ma.gurustroykix.ru

Затоплување тули бања - ѕидовите и таванот

Видео на "ѕид од внатре Penoplex"

Излез Истоштен од parilochki во својата бања и топла ... ... Тоа е веројатно дека некој во искушение од страна на такви мрачни изгледи. На овој кошмар не ги претвориме во реалност, што треба да се грижи за високо-квалитетни топлинска изолација на бањата. Ајде да зборуваме за тоа како да се загрее тули бања.

Шема основа затоплување бања

Шема основа затоплување бања.

Се разбира, самата тула е доста топол материјал, но сопственикот на бања предизвик - да се постигне брзо загревање простории и долго задржување на топлината, бидејќи сето тоа - фактори економски и удобна работа на бањата. Едноставно кажано, квалитетот на изолациона тула бањи ќе го направат вашиот одмор пријатно и поевтини.

Барања тули изолација бања

Зградата има различна намена од куќата, така што барањата за својата изолација се разликуваат значително. Неопходно е да се постигне не само топлина, но, исто така, хидраулични и пареа бариера. За да го направите ова, почнете со изолација на фондацијата. Тој положи минерални подлоги.

Пред почетокот на подот уредување на земјата под нив, исто така, внимателно изолација: бетон блок или згура. дебелина на слој од материјалот треба да биде половина до два пати поголема од дебелината на ѕидовите на бањата. Тротоарите може да биде само сува греди и греди.

на ѕидовите на топлинска изолација работа

Топлинска изолација на ѕид од тули

Топлинска изолација на ѕид од тули

Од внатрешноста на бања е префинет и во исто време да се загрее од дрво плашт. Сепак, дури и пред завршувањето на работа е направено, пареа. Како пареа бариера материјал работеше добро фолија и крафт хартија.

Ѕидовите во пареа соба и машина бара посебна нега - тоа е подобро да се користи фолија, и можете да го направите и крафт хартија за остатокот од собата. Материјалот е поставен помеѓу надворешниот ѕид и внатрешниот дрвени облоги. Важно е да се изолира на таванот, инаку напорите за затоплување на ѕидовите, даваат просечни резултати.

На таванот во областа на посебно внимание

Над таванот се стави слој од фиберглас. Следниот слој се истури во текот на покриви материјал. Се состои од glinopeschanogo решение со пилевина или сецкани слама (сексуални). Составот се меша во сооднос од 1: 1. . Оптималната дебелина на растворот слој на стакло - 20-30 cm следниот слој - glinopeschany раствор со вермикулит (1:, 3, соодветно). Нејзината дебелина треба да биде околу 50 mm.

Шема покрив изолација

Шема покрив изолација.

За да затоплување е квалитет, тоа е потребно да се даде решение да се исуши. Ова обично трае од неколку недели до два месеци. Оваа разлика во времето е предизвикана од особеностите на временските услови. По сушењето на решение на врвот со пена на 100-150 милиметри, по што целата конструкција е исполнет со цементен малтер трошка пена (1: 3, соодветно). Доколку проектот сведување соба горе сауна, сите слоеви на изолација составен на материјал за покривање или кров чувствува, која се шири во текот на дрвениот под.

Во внатрешноста изолирани таванот, така: блистер одборот монтирани лајсни 500 mm, помеѓу кои има фиксен слој од фиберглас, а потоа - Топлинска изолација (околу 50 mm). Како изолација најчесто се користи или каолин базалт волна. Следниот слој - folmotkan или фолија. Кога сите слоеви на изолација инсталиран, конечно може да sheathe таванот поставата. Површината е безбедно изолирани.

Од она што може да се спаси?

Како да не се загрее просторијата и ако прозорците се пукнати, ефектот е нула, бидејќи поголемиот дел од топлината бега низ прозорецот профил што е. Брзо ладење на просториите, исто така, придонесува за голем областа на стакло прозорци.

Технологија konopatki цепнатинки бања

Технологија konopatki цепнатинки бања.

Видео на "ѕид"

Лабаво вметнати стакло - фактор за појава на цепнатинки кои минуваат на ладен воздух, па дури и провоцираат појавата на нацрти. Во принцип, со висок квалитет на изолациона тула бањи е можно само кога правилен пристап кон изборот на прозорци и соодветна инсталација и запечатување.

Сите дупки и пукнатини треба внимателно да се caulked и рамка - колку што е можно да се вози да се покријат. Патем, оваа мерка е одлична да се спречат можните замаглување на прозорците во иднина. Стакло мора да бидат внимателно избрани според големина. Тие треба да бидат добро консолидира. За бањи неприфатливо прозорци со едно стакло. Тоа треба да биде најмалку двојно, тројно, па дури и подобро. Идеален - двојно застаклените прозорци.

Изолација тули бањи на печатот е невозможно без прозорци. Тие се затворени и запечатени со кит. Исто така, опфатени со кит и ноктите обезбедување на прозорецот. Можете да ја инсталирате стакло блокови. Прозорците не се само за осветлување на просториите, но исто така и за вентилација, па не заборавајте за прозорци. Повеќе информации за прозорци за бања.

некои нијанси

  1. Се намали загубата на топлина може да биде со поставување на прозорци на најниско можно ниво со поставување на мала врата во својата соба на пареа и го подигна прагот.
  2. Ако нема вода во бања со топла вода, а водата се загрева во резервоарот, се инсталира директно во бањата, пожелно е да се изолира на резервоарот исто така: тоа веќе го задржува температурата на топла вода.
  3. Греалка е најдобро да спие гранит и базалт. Вулканските карпи подобро за печка за капење.
  4. Бојлерот е изолиран фолија таблички. Ова обезбедува добра топлинска изолација и високо ниво на заштита од пожар.

Кога станува збор за одржување на топлина во бањата, не ситници. Во согласност со нашите препораки, ќе се обезбеди лесна пареа и голем одмор. Со среќа!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики од внатрешноста изолација бањаКарактеристики од внатрешноста изолација бања
Како да се избере материјалот и топла бања тула во внатрешностаКако да се избере материјалот и топла бања тула во внатрешноста
Како да се бања потоне во зима?Како да се бања потоне во зима?
Топлинска изолација на една тула во внатрешноста бањиТоплинска изолација на една тула во внатрешноста бањи
Изолација бањи гареж блокИзолација бањи гареж блок
Затоплување на дрвена бањи со свои рацеЗатоплување на дрвена бањи со свои раце
Затоплување бања - прозорци, ѕидови, таваниЗатоплување бања - прозорци, ѕидови, тавани
Како топла бања тули, создавајќи светлина и пријатен топлината на пареа?Како топла бања тули, создавајќи светлина и пријатен топлината на пареа?
Топлинска изолација на сауна бања и внатреТоплинска изолација на сауна бања и внатре
Внатрешна изолација бањаВнатрешна изолација бања
» » » Затоплување тули бања - ѕидовите и таванот

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија