ma.gurustroykix.ru

Материјали за внатрешни завршувањето бања на пена блокови

Пена блокови се користат во градежништвото поради нивните технички карактеристики и леснотија на инсталацијата. Во моментов изработени од пена блокови и бањи. Внатрешни завршувањето бања извршени од страна на било современи материјали. Вие само треба да знаете како да ги инсталирате.

Внатрешни завршувањето бања

Главно за внатрешни завршувањето бања на пена блокови се користат дрва за да се компензира за фактот дека бањата не е изградена од дрво.

Материјал за завршување на бањи

Завршувањето на материјали за да ги инсталирате во бања на пена блокови мора да ги исполнуваат следниве услови:

 1. Отпорност на високата содржина на влага во воздухот.
 2. Хигиенски и нема токсични адитиви кои можат да бидат ослободени во присуство на висока температура.
 3. Не предизвикува алергиски реакции.
 4. Издржливост, сила и естетика.

Неодамна, прилично голем број на материјали кои може да се користи за завршување на бањи. Меѓу овие материјали можат да бидат наведени:

 • пластични панели;
 • обвивка;
 • вагон одбор.
Додатоци за завршување на пластични ѕидови

Додатоци за ѕидови со пластика.

Пластични претходно била користена само за завршувањето на таванот кујната или бањата. Завршувањето на бања на пена блокови со користење на пластични е прилично лесно. На пластични може да се инсталира во чекалната, соба или туш одмор. Овој материјал е многу практични и издржливи.

Соочувајќи се со пластични има свои предности:

 • широк спектар, голем број на бои, текстури и големини;
 • водоотпорен и прилично издржлив материјал, кој е многу лесен за инсталација;
 • Таа се наоѓа во пристапна цена сегмент;
 • не се уништени од страна на изложеност на екстремни температури.

Заврши бања со помош на пластични е многу лесно. Да го направите ова, на ѕидовите на собата треба да се инсталира гајба. Тоа се врши со помош на дрвени решетки. Употреба на метални профили поради високите температури може да доведе до топење на панелот.

Лајсни мора да биде инсталиран во текот на целата површина на ѕидовите на собата. Таа е поврзана со помош на шпилка-ноктите. Може да се изврши дополнителна изолација на ѕидовите, ако сакате, но ако внатрешниот ѕид, тоа не е неопходно да го стори тоа.

На гајба користење Спојувач или мали шрафови прицврстени панели од пластика. Следниот панел треба да се постави цврсто за да се избегне било празнини. За да се обезбеди добар печат, зглобовите на состојки потребни за да се третира со заптивната смеса на силикон.

Користење на обвивка

Шема инсталација обвивка

Шема инсталација обвивка.

Видеа на тема: "Внатрешна декорација pomyvochnaya. Ден 33-34"

Обвивка долго време се користи за внатрешни завршувањето работа. Таа има слични спецификации со пластика. Само Варијанти на текстури и бои е многу послаба. За најголем дел, тоа е направено во форма на трупци, што овозможува да се создаде изглед на дрвена структура. Пред да го инсталирате на обвивка е да се изврши изолација на ѕидови од аериран бетон. Можете да ги користите следниве материјали:

 • полистирен или полиуретан;
 • минерална волна;
 • водоотпорен филм.

Со користење на овие материјали, им овозможува да се произведуваат високо-квалитетни топлинска изолација на ѕидовите на просторијата за бања. По процесот затоплување може да продолжи со инсталација на обвивка. Овие работи се врши слично на монтажа на пластични панели. Разликата ќе биде само во фактот дека хардверот мора да се направи само со помош на завртки. Ова се должи на фактот дека на обвивка има поголема тежина, и сврзувачки елементи со користење Спојувач е несигурен.

Предноста на обвивка е тоа што има густа структура, не горат и да не ја изгуби својата боја сатурација за време континуирано работење. Покрај тоа, таа не се деформира под влијание на напорни вежби.

Заврши со користење на вагон одбор

Шема ентериер облоги бања

Шема ентериер облоги бања.

Најдобра опција внатрешни завршувањето бања - тоа е употребата на дрво. Дрво во потполност ги исполнува сите барања на соби бањата. Покрај тоа, дрво дава лесно апсорбира влага, е еколошки безбедна и не-токсични материјали. Вуд има уникатни својства и, згора на тоа, има единствена арома.

Да се ​​качи на лајсни на блокови, ќе мора да го користат следниве материјали и алатки:

 • електрични сложувалка;
 • шрафцигер;
 • градежни ниво;
 • завртки и спојници, ноктите;
 • заптивната смеса на силикон.

При користење на дрво не може да се користи четинари. Таков материјал поради високите температури и смола ќе го објави мрсна материја. Ова ќе доведе до остар мирис и да има негативно влијание врз здравјето на луѓето. Освен тоа, таквите дрва ќе бидат уништени брзо.

За да го инсталирате на одбори, треба да се подготви на ѕидовите вертикална гајба на дрвени греди. Нивната пресек треба да биде 50-50 mm. одредување на ѕид мора да се врши со помош на шпилка-ноктите. На чекор помеѓу барови треба да биде 60 см.

Во исто време, заедно со прицврстување барови, можете да ѕид. Ова ќе ви заштеди време и напор. Изолација мора да се вметнат во како резултат на клетки помеѓу вертикалните и хоризонталните водичи. Минерална волна изолација е подобро да не го користите, затоа што тоа ќе ја апсорбира кондензација. За да го направите ова, можете да го користите било кој друг вид на цврсти материјали.

Прикачување на поставата е направен на подготвената рамка со користење завртки. работа инсталацијата треба да се започне од предната врата. На потребната должина на одборот ќе бидат подготвени со користење на електрична сложувалка. Неопходно е да се земе во предвид дека инсталацијата на вагон одбор мора да се врши по изработката на површината на подот и таванот. Ако во случај да се направи, тоа не ќе ви овозможи да го замени оштетен одбори.

Внатрешни завршувањето бањи на блокови се врши едноставно. Тоа практично не се разликува од слична работа во други видови на објекти.

Главната работа што треба да се дефинира соодветно на завршувањето на материјали, изборот на кој мора да се должи на тип на купатила.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изградба на колиби: пена блок против гареж блокИзградба на колиби: пена блок против гареж блок
Споредба на пена блокови и тулиСпоредба на пена блокови и тули
Како можам да се бања во подиумот?Како можам да се бања во подиумот?
Гареж блок и пена блок - избор помеѓу прифатлива цена и одличен квалитетГареж блок и пена блок - избор помеѓу прифатлива цена и одличен квалитет
Технологија пена за изолацијаТехнологија пена за изолација
Бетонски блокови и пепел блокови за изградбаБетонски блокови и пепел блокови за изградба
Ѕидарски пена блокови со своите рацеЅидарски пена блокови со своите раце
Гаража на пена бетонски блокови поткровјеГаража на пена бетонски блокови поткровје
Како топла бања изградена од бетон со лесни агрегати блокови?Како топла бања изградена од бетон со лесни агрегати блокови?
На ѕидовите на гаража визбаНа ѕидовите на гаража визба
» » » » Материјали за внатрешни завршувањето бања на пена блокови

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија