бањатаПочетна сауна во бањата
Посебен сауна уредПосебен сауна уред
» » » Сауна во стан со своите раце - изградба во фази

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија