ma.gurustroykix.ru

Опции за внатрешен дизајн балкон

Поврзани видеа "прозорец Максимус - пример на балкон 6 метри внатрешна декорација дрвени clapboard"

Сопствениците на станови секогаш постои искушението да го вклучите балкон во заеднички простор на куќата, украсени со современи материјали да се изолира и да ја инсталирате Windows. Но, ние препорачувам на секој кој бара од оваа идеја, добар мислам дека повеќе внатрешни балкон или чардак со рацете - тоа не е едноставна вежба, одредени знаења и вештини се потребни таму. Впрочем, на балконот има да одговара хармонично во целокупниот дизајн на станот, толку повеќе колку што повеќето од становите е поврзан со еден од главните соби - дневна соба.

Видео на "опции за завршна обработка на тераса"

Завршувањето на балкон во поставата

За внатрешна декорација балкон често ги користат лајсни. Ова завршувањето материјал е еколошки, лесен за користење, има згреши и прифатливи за цената.

Одбери назначувањето на балкони и дизајн декорација

Пред да започнете со внатрешна декорација на балкони, неопходно е да се утврди целта на просториите. Како точно ви се случува да го користам? Ја дефинира со ова прашање, ќе ви биде полесно да се избере и дизајн, како и материјали кои може да се примени. Всушност, по потребните промени во својата декорација, балкон волја, иако мали, но целосно независна бања, а тоа значи дека треба да се разгледа неговата функционалност.

Да претпоставиме дека треба нова соба како мала канцеларија, тогаш треба да се обрне внимание на пластични панели за ѕидови, плочки подови и строги функционалност во сè друго. Сосема друго прашање ако внатрешноста балкон нерегуларно, со цел да се направи место за одмор и зимска градина.

Овде е потребно само во декорација на дрвото. За ѕидови, можете да го користите креветот, и убава кат или ламинат одбори. Во внатрешна декорација на балкони мора секогаш да биде поединец моментов, тоа не е неопходно да смогвам скап процес за неколку дополнителни квадратни метри на безличниот соба.

Студената стаклен отстранување балкони (во поглед)

Студената стаклен отстранување балкони (внатрешен поглед).

Затоа, важно е да се размислува однапред на сите аспекти на користење во иднина. Впрочем, ако одлучите да се даде на чардак во моќта на децата, а потоа на ѕидот ќе треба да ставете над светла позадина, на подот се постават тепих топло, а рачките, агли и проекции да се направи како безбедно е можно, да го играат детето не може да се повредат.

Откако сте се одлучиле за дестинацијата на нова соба, треба да ги купите на соодветни материјали за декорација.

А сорта на напредни материјали е многу висока, така што ќе може да се реализира сите ваши фантазии.

Завршувањето на балкон clapboard

Лиен во нашата земја е една од најпопуларните материјали кога станува збор за овој вид на работа како завршувањето на балкон. Постојат неколку причини. Дрво секогаш ќе ги привлече луѓето со својата енергија, текстура, заштита на животната средина. Во модерни апартмани тешко да се најде место каде што може да се користат, па ако се јавува можност, многу цврсто држејќи во неа. Друга предност на таков материјал е неговата леснотија на инсталацијата.

Вие треба да се купи:

  • се лајсни;
  • дрвени летви (димензиите може да биде 25 * 30 или 30 * 30);
  • завртки и клинци.

Се разбира, тоа е едноставно покривање clapboard ѕид, ако сакате да се изолира на ѕидовите и оградата на балконот, тогаш треба да се разгледа купување и материјали за топлинска изолација.

Завршувањето на балкон clapboard

Завршувањето на балкон облоги.

Инсталацијата започнува со поставување на вертикална шини на ѕидовите на балконот. Користете инсталација на мерачот на ниво совршено рамен авионот. Прикачување на основата е потребно директно на ѕидовите со помош на завртки во регионот на 30-50 см, сето тоа зависи од вашите желби и параметри поставата.

Во зависност од тоа кој тип на инсталација што сте ги избрале (вертикална или хоризонтална) да се намали облоги, ребра треба да биде фиксна нормално на поставата (што е, на вертикалната лајсни се прицврстени за хоризонтална железнички и обратно).

После тоа, продолжи да решетката монтирање монтирани на рамката на поставата. Ако се стави на хоризонтални шипки, да почне да ги зајакне против подот, и ако е вертикален, а потоа од аголот. Панелот се вметнува чешел неговата во жлеб од претходниот, а потоа прицврстени со завртки или ноктите да reechnyh рамка. По инсталацијата, повеќето градежници трим лајсни различни формулации боја врз основа на нивните параметри. Во ова видео можете да видите еден пример.

Завршувањето на балкон пластика

Завршувањето на балкон пластика

Завршувањето на балкон пластика.

Генерално, нема значителни разлики помеѓу поставата и трим пластични панели бр. Овде, исто така, треба да се разгледа како ќе биде инсталиран панел и решетката рамка инсталиран нормално на покривен материјал. Но, во повеќето случаи, пластиката е монтирана вертикално на хоризонтална препирам. Покрај тоа, пластични панел обично не спроведен со ноктите и завртки, и Staples или специјални метални елементи. Почеток до крај со одреден агол, ако панел е оставена во цвест раскрсницата, а потоа да се ориентираат, така што светлината од прозорецот не се создаде сенки и го прави тоа се издвојува премногу. Значи, некои градители преферираат да започне поставувањето на таблите од прозорецот.

Wallpapering или слика

Пред да одлучите да го поминат сликарство на ѕидовите или сакате да ги поставите над позадина, ќе мора да изврши прелиминарна работа во подготовката на ѕидовите. Потребно е внимателно да се усогласат сите грубоста и крек, по што на површината се подготвуваат и обложена со кит. Тоа е подобро да се покријат 2 слоеви, да се создаде совршено мазна површина. Откако кит е доволно сува, тоа е потребно да се избрише парична казна шкурка за конечниот усогласување површина. ѕидот, а потоа покриени со уште еден слој на буквар, а сега по сушењето се е спремно за понатамошна обработка.

Шема балкон изолација, без инсталирање во пареа бариера

Шема балкон изолација, без инсталирање во пареа бариера.

Бојата на ѕидовите многу полесно отколку позадина паста над нив, сепак, тоа не е секогаш можно да се "да се ослободи од" еден слој на боја, понекогаш е потребно да се наметне 2-3 слоеви. Ако користите четка, бидете сигурни дека ќе се наслика слоеви нормално едни на други, да почне со сликарството на хоризонтална и вертикална направи.

Со позадина ќе биде малку повеќе проблеми, но ако имате искуство со нив, на десната страна во овој случај. Тоа е најдобро да се земе винил или неткаен позадина, и на хартија треба да се напушти за завршување на балконот.

Балкони подот и таванот

Подот во балкон треба да бидете сигурни да се загрее. Впрочем, самиот балкон дебелина плоча не е голема, и балкон соседите подолу не може да се загрее, а потоа вашата соба, сакате да го направите е да се носат непотребни загубата на топлина. Како грејач, можете да изберете различни материјали: пена, стакло и минерална волна, penoplex, бетонски блок и многу повеќе.

кат покривање не треба да биде тешка, така што нема да предизвика преоптоварување лого дизајни.

Возење уред кат од лесен бетон на балконот

Возење уред кат од лесен бетон на балконот.

Видео на "Завршувањето на тераса"

Затоа, како покритие плоча не може да се користи гранит или друг тврд материјал. Тоа е подобро да се користи линолеум, тепих, ламинат или одборот.

Како материјал за завршувањето на таванот е подобро да се направи без егзотични и преферираат докажано материјали и технологија. Ако се намали на пластични ѕидовите на балкон, користете таванот на пластични панели, кој ќе биде одлична основа за поставување на рефлектори. Покрај тоа, за панели, може да се сокрие сите кабли, материјали за изолација и комуникација.

Можете да, се разбира, таванот е само боја, но тоа може да ве чини многу повеќе. Во најмала рака, за да се постигне идеална состојба на таванот, бојата утврдени добро и немало видливи оштетувања, што е исклучително тешко.

Така, по завршувањето на балкон има неколку опции, од кои секој може да изберете нешто различно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се украсуваат балкон внатре да добијат топол амбиент?Како да се украсуваат балкон внатре да добијат топол амбиент?
Разлики на балкони и loggiasРазлики на балкони и loggias
Балкон дизајн - Подготвува место за одморБалкон дизајн - Подготвува место за одмор
Внатрешниот трим балконВнатрешниот трим балкон
Што материјал е подобро да се украсуваат балкон или чардакШто материјал е подобро да се украсуваат балкон или чардак
Карактеристики балкон тапацир различни материјалиКарактеристики балкон тапацир различни материјали
Изолира и sheathe балкони и loggias svomi рацеИзолира и sheathe балкони и loggias svomi раце
Крај на балконКрај на балкон
Завесите на балкон: изберете најсоодветниот и лесен начин да се дизајнираЗавесите на балкон: изберете најсоодветниот и лесен начин да се дизајнира
Како да се изолира чардак и балконКако да се изолира чардак и балкон
» » » » Опции за внатрешен дизајн балкон

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија