ma.gurustroykix.ru

Изработка мелница со свои раце

може да се направи Сандер свои раце. На многу начини, ова е оправдано, бидејќи купувањето на нов подесување мелница појас ќе биде многу скапо, што е особено точно на производителот индустриска опрема.

Видео на "Машина за изработка на блокови со рацете, бизнис од нула Дел 2"

рака Мелница

Мелница - електричниот алат е наменет за брусење и полирање на различни материјали.

Овој пристап е соодветна за оние кои не се планира да се користи автомобил често. Ако имате намера да работат со овој тип на опрема на професионално ниво, тоа е подобро да се купи машина.

Подготовка за производство на машината

Машина со свои раце може да се направи врз основа на некои детали, вклучувајќи ја и потребата:

  • рамка;
  • моторот;
  • ролки.

Моторот е дозволено да се повлече на една стара машина за перење. Но, сечење на рамката може да се направени од дебел челик. Железото е неопходно да се даде на големината на платно, еднакви 500h180h20 мм.

Една од страните треба прецизно да се намали со користење на машина за сечење дизајниран да работи на metallu- тоа ќе се користи за лепење на подлога на моторот.

работни димензии платформа приближно еднаква 180h160h10 мм.

Видеа на тема "мелење машина со рацете Дел 1 :. Домашна мелница"

производство Сандер

Моторот на машината за перење

За производство на мелење машини, можете да го користите на моторот од машината за перење.

Видеа на тема "Преглед на Festool брусење машини со екстракција прашина"

Неопходно е да се направи распоред и да се изгради 3-дупка, ставајќи ги на крајот, така што тие се еднакви на исечени рамка. Последниот од нив треба да се зајакне на страницата со три завртки.

Треба да се напомене дека тој степен што должината на повеќе импресивен десктоп повеќе можности за успех во процесот на селекција за прием на работа и мелење на производот. Така, ако се третира должина елемент е помала или еднаква на соодветниот параметар на десктоп, тоа ќе биде полесно да се постигне совршен пескарење, отколку кога се занимаваат со голем парче.

Моторот треба да се наоѓа што е можно поблиску до базата. Индикатор на нејзината дебелина треба да биде приближно еднаква на границата од 2,5 до 3.0 kW, во однос на бројот на вртежи во минута, што мора да стигне до 1500 година При изборот на брзина на лента во опсег од 20 m / s дијаметар на барабанот не треба да биде еднаква на приближно 200 mm . Ова покажува дека, ако брзината на моторот е доволно за Сандер менувачот не е потребно.

Еден од постоечките тапани ќе дејствува како главни, тоа треба да биде цврсто прикачен на вратилото на моторот, но во однос на другите тензија, тоа мора да циркулира слободно низ остатоците во истата положба на оската на лежишта. На табелата во аранжман со робови тапан мора да има некои аранжман, кој ќе се обезбеди непречено лента површината на допир на табелата, што е особено важно кога залепени заеднички.

Поврзани видеа "мелница со рацете !!"

Кога оваа машина е направен со свои раце, тоа е потребно да се направи затегнување тапан и тапанот, кој ја предводи лента. Во овој процес, тоа е дозволено да се користи на КПР. За таа цел потребно е да се виде предмети од интернет, давајќи им големина еднаква на 200x200 mm.

Возење уред домашна Сандер

Возење уред домашна Сандер.

Таа мора да се запомни дека во централниот регион на дијаметар на барабанот треба да биде околу 2-3 мм подолг од рабовите. Ако го гледаме геометрија на површината, во кој случај флексибилна лента ќе биде во централниот дел на барабанот.

Најпогодни ширина на лента штрчи индикатор 200 mm. Ако се користи пила крпа ролна која има широчина од 1 м, тоа е многу лесно да се добие една лента за лепење пет такви бендови. Сврзување алатот за сечење ќе произведе задник, додека на дното е потребно да се стави доволно тенка, но густа материјал, совршено прилагоден за оваа tarp. Процесот на сврзување е потребно да се применуваат лепак дека има највисок квалитет. На ролки треба да се затегне гуми чија ширина е еднаков на 30 mm. Тоа може да позајми од старите апарати мопед или конвенционалните велосипед.

Со таква машина, во прилог на вршење на полирање на дрвени празни места може да се произведува остри инструменти кои имаат површина за сечење, вклучувајќи ги и длета, ножици, ножеви и секири. Како понатамошни позитивни карактеристики на користењето на такви мелница е можноста да работи со елементи кои имаат криви база, која полирање мора да се врши задната страна на касетата.

За извршување на погоре работа потребно е да се подготви некои материјали и алатки:

  • гума;
  • мелење машина;
  • моторот од машината за перење;
  • завртки;
  • пила крпа ролни;
  • particleboard;
  • tarp.

https://youtu.be/LRC5wmRDmzQ

Алтернативни производство Сандер

Мелница може да се направи и малку поинаква технологија.

Исто така, ќе бидат во моторот врз основа на структурата. Прифатливи делови употреба од стари компјутери кои може да се однесуваат, на пример, уред за читање или напојување. Тоа е можно да се најдат и други електрични мотори, совршено се справат со задачата за оние кои биле инсталирани во дизајн на вентилаторот. Да се ​​вози на мотор е дозволено да се користи дома волти батерија.

Шема Сандер користење на акумулаторот

Шема Сандер користење на батеријата.

Видео на "мелница појас со свои раце од ѓубре"

Следниот чекор е да се земе празно одбор и шкурка да се третираат, ако е потребно, може да се лакирани. Потоа, на табла ќе го зајакне мотор и батерии, со користење на завртки. Нивната спарување може да произведе жици монтирани конвенционалните прекинувачот. Комуникацијата е исто така прифатлива да се поправи на табла, која е препорачливо да го користите Спојувач.

Сега се подготвени да работат со шмиргла, тоа подразбира kruglyashi намалени за лепење нив заедно. Ова ќе служи како мелење тркало.

Видео на тема "Како да се направи мини мелење машина и машина за сечење"

Со цел зајакнување на кругот, се користат два приклучоци, одредување треба да се спроведува на оската на моторот. Чаури може да биде пластика и што е најважно, да одговара на дијаметарот на оската.

Во овој производство може да се смета за целосно, оваа алатка може да ви помогне да се произведе мелење на сите видови на дрвени и челични елементи.

Пред почетокот на производството, тоа е потребно да се земат предвид некои од нијанси, како главен на која стои на претпоставката дека електричниот мотор од компјутерот ќе биде слаб. Затоа е подобро да се користи моторот на вентилаторот.

https://youtu.be/rO5JFyAD_f8

Со поврзување, исто така, може да биде поништен од страна на спектар на опција купување на фабрика за производство. Но, во случај на моторот на машината за перење е дозволено да се користи како мелење, брусење и абразивни тркала.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изградба на домашна мелницаИзградба на домашна мелница
Производство на ковано ограда со рацетеПроизводство на ковано ограда со рацете
Брусење подови во гаражаБрусење подови во гаража
Како да се направи мелница со свои раце?Како да се направи мелница со свои раце?
Користење мелницаКористење мелница
Карактеристики сечење плочкиКарактеристики сечење плочки
Како да се направи полиран бетон со своите раце?Како да се направи полиран бетон со своите раце?
Емери домашна уред на електричен моторЕмери домашна уред на електричен мотор
Полиран бетонски подови со свои рацеПолиран бетонски подови со свои раце
Намалување на керамички плочкиНамалување на керамички плочки
» » » Изработка мелница со свои раце

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија