ma.gurustroykix.ru

Балконот може да се облечени во внатрешноста?

Откако одлучи да поправка на балконот од внатре и го даде прекрасен изглед, е прашање на избор на материјалот од се случува. на sheathe балкон, можете да го користите и како да ги применуваат некои материјали за тоа - природно се поставува прашањето. Денес постојат многу материјали, користејќи ги за неколку дена, не може целосно да се трансформира на простор балкон.

Шема балкон обложување гипс картон

Шема балкон обложување гипс картон.

различни материјали

Пред sheathe балкон, потребно е да се пре-глазура. Само по овие работи може да се продолжи со понатамошно дејствување. Материјалот треба да ги исполнуваат следниве услови:

 • имаат практичност, издржливост и естетика;
 • има низок коефициент на топлинска спроводливост;
 • добро време да издржи температура лулашки.

Во моментов, постои голем избор на такви материјали, цената опсег што може да се разликуваат од буџетот на многу скапа опција. Меѓу нив се како drywall, вагон табли, панели, пластични, винил обвивка, плута и многу повеќе.

Шема облоги на балконот

Шема облоги на балконот.

Секој од овие материјали има свои предности и недостатоци. На пример, употребата на гипс картон, овозможувајќи лесен доволно за да sheathe балкон. Но составот на овој материјал се плаши од влага на неговата површина. Иако во моментов, на пазарот на градежни материјали се појави влага отпорни drywall. Неговата употреба во комбинација со различни суви малтери овозможи да сигурно заштита на површината на материјалот. Сепак, голема влажност на животната средина на живот на материјалот ќе биде околу 7-8 години. Заедно со овој гипс картон има добра термичка и звучна изолација. Тоа овозможува природна вентилација и создава "дише" изградбата на чардак. Инсталација што се произведува на летва кои се потребни за да се подготват однапред. Хелиум може да се врши и од дрвени решетки и метална рамка. Како резултат на јазот помеѓу ѕидот и гипс картон ќе обезбеди природна вентилација. Еднаш ќе се инсталира на површината на гипс картон мора да се примени на кит и гипс. Потоа можете да се применуваат позадина или само да го сликам.

Употребата на пластични панели

Ако плочи за изолација, плашт се избрани од пластика, тоа е потребно да се земат предвид температурата нишалки, кој ќе падне на нивната површина. За подобра заштита на кожата се препорачува да се користи тесни панели, бидејќи тие ќе бидат поотпорни на пукање на материјалот на ниска температура перформанси.

Шема за прицврстување на обвивка на балконот

Шема за прицврстување на обвивка на балконот.

И покрај тоа пластични панели се многу практични и имаат долг работен век (15-20 години), како и голем избор на бои и текстури. Модерни производство произведуваат пластични панели кои имитираат на штиците, природен камен, тула намали и многу повеќе. Некои панели имаат лесна конекција, што овозможува да се постигне единството на нивната структура. Ако ѕидовите на балконот има рамна површина, а потоа можете да ги инсталирате без употреба на рамки. Ова ќе заштедите драгоцено простор во собата. Како панели се добро свиткано, што им овозможува да се користи на нестандардни ѕидно. внатрешен Кабина балкони со рацете користење на пластични панели - е една од најпознатите буџет опции, но не помалку убава и сигурен. Со оваа опција многу добро со модерен мебел направен од пластика, која е сосема лесно да се здипли и се стави настрана, а со тоа зголемување на просторот на располагање.

Употреба на дрвени структури

Ова е една од најпопуларните методи за декорација. Тоа создава убав визуелен ефект, обезбедува трајност и заштита на животната средина поставата на балкон. Користење на вагон одбор, кој делува како прицврстување јазик и ритам врска, овозможува леснотија на инсталацијата. Врска со ова ќе се избегне празнини помеѓу одбори и да се обезбеди монолитен ѕид. Ѕидот ќе биде топло и мазна, а исто така ќе добијат долг век на траење. Со оглед на микроклимата lodzhiy (висока содржина на влага), тоа е подобро да се користи на следниве видови дрво:

 • Alder;
 • Аспен;
 • larch;
 • бреза.

Користење на иглолистен (бор, ела) во затворен простор не е препорачливо, се должи на нивното одвојување од структурата на смола и смола соединенија. Особено често тоа се случува во текот на летото, на високи температури. Но, најдобро (и најскапите) опција е да се користи кедар или basswood. Овој материјал има густа влакнести структура која обезбедува високо операција ресурс.

Инсталатерски работи на свој

За вршење на самостојна работа на кожата поставата на балкон можеби ќе треба следните алатки:

 • Шрафцигер со сет на делови;
 • електрични сложувалка;
 • градежни ниво;
 • Спојувач;
 • чекан.

Шемата на работа е многу едноставна - на внатрешната обвивка на балконот треба да се монтира на гајба. Хелиум е направен од барови, пресек на која е 40x40 mm. На чекор помеѓу барови треба да биде 600 мм. Потоа, на ѕидот, ќе се применуваат на хидроизолација материјал. Како што е можно да се користи обична пластична фолија. По што ќе треба да се стави на парчиња на изолација, улогата на кој ќе дејствува како минерална волна. Поправање на волна може да се врши со користење на Staples или завртки.

Поправање на одборот да гајба вагон мора да се направи со конвенционалните завртки. На комплексот изгледаше убава, завртки капа може да се сокрие со помош на дрвени или пластични приклучоци. Ако, ќе се користи дрвени приклучоци, нивната површина мора да биде изшкуркан. По завршувањето на инсталацијата штици нивната површина може да се лакирани или pinotex. Ова ќе помогне да се задржи на дрво од тоа влага акумулација и го даде убав изглед. Откако ќе се заврши оваа завршувањето на работа.

Плашт балкони со рацете за да се направи тоа не е само убава, но ќе се користи како посебна живеалиште.

Ова балкон може да се користи како летна тераса, која е удобно да се поминат неколку часа одмор.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Препораки за инсталирање на капа на балконотПрепораки за инсталирање на капа на балконот
Украсување на надвор балконУкрасување на надвор балкон
Како да се украсуваат во внатрешноста на вашиот сопствен балконКако да се украсуваат во внатрешноста на вашиот сопствен балкон
Балконот во upholsterБалконот во upholster
Како и што да се украсуваат во внатрешноста на чардак?Како и што да се украсуваат во внатрешноста на чардак?
Затоплување на балконот од внатреЗатоплување на балконот од внатре
Ѕидовите на балконот со рацетеЅидовите на балконот со рацете
Што материјал е подобро да се украсуваат балкон или чардакШто материјал е подобро да се украсуваат балкон или чардак
Како да се изолира балконКако да се изолира балкон
Карактеристики балкон тапацир различни материјалиКарактеристики балкон тапацир различни материјали
» » » » Балконот може да се облечени во внатрешноста?

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија