ma.gurustroykix.ru

Изработка Electrosharpener свои раце

Во секојдневниот живот, постојат случаи кога ќе треба нешто да се концентрира. Electrosharpener свои раце - решение за многу секојдневни проблеми со заострување на алатки. Тоа може да биде секојдневни предмети: ножеви, ножици и градежни алатки. Најчесто, во овој случај постои потреба да ги изостри вежби, секири, лопати. Работа со тап инструмент е тешко, процесот се одвива бавно, потребно е многу сила. Во овој случај, не може без посебен инструмент, како не секоја алатка може да биде наострен од страна бар.

Моторни домашна брусилки

Моторни домашна брусилки.

Видеа на тема "Производство на пластични прозорци во домот"

Electrosharpener може да се купи во продавница, но ќе мора да му даде значителна сума. И може да се соберат од материјалот во рака, особено како занаетчија мажи периодично падне во рацете на сите потребни материјали. да се адаптираат за корисни работи, не е проблем. Кои ќе имаат шкурка, ниту еден начин не инфериорен во однос на продавницата, но речиси бесплатно.

Поврзани Видео "алатката за острење длета на elektrotochile направени со свои раце"

Материјали и алатки

детали Electrosharpener

Детали Electrosharpener.

За производство на овој уред треба малку:

 • моторот;
 • кондензаторот;
 • држач;
 • прирабница или цевка секачи и електрични лента;
 • славините за нишките;
 • 2-3 мм дебел метал за производство на телохранителите;
 • завртки, навртки;
 • гума за поставата.

Кои моторните костум

Главниот елемент, без кој е невозможно да се соберат на единица - е моторот.

Видеа на тема "Изработка "Mandula" свои раце "

Мотори кои најчесто се користат од страна на старите апарати. На пример, од Советскиот машини за перење "Сибир" и "Волга". Мотори Обратно тие имаат доволно моќ и информиран. Трупот може да се инсталира сите потребни додатоци.

Возење електрични Сандер мелење

Возење електрични Сандер мелење.

Бројот на вртежи на минута не треба да надминува 3000 во индустриско опкружување, како и за домашна употреба доволно 1000-1500. Премногу брза ротација на пила тркало може да се скрши. За индустриски активности користејќи grindstones висока јачина и специјални прирабници. Момче веројатно да се најдат такви материјали. На голема брзина не е толку остри како и за мазнење и полирање производи. Повторно, за условите за живот не е корисно.

Не бркаат, а премногу моќ. Во производството на машина со свои раце на горниот држач - 400 вати. Во просек, на мотори кои се користат од страна на машини за перење, чија моќ не надминува 200 вати. За извршување на острат ножеви, хеликоптери, вежби, повеќе од доволно. Покрај тоа, тоа не е неопходно со таква моќ да се плаши, што ќе се развива премногу брзина. Затоа, не треба да се грижи за безбедноста на диск (и нивното здравје).

Electrosharpener за да одговараат на еднофазен и трифазен мотор. И овие и други може да се приклучат на мрежата на еден-фаза. може да се бара кондензатор за правилно поврзување. мотори се користат.

Како да се избере на прирабница

навој прирабници

Навој прирабници.

На прв поглед, сè е едноставен: се моторот, вратило се турка Емери, единицата вклучена во и почнува да се изостри. Сепак, во чекор точило инсталација тешкотија се јавува лина дијаметар обично не се совпаѓаат со пречникот на трупот. И не постои нишка, односно да се поправи шкурка не е можно. За да се реши овој проблем, ќе треба прирабница - посебен детал што бланширан според големината на вратило и внатрешен дијаметар мелење тркало.

Да му ја расече прирабница, ќе треба да ги користат услугите на Тарнер. Во цртање Electrosharpener потребно да се наведе на внатрешниот дијаметар на мелење тркало и вратило големина. Неопходно е да се одреди во кој правец ротирачкото вратило. Пак, посебно прирабница - тоа е единствениот дел кој треба да се направи да нарачате. Но, тоа може да се замени со материјали на дофат на раката.

Подготвени прирабница монтиран на вратило и обезбедени со помош на навртки, подлошки и завртки. На орев ќе треба да се намали на конец. Ако движењето на вратило е стрелките на часовникот, треба да се користи нишка на левата страна. При ротирање на стрелките на часовникот - на страната. Согласност со ова правило е неопходно. Со таква провира навртка ќе бидат построги постепено, а се заокружи уште безбедно место. Ако го направите спротивното, орев постепено ќе се развивам. Како резултат на тоа, лина е исклучено на вратило. Ова е многу опасно, бидејќи не е познато во кој правец ќе лета брзо ротирачки камен. Тоа може да предизвика сериозна штета или повреда.

Аналоген прирабница острилка

прирабница дијаграм

Прирабница дијаграм.

Поврзани видеа "Мелење машина домашна"

Сепак, не секој има пријател или Тарнер соодветна опрема. Во овој случај тоа е можно да се произведе аналоген на прирабница. Случајот ќе биде поголем предизвик, но резултатот - сигурен.

Во овој случај тоа е потребно да се користи приклучоци на системот. Да работат потреба кастри цевки за должина и соодветен дијаметар. На слотови се отстранат со помош на памук леплива лента. Доколку е потребно, на ракавот е вметната во едни со други.

Кога ликвидација изолација лента треба да се утврдат многу глатко. Ако има забележливо испакнатините, дискот ќе се бори за време на ротација. Чаури се избрани со цел да одговара на внатрешниот дијаметар на цевката и острилка. Идеална варијанта е онаа во која на камен, ќе седат на ракавот без лента е многу тесна, vnatyag. Preroll обезбеди тесна врска, дискот нема да се прелистуваат на цевката.

черупка систем е многу силна и цврста е монтиран на вратило, но потребен е фиксација со завртки, веднаш штом ќе може да се обезбеди соодветно ниво на безбедност и сигурност.

Намалување на конец може да поседува, дома. Ова ќе бара допрете.

насоки

Шема универзален конвертор

универзален конвертор коло.

Пред да почнат да прават Electrosharpener, ние треба да се види на кој начин тоа ќе се вртат. Во уредот, составен од лесно достапни материјали, тоа е можно без премногу проблеми да се промени насоката на вртење. Мотори, кои најчесто се користат се земаат од Советскиот машини за перење. И тие се асинхрони. Ова значи дека кога ќе се променат некои од намотки е лесно да се промени правецот. Постарите мотори имаат голем број на заклучоци (3 или 4), кои ќе одат во рацете кога ја менува насоката.

Насока на промени во случај ако се промени заклучоците почне ликвидација. Оваа техника може да биде корисно во навој проблеми отповикување ореви, итн

Можете да го направите без почеток серпентина. Потоа излегува на работа директно: на мрежата само вклучен работат ликвидација, лина потреба да им помогнам во вистинската насока, и тоа ќе почне да се врти.

За да се утврди правилно, каде што работата, и каде што на почетокот ликвидација, треба тестер. првото ниво на отпорот на околу 12 оми, вториот - на 30 ohm.

Поврзани видеа "Electrosharpener свои раце. Емери 3 во 1"

обвивка заштитниот уред

Кога се избрани сите главни делови, ќе треба да се грижи за почитување на прописите за безбедност.

Electrosharpener од генераторот

Electrosharpener од генераторот.

Тоа не е никаква тајна дека искри летаат кога мелење метални производи. Да не се изгори, не се повредени, како и за заштита на работната површина од тепањето, тоа е потребно да се направи заштитна покривка. Направете го тоа можно остатоци од калај или метал. Оптималната дебелина на плочата - најмалку 2 mm. Железо може да биде прицврстена директно на мелење тркало, или обезбедена со стегач. Штит и уште повеќе ќе се намали количината на прашина.

За поголема безбедност при работа ќе се обезбеди виткање крошна од плексиглас, кој е прикачен на куќиштето и огради ако е потребно.

Не се меша, и podruchnik. На работа многу полесно ограничени на тоа отколку цело време да ја задржи стварта на тежина.

Поставување на уредот

Кога Electrosharpener собраа, подготвени сте да го инсталирате. Безбедно на воденичен камен мора да биде многу добри и сигурни, бидејќи работата постојат големи вибрации.

Видеа на тема "Аквариумот со свои раце"

Поставување на моторот на вашата работа површина со помош на истиот држач кој го држи моторот во машина за перење. Ова ќе бара завртки. На спротивната страна на моторот ќе се подготви за агол. Благодарение на овој мотор се качи ќе биде во хоризонтална положба. На аголот, можете да инсталирате на гума поставата: тоа ќе го намали вибрации.

Видеа на тема "Аквариум од 500 литри со свои раце"

Можете да ги користат и други методи на инсталација. На пример, за да се утврди уред на поддршка, тогаш тоа ќе биде повеќе мобилни, бидејќи таму ќе биде прицврстена на едно место.

Сите машината е подготвен за работа. Можете да ги изостри различни делови, алати, вежби, и така натаму. Д.

Безбедносни правила при работа

При работа со машина е многу лесно да се повредат и Electrosharpener не е исклучок од ова правило, па почитување на безбедноста треба да се посвети посебно внимание.

видови на прирабници

Видови на прирабници.

 1. Пред работа треба да се провери дали е стегната орев. Инаку, мелење тркало може да се олабават и да предизвика голема штета.
 2. Можете, исто така, треба да бидете сигурни дека самата единица е во вредност од точно и безбедно прицврстени. Инаку, кога вибрациите тој може да се движи, да падне, итн
 3. Треба да се внимава на оружје, особено, на прсти се на значителна оддалеченост од ротирачки диск. Острат е брзо, па висок ризик од повредите прстите.
 4. Сите работи треба да се изврши носи ракавици и специјални очила кои ги штитат очите од чипови.
 5. Кога се работи со правливи материјал што е неопходно да се користи респиратор ги штити белите дробови од нечистотии и прашина.
 6. Вие не може да го запре рацете на ротирачки диск. Ова треба да се направи, се разбира, по исклучување.
 7. Подигнување на потребата на предната страна од камен, со кои се соочува работникот. Нема потреба да им помогнам на ставка под капакот на моторот или на далечната страна.
 8. Неопходно е да се држат до наострен објект, бидејќи тие можат да летаат надвор од раце да се скрши нешто, намали или прекине една личност.
 9. Вие не може да ги менува условите на инструментот е вклучен.
 10. Неопходно е да се следи состојбата на мелење тркалото. Тоа треба да се промени во откривање на пукнатини, големи чипови. Каменот треба да се замени во случај на нерамна носат и кршење на симетрија. Ова лина ќе доведе до олабавување на собранието.

Технологија острат вежби

Типични шеми вежби

Шеми видови на вежби.

Многу брзо tupyatsya вежба, но тоа е тажно да ги фрли. Можете да ги изостри инструменти користејќи Electrosharpener. Некој се обидува да се направи овој бар, но таква постапка е потребно многу време.

вежба острат Таа започнува со формирање на сечење рабови. Вежбата треба да се одржува паралелно со оската на ротација. Чипови треба да се отстранат, додека таа е видливо рефлектираната светлина. Истата постапка се повторува и со вториот раб. Кога заострување на потребата да се формира прав агол. Вежби кои се продаваат во продавници, наострен од 120 °. Ова е универзален фигура, но тоа може да се разликува малку. Да се ​​работи со меки материјали кои се користат повеќе акутна агол од 90-100 ° (дрво, бакар, пластика, алуминиум), за да се средна тврдост материјали - 110-120 °, додека за челик - 140 °

агол на очите потребно острина не може да биде, така што треба да се провери од време на време со вежби дефиниција острат. Обработката на должината на рабовите на вежба мора да остане иста.

Тогаш ќе треба да се третираат на рабовите на задната површина. Нивната точна форма - конусна. Проверете процес со користење на машината за перење. Вие треба да го изберете, така што неговиот дијаметар е 1/3 помалку од тоа на вежбата.

Во заострените рабовите да се направи на задните агли, треба да се отстранат на чипови, така што просторот помеѓу мијалник и вежба е зголемен за 0,2 мм.

Кога ќе се направи на рабовите, треба да дејствува многу внимателно, во спротивно може да го поматат површина за сечење на малку вежба, па од работ на лентата треба да се мали, со нивните метал ќе биде отстранет на крајот на работата, за завршување.

Electrosharpener - едноставен уред кој можете да го направите сами. се соберат едноставно, ако постои соодветен моторот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како правилно да го изостри нож барКако правилно да го изостри нож бар
Квалитет уред за острење ножевиКвалитет уред за острење ножеви
Како што можете да ги изостри лопата?Како што можете да ги изостри лопата?
Инструкции за острење кружни пили со своите рацеИнструкции за острење кружни пили со своите раце
Како да се изостри вежба за метал?Како да се изостри вежба за метал?
Прав агол нож острење за машини и карактеристики на делаПрав агол нож острење за машини и карактеристики на дела
Методи нож острењеМетоди нож острење
Како да се насочат на кружни пили?Како да се насочат на кружни пили?
Како да се направи водич за кружни пили, со свои рацеКако да се направи водич за кружни пили, со свои раце
Како за само-изостри вежба?Како за само-изостри вежба?
» » » Изработка Electrosharpener свои раце

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија