ma.gurustroykix.ru

Џек верзии: како да направите свој раце

Видео "# 6 Супер ПРЕС-приклучокот на вашите раце"

Малку луѓе знаат како да се Џек свои раце. За оние кои се малку обучен во уметноста, тоа нема да биде тешко.

Шема шише Џек

Шема шише приклучок.

Постојат многу видови на опрема за подигнување. Дигалки може да биде хидраулични, решетката, завртката и пневматски. Тие се користат за кревање на тешки товари и различни опрема, како и одредување на производот на саканата висина. Веќе тоа е невозможно да се замисли поправка на автомобилски суспензија и менување на гуми без приклучок.

Често мора да поправка на различни видови на опрема за подигнување и да се направи нивното одржување. Ние треба да се следи техничката состојба на лифтови, да се идентификуваат штета, ја заменат нафтата. Понекогаш машини се прекине и да не успее. Ние треба да се купи нов уред или собирање импровизирани. Се разбира, тоа е можно да се доверите работава на професионалци, но себе си се направи приклучокот не е премногу тешко.

некои нијанси

Структурата и принцип на работа на хидраулична дигалка

Дизајн и работењето на хидраулична дигалка.

Хидраулични џек - најчест тип на дигалка. Таа има голема носивост. Таквите уреди се користат во електрични централи, фабрики за преработка на нафта и други индустриски организации. Најчесто, хидраулични лифтови се користат за зголемување на автомобили во гаражи и услови гуми услуга.

Хидраулични кревање менувачот периодично треба да се поправи и одржување. Последново е она што е потребно повторно да тече течност преку печати. Ние треба да се следи здравствената состојба на сите компоненти на дигалката.

Сепак, тоа не е тоа. Ако сте имале и се скрши на Џек, треба да се направи нов. На што? Може да се земе како основа на старите и да се обиде да го ажурирате, т.е. така да има нов уред од претходниот. Фази на работа:

  1. Вие треба да го одвртите елементи.
  2. Понатаму тоа е потребно да се отстранат клипот вентил и крварат течност.
  3. По овие манипулации треба да ги испита основни податоци за хидраулична дигалка. Ако некој елемент е оштетена, заменете ја.
  4. механизам за подигнување е потребно за да ја избришете остатоци и странски елементи. Мора да биде црвена и цилиндарот.
  5. Предмет на инспекција за џвакање. Ако е оштетена, тоа треба да биде заменет.
  6. На последниот чекор е да се изгради хидраулична дигалка. Тоа е направено во обратен редослед.

Видеа на тема "На повеќето едноставно ракета со своите раце надвор од шишето"

Откако сте биле во можност да се направи приклучок и лифтот се собраа, потребно е да се провери неговата ефикасност. Ако механизам не функционира, можеби ќе треба да се провери и да се замени ако е потребно и масло.

Улогата на нафта во домостројот на механизмот за хидраулични кревање

Пренослив зацрвстувањето Овен во собата

Пренослив зацрвстувањето Овен во собата.

Видеа за "" џеб "Шише џек -. Преглед карактеристики и дизајн на мојот шише Џек"

Масло - суштинска компонента на хидраулична дигалка. Со тоа, процесот на укинување на различни товари. Ако недоволно нафта во уредот, уредот ќе биде нефункционален. За промена на маслото е да се изврши два основни чекори.

Прво треба да се исцеди течноста отпадот, тој треба да одвртите капачето на резервоарот за масло. Ова е проследено со миење со механизам за кревање. Ова мора да се направи со помош на специјален перење течност, може да се купат во која било продавница за алати.

Овој механизам е исполнет со течност, се пумпа и исушена.

Цртеж rombovogo приклучок

Цртеж rombovogo приклучок.

Оваа постапка треба да се врши 2-3 пати. Црвенило џек - едноставна операција, но тоа трае долго време.

По чистење, механизмот за хидраулични дигање е да се започне полнењето на нова нафта. Неговата потреба да се пополни до одредена точка. Во овој случај, на лифтот треба да биде во позиција надолу. Да се ​​намали прачка да се сврти на завртката-чешма во позиција "цедење". Понатаму прекинувачки масло резервоар и течност пумпа до 5 пати. По оваа постапка, додадете масло и потоа се вртат приклучок. Мора да се пумпа до додека лубрикант механизмот достигне потребното ниво, но нема да се формираат меури на неговата површина.

Видео на "Супер Моќна arbalet.Svoimi раце / Рачен моќен самострел"

Нивното присуство значително ја намалува ефикасноста на механизмот. Често воздух влегува во телото, поради недостаток на нафта.

За да се поправи оваа ситуација, треба да се изврши на следните активности. Прво што треба да се отвори нафта резервоар капа и бајпас вентил. Тогаш ви треба за брзо пумпа механизам неколку пати. Во текот на оваа постапка, воздушни меури влезат од работниот простор во резервоарот за масло. Корк од бајпас вентил и резервоар за нафта може да се затвори.

Ако сите манипулации се врши правилно, хидраулични режим ќе работат. Ако тоа не функционира, сите активности мора да се повтори.

Како да се направи еден овен со своите раце: повеќе опции

Распространетиот стекнале со автомобил уреди за подигнување. Тие мора да бидат опремени со секоја машина. Најлесен начин да се купат потребните изградба на приклучокот во специјалитет продавница. Сепак, тоа може да се направи или да ги подобрат своите раце.

Табела дигалки карактеристики

Табела дигалки карактеристики.

Оние кои сакаат да ги направат своите сопствени приклучок, можете да го користите едноставен дизајн. Тоа е како што следува. Метални цевки мора да бидат заварени во форма на скратени четириаголна пирамида. После тоа, резултат на структурата е потребно да се заварување на горниот и долниот база. Таа е направена од челик со дебелина од 5 мм. Димензии домашна приклучок мора да се вклопи автомобил значи дека треба да се подигне.

Видео на тема "Како да се направи самострел Flipper / Како да се направи обратна самострел изградба"

Принципот на работа е базирана на орев пренос приклучок завртка. На врвот на скратена пирамида да се дупчат дупка чиј дијаметар треба да биде поголема од дијаметарот на завртка. На горниот база на потребата да се заварување на навртката. На дното на завртката е потребно да се направи дупка во која е вметната метална игла. Со оваа завртка прачка ќе се вртат.

Во таквата конструкција на завртката на дигалката е најдобро да се применуваат со трапезен конец. За сите елементи вклучени во трансферот завртка орев, тоа е потребно да се користи материјали направени од скаменето челик.

Различни механизми лифт се неопходен во нашите животи. Тие помагаат да се кревам големи тежини и опрема. Како и многу други механизми, тие понекогаш може да не успее. ПОПРАВКА може да се врши независно.

Направете Џек е едноставен, главната работа - да се почитуваат точниот редослед на операции.

Еднакво важна е и аранжмани за одржување. Бидете сигурни да го следат нивото на моторното масло и надополнува ако е потребно. Направете го тоа исто така може да бидат свои раце.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се подигне куќа со помош на приклучокот?Како да се подигне куќа со помош на приклучокот?
Надминат тешкотиите со инсталација на лифтот на земјата од глинаНадминат тешкотиите со инсталација на лифтот на земјата од глина
Како да се идентификуваат и смена на котелот со рацетеКако да се идентификуваат и смена на котелот со рацете
Гаража опрема за центри за услугиГаража опрема за центри за услуги
Поправка подно греење почнува со идентификација на причините за неуспехотПоправка подно греење почнува со идентификација на причините за неуспехот
Како што е полесно и побрзо да се движат drywall?Како што е полесно и побрзо да се движат drywall?
Приклучоци на струјното коло прекинато, инсталација иПриклучоци на струјното коло прекинато, инсталација и
Како можам да се направи со притискање на приклучокот со вашите раце?Како можам да се направи со притискање на приклучокот со вашите раце?
Дигалки опрема во гаражаДигалки опрема во гаража
Составување на хидраулична преса со своите рацеСоставување на хидраулична преса со своите раце
» » » Џек верзии: како да направите свој раце

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија