ma.gurustroykix.ru

Рака цевка Бендер домашна дома

За време на изградбата доаѓа момент кога станува неопходно да се наведнуваат на челични цевки. Како да го направам тоа? Постои начин, а не еден, на пример, можете да ја посетите про продавница и купување на алатката за виткање на цевки. Но, таквото решение не е најдобар, особено ако се планира голем градежен проект кој бара големи инвестиции. Цената на оваа машина е многу импресивно, а тоа е мудро да се користи вториот начин - да се направи уред за виткање цевки сам, на пример, рачно Бендер.

Видео на "benders со свои раце, или како да се направи Бендер цевка дома"

Рачен цевка Бендер

Прирачник benders за производство на цевки на различни дијаметри.

Како да направите свој Бендер

Прво на сите, треба да се одлучи, со цевки од дијаметарот сакате да работите, како дебела се ѕидовите на предложениот дизајн. Откако се занимаваа со овие показатели, ќе се разбере како на сила ќе треба во иднина машина за виткање. Постојат два начини на кои да се наведнуваат на метални цевки:

 1. Ладно свиткување.
 2. Жешка процесот на свиткување со помош на високо влијание на метал.
Инсталација за Тест на ладно свиткување

На тестирање на ладно свиткување: - примерок kabelya- 2 - 3 plita- челик - челик раб.

Кога со користење на методот на ладно свиткување неколку едноставни правила мора да се почитуваат. Овој процес треба да се врши во зима или кога надворешните температури под нулата. Самата работа е едноставен. Да ги преземе потребните цевка со дијаметар, цврсто го приклучиш на една страна и се става во вода. Треба да се чека додека водата во цевката е целосно ладни и се претвора во мраз. Потоа можете да почнете виткање, благодарение на овој метод не треба многу напор за да се добие посакуваниот резултат.

Топла метод е сличен на својот оперативен принцип. Земете сува река песок, што се кваси низ сито, така што само фини честички, и сите се големи, како што се камења, ги отстрани. Наполнете го со песок производ, двете страни треба да се цврсто повторно да се запечатат. Недостатоците отвори за употреба дрвени клинови, издупчете мали дупки во нив за излезот на гас. Држете го производот во менгеме и топлина на местото на свиткување реактивен мотор до додека не се појави црвенило. Сега можете да го користите која било домашна Бендер Виткање подготвени производи.

Ајде да зборуваме за вистинските виткање уред. Тие доаѓаат во различни видови, и тоа:

 1. Хидраулични.
 2. Прирачник.
 3. Електрични.

Да го разгледаме примерот на само-направени цевка Бендер свиткување рачно.

Изработка на рака цевка Бендер за метални цевки

Рака цевка Бендер - веројатно ниска цена уред за виткање производи. Главниот фактор за оваа машина е на човечка употреба на физичка сила. Но, не постои потреба за заварување, па можете да заштедите време за своето производство, особено ако сте сопственик на машина за заварување. Оваа домашна Бендер има неколку видови кои класификација зависи од составот, а дијаметарот на цевката. Главните видови на рачно benders:

 1. Универзална, погоден за работа со различни производи.
 2. Обична машина, дизајниран да работи со некои слики дијаметар.
домашна Бендер

Во принцип, домашна Бендер се користи за виткање цевки не повеќе од 2,5 см во дијаметар.

Најчесто домашна Бендер се користи за виткање цевки со дијаметар од не повеќе од 2,5 см. За производи со помал дијаметар погоден едноставен дизајн на машина со минимални трошоци. Што е потребно за оваа машина:

 1. Челични штипки.
 2. Бетонски плочи.

Поврзани видеа "Бендер"

Ако не можете да најдете на плоча, можете да направите без неа. Игли може да се вози длабоко во земјата, но тоа секако не е најдобра опција, таков дизајн нема да трае долго. Ако има бетонска плоча, следете ги инструкциите. Прво вежба дупки во чинија. Обезбеди во овие дупки челик влоговите. Запомнете, главната работа: колку повеќе ќе се постави на пиновите, толку подобро, радиусот на bendable агол ќе биде повеќе точни и мазна. чекор придржуваат не е повеќе од 5 cm помеѓу секоја игла. Машината е подготвен за работа.

Користете цевка Бендер домашна прирачник е многу лесно. Само прескокнете на цевка помеѓу челик влоговите и со сила, го свитка во вистинската насока и во саканиот агол. Меѓу неколку недостатоци на таков уред треба да се напомене дека работат со кратки парчиња метал на тоа е речиси невозможно - немаат доволно физичка сила за да се наведнуваат на краток цевка. Прво и основно е наменета за долго делови во обработка. Размислете за тоа како да се направи уште една верзија на уредот. Тоа е поскапо - треба да се најде брусилки и заварување.

Изработка на свој рака ролери алатка свиткување

За овој тип на машина ќе треба:

Видеа за "домашна benders прирачник за профилот на цевки (цевка Бендер)"

Цртеж рака алатка ролери виткање

Цртеж рака ролери виткање алатка.

 1. Челични цевки со дијаметар од 5-6 см, должина 15-20 см.
 2. Заварување машина.
 3. Бугарски.

Ако сите што ви треба е таму, можете да започнете со процесот на собирање. За да започнете со користење на мелница сече парче од цевка 6 см, тоа заварување на парче, што беше да се дизајнира сврте, сличен на четка. Работата се врши на овој принцип: во позицијата на уредот на цевката и застане на него. Потоа, со помош на долг дел се користи како лост, колку што е потребно кривината цевка.

Ако дијаметарот на цевката е поголем од 2,5 см, монтажа и дизајн на овој уред е комплицирано, па обидете се да го користите за поголеми делови во обработка дијаметар. многу не се наведнуваат, но тоа е одлично за домашна употреба со овој дизајн. Но, ако навистина се потребни за да се наведнуваат на метал е поголем дијаметар, може да биде изграден друг уред. Ќе ви треба:

 1. Ролери 2 со радиус одговара на радиусот на цевката.
 2. Акцентот.
 3. Заварување машина.
 4. Челик синџир.
 5. Крик.

Видео на "Домашна облик на цевка машина, цевки Бендер со свои раце, Домашно едноставен квадратни цевки Бендер свиткување"

Со помош на заварување машина готви Т-форма потпирање.

Рака profilegib со армирано структура

Рака profilegib со армирано структура.

Наместете го крик и макара на хоризонтална дел од структурата. Комбинирајте ги со челичен синџир на вертикалниот дел и вториот ролери постави малку повисока во овој дел. Материјал наменет за виткање е поставена така што едниот крај е стегната меѓу ролки, а вториот како лежи на крик. Кога ќе се преселат на крик, труба, исто така, ќе се наведнуваат. Меѓу треба да се забележи недостатоците на овој дизајн во овој процес неколку луѓе, мора да се повлече на цевката, а вториот - да се движат на крик.

Ова е наједноставниот верзии на машини кои може да се направи. Но, постојат повеќе софистицирани и ефективни уреди.

Поврзани Видео "во гаража. Модернизација резиња на портите. Водење свои раце"

На пример, на Бендер изградба на цевката е опишано погоре, тоа е можно да се стави на електричен мотор, и работата ќе биде полесно и побрзо. Познато е дека многу повеќе опции такви уреди, но над повеќето едноставно и лесно достапни, да се направат такви машини за свој, секој може, само треба време и желба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Valtsuem цевкаValtsuem цевка
Како за само-наведнуваат профилот цевки?Како за само-наведнуваат профилот цевки?
Како наведнуваат радиус од најмалите цевка?Како наведнуваат радиус од најмалите цевка?
Ние произведуваме цевка БендерНие произведуваме цевка Бендер
Висок квалитет на домашна цевка БендерВисок квалитет на домашна цевка Бендер
Како да се наведнуваат на профилот за оранжерии со свои раце?Како да се наведнуваат на профилот за оранжерии со свои раце?
Како да се направи домашна рака Бендер?Како да се направи домашна рака Бендер?
Како што може да се наведна профилот на цевка со вашите раце?Како што може да се наведна профилот на цевка со вашите раце?
Флексибилни начини на профилот на цевкиФлексибилни начини на профилот на цевки
Три начини да се произведуваат рака цевка БендерТри начини да се произведуваат рака цевка Бендер
» » » Рака цевка Бендер домашна дома

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија