ma.gurustroykix.ru

Изградба бања направена од трупци

Видео на "Куќи и бањи направена од трупци клуч на рака"

Дрво - ова е најстариот еко-пријателски материјал, трајни доволно и топло. Бањи се изградени долго време, тоа беше направен од дрва, а внатре беа завршени исцелување липа и јасика. Всушност дрвени трупци, исто така, имаат една убава природна структура, која не може да се замени со тули или бетонски блокови, без драматична завршница.

Сауна од дневник

Бањи на трупци се популарни, бидејќи тие се со поголема веројатност да ги задржат влага, чист и естетски префинета изглед.

Затоа, дури и Изградба на бањи од логови раширило. За да го направите ова, во тек се најавува, од кои во процесот на производство отстрани поголемиот дел од нестабилна - дрво sapwood. Но, останатите внатрешниот слој - е доволно силна и може да издржи значителните оптоварувања. круг логови прави еден вид на алатка за заеднички систем, повеќе лунарниот ритам лежиште за превенција на фрактури и чаши - на т.н. Норвешка систем на "трн-Мило ми е". Благодарение на оваа обука логовите бањи добиени со мазни и цврсти ѕидови не се деформирани од намалување. А модерна облоги и специјални импрегнација од пожар и гниење нема да ја уништат природната убавина на материјалот.

Тоа одамна е надвор од најавите сауна изградена за долго време, но денес, благодарение на технолошкиот напредок, изградба на условите на тие еколошки и топла пареа значително намалена. И сите, благодарение на високо-квалитетни обработка на трупци кои се "прилагодува" под потребната големина и од кои што се прилично лесно да се изгради. Покрај бањи на логови се многу посилни од пар на греди или било ламинирани материјал, и може да биде изградена во секој агол на сите.

денес изградба на бања од дневникот е достапна за секого, главната работа е да се знае фази на ова дело, не брзаат и внимателно ги следат препораките.

Видео на "Произведено завршувањето на бањи на круг логови. Во регионот на Москва

Јас сцената. Изборот на дрво

Карактеристичните особини на иглолистен

Карактеристичните особини на иглолистен.

Денес, cylindered логови често се направени од бор, смрека, кедар и ариш. Најпрактичниот и прифатлива опција - бор.

Главната работа е да се погледне за при изборот на дрво - е квалитетот на третманот. Впрочем, тоа зависи од него, толку цврсто изградена бања нема да биде таму со текот на времето да се бори на логови. И квалитетот на третманот може лесно да се идентификуваат на труп на површината - отколку што е убава, толку подобро за намалување на sapwood е направен.

За да се изгради сауна од дневник, модерен експерти препорачуваат изборот дрво северниот иглолистен, кој секогаш има голема густина и е многу помалку чувствителни на промените на температурата и влажноста на воздухот од другите раси. Но, бреза за изградба на бања не може да се користи - тоа е подложно на скапува.

Најчесто денес за изградба на бањи достапни користи бор, која има долга и мазна багажникот и лесно се лекува дрво.

При купувањето на круг логови е многу важно да се обрне внимание на:

  • недостаток на намалување сини дамки;
  • јадро треба да има мазна, малку потемна нијанса и заземаат три четвртини од дијаметарот;
  • на целата површина на парче да биде цврста;
  • Кога се погодени од крајот секира секира треба малку се враќа и објавување на ѕвонење звук;
  • oshkurennogo површината на трупци треба да биде светло или темно жолта боја;
  • ако постојат гранки, тие мора да седат без празнини (разлика - знак на скапани јадро).

Видео на "Преглед на изградба на куќи и бањи направени од логови"

Стадиум II. Избор сајт

Минималното растојание помеѓу зградите во областа

Минималното растојание помеѓу структурите на местото.

Видеа на тема "Градење на бања направена од трупци brevna.AKV-STROY.COM"

не секој сајт е погодна за изградба на бањи од логови. Впрочем, тоа е често, во прилог на сауна и релаксација соби, постои и базен - и се наоѓа високо на подземните води е пожелно за него.

Влезот на бањи традиционално се наоѓа на јужната страна, бидејќи во зима наноси на снег на оваа страна се топи побрзо.

А многу од вредност во областа на избор дали има бања на дрва еден кат или два спрата. Впрочем, денес беше можно, наместо на две одделни згради - колиби и бањи - не еден, бања, каде на првиот кат е погодна за ноќевања, а веднаш до бањата има дури и мала гаража за автомобил. Навистина, во каде што ѕидот на еколошки дрво, па дури и спие посилно и поздраво од ѕидовите на градот апартмани. Но polumansardu на вториот кат може безбедно да се користи за соба за билијард или одмор соба опрема.

Фаза III. поставување на основа

Фондацијата шема лента под бања

основа лента шема под бања.

потребно е основа за бања направена од трупци да се постават на длабочина на почвата замрзнување. најоптимално основа на лента, кој поради неговата обемност е во состојба да го издржат тешки товари и дневници, како што знаете, не е најлесниот материјал за изградба.

Пјер основа е погодна за изградба на бања само ако во собата ќе се состои од посебна рамка направени од дрвени греди и плочи на специјални панели, кои се монтирани на рамката. Се разбира, како дизајн бања е многу полесно отколку кога дрво цврсто, а основата веќе не е потребна на едни со други како моќен како појас. Но, од друга страна, како рамки на трупци додека не се докаже да биде сигурен. За одредени видови на основа може да се најдат во делот "Фондацијата" на нашата веб страница.

Фаза IV. Подготовка на логови

Видови на трупци за бања

Видови на трупци за бања

По ровот е исполнет со пареа, и го направија основа, тоа е потребно да се започне прелиминарните подготовка на трупци за изградба. Сите краеви на логови мора да се skived да имаат дебелина што е еднакво на врвот дијаметар.

Но, за да се изгради сопствен најавите бањи не мора да значи треба да се купат готови дрво, по обработка на фабриката. Тие можат да sostrogat рачно со помош на конвенционалните авион. Се разбира, ова работи само од страна на професионалци и бара значително искуство и вештина, но логови обработуваат рачно, многу потрајни и имаат многу поголема способност да издржат природни влијанија од фабриката сече. Факт е дека со помош на машини со дрво се отстранува само sapwood, но тој не се отстрани заштитниот слој на дрвото. Главната работа е да се заокружи со отстапувања во стандардизација на логови беа не повеќе од 1-3 см - ова е важно за да се логирате на крајот цврсто едни против други.

V чекор. Изградба на ѕидовите на дрво

Сите стекнат за изградба на најавите бања е да се испита и изберете повеќето дебели и цврсти за поставување на првата серија на ѕидови. Подобро ако тоа ќе биде најавите на ариш, која се наоѓа во влажна средина имот за да се стекнат со тврдина. Сепак, тоа не е неопходно да се изгради ѕидот на ариш - ова иглолистен на висока температура ќе одвои доволно силна миризба.

видови засекување

Видови на засекување на - на "чаша" - b - на "шепа" - на - на "Спајк" - g - ознаки "нозе" - D - vrubka греди во надворешниот stenu- e - vrubka зрак во внатрешниот stenu- w - соседство внатрешниот ѕид на надворешниот кога сечење во "шепа".

Ако логови се преземени во компанијата, тие, најверојатно, нумерирани, и тие може да биде брзо и лесно здипли на врвот на едни со други како што е прикажано на извонредни проекти.

Откако сите логови се наредени, треба да се земе некое време да се исушат. Ако не, тогаш во иднина може да предизвика пукнатини, па дури и искривување на кои порано или подоцна ќе се скрши отпорот на целата структура и неговиот интегритет.

Со цел да се изгради на подот и таванот на пареа соба, можете да користите било дрво, но не и ариш и бор. По сите овие видови дрвја, дури и по добар сушење може да се одвои од влакна смола. На 20 степени, капките се цврсти, но во топлина тие може дури и да се држиме до кожата и се отстрани само со терпентин. Идеален за изградба на видовите Сауна - трепетлика и липа, кои совршено се толерира топлина и влага, а со тоа и да поседува лековити својства.

Видеа на тема "изградба на куќи на трупци 2885105"

Фаза VI. konopatka ѕидови

По сушењето, логови може да почне да вид силикон ѕидови бањи внатре и надвор. По редење на логовите помеѓу нив секогаш останува мал јаз, која не е затворена, тоа е можно да се справи со постојано губи топлината на бања, зголемена влага и деформација поради влага инфилтрација врвот на дрва.

Konopatka ѕидови влечење

Konopatka ѕидови забавува.

Видеа на тема "Градење на клуч бања направена од трупци"

Тоа одамна е да konopatki ѕидови бањи користи мов, волна чувствува и лен забавува. Денес, повеќето од нив се во текот на т.н. изолација лента направени од јута и lnya. Тие не треба двојно konopatka како Мос и забавува дека многу го намалува времето за градење. И јута не изгние и има низок хигроскопни.

Konopatku најавите ѕидови бањи може да се направи независно. Треба да почнете со пониските слоеви на труп, обрнувајќи посебно внимание на аглите. На влакната треба да се одвиваат низ отворот и потоа зачукуваше помеѓу логови мали специјални лопата. Важно е да се konopatku еднаш околу периметарот, целосно затворање на празнините, така да не мора да се повтори целата работа. Исто така, секој ѕид на вид силикон не може - само на периметар, бидејќи се должи на цврсто управувано во чувствува кога работата се врши надвор од пропорција, тоа може да биде искривена ѕидови. Таков метод е наречен коноп "во делот".

Но, можете да вид силикон ѕидот и "поставен во" кога wove насоки и навивам во топка. На овој серпентина се подготвени шарки и, исто така, зачукуваше во жлебот на посебен лопата.

Видео на "бања направени од логови. Топ бања .."

Фаза VII. Спроведување на комуникации и инсталација на покрив

На бања на круг логови може да се инсталира како еднонасочни и Гејбл покрив. Но, за себе дрвени скелиња на покривот може безбедно да се користи во одборите на иглолистен, но претходно изложени на доволно претходно сушење.

Главната работа е да се запамети при вршење на комуникации и инсталација на покрив што чекан ноктите директно во историјата на машината заоблени не може да биде - по бања со време се намалува.

Чекор VIII. Внатрешни завршувањето бања Подобрување

Шема на пареа изолација ѕидови и трим поставата

Шема на пареа изолација ѕидни облоги и уреденост.

За внатрешна декорација на бања може да почне само кога таа ќе застане дури и ако на целата зима. Во текот на овој период, и темелите и логови ќе се реши малку под влијание на гравитацијата.

Освен, се разбира, не ми треба да се заврши - во такви бањи најчесто се ѕидот се остави како што е, бидејќи нема материјал не може да го замени природната убавина на дрво. И боја или лак во бањата не може да се користи на сите. Покрај тоа, бањата на дневникот - не е доволно топло бара сериозно изолација.

Покрај тоа, не се потребни посебни систем за вентилација во бањата на логови - ако нејзината изградба беше спроведена правилно, ѕидовите и самите ќе се "дише". И бидејќи прозорците во такви парови обично се мали. Сметаме дека ќе се прашуваат што вратата за бања може да се стави во таква рамка.

Исто така, како бања дрво совршено се справат со голема влажност на воздухот, кои сите без исклучок изложба спарени.

денес може да се нарача готови бања направени од логови, кои често се нудат од страна на многу градежни фирми. Се разбира, оваа опција елиминира одземаат многу време и многу проблеми, но тоа не чини да се изгради повеќе од една бања со рацете. но и дека, во овој случај, бања направена од трупци се уште служи со нормално користење на најмалку половина век, бања на планираните логовите рачно - и 100 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Точниот формула за пресметување кубатурата на шуматаТочниот формула за пресметување кубатурата на шумата
Топ модел проекти на дрвени кадиТоп модел проекти на дрвени кади
Таа треба да изгледа како докинг и ѕид од тули на трупци капење?Таа треба да изгледа како докинг и ѕид од тули на трупци капење?
Кои се начините на најавите кабината на трупци денес?Кои се начините на најавите кабината на трупци денес?
Изградба на дрвена куќа со свои раце: типови на куќи, материјали и методи на изградба наИзградба на дрвена куќа со свои раце: типови на куќи, материјали и методи на изградба на
Топ модел проекти на дрвени кадиТоп модел проекти на дрвени кади
Како е изградба на бањи од логовиКако е изградба на бањи од логови
Како да се изгради сопствен најавите кабината од најавите дома?Како да се изгради сопствен најавите кабината од најавите дома?
Како да се изгради најавите кабината со свои раце?Како да се изгради најавите кабината со свои раце?
Собранието технологија труп направен од профилирани дрво и логовиСобранието технологија труп направен од профилирани дрво и логови
» » » Изградба бања направена од трупци

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија