ma.gurustroykix.ru

Како да elektrorubanok свои раце?

преработка на дрво вклучува монотоно физичка работа. За да се олесни овој процес, тоа е можно да се произведе elektrorubanok свои раце.

Видео на "Домашна столар (SAW) со вашите раце # 0"

Возење elektrorubanka уред

Шема elektrorubanka уред.

Видео на "Домашна + флаермашина Површинска мерач на elektrorubanka .."

Многу луѓе сакаат да работат со дрво. Ова не е изненадувачки, бидејќи задоволство да направите свој дрвена маса за веранда соберат на клупата за вашата градина или едноставно замени спукан штици. Лекување на дрво, со употреба на механички алатка може да биде секое лице, дури и почетниците.

Овој електричен алат е наменет да се намали дебелината на делови во обработка на дрво, планирање, изберете, процесот на одборот на рамката, и beveling работ на производ да се создаде издолжена вдлабнатини на различни форми. Сето ова се однесува на еден вид на работа - планирање. Elektrorubanok не е погодна за обработка на голема површина, но со мала алатка тома голема мера се поедностави работата на секој господар.

Дизајнот на електрични машини

Елементите кои се потребни за изградба на точни собранието:

Видео на "Електро секира свои раце"

Табела основните параметри electroplane

Табела electroplane основни параметри.

 • завртки;
 • лежишта;
 • макара V-појас;
 • под агол од челик;
 • заштитна обвивка;
 • пролетта подлошки;
 • моторот;
 • челични ленти;
 • Стејплс;
 • прекинувач;
 • електричен вежба со тркала за сечење мали diametra-
  Заварување уред;
 • ножеви;
 • стегање плоча.

Elektrorubanok користи за лекување на дрво до 12 см во ширина. Длабочината на третманот е 0,12 см. Парче ќе се темели врз плочата со дупка за машина вратило тип. Колено за насочување прицврстени на основна плоча со помош на неколку завртки M8 со пластични капи. Овој елемент нема да го спречи странични поместување на работното парче, за време на обработката.

Имајќи го поддржува ротирачкото вратило од типот на ножот ќе биде прикачен на дното плоча, како елементи за прицврстување треба да ги користите М6 завртки со спуштена глава. Надвор од плочи со лого на крајот на вратило од типот на ножот ќе мора да се качи на макара пренос појас. Плоча 10 се обезбедени со завртки на телото на алатот што се произведува, кој е заварен држач од димензии челик 20h20h3 мм.

Видео на "Домашна означување мерач на elektrorubanka"

куќишта elektrorubanka

на насловната заштитни е потребно да се заштити вашите раце од сечилото на машини.

Поврзани видеа "Weipa свои раце! КАКО ДА електронски цигари дома"

Го заштитниот капак е прикована за домување со неколку завртки М6 глави во форма на цилиндер. Во овој случај, исто така, ќе се користи пролет подлошки. Моторни произведени уреди се наоѓа во рамките на домување за прицврстување на потребата да се користат две ленти од челик поддршка. Тие имаат неколку дупки со дијаметар од околу 6,5 милиметри, кои се наменети да бидат прицврстени за телото на алатка. Елементи обезбедува неколку слотови кои обезбедуваат инсталација и прилагодување на моторни поставување Затегнувајте го ременот.

единица на моторот се контролирани со далечински управувач, кој се наоѓа на предната страна од куќиштето. Под заградата во U-форма во рамките на панелот ќе треба да се одржи на повеќе фаза-менувањето на кондензатор, кои треба да се евидентираат во паралела. елементи на податоци капацитет - 4 microfarads. Прекинувачот е поставен на надворешната страна на плочата. Директно од прашина и чипс електричен мотор може да биде заштитена со посебен капак.

Редоследот на операции за монтажа на инструментот

Првото нешто што ќе треба да се направи плоча за поддршка. Најмногу време одземаат процес е да се изврши во облик на отворот на плочата, која има за цел да се ослободи од нож. Во овој случај, ќе треба да се користи електричен вежба со голем број на намалување на мал дијаметар, или да се направи дупки по контурата, а потоа да се обработи слот датотека. По изготвувањето на дупките за прицврстување на основната плоча ќе треба да се изврши на нив навој дупки во аглите на домување на електрични машини.

ножеви elektrorubanka

за elektrorubanka ножеви се монтирани на горниот дел на ротирачки барабан инструменти.

На плочата за поддршка пред заварување ќе треба да се закачите на горните агли 10 завртки, а потоа со заварување треба да се закачите на останатите делови на телото. Следна плоча за поддршка треба да бидат укинати, телото конечно заварување на контура, а потоа се исчисти рабовите заварена. Посебно внимание е потребно за да се исчисти од рамнината во која домување во непосредна близина на плочата. Не е дозволено да ја напушти јаз, како што може да предизвика во процесот elektrorubanka вибрации. Тоа мора да се смета.

Откако ќе го врши Собранието, сечилото тип вратило насока ќе се движат стрелките на часовникот - во насока на теренот, кога гледано од страна на конзола. Насока мора да биде точно да се служи, како макара V-појас не може да се движат на другата страна. Пред да започнете со работа, телото на алатка треба да биде фиксен без празнини. За да се поправи, користете завртки М6.

сечилото-вратило тип за прекршување на жлебови мора да бидат обезбедени со неколку ножеви кои имаат ширина од 12 cm.

На задната страна на вратило ќе треба да инсталирате противтежа, за да може да се елиминира нерамнотежа и вибрации.

Видеа на тема "Како да се направи рампа со вашите раце дома, без flyleaf"

Секоја нож е фиксна со помош на плочи за притискање и M8 завртки, кои се зезнав со навој дупки во оската на тркалање тип на машина.

По соодветен нож сечилото празно е разработени пили за метал дебелина од околу 3 mm. Работ агол острат за нож за сечење треба да биде помеѓу 35-40 °. процесот на острење може да се обликува да добие основа на олеснување за уметнички слики или црева.

Лавици профили мала дебелина може да се собираат од страна на вршење надолжно сечење одбори на поголема дебелина. Во работењето на нож со мала ширина не е дозволено да се справи со длабочина слотови помалку од 8 mm, бидејќи алатката нема доволно сила.

Elektrorubanka поправка свои раце

Речиси сите електрични алатки се состои од мрежа кабел со копче вилушка надвор (во повеќето случаи регулатор на напон), електричен мотор, менувач, побудувачкиот и домување.

Да се ​​изврши поправка elektrorubanka треба прво на сите да се утврди грешка. Ако ја алатката не дава никакви знаци на живот, ќе треба да ги користите метар или тест светилка до 220 V.

За поправка тоа ќе биде потребно првото нешто да се размонтираат elektrorubanok. Расклопување потреба да се додека нема да биде достапна на сите живи елементи. Следно, тоа ќе биде потребно за да се овозможи на кабелска мрежа во мрежа и проверка на присуство на напон во сите области, почнувајќи од самата кабел, ставајќи крај на четки. Ако сите јазли се проверуваат и се доставени до моторот напон треба да го уништат и вршат поправки.

Видео на тема "Како да се крзно мода и RDA свои раце!"

Механички дефекти може да се утврди со визуелна инспекција. Може да се изврши поправка на неисправни компоненти, но се препорачува да ги заменат целосно.

Направете електрични машини со своите раце, не е тешко, само треба да се подготват сите потребни елементи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи мелница со свои раце?Како да се направи мелница со свои раце?
Саморегулирачки ножеви elektrorubankaСаморегулирачки ножеви elektrorubanka
Рака цевка Бендер домашна домаРака цевка Бендер домашна дома
Артикли направени на трупци за околината со своите рацеАртикли направени на трупци за околината со своите раце
Изградба на привремени гаражиИзградба на привремени гаражи
Како да се направи сложувалка со своите рацеКако да се направи сложувалка со своите раце
Како да се направи една дрвена клупа за градината?Како да се направи една дрвена клупа за градината?
Како и со рацете да се направи градина мостКако и со рацете да се направи градина мост
А алатка за процесот на фалсификување свои рацеА алатка за процесот на фалсификување свои раце
Што е уред за острење ножеви со свои рацеШто е уред за острење ножеви со свои раце
» » » Како да elektrorubanok свои раце?

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија