ma.gurustroykix.ru

Висок квалитет на домашна цевка Бендер

Видео на "Домашна Бендер"

Направете домашна цевка Бендер - значи да се спаси своите пари за време на собранието на различни гасоводи или други метални конструкции. Домашна Бендер го прави можно не само да значително да се забрза тој процес, но, исто така, да се создадат неопходните елементи за работа.

Прирачник Бендер за дограма

Домашна Бендер ќе заштедите многу време во правење на разни криви челични конструкции.

Едноставен опции свиткување алатка

Наједноставната верзија на таков уред може да се направи од повеќе делови. Ова ќе бара:

  • бетонска плоча;
  • бетон вежба малку;
  • метални игли, тоа е подобро да се земе голем.
На процесот на работа со цевката со помош на игли

На процесот на работа со цевката со помош на игли управувано во земјата.

Првото нешто што на плочата треба да се применуваат на димензионална волуметриски. таква големина мрежа ќелија треба да биде 4 см * 4 или 5 * 5 cm. Во оние места каде линиите се сечат, ќе треба да се вежба дупки. Важно е дека дупките се најдлабоките. Кога се подготвени дупки, потребно е да се вози на игли во нив. Употребата на една ваква метален инструмент, кој личи на четка, тоа е можно да се наведнуваат цевки чиј дијаметар е 25 mm. Самиот процес вклучува локацијата на цевка помеѓу пиновите, по што е свиткана во посакуваната насока. Со цел да се прилагоди на радиусот на цевката, тоа е распореден помеѓу метал пина.

Вториот едноставна цевка Бендер може да се направи со помош на хидраулична дигалка. Домашна инструмент на дигалката е уред, врз основа на одредени јазли се:

  1. Големи ребро структури се наоѓа во хоризонтална положба паралелно едни со други. Со цел да се направи овој јазол, метални игли може да се монтира во вертикален ѕид.
  2. На подвижен дел на дигалката треба да се инсталира помеѓу хоризонталната ребра. Тоа е многу важно што Бендер на дигалката е инсталиран на цврста подлога. Преместување оската џек прачка е задолжително треба да се наоѓаат токму во центарот помеѓу пина.
Дизајнот на свиткување приклучокот алатка

На дизајн на Бендер цевка од дигалката.

Кога домашна Бендер на дигалката е составен, процесот може да продолжи да елемент деформација. За таа цел, треба да се стави под игла, и директно преку приклучокот. Виткање статии врши во процесот на укинување на вратило со дигалката.

Користење на уредот од приклучокот цевка домашна може да биде свиткано доволно големи димензии. Ова се должи на фактот дека хидраулични или пневматски собрание, каде што е можно да се развие сила што е еднаква на неколку тони.

Видеа за "домашна benders за 550 стр. Слабо диск"

Benders просечна сложеност

Со цел да се направи повеќе комплексни дизајн виткање алатка, можете да го користите акција на принципот на тркалање машина. За рачно да се направи таква структура, тоа е потребно да се подготви инвентар:

Видеа за "домашна Бендер за prof.truby"

  • заварување машина;
  • канал;
  • валци;
  • Менгеме.
Шема виткање алатка врз основа на завртката на клупата

Шема виткање алатка врз основа на завртката на клупата: 1. Рака менгеме. 2. Причината (табла). 3. Дрвени ролери. 4. железнички акцент. 5. рачката. 6. ролери метал. 7. цевки. 8. рачката.

Пред да започнете со работа, тоа е важно да се запознаат со работата на таков механизам. Деформација се јавува во Процес како што се на цевката минува преку зајакната зона притисок. Целиот процес е постепен. Улогата на пропелер во таков систем ќе настапи валци кои се монтирани на праг. Улогата на деформирање на јазол доделен на таквата конструкција, трет ролери кој е поставен на дното на менгеме.

Следна е збир на уреди. На база може да биде еден широк канал. Можете исто така да користите два тесен канал, приклучете ги заедно. Над подготвени структура основа монтиран во U-форма на метални делови.

Со тоа што на горниот дел, тоа е важно да се обезбеди одеднаш дупка во која е вметната ракав менгеме. Следниот чекор е да се обезбеди на валци кои ќе им помогнам на цевката. Важно е да ги стави на иста висина од основниот дизајн. Сами ролни пред инсталација треба да бидат опремени со синџирот на затегнувачки, кои ќе работат на ротација на диск рака. На рачката е прикачен на обетка, на која, од своја страна, е обезбеден третиот ролери.

Што е принципот на работа на овој уред?

Да се ​​облик на цевката треба да се стави на посебна валци.

Со вртење цевка рачката е стисната третиот ролери ролки храна. Така, на цевка е преку глава на деформација зона. Овој аранжман овозможува да се добие одреден радиус. Агол од 90 степени за да се направи тоа е невозможно.

Софистициран дизајн виткање алатка

Управување со алатка за рачно рачката свиткување

Шема рачен лост виткање алатка за 1, 4. заби тркало. 2. Плоча. 3. Стиснете ролери. 5. Уредот за затегање. 6. рачката. 7. сектор Брукс. 8. стегач.

Со цел да се направи уред кој се карактеризира со висока продуктивност, потребно е да се разгледа повеќе комплексна структура. Добра опција може да биде опремен со хидраулични цевки Бендер Electric. Во општи црти, уредување на апаратот има сличности со погоре опишаните отелотворување. Главната разлика е механизам работи. Овде е потребно да им овозможат изградба на хидраулични прачка. Исто така, ролки, кои го носат проток веќе не ќе работат за пренос на синџирот.

Тие ќе делуваат како резултат на електричен погон кој пренесува вртежниот момент на шахтите. Со тоа што на таков уред, тоа е можно да се реши проблемот на недостаток на време за извршување на таква работа, и значително намалување на трошоците за работна сила. Покрај тоа Korma, таква опрема може веднаш да се справи со две цевки. Да го направите ова во телото на вратило е потребно да се направи посебен пропил, преку кој на цевката ќе биде испратен во дадена насока.

Видео на "Домашна Бендер"

Како е Собранието на таква машина? Со цел да се соберат таквата конструкција, потребно е да се воспостави рамна површина и да се обезбеди вратило храна. Ова вратило опремени со крајот макара кои, преку пренос на ремен да биде во комбинација со моторни Rother.

Од втората цел е да се одреди затегнувачки кој е дизајниран за трансфер на синџир. Што се однесува до деформирање ролери може да биде две (врвот и на дното). Но, на третото место ролери се препорачува подолу. Таков аранжман ќе бараат дополнителна работа, бидејќи на крајот ќе мора да го намали дупка, каде што стеблото ќе се движи подоцна.

Виткање цевки без специјални алати

Со цел да се направи уред со помош на кои ќе се врши флексија, не можете да користите помошни алатки - дигалки или шахтите. Прво треба да изработи модел, кој ќе биде еднаква на планираната радиус. Овој модел е најдобро да се направени од дрво. Како алтернатива олицетворение на местото на дрвени дефиниција може да се користат метални игли кои се водени во дрвена подлога. Без оглед на тоа која опција е избрана дефиниција, главната цевка ќе биде свиткано со повторување форма.

Видео на "Домашна цевки Бендер за профил"

За да може полесно да се наведнуваат на метална цевка, тоа е потребно да се пополни со песок и ефикасно преку режач за да се загрее проценува локации на набори. Таквите постапки во голема мера се олесни на свиткување. Откако на цевката е добро загревање, подготвен неговата форма плик шема.

Помалку барани, но се користи олицетворение вклучува виткање на намалување на материјалот во оние места каде што ќе се наведнуваат. За да го направите ова, мора да се направи намалување потребните ширина. Таквите намалувања ќе се наведнуваат, без тешкотии елемент. Откако производот има преземено во посакуваната форма, се што треба да се направи намалување, со користење на електрични заварување. Предноста на овој метод е тоа што цевката може да се даде апсолутно било која форма.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Valtsuem цевкаValtsuem цевка
Како за само-наведнуваат профилот цевки?Како за само-наведнуваат профилот цевки?
Како наведнуваат радиус од најмалите цевка?Како наведнуваат радиус од најмалите цевка?
Ние произведуваме цевка БендерНие произведуваме цевка Бендер
Како да се наведнуваат на профилот за оранжерии со свои раце?Како да се наведнуваат на профилот за оранжерии со свои раце?
Рака цевка Бендер домашна домаРака цевка Бендер домашна дома
Како да се направи домашна рака Бендер?Како да се направи домашна рака Бендер?
Како и со своите раце за да се направи пантограф за рутер?Како и со своите раце за да се направи пантограф за рутер?
Како што може да се наведна профилот на цевка со вашите раце?Како што може да се наведна профилот на цевка со вашите раце?
Флексибилни начини на профилот на цевкиФлексибилни начини на профилот на цевки
» » » Висок квалитет на домашна цевка Бендер

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија