ma.gurustroykix.ru

Затоплување на пареа соба - како да се создаде "термос ефект"

Главната соба бања, се разбира, може да се смета парна соба. И, се разбира, негова главна функција - долг зачувување на топла пареа, благодарение на кои има корисен ефект врз здравјето на љубителите на бања. Се согласувам дека не постои ништо полошо од пареа соба, од која сите топол воздух во еден момент, и таа станува студено. Затоа, изградба и опремување на просториите треба да се обрне посебно внимание на изолација. Оваа статија ќе ви помогне да научат и да се разбереме како е изолација на пареа. Оваа техника може да се изолира на пар во секоја бања, вклучувајќи спроведе парна бања затоплување на рамка.

Шема изолација пареа базалт волна со рефлективна површина

Шема изолација пареа базалт волна со рефлективна површина.

Општи правила за топлинска изолација

Лоша изолација на пареа може да донесе многу непријатни моменти. Во овој случај, воздухот ќе се загрева со печка е бавно, но кул брзо, концентрацијата на пареа е на ниско ниво и се доволни за целосна обработка бања. Заштеди во бариера пареа ќе доведе до неизбежна појава на мувла и брзото распаѓање на дрвени елементи на внатрешна декорација.

При изборот на материјали за изолација, треба да се посвети посебно внимание на нивната безбедност кога е изложен на висока температура, која е во соба со пареа. Дека таквите материјали се стркала базалт статии се користи за топлинска изолација. Како бариера пареа е најсигурен да се користи алуминиумска фолија.

Пред да започнете бања топлинска изолација, задолжително треба да изготви внатрешен површина. Ѕидовите и таванот се внимателно проверени, ги отстрани сите проекции, остатоци, отстранети траги од мувла и мувла. После тоа, сите површини треба да се подложат на посебен третман антисептик, кој е дизајниран за пареа соби.

Видеа на тема "Како да се загрее пред (брзо)"

Во процесот на изолација се користи не само за топлинска изолација, но исто така и други материјали кои вршат одредени функции. Затоа, во топлинска изолација се добива еден вид на "сендвич" се состои од неколку слоеви, меѓу кои не пропуштаат вода, топлинска изолација, пареа бариера и внатрешен лагер. Да го земеме еден одблизу на секој слој.

запечатување слој

Ѕид започнува со пареа од тој слој, како и надворешни ѕидови во контакт со топол воздух, може да дојде до кондензација што ќе доведе до појава на габи или гниење. Затоа, изолацијата мора да почне со било која површина слој на хидроизолација материјал, како што пластична фолија или фолија. Можете да прочитате посебен напис за тоа како да се направи бања хидроизолација.

Видеа на тема "Фондацијата хидроизолација и # # затоплување и (Бесшевни се прска) технологија"

изолационен слој

Шема бања хидроизолација ѕидови

Шема ѕидови хидроизолација бања.

Инсталација на топлина изолација слој започнува со површинска монтажа со чиста, непечатени хартија. Со ова се случува спречување на пуштање во загадувачи на воздухот. На листови хартија прицврстени многу внимателно, со голем преклопуваат. Оваа употреба на хартија ја намалува загубата на топол воздух на минимум.

Следна да се изолира површинска монтажа рамка, која е најчесто направени од антисептик импрегнирани дрвени греди 50x50 mm. Спакувани структура со одредена теренот, што одговара на ширината на ролна материјал за изолација. Во овој случај, тоа нема да биде потребно да се намали на изолација на ширина што ќе го спаси не само на износот на материјалот, но исто така и на работното време.

Видео на "Пожар во Москва Сити"

Температурата во соба со пареа може значително да надмине сто степени и материјали за изолација треба да ги исполнуваат следните услови на користење. Најчесто, со предност дадена на неоргански материјали за изолација, бидејќи тие се повеќе трајни доволно да апсорбира влага, не изгние, огноотпорни, не се оштетени на глувци и други глодари. Вообичаено, на изолација се користи минерална волна или мека синтетички плоча.

дебелина на слој од изолационен материјал зависи од конструктивни решенија изолирани површини. Треба да се запомни дека е потребна темелна изолација на таванот, каде слој на материјал најчесто се користи во два пати погуста отколку во слични документи со ѕидови. Ова се должи на фактот дека топол воздух со топлинска пареа се крева нагоре низ таванот и дека, во случај на непотполно изолација ќе се случи голема загуба на топлина.

Пареата контрола на слојот

Следно, на целата површина е покриена со изолација пареа изолација слој. Најчесто, алуминиумска фолија чин на таа функција. Овој слој, во прилог на изолација изолација од ефектите на пареа, има уште еден непобитен предност, која е да се рефлектира топлината зрачење. Поради овој имот создава "термос ефект", па во сауна повеќе топла и соба не се излади. слој пареа бариера најчесто се користат фолија со дебелина од 65 микрони. Затоплување и по можност со потенки фолија, но тоа е повеќе тешко да се работи поради мала јачина.

Шема пареа бариера ѕидови бања

Шема пареа бариера ѕидови бања.

Алуминиумска фолија е во прилог на собраа гајба или мали ноктите, или со помош на сечени пиштол. Пареа контрола слој мора да биде монолитен, па затоа е неопходно да се користи посебна лента за лепење на фолија. Топлинска изолација материјал во исто време треба да биде изолиран во целост, за кои сите зглобови и рабовите на фолија се монтирани многу внимателно. Важно е да се разбере дека топла пареа не навлезат во изолација материјал, во спротивно ќе се формира кондензација таму.

Се разбира, тоа е можно да се користат и други материјали за бариера пареа, но во никој случај не би требало да емитуваат непријатен мирис кога ќе се загреат. Кров чувствува, асфалт кров чувствува, за жал, не се вклопува токму поради тоа, нејзините својства.

Погоре бариера пареа се прикачени, формираат рамка направени од барови, кој е поставен поставата.

внатрешниот плашт

Фаза, која заврши на изолација, може да се нарече облоги ѕидот и таванот. Во повеќето случаи оваа употреба производи изработени од дрвени предмети има најниска густина. Овие карактеристики соодветствуваат Alder, јавор, липа, трепетлика.

Сега дека знаете како да се изолира на пареа соба и да се разбере дека високо-квалитетни изолација ќе се направи бања поефикасно и економично. Точни изолација врши во согласност со правилата, тоа е сигурно ќе ве воодушеви со квалитетни услови за лекување на бања. Поради ова вашата бања секогаш ќе се загрева брзо, долго време ќе биде исполнет со топла пареа и да ви даде многу забавно!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Penofol како бариера пареаPenofol како бариера пареа
Место аранжман пареа бариера во рамка куќа на ѕидотМесто аранжман пареа бариера во рамка куќа на ѕидот
Како да се спроведе на излезните цевки низ рекреација соба за дополнително греење?Како да се спроведе на излезните цевки низ рекреација соба за дополнително греење?
Како да се ослободите од студ нацрти по подот во соба со пареа?Како да се ослободите од студ нацрти по подот во соба со пареа?
Затоплување гаражата на гареж блокЗатоплување гаражата на гареж блок
Изолација бањи гареж блокИзолација бањи гареж блок
Затоплување на дрва бањата од внатре и надворЗатоплување на дрва бањата од внатре и надвор
Зошто во сауна изгореници на очите? Како да се ослободите од него?Зошто во сауна изгореници на очите? Како да се ослободите од него?
Затоплување на пареа соба - како да се создаде "термос ефект"Затоплување на пареа соба - како да се создаде "термос ефект"
Затоплување на соби на вториот катЗатоплување на соби на вториот кат
» » » Затоплување на пареа соба - како да се создаде "термос ефект"

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија