ma.gurustroykix.ru

Пепел блокови со своите раце

Видео на "баба прави пепел блокови со своите раце! Случува да се изгради, а мажите туп!"

Пепел блокови - еден од најпопуларните материјали за изградба на објекти од било кој тип. Гареж блок добиени за време на вибрациска машина за набивање на бетон во специјални калапи. Изградба на гареж блок - ефтин и брз, и ако се уште го прават дома и само-производство на овие единици, можно е да се подигне секој објект без значителен трошок.

Видео на тема "Како да се направи пепел блокови свои раце ПРОЦЕСОТ НА ДОНЕСУВАЊЕ - zolotyeruki"

видови на бриз блокови

Видови на пепел блокови.

Непотребно е производство на пепел блокови со рацете вклучува користење на специјална опрема и машини кои се најверојатно ќе биде само-направени. Така, гареж блокови имаат стандардни димензии 390h185 mm, а во нив мора да пржен три идентични дупки. Таквите блокови имаат одлична топлина и звучна изолација, доволно силни и издржливи. И што е најважно - профитабилни во секој поглед. Така, една кеса на цемент пепел блокови 36 можат да бидат произведени. И тие не треба да биде заверен - во согласност со сегашните руски закони, или пепел блокови, направени со свои раце, или опрема за нивно производство некаде да се провери на квалитетот и безбедноста не се потребни. Во принцип, од гареж блок најпрофитабилните да се изгради бања на вашиот сајт - брзо, економски и сигурно.

Како да се подготват конкретни

"Токму Бетон" за блок гареж треба да се состои од седум делови на резервоарот (по можност јаглен згура од високи печки), два дела од еден голем на прошири глина песок, два дела чакал фракции 5-15 мм, половина од серија на цемент M500 и три дела вода. Но, како полнило исто така може да бидат малтер, се прошири глина, згура, пепел, песок, чакал песок, продуктите од согорувањето на јаглен, песок, тули отпад, перлит, чакал, па дури и се третираат пилевина. Патем, пропорциите на вода се секогаш околу, а во текот важно да се забележи дека градежен материјал не течеше во текот на производството блокови. За да ја проверите доволно да се фрли грутка на земјата за квалитет, и тоа треба да се расфрлани, и кога ќе се притисне во тупаница - се држат заедно.

Видеа на тема "Како да се направи гареж блок дома: протокот на табелата форма за цврсти гареж блок"

Табела пропорции за производство shlakobloka

Табела пропорции за производство shlakobloka

Ако се користи за полнење доменен згура, тогаш тие треба да имаат никакви непотребни адитиви: дрво чипови, земјата, и сите повеќе неизгорен јаглен. Тоа е зошто тоа е важно да се унапреди згура вид, кваси низ сито. Ако за полнење се зема како гипс, бетонски згура е подготвен во однос 1 дел од гипс се меша со 3 дела згура мешавина се додава вода, сето повторно измешаат и веднаш да се користи. Вкупниот период на готвење на оваа смеса не треба да надминува 6 минути. И ова згура уште неколку часа пред подготовка на самата смеса треба да се навлажнета. Вкупно за кубен метар треба да се 350 литри вода.

Видео на "гареж блок со вашите раце"

За производство на бриз блокови на домашен терен беше квалитативни во себе пластификатор мешавина обично се додава во износ од 5 ГМ по блок кој ќе им даде добра еластичност во текот на готови градежни материјали. Таквите блокови се особено трајни, отпорни на вода, Харди, а не кршење.

Исто така, блокови може да се направи како полно тело, и шупливи. Полно работно тело - многу силни и издржливи, и повеќе од нив се користат за изградба на фондацијата. Но шупливи - лесен, но топло и изолација. Од нив ќе можат безбедно да се градат ѕидови бања или една мала куќа.

Поврзани видеа "гареж блок. Како да се направи гареж блок. Свои раце. Рачно изработени"

И, конечно, гареж блокови може да се обоени со додавање мешавина на бои: Посебен креда или прав од тресна црвени тули.

Како да се произведуваат опрема за формирање shlakoblokov

Во моментов, производство бриз блокови технологија пракса два вида - со помош на мали дрвени форми каде сува блокови, и со употреба на специјална опрема, која, исто така, може да се направи независно или со помош на еден пријател Тарнер.

А дрвени калап за производство на shlakoblokov

А дрвени калап за производство на shlakoblokov

Метод 1 со форми

Видео на "гареж блок ѕидарски / ОСНОВИ - [masterkladki]"

Таквите форми може да биде или дрво или метал. Стандардна големина - 40h20h20 види, но, во зависност од идеи, сите тие може да се направи од било кој. Ваквите форми треба да се состои од дното и страничните ѕидови. За доброто на заштеда на мувла материјал може да се направи директно клетки, од кои секоја ќе биде исполнет 4-6 единици. Да се ​​формира такво решение мора да биде доволно течности и хомогена маса и добро исполнува сите празнини.

Исто така, со цел да го блокира светлината и биле надвор поевтино, во сите облици исполнета со мешавина треба да го вметнете празни стаклени шишиња, вратот надолу. Во овој случај, вишокот решение треба да се отстранат и добро нивелиран. По 5-6 часа, шишето може да се отстрани, оставајќи празнина блокови. Сушење, како блокови треба ден, без отстранување на нив од мувла. После тоа, тие може да биде нежно се повлече и се чуваат во купови. Еден месец подоцна, тие може да се користи за изградба.

Метод 2: Користење на специјална опрема

Како метод на производство на бриз блокови - со високи перформанси и гаранција за квалитетот, но тоа бара посебна опрема. За него, тоа е потребно да се има мал мешалка и со вибрациона плоча. Да се ​​направи машина сама по себе, ќе треба челичен лим со дебелина 3,2 мм, индукција моќност на моторот од 100 вати, товари повик за нерамнотежа и вибрации како цилиндри и форма празнини.

За да се изгради машина за производство на бриз блокови, вие можете:

Чекор 1-2. На лист челик мора да се намали парче како големини: 2 матрикс на 40h25 cm 2 матрица на 20x25 cm стакло 40h15 cm, 4x4 cm ребра 4 и една клешта 39,5h19,5 mm.

Чекор 3. Од подготовките на 40h25 см и 20x25 cm да се готви матрица, конечниот димензиите на кои се 40h20h25 см. Во овој случај, заварување треба да биде поставена само надвор.

Чекор 4. На челични цевки со дијаметар од 8 cm е да се намали на празно за идните три празнини, од кои секоја - 25 см.

Возење производство на опрема за гареж блок

Возење производство на опрема за гареж блок.

Чекор 5. цевка сегменти мора да биде поставен во рамките на матрица во еден ред, вертикално, мора да на исто растојание едни од други и од ѕидовите на матрицата. Понатаму, цевката мора да бидат заварени да умре и еден на друг однапред подготвени ребра 4x4 cm, што ги става на врвот на матрицата.

Чекор 6: Да се ​​долго страна на матрицата сакате да се закачите вибратор, вметнување во монтажа своите дупки со завртки главите надолу и затегнување на ореви. Сами завртки на матрицата мора да бидат добро грабне заварување.

Чекор 7. Над вибратор мора да бидат заварени стакло 40h14 см, што ќе го заштити моторот од водата и бетон смеса. Од работ на заварување на стакло е потребна дополнителна поддршка - нога. Неопходно е да се направи матрица повеќе е потребно стабилност, бидејќи благодарение на вибратор на центарот на гравитација на целата структура е сега се раселени.

Чекор 8 до рачката на машината потребно е да ги обедини јазичиња, и опрема за производство на бриз блокови може да се користи.

Директен процесот на производство

Шема затоплување бања на shlakoblokov

Шема затоплување бања на бриз блокови.

Видео на "машина peskobloka и пепел блокови со своите раце"

Целиот процес на производство на пепел блокови со своите раце може да се подели во следниве фази:

Чекор I. Формирање

Така, во посебна форма за производство на бриз блокови, претходно натопена, сместени решение. Пополнети формулари се поставени на вибрации плоча, а тоа е вклучен за пет секунди. Во тоа време, решението е предизвикана, и смесата треба да додадете повеќе. Сега треба да се свртиме на шпорет повторно и да чекаат додека менгеме почива врз запира - тоа би значело дека процесот на формирање е завршена. Уште 5-10 секунди - и формата може да се отстрани, и секогаш пред единицата да се затвори.

На предната страна на гареж блок беше совршен, тоа е подобро да се постават надвор да се исуши на рамна гумена подлога.

Чекор II. Сушење подготвени блокови

Сега се подготвени единици мора да се остави да се исуши за период од неколку недели до неколку месеци, во зависност од температурата на воздухот и влагата.

Значи, ако се работи за производство на бриз блокови во пар, а потоа еден час ќе може полека да се направи 40-70 единици. Бетонски себе може да се меша рачно ако ви треба малку на бриз блокови, туку и за изградба на бања е подобро да се купи мал електричен миксер - така што процесот ќе оди побрзо, и блокови ќе излезе со повисок квалитет.

Чекор III. Изградба на гареж блок

Откако пепел блокови се суви, може да почнат да се градат ѕидови бања. Обично, овој процес не треба многу време. Важно е да се само околу 12 дена од денот на постојано наводнување пепел блокови со вода, а потоа и во 2 слоја proshtukaturit надвор - на згура не е однесен од дожд. И нека дизајн ќе се кандидира за најмалку една година, за да ги нема сите штетни супстанции - и можете да почнете да се вклучат во внатрешна декорација и уредување на покривот на пареа соба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гареж блок и пена блок - избор помеѓу прифатлива цена и одличен квалитетГареж блок и пена блок - избор помеѓу прифатлива цена и одличен квалитет
Како да се пресмета бројот на блокови на куќатаКако да се пресмета бројот на блокови на куќата
Комбинираат гас силикатни и се прошири глина блоковиКомбинираат гас силикатни и се прошири глина блокови
Бетонски блокови и пепел блокови за изградбаБетонски блокови и пепел блокови за изградба
Како врска гареж блокКако врска гареж блок
Изолација бањи гареж блокИзолација бањи гареж блок
Жлебови за цевки во ѕидот на гареж блокЖлебови за цевки во ѕидот на гареж блок
Пропорции решение за производство shlakoblokaПропорции решение за производство shlakobloka
Методи за правење на бриз блокови со своите рацеМетоди за правење на бриз блокови со своите раце
Како да се изгради куќа направена од гареж блок со рацетеКако да се изгради куќа направена од гареж блок со рацете
» » » Пепел блокови со своите раце

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија