ma.gurustroykix.ru

Затоплување бања - прозорци, ѕидови, тавани

По изградбата на бањата е завршена, тоа е важно да се размислува преку својата изолација. Откако температурата во него - посебен, што значи дека на ѕидовите треба да биде потопло и дизајн - Stoycho на влажна и топла клима. Од друга страна, ефективна изолација бања е важно со цел да се загрее е брз, потрошувачка на дрво или енергија - економски и топлина задржување - долго.

Формулари за бања греалки

Видови на грејни тела за бања: рок волна, стаклена волна, стиропор, полиуретан, и други материјали Penoizol.

Значи, да се задржи топлината во бањата и го чува од гниење, важно е да се грижи за надлежните топлинска изолација на ѕидови, таванот и подот.

Како да се избере на материјали за изолација бањи

Денес изолација главно се одвива со користење на топлинска изолација гарнитури. Тој е дизајниран за да се заштитат од појава на ладен воздух, особено во соба со пареа бања. И бидејќи на топлина изолација заптивка во контакт со топол воздух не, материјали за изолација може да се користи без оглед на традиционалната висока температура на просториите.

Затоплување вклучува употреба на материјали и неоргански и органски материјали врз основа на суровини. Модерни неоргански материјали се потрајни и отпорност на пожар, згора на тоа, тие не изгние. Неоргански материјали - ова минерална волна (душеци, мека плочи на синтетички и крути листови, главно, на битуменски врзивно средство), волна (плочи и душеци формалдехид смола) и специјални производи перлит (perlitobeton, gipsoperlit и stekloperlit).

Сите органски материјали за изолација на ѕидови направени од дрво, бања со отпад, трска и тресет. Ова масло, иверица, тресет и трска плоча, и типот на плоча и arbolita kostramita.

Популарна и денес како материјали за изолација на бањата, кои се направени врз основа на пластика. Тоа пени, порозна пени и саќе пластика. Тие имаат ниска густина, имаат висока термичка изолација својства, а особено отпорни на влага.

Така, изолација на таванот и ѕидовите денес најчесто се прави преку користење на полу-крути плочи и душеци на минералните и стаклена волна. Но, за внатрешната обвивка на соблекувалната почесто во тек се particleboard и картон, во комбинација со експандиран полистирен и минерална волна. Но, момците не може да се заврши како плочи - овие материјали се запаливи.

Затоа, изборот на материјалот за топлинска изолација на бања зависи од она што се изградени на нејзините ѕидови и каков вид на простор, потребно е да се изолира: парна соба, соба за релаксација или чекалната.

бања таванот и подот

Шема изолација таванот бања

Шема изолација таванот бања

Откако Фондацијата за бања е покачена, потребно е да се изолира на врвот минерални подлоги. За да го направите ова, дури и пред поставување на подот на земјата под треба да се стави во експандирана глина или згура слој, кој ќе биде половина до два пати поголема од дебелината на ѕидовите. И сите греди и греди за тротоарите мора да биде на почетокот сува.

Во прилог на топлинска изолација на ѕидовите, не помалку важно, и изолација на таванот. Традиционално изолиран покрив бања треба да има четири слоеви: поставата, пареа бариера, изолација, дрвени кат. Како резултат на тоа, изолација за таванот треба да се подебели од ѕидот, и изолација, пожелно е да се користи 15-20 см. Затоплување пена бањи - класичен метод:

прозорци бањи

Ѕид од внатрешноста на бања не е многу ефикасен ако прозорци - супстандардни. Впрочем, во секоја соба и во бањата, уште повеќе, повеќето од топлина секогаш оди токму преку прозорците. Затоа, важно е дека обликот на прозорците немаше пукнатини. Ако има било какви, тие мора да бидат поправени од страна на било кој не-запалив материјал.

За тули бањи тоа е подобро да нарачате посебен двојно застаклените прозорци со тројно стакло. Спасување од вишокот на ладно и, исто така, помал уредување прозорец. Но, присуството на отвори во бањата - Секако, тоа не е неопходно да се заборави за тоа. Повеќе информации за прозорци за бања.

Најавете ѕидови бањи

Шема на пареа изолација ѕидови

Возење изолација ѕидови пареа соби.

Хемиски импрегнација логови бања не е само неефикасни, но, исто така, пожелно - сите штетни елементи во топлината на брзо ќе исчезне. Затоа, бања со најавите ѕидови денес често мора да се изолира со користење на трска плочи, кои не горат, се лесни и евтини. Ако плочи се направени лично, тоа е важно да трепка на секои 2 cm поцинкована жица чиј дијаметар - не помалку од 1,6 мм.

Со цел да се изврши изолација дрвени бањи, трска плоча наредени помеѓу внатрешниот и надворешниот кожи најавува топлинска изолација 15 сантиметри слој. На чинија со текот на времето не почнаа да скапува, тие мора да се пре-импрегнирани со 3% раствор на железо сулфат.

Рамка ѕидови бањи

За разлика од најавите ѕидови бањи, излез се бара рамка за да се стави на пареа бариера на материјал за покривање, glassine или од пластичен филм, кој се притиска посебен поставата плочи со дебелина од 2,5 см.

Затоплување рамка ѕид бања

Затоплување рамка ѕид бања.

Во оние области каде што постои надвор температурата нема воздух под -17 ° C, подобро изолира рамка ѕидови бања преку трска и fibrolite плочи, кои не само што имаат доволно висока изолација својства, но исто така на повеќето достапни. Покрај рамка ѕидови со трска изолација до 10 cm во своите термални својства е слична на половина метар ѕид на солидна ѕидарски.

Исто така, ѕид може да се врши со употреба на решенија наквасена вар, цемент или гипс, пилевина, дрво чипови и струготините. Пилевина се меша со гипс или вар во сооднос 10 спрема 1, и одам да спијам помеѓу внатрешниот и надворешниот кожа 20 cm во еден слој. Овие материјали се исто така погоден за топлинска изолација на таванот кадрирање бања.

Ѕидови бања со користење на фиберглас

Денес постојат многу различни опции за топлинска изолација на ѕидовите бањи. Од најпопуларните од нив - фиберглас душеци, кои се лесни за употреба и значително заштедите време на инсталацијата. Целата тајна од нив покрива една страна на фолија МАТ, што се одразува добро на топлина во просторијата, а во исто време служи како бариера пареа.

Непотребно изолација користење на стаклени влакна се произведува во неколку фази. Значи, прво постави посебна рамка, која ќе биде фиксна и фиберглас. Самата рамка е 50x50 барови, кои треба да се закова вертикално на внатрешниот ѕид од бањата со растојание од 55 cm од едни на други. Овие празнини се должи на фактот дека ширината на стандарден МАТ стаклени влакна - 120 см, а најмногу склопот сече на половина, во две 60 см широк појас маргина од 50 см ќе треба да стакло фиксна во рамка без дополнителни елементи .. Пареа бариера да се формира солидна, зглобовите меѓу изолација и рамката е потребно да се запечати посебни дебели лента.

Во тој процес, тоа е важно да се обезбеди дека изолацијата е влегла на ѕидовите на повеќето густа, па дури и во аглите не беше најмал јаз, и само после тоа ќе може да се пополни лајсни на врвот на целата структура. Како резултат на тоа, грејачот треба да биде со ширина од не помалку од 5 см, а тоа е подобро да не се поставени во еден слој, а двајца - е побезбеден бидејќи изолација.

Првиот, внатрешниот слој на изолација треба да бидат ослободени од фолија. Така, денес, многу признае честа грешка - се покрива со фолија изолација на сите страни. Како резултат на тоа, изолацијата не е дише, но се акумулира влажна пареа и набрзо станува влажна.

Но изолација во сите соби не треба да биде толку темелно. Значи, ако сакате да се загрее просторијата опуштање во бањата, тоа е сосема можно да се управува и крафт хартија.

ѕидови бања панел

Возење изолација ѕид од тули

Возење изолација ѕид од тули.

Облицован ѕидови во бањата направени плашт за изолација дебели честички одбор - честички одбор или азбест цементни плочи. За перење и пареа во внатрешноста панел обложени планира одбори. Во соблекувалната е исто така се користи пластика, МДФ или водоотпорна иверица.

Ако нема план за поддршка на висока температура за перење, дека за топлинска изолација на ѕидовите може да се користи фиберглас листови, зглобовите на кои се полни со заптивки. Или се прелива брановидни фиберглас ѕид - тоа е исто така добра опција.

На изолација бањата во внатрешноста за да бидат ефективни, што треба да се грижи за пропуштаат вода и пареа бариера ѕид. Така, не пропуштаат вода ставен под ѕидовите надворешен трим панел бања и пареа - за дрвени облоги внатре. Како грејач се користи во случај на било каков лесни материјали: минерална волна, пена и трска плочи. Самиот материјал за топлинска изолација за заштита од гниење и оган отпорни својства зголемување на pretreated вар млеко и добро исушени.

Бања тули

Ако тули, изолација во внатрешноста на бања нужно. За таа цел, сите слободен простор во kolodtsevoy ѕидарски меѓу ѕидовите е исполнет со мешавина од песок и вар-пената, згура или експандирана глина во слоеви од 40-50 см. Секој слој е напои со решение на вар. Дури и полесно - да ги искористат предностите на плоча за изолација на топлина, што е потребно да се поправи на носителот на внатрешните ѕидови на бања или поправете специјални пакети од синтетика. Бидејќи плочите се сече ленти се инсталирани во удар на надворешниот ѕид и грејач на растојание од околу половина метар. Така, воздух јазот е формиран помеѓу плоча изолација и на ѕид, кој, во теорија, треба да се задржи топло бања. Повеќе информации за изолација тули бањи.

Изборот на материјали потребни за производство на изолација на таванот бањи и нејзините ѕидови, директно зависи од тоа што нејзината мајка, таа е изградена во кои области и тоа е токму она што ќе се загрее просторијата. Правилно врши изолација - тоа е гаранција дека топлината во бањата ќе се чуваат за долго време, а со тоа заштеда на трошоците за одржување на константна температура.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се загрее бања надвор?Како да се загрее бања надвор?
Топлинска изолација на метални гаража во услови на зголемена влагаТоплинска изолација на метални гаража во услови на зголемена влага
Затоплување на пареа соба - како да се создаде "термос ефект"Затоплување на пареа соба - како да се создаде "термос ефект"
Затоплување на дрва бањата од внатре и надворЗатоплување на дрва бањата од внатре и надвор
Затоплување бања - прозорци, ѕидови, таваниЗатоплување бања - прозорци, ѕидови, тавани
Топлинска изолација на сауна бања и внатреТоплинска изолација на сауна бања и внатре
Како да се изврши изолација на покривот на една приватна куќа?Како да се изврши изолација на покривот на една приватна куќа?
Избор на најдобар изолација на таванот бањаИзбор на најдобар изолација на таванот бања
Практични совети за тоа како и што да се изолира тавани во бањатаПрактични совети за тоа како и што да се изолира тавани во бањата
Како топла бањаКако топла бања
» » » Затоплување бања - прозорци, ѕидови, тавани

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија