ma.gurustroykix.ru

Внатрешни завршувањето бања - ѕидови, подови, клупи и печка

Многу убави зборови да се каже за бањи. Генерализирање на значењето на сите цитати и фрази, може да се заклучи дека бањата за рускиот народ - тоа е најдобро место за престој, каде што можат да се релаксираат не само телото, туку исто така и на умот. Сепак, многу повеќе пријатно да се одмори, кога окото галење видови на убави и вешто направени од комори или на редовна печка. Внатрешна завршница бања - не за последен пат во работите на изградба на вакви објекти.

Внатрешни завршувањето бања

Внатрешниот трим бања создава топлина и удобност.

Како да се направи така што во собата беше функционална и убава? Тоа е, главно во поправка на рерната се намали? Што материјали да се користи, а што не треба да се користи? На овие и други прашања ќе бидат одговорени информативен комплет, составени исклучиво за вас.

завршувањето на материјали

Ако се погледне на фотографии на внатрешна декорација, ќе забележите заедничка тренд - свежо соба и трема трим, обично дрво, како што тоа е најеколошко и безбеден материјал. Тоа можат безбедно да се користи на високи температури, земајќи ги во предвид само за заштита од пожари на.

Сепак, дрво е исто така вреди да се избере според одредени параметри, бидејќи не сите дрвја ќе го направи трајни промени во температурата и прекумерната влажност во просторијата. Внатрешни завршувањето бара висок квалитет дрво, која ја донесе посебен термички третман. Таквите постапки се од суштинско значење, како што се заштита на структурата на материјалите од надворешните негативни фактори, зголемување на животниот век.

Предност е да им даде на дрво, која има ниска спроводливост и топлина поставувања топлинска. Меѓу другото, тој мора да има претставително изглед и мириса добро, како и силата на вкус дрво ќе се зголеми многу пати на високи температури. Пред завршувањето внимателно ја испита дрвото - тоа не треба да бидат присутни дамки смола и различни јазли.

Завршувањето бања со рацете Тоа може да се врши со користење на класичен дрво, кои беа применети на бања уште во старите:

 1. Липа - за греење на таквите материјали во деликатен мирис на мед во собата, која не само што е многу пријатно, но исто така корисни за луѓето. Друга предност е тоа вар не го затемнуваат на висока влажност, одржување на убава појава, за многу години.
 2. Дрво abashi познат по тоа што не се загрее дури и при високи температури. Ова го прави неговата употреба особено безбеден.
 3. Cedar дава прекрасен мирис на борова шума. Меѓутоа, изборот на материјали треба да се обрне посебно внимание на можните дамките од смола. Кога ќе се загреат тие лачат ензими штетни за здравјето на луѓето.
 4. Во повеќето случаи, многу итра и умна сопствениците претпочитаат да се комбинираат во завршувањето на рамни и зимзелени и листопадни дрвја.

Најмногу "чисти" дрво без смола се користи за тавани. Ова главно се должи на фактот дека повеќето крева топол воздух, предизвикувајќи смола (ако ги има) се топи и капе долу врз главите на луѓето.

Завршувањето во бањата бара внимание и информирани одлуки, па секоја соба мора да бидат избрани оптимално одговара материјали, кои не само што ги красат внатрешни работи, но, исто така, да биде најмногу функционално. Ако перење со трема и сè е сосема јасно, како што се користи тука може да биде не само дрво, но, исто така, на пример, на различни плочки, уредување на пар - е наука.

Ѕидовите во соба со пареа

Завршувањето на поставата бања - е, пред сè, неговата употреба во соба со пареа, главната сала на зградата. Освен тоа, беше изложен на пареа максимална термички шок и изложеност на пареа.

Украсениот тоа треба да се направи на добри материјали. Ако тоа "надградба" треба да се запамети неколку основни правила:

топлинска изолација

Шема бања изолација.

 1. Овој материјал не може да се лакирани, бидејќи дури и најскапите и високо-квалитетни претставник на овие супстанции ќе даде исклучи непријатен мирис кога ќе се загреат. Завршувањето на поставата секогаш мора да биде безбедно и пријатно.
 2. Ѕидни облоги не може да биде обоен со боја, како во бања, таа ќе го објави опасни хемикалии.
 3. Украсениот мора да бидат обезбедени од страна на ноктите вкопана начин како и метал може да се загрева и изгорени човечка кожа.

Украсување на ѕидови со помош на поставата бара претходна работа. Ако сакате да добиете најмногу од тесна простор, тоа е потребно да се применат за изолација на минерална волна изолација, која обично е затворен од ефектите на пареа со алуминиумска фолија. Наместо на грејни тела може да се користи, на пример, фолија tepofol што го намалува обемот на работа се бара и заштедува време.

Завршувањето на поставата мора да биде одвоен од слој на фолија од страна на воздух јаз:

Подот во соба со пареа

Поставување подот и ѕидовите бања се разликуваат во различни материјали кои се користат и од работа.

Сексот во бањата

кат единица во бањата

Павле лежи во бањата е секогаш малку со пристрасност, така што водата тоне во добро дефиниран место, опремен со специјална сифон да се исцеди водата. Внатрешна декорација треба да се организира така што на влага не се задржуваат во собата.

Сами тротоарите штица на остро или јазик и ритам одбори кои се поддржани на дрвени греди, импрегниран со антисептици. Тие, пак, одобрена на специјални тули купови или колони со членот 25 на 25. Целата структура треба да биде пре-бетонирана или backfilled со песок слој. Растојание меѓу носачи треба да одговара на дебелината на одбори.

Сексот во бањата треба да биде повисока од дното на садот за перење од 15 см, а на подот под подот мијалник шкафче на (тамбура) од 3 см.

Можете да ја видите материјал за тоа како да се направи ферман подот со своите раце.

Тезги во бања

Инсталација тезги во бањата може да биде многу различни. Сето тоа зависи од можностите и сопствениците фантазија себе.

Тезги во соба со пареа

Тезги во пар често се направени од дрво како даб, липа, трепетлика, топола.

Избор на материјал за клупи, мора да се има предвид не само дека производот ќе биде во соба со високи температури, но ќе биде во контакт со човечка кожа. Тоа е причината зошто на површината треба да биде не само Хипоалергично, но се разликуваат мазна текстура без јазли еволуирале и особено без смола остаток. Најчесто продавници изберете даб, липа, трепетлика, топола. Таквиот избор е предизвикана од неколку предности:

 • не испуштаат смоли;
 • брзо се суши;
 • имаат пријатен мирис;
 • не се загрева, не согорува;
 • пријатен за кожата.

Полиците треба да биде со заоблени краеви и имаат убав поглед. Ставете ги подобри во празно ѕидови во 2-3 слоја. Но секаде има исклучоци, за ист квалитет на материјали ни овозможува да ги отфрлите стар и добро воспоставените правила.

Растојанието помеѓу таванот и горниот раб мора да биде помала од m, а не повеќе од 120 см. Клупи мора да биде разумна дистанца од рерната да се спречат луѓето отпуштен против него. Ако печката е завршена со користење на едноставни малтерисување или ѕидарски, растојанието помеѓу него и клупи треба да биде најмалку половина метар.

завршувањето печка

Ентериер секогаш значи дека печката воопшто не треба да се остави на маргините, бидејќи тие не се од ист тип. Ние може да се каже дека секој печка свој карактер и душа.

шпорет печка

Посебно внимание треба да се посвети на шпорет, таа е главен и важен дел од бањата.

Greige печка изгледа доста згреши, дури и груб. Освен тоа, може да се акумулира правот и нечистотијата во зглобовите меѓу тули, која не е само добро, но не и хигиенски. Сепак, целта печка во бања - не само начинот на атрактивниот изглед на целата соба. Ова е можеби повеќето клучен момент, бидејќи тоа ќе зависи од пожар на зградата.

Постојат три типа на рафинирање печки изглед:

 • со кои се соочува плочки (од најчестите и убава);
 • поставување на челик обвивка;
 • едноставен малтерисување.

Изборот на методот зависи од физичката и финансиската способност на работниците и работодавачите.
Ние ви донесе видео на завршувањето бања облоги:

Завршувањето на бања во внатрешноста - тоа е секогаш интересно и тоа е корисно да се знае сите нијанси на случајот, затоа што се прави нешто само за себе. Затоа е потребно да се вложи максимални трпение и внимание. Со среќа!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Печките "breneran" ( "buleryan") - осврти, изградба, инсталирањеПечките "breneran" ( "buleryan") - осврти, изградба, инсталирање
Кои критериуми треба да ги исполнуваат камења на бања печка?Кои критериуми треба да ги исполнуваат камења на бања печка?
Материјали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни собиМатеријали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни соби
Тули и печка бања метал домашнаТули и печка бања метал домашна
Заврши бањи во: фото колекцијаЗаврши бањи во: фото колекција
Бања на црна: сите суптилностите на работаБања на црна: сите суптилностите на работа
Како да се украсуваат бања во згреши?Како да се украсуваат бања во згреши?
Заврши бањи во: фото колекцијаЗаврши бањи во: фото колекција
Материјали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни собиМатеријали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни соби
Што да барате во поправка на стари бањи?Што да барате во поправка на стари бањи?
» » » Внатрешни завршувањето бања - ѕидови, подови, клупи и печка

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија