ma.gurustroykix.ru

Апаратурата и особено на дизајн на завртката на клупата

Уред заменик лист, како и сите други видови на стегање алатка, изгледа едноставно. Тоа треба да почне со фактот дека заменик - посебен, обично прицврстени за солидна алатка за одредување на различни видови на делови направени од хард материјали за понатамошна обработка. Таа е фиксна на посебна работна површина како што е на клупата, кој мора да биде цврста основа.

клупата завртка

менгеме рака потребно за трајни одредување на различни делови за време на располагањето.

Често во менгеме стегач, а голем дел и ги прави доволно голем (често удираат) сила. Ова се случува кога сечење, возбудлив, виткање или фалсификување на празни места. Заменик лист направени од добар челик со мали нечистотии кои може да го намали абењето на стисокот за време на операцијата. Покрај челик леано железо. Но, бидете свесни дека железото стегање алатка не е како стабилна. Леано железо со долга и силна физичка ефекти може да се урнат или пукнатина.

Заменик лист доаѓаат во различни големини. Постојат минијатурни модели кои се користат за да се зацврсти на мали парчиња и тежи неколку десетици грама, и навистина гигантски примероци, главно се користат во производството во големи работилници.

Што се состои од механички бравар повеќе?

Елементи на дизајнот канџите

Елементи на дизајнот на зафат.

Детали за кои менгеме:

  • мобилна и фиксна вилица;
  • завртка за прицврстување;
  • механизам за задржување на клупата;
  • изворот;
  • приклучок;
  • справи за ротирање на завртка за прицврстување;
  • носат ленти.

Рака спојки се сите-метал уред монтиран на површината работната маса со помош на завртки, кои се зацврсти на база фиксна вилица. Исто така, постојат варијанти со посебен завртка, кој ви овозможува да се прикачат како менгеме. Ротација на механизам на завртката се менува позицијата на подвижен вилица во однос на целата структура, принудувајќи напредок на своите навнатре или нанадвор. Ова создава јаз меѓу носат ленти, во која на работното парче и обезбедени за понатамошна обработка. Workholding често се дополнети од страна на наковалната, кој се наоѓа на задниот дел на фиксна вилица.

Видови на клупата завртка

Видови на клупата завртка.

Браварска менгеме поделени во ротациони и вртливата. Вклучувам строго фиксиран на клупата и ќе ви овозможи да работат на деталите само во една позиција. Ротациони завртка клупа може да се ротира паралелно на клупата на 60 ° или повеќе околу својата оска. Некои од нив, освен хоризонтална ротација исто така, може да се ротира и вертикално, со што се обезбедува работа на работното парче во поголем спектар на позиции од нивните "фиксна" колеги. Сепак, слабата точка на овие модели е токму механизам за вртење. Ова треба да се смета од страна на примена на прекумерна сила.

Заменливи облоги често се направени од помек метал од сунѓер. Влошки се мазни, тоа ви овозможува да не остават трага на работното парче многу точно го снима во менгеме. Исто така, летви обложени со засек за повеќе цврст и сигурен одредување на работното парче. Покрај тоа, постојат специјални еластични поставата, кои им овозможуваат да се поправи на работното парче што може поцврсто, целосно издавање сунѓери сила притисок низ површината на дел.

Карактеристики на работа

Таа мора да се запомни дека канџите се дизајнирани за специфична сила ефект.

Копии на железо се послаб во споредба со производите на специјални челици еластична. Пред да почнат да се разбере подобро она што е вашиот модел и од каков материјал е направен. Покрај тоа, обично завртка клупата е неприфатливо да се справи со загреан челик делови. Промена на јачината на звукот на образувам за време на ладење ќе предизвика слабеење на одредување на вилиците. Тоа може да биде опасна за животот и здравјето на луѓето кои работат за клупата.

Во операцијата, алатка за стегање не се обиде да го зголеми зафат, со помош на парче цевка или челик бар, што е повеќе од оригиналниот рачката. Рачките се пресметува за овој тип на механизам, што претставува зголемување во должина ќе се зголеми силата на вчитување на механизам менгеме. Ова може да доведе до неуспех на алатката. Пресметување на тежина и димензии на детали кои менгеме. Во секој случај не надминува дозволените вредности. А потоа и заменик ќе ти трае многу долго време.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Програмата на Владата на Москва за изградба на "гаражи луѓето" во акцијаПрограмата на Владата на Москва за изградба на "гаражи луѓето" во акција
Висок квалитет на домашна цевка БендерВисок квалитет на домашна цевка Бендер
Изработка на канџите на своите рацеИзработка на канџите на своите раце
Инвеститор snesshy гаражи на грива, даде зелено светло за изградба на паркингИнвеститор snesshy гаражи на грива, даде зелено светло за изградба на паркинг
Три тарифни евакуација очекува Москва возачиТри тарифни евакуација очекува Москва возачи
Liksutov сега работи во главниот град и гаражиLiksutov сега работи во главниот град и гаражи
Како да се направи домашна дрво менгемеКако да се направи домашна дрво менгеме
Како можеме да ја штипката со вашите раце?Како можеме да ја штипката со вашите раце?
Изработка на свиткување алатка со свои рацеИзработка на свиткување алатка со свои раце
Промени во законотПромени во законот
» » » Апаратурата и особено на дизајн на завртката на клупата

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија