ma.gurustroykix.ru

Внатрешна изолација бања

Видео на "Затоплување бања внатре со експандирана глина"

Убава, робустен бањи денес се повеќе стануваат декорација на приградските населби. Не може да има поголемо задоволство отколку после напорниот ден да се релаксираат во бањата со бреза метла? Сепак, со цел да се во бањата може одмор и релаксација, што треба да се грижи за својата изолација, инаку посета на бања не ќе донесе соодветна уживање.

Видео на "затоплување на внатрешни ѕидови. Инсталација на изолација на ѕид. Изолација на ѕидовите од внатре"

Шема кат затоплување бања

Шема кат затоплување бања.

Бања е структура, која брзо треба да се загрее и олади полека.

Затоа, пред да се појави секој сопственик на атмосфера на прашањето на пареа - како да се загрее бања внатре?

Со цел да се изолира на бања внатре, има многу начини, но пред да направите избор, треба да се земе во предвид материјалот од кој е изграден бања. Повеќе популарни бања на блокови, бидејќи тоа има одлични технички квалитети. Треба да се напомене фактот дека самите блокови се одлична топлина материјали за изолација, бидејќи тие имаат порозна структура. Сепак, во студените зимски замрзнување на тие единици, исто така, кој создава непријатност во бањата, па топла бања на блокови во него се уште е потребно (особено точно за оние руски региони каде тешка зима). Ако бања не се изолира внатрешноста на единици правилно, во прилог на фактот дека тоа не ќе биде многу жешко, нејзините ѕидови покриени со ладна темни точки, што не изгледа естетски префинета.

Шема изолација јаболкова бања

Шема изолација јаболкова бања.

Со цел да се изолира внатрешноста на блокови бањата, се препорачува да се користат материјали како што се фиберглас и минерална волна. Можно е да се користат и други материјали, но она што се применува, неопходно е да се обезбеди бариера пареа сигурен бидејќи било блокови реагираат негативно на висока влажност во воздухот и брзо се апсорбираат вода како сунѓер. Како грејач за бања и модерни да се користи пена, тоа исто така може да бидат изолирани и сауна изградени од блокови.

Поврзани видеа "ѕид Куќа"

Пред топла бања на внатрешноста блокови, тоа е потребно да се спроведе збир на активности со кои ќе се задржи смиреноста клима. За да се направи ова дело, мора да имате следниве алатки:

  • мистрија;
  • Mochalny четка;
  • генерално;
  • градежни ниво;
  • опаѓа.

Ѕид во бања

Шема изолациони ѕидови дрвена бања

Шема изолациони ѕидови дрвени бања.

Со цел да се изолира внатрешноста на бања со рацете блокови треба да почне со топлинска изолација на ѕидовите, и тоа треба да се направи гајба на дрва. Тогаш ќе треба да се направи сигурен рамка, се препорачува да се користи дрвени блок на нејзината изградба. Во однос на дебелината лајсни, тоа мора да биде таква што помеѓу изолацијата и тоа беше се чуваат ширина празнина од неколку сантиметри. Ова се прави со цел да се дистрибуираат на изолационен материјал и да се спречи деформација, која може да се намали топлина својства, со што се создава бања непријатност.

Потоа на врвот на гајба е потребно да се поправи пареа бариера, за неговото производство се препорачува да се користи солидна фолија, но тоа е сосема можно да се користат и други веб-материјали. Откако ова е направено, тоа може да се претпостави дека процесот е завршен бања изолација ѕидовите на блокови. Но, не брзаат да се започне по завршувањето работа, бидејќи тоа е потребно да се изгради уште еден кат лајсни. Експертите не се препорачува за зајакнување на дрвени облоги или облоги во изолација слој веднаш по изолација не е направено. Што се однесува на дополнителни каси, тогаш тоа е направено со цел да се обезбеди квалитетот на изолација, така што просторот кој е под завршувањето материјал многу добро проветрени.

Како да се направи изолација на подот?

Затоплување на подот е важен процес, во оваа фаза на работа треба да се направи со особено внимание. Во модерните бањи подови може да биде од два вида: плочки и дрвени подови, и двете од овие алтернативи имаат свои предности и недостатоци, па пред топла бања на внатрешноста блокови, неопходно е да се земе во предвид видот на тротоарите.

Видео на "Топлинска изолација во внатрешноста на бања KT 40-АЛ"

Шема изолација таванот бања

Шема изолација таванот бања.

Ако подот е покриен одбори, како изолационен материјал се препорачува да се користат бетонски блок, а друг погоден материјал, како што згура. Овој дел материјал, на површината се рамномерно распоредени, а потоа тие треба да се набиени.

Со цел да имаат поголема изолација својства, што дополнително душеци може да биде поставен на врвот, кои се произведени од минерална волна. Ако се направи на овој начин, не постои сомнеж дека на ниво на изолација на подот ќе ги исполнуваат највисоките стандарди. Сепак, употребата на модерната изолација не е предуслов да се квалитативно топла бања, тоа е можно да се ограничи зголемување на дебелината на слојот на материјал од честички.

Ако подови бања на блокови се направени од бетон, потребно е да се постапи поинаку. Како изолација се препорачува да се користи посебна мастика. Ефикасно да се изолира внатрешноста на бања може да се нивоа со истурање на подот, за прв пат ќе мора да го направи валкана вратоврска, врвот, потребно е да се постават IZOSPAN, филм или кров чувствува. Откако сето ова е направено, на горниот слој се полни со бетон малтер. Треба да се добие рамен изолирани површина, тогаш тоа ќе биде целосно подготвена за поплочување.

Како да се направи изолација на таванот?

Да се ​​изолира на таванот, можете да го користите различни материјали, но принципот е уред изолација. Во многу погледи, таква работа е сличен на изолација на внатрешните ѕидови на блокови бањата. Првото нешто што треба да им овозможат силна кафез, која е направена од дрво, а потоа изолационен материјал се наоѓа помеѓу барови.

Со цел ефикасно да се изолира на таванот простор, тоа е можно да се користат материјали како што се минерална волна, чинија, пена. Сепак, ние мора да се запамети дека без оглед на она што се користи материјал за изолација, изолација слој треба да биде потесна од дебелината на барови, кои се користат за уредување на каси. Потоа да продолжи кон следниот слој - пареа бариера, последниот чекор е да се направи на гајба, кои се фиксирани декоративни материјали.

Ако изолација е избран фиберглас, потребно е да се избегне една од најчестите грешки - се покрива со фолија од двете страни на изолација материјал. е потребно да се користи не-фолија внатрешниот слој на изолација, бидејќи материјалот мора да им овозможи на воздухот и влагата пареа да се акумулира.

Видеа на тема "Како да се избере греалка за бања?"

Ништо комплицирано во процесот опишан таму, главната работа - е да се користи високо-квалитетни материјали, за да се направи се што е внимателно, строго ги следат инструкциите. Вреди да се спомене дека со сите дела може да се справи дури и со човек кој нема искуство во оваа област.

Ако сè е направено со рака, вие не само што може да зачувате добар, но, исто така, за да бидете сигурни дека сите на работата што ја врши совесно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се бања потоне во зима?Како да се бања потоне во зима?
Топлинска изолација на една тула во внатрешноста бањиТоплинска изолација на една тула во внатрешноста бањи
Изолација бањи гареж блокИзолација бањи гареж блок
Затоплување на дрва бањата од внатре и надворЗатоплување на дрва бањата од внатре и надвор
Затоплување на дрвена бањи со свои рацеЗатоплување на дрвена бањи со свои раце
Како топла бања изградена од бетон со лесни агрегати блокови?Како топла бања изградена од бетон со лесни агрегати блокови?
Топлинска изолација на сауна бања и внатреТоплинска изолација на сауна бања и внатре
Како да се организираме мебел бања 4h3m?Како да се организираме мебел бања 4h3m?
Метла за бања - суштински атрибут за навивачите да се загрееМетла за бања - суштински атрибут за навивачите да се загрее
Како да направите Т-форма ѕид партиција направени од тули во бања на трупци?Како да направите Т-форма ѕид партиција направени од тули во бања на трупци?
» » » Внатрешна изолација бања

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија