ma.gurustroykix.ru

Подобро да се заврши и да се изолира балкон?

Понекогаш се сместени балкони мајстори се користи како магацин. Но, секој може да стане пријатна тераса на вашиот дом област. Се разбере, толку подобро за декорација на балкон и она што материјали се користат за оваа намена.

Украсениот на балконот

за декорација балкон ѕид тоа е најдобро да се користи дрвени лајсни, како што е помалку подложни на оштетување од, на пример, гипс картон или ПВЦ панели.

Значи сакате да се украсуваат балкон, така што тоа изгледаше естетски префинета, но, исто така, го користат за да се релаксираат, да се реши важни семејни прашања. Еве ние се сушите алишта, да ги задржи правото нешта, организира чај партија, nezhimsya во сонцето и така натаму.

Како да се изолира и се украсуваат балкон?

Бидејќи поголемиот дел од годината на балконот кул, тоа е подобро загреани.

На пазарот на градежни материјали се различни изолација за балкони. Ова минерална волна, пена, penoplex.

Кога ќе изберете да се напомене дека значајни се следниве карактеристики:

Шема изолациони ѕидови балкон

Шема изолациони ѕидови балкон.

 1. Коефициент на топлинска спроводливост. Повеќе топлина е прескокнат слики, толку повеќе тоа се смета за термички проводен. Таму е поставен на дебелина на изолација.
 2. апсорпција на влага. Овој имот на материјалот да го апсорбира влагата од воздухот. Penoplex и пластични имаат својства на ниска апсорпција на вода. Но водата се апсорбира совршено минерална волна. Затоа, овој материјал е многу брзо ја губи својата топлина-изолациски својства. Влажна минерална волна не се исуши, и почнува да скапува. Затоа материјалот треба да биде заменет често. Стиропорот и да придонесе за појава на ефектот на "накај ѕидот". Ова се должи на фактот дека постои помеѓу зглобовите на влажен воздух инфилтрација и кондензација. Penoplex нема таков ефект, поради тоа што има брава врска, што создава дополнителна пречка влажен воздух.
 3. Еколошки. Склопот се карактеристиките на минерална волна. Примената на овој материјал не предизвикува штета на животната средина, бидејќи тоа не учествува во процесот на согорување и не е извор на емисија на штетни материи.

Како да се украсуваат таванот на чардак?

Топол воздух секогаш брза и да си одат низ таванот. Затоа, првата задача е затоплување на таванот. За оваа цел, погоден пена фолија. Но, овој метод е само погодна за изолација на таванот плочки, бидејќи sheathe последниот кат нема да успее. Нема проблеми, ако се инсталирани профил на експанзија, и има простор за изолација.

Што ако не постои профилот на проширување?

 1. Тогаш тоа е препорачливо да се користи потенки изолација. Добра изолација овозможува penoplex. Иако неговата дебелина е помалку пена за изолација карактеристики се повеќе сигурен.
 2. Саканиот ефект може да се постигне со примена на тесни paroizolyator. Тоа е корисно, не дозволуваат влага да се населат на таванот.
 3. Изолација на таванот ефект може да се постигне со примена на тенок профил за суспендирани структури. Овие може да се парчиња од дрво на големината.
 4. Ако сакате да се зачува простор, погоден пластични панели или тенки drywall разлика подебели материјали обвивка и поставата.

Со оглед на конечниот завршувањето на таванот може да се користи било материјали:

Возење изолација и таванот завршува на балконот

Возење изолација, а по завршувањето на таванот на балкон.

Видеа на тема "Подобро да се загрее на тераса"

 • drywall;
 • обвивка;
 • пластика;
 • лајсни.

Изборот на материјалот може да се направи, со оглед на вкусови и преференции на балконот на учителот. Малтер за конечниот завршувањето на не-изолирани балкон. Нејзините предности се издржливост, влага и мраз.

Украсување на ѕидови на балкон

Постојат различни начини на ѕид декорација балкон:

 1. Малтерисување. Овој метод има многу намени. Но, тоа е различни комплексност. Тогаш ѕидовите се покриени со завршувањето на материјали.
 2. Завршувањето на гипс картон работа. Тоа е исто така доста работа одземаат многу време. Затоа што мора да биде подигната рамка се врши гипс слој одбор. Тој потоа покриени со било каков материјал.
 3. Примена на обвивка, пластични панели, обвивка на рамката. Тоа не треба да се заврши. Но, пластиката е лесно да се оштети. И најмала изложеност за да се појави на гребнатини, вдлабнатини, итн Затоа е подобро да не го користат за декорација ѕид.

Како и што се украсуваат на подовите на балконот?

Различни опции:

Шема за изолација, а заврши кат на балконот

Возење изолација и тротоарите на балконот.

 1. Основа на пол е цемент-песок ферман. Ова ви овозможува да се изврши било декоративни заптивка слој и да ја инсталирате подно греење.
 2. Дрвениот под. Несомнени предности се заштита на околината и леснотија на инсталацијата. Топ декоративни покривка може да се инсталира.
 3. Во повеќето завршна обработка се врши со помош ламинат или паркет. Сепак, тие не се водоотпорни материјали.
 4. И одговара на подни плочки во форма на слој за греење на подот.
 5. Линолеум. Овој материјал е совршен за завршување на балконот. Тој не се плаши од студ и влага. Тој само се вклопува. за подни нега, како neobremenitelen. Тоа е релативно евтини.

Изборот на завршувањето на материјали за балкон

Што материјали се комерцијално достапни?

сорти поставата

Сорти поставата.

Ѕидни облоги. Материјалот на дрво е многу популарен. Нејзините предности се естетски, уредни, добро негувани изглед и на ефектите на стабилноста на сончевите зраци.

Но, некои луѓе се плашат да го користат, освен краткотрајни. По сите на материјалот од кој се формира на балконот завршна обработка, тоа е подложен на агресивна акција на влага и температурни промени. Овие стравувања се оправдани во однос на евтини поставата на смрека и бор.

Поставата. Ова е повеќе издржлив материјал. Поставата е направена од цврсто дрво четинари. Со посебна вентилација доделени кондензат. Таа има отвори за монтажа на панели во близина на едни со други. Влага нема да биде во можност да се добие во внатрешноста и оштетување на материјалот. Атрактивна текстура, убава модел на природно дрво се даде на естетиката на материјалот. Други материјали поставата има добра изолација својства.

Пластика. Тоа е евтин, огноотпорни и водоотпорен. Поради тоа, често се избрани за декорација. Тој ја претставуваше спектар на различни бои, не бара посебна нега. Но, многу недостатоци во материјалот. Тоа може да бидат оштетени во студ. Поради тоа, треба да се користат само за завршување на балкон изолација, или во области со топла клима. Од пластика - тенок материјал, тоа може да биде уништен од страна на силен шок. тоа не одговара, па ако на балконот се користи за чување на велосипед или ако децата често се игра таму.

Шема инсталација обвивка

Шема инсталација обвивка.

Обвивка има посебни жлебови благодарение на кои тој може да направи монтажа и DIY ентузијасти. Постои голем спектар на декоративни панели. Влакна цемент обвивка може да имаат изглед на дрво, гипс или ѕидарски. Ако сакате да имате малку проблеми со чистење, материјалот е добра опција.

Гипс картон. Ова е најевтиниот завршувањето материјал за изолација балкон. Овој материјал може да биде покриена со декоративен малтер, боја или позадина паста боја. За завршување на балконот подобро да се користи влага отпорни гипс картон, бидејќи постои голема количина на акумулираната влага. Балкон изгледа повеќе удобно, кога се користи на ѕидовите и таванот од еден материјал.

Не постои голем избор на материјали со кои може да ги красат балкон.

Но, секогаш постои можност да експериментирате со материјали да се создаде голем простор на балконот, каде што ќе уживаат трошење на вашето слободно време.

Завршувањето на материјал како лагер, можете да изберете да одговараат на секој вкус. Потоа, на балконот завршувањето се прави со задоволство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се украсуваат балкон внатре да добијат топол амбиент?Како да се украсуваат балкон внатре да добијат топол амбиент?
Затоплување на балконот од внатре и надвор од своите рацеЗатоплување на балконот од внатре и надвор од своите раце
Како да се изолира балконКако да се изолира балкон
Разлики на балкони и loggiasРазлики на балкони и loggias
Затоплување на балконот од внатреЗатоплување на балконот од внатре
Балкон дизајн - Подготвува место за одморБалкон дизајн - Подготвува место за одмор
Внатрешниот трим балконВнатрешниот трим балкон
Што материјал е подобро да се украсуваат балкон или чардакШто материјал е подобро да се украсуваат балкон или чардак
Како да се изолира балконКако да се изолира балкон
Изолира и sheathe балкони и loggias svomi рацеИзолира и sheathe балкони и loggias svomi раце
» » » » Подобро да се заврши и да се изолира балкон?

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија