ma.gurustroykix.ru

Како да се направат конкретни услови за развој на висока јачина?

Во текот на изградбата на секој дом е многу важно прашање за тоа како да се направат конкретни услови за развој правилно. Тоа е она што дава сила и издржливост на секој објект.

Размислете како таква мешавина може да се подготви дома.

Составот на бетон

како да се направи конкретни услови за развој

Monolithic основи лента

Се мешаат бетон за основање е многу едноставна, но мора да се следат некои доста светлина услови што овозможуваат мачкам издржлив и здрав решение.

Составот на оваа смеса: цемент бренд е потребно, вода, песок и чакал.

Нема потреба да се користи различни дополнителни додатоци треба да биде само внимателно да се следат пропорции.

Цемент треба да се преземат на поштенски марки, од четири, бидејќи само тие може да се обезбеди соодветна јачина на фондацијата.

За цемент згура како ознаки можат да бидат помали, кои се движат од неколку стотици, но тие се користат само во изградбата на многу мали куќи со мал товар на Фондацијата.

Продавница кеси пред употреба е неопходна само во суви и затворени простории со добра вентилација. Долгорочно складирање не може цемент, па својата сила во исто време паѓа во месец, тој го губи десет проценти сила, -20 во последните три месеци, шест месеци - 30, за година - до четириесет проценти.

како да се направи конкретни услови за развој

Колонообразен солидна основа

Така, за да се утврди дали друга помине за мешање цемент може да биде како што следува: грутки зацврсти материјал треба да биде мека, се урнат под мал притисок.

Песок и чакал, исто така, бара внимателна подготовка. Само реката пребаруваа и прочистена песок треба да се користи за бетон и урнатините или чакал треба да биде добро дел да биде земјата. Реката камчиња не се погодни, бидејќи не може да се обезбеди соодветна адхезија.

Зрната во мешавина на песок чакал треба да биде од различни големини, кои обезбеди трајни и густа решение, каде што празнината помеѓу поединецот зрна се полни со пофини.

Најмногу оптимална стапки се сметаат: за нормална бетон - песок (30-40%) има жито до 5 mm и чакал (55-70%) - од 5do 8мм. Соодносот е еден дел песок, за да два дела чакал.

Водата се користи само чисти, не содржат масло, хлор, корозивни хемикалии. Во зима, водата мора да се загрева до четириесет степени, кул употреба лето.

По кубен метар мешавина бара 125l вода која се воведува постепено, полека. Кога оваа смеса треба да се одржи во грутка.

Назад на содржина

Мешавина, чекори

Фондацијата потребно да се направат трајни, силна и сигурен, бидејќи тоа влијае на безбедноста и трајноста на целата структура.

Во одлучувањето како да се направат конкретни услови за развој, тоа е потребно да се обрне внимание не е толку многу на своите засилување и зајакнување, како и квалитетот и пропорциите на компонентите на конкретни микс.

Ако на овие прашања не се реши веднаш, фондацијата не само што може да резултира со значително намалување и пукнатини, туку едноставно да пропадне.

Значи она што е потребно да се направи точна и високо-квалитетно решение бетон. За ова треба да се обезбеди достапност на таквите материјали и опрема:

  • Цемент висок марка;
  • Пребарувајќи песок;
  • Смачкана чакал или дел (треба внимателно да се следи на големината на усогласеност);
  • Мешалка со зафатнина што одговара на износот на бетон е подготвена (подобро избегне рачно мешање со лопата, при што се бетон со низок квалитет, слабо vymeshat).

Кога готвење мора да ги исполнуваат следниве услови:

како да се направи конкретни услови за развој

готови бетон

  • Само се зема песок, тоа мора понатаму да се просејува да се добие соодветен дел. Во никој случај не може да се земе Борово песок, затоа што тоа ќе доведе до силна влошување на бетон и натамошното уништување на структура;
  • Урнатините мора да бидат доволно мали и уништен. Реката камчиња, дури и биле подложени на дробење машина не е погодна за конкретни микс за основање, како што не се обезбеди соодветна адхезија;
  • Цемент за мешавина треба да има знак на не помалку од четири, како помали брендови нема да ја обезбеди потребната сила, на основа на операцијата може да се скрши, што резултира со уништување повторно konstruktsiy-
  • За мешање треба да се користи специјализирана опрема, како рака-бетон за правилно квалитетот на основа не е можно;
  • При одредување на пропорции мора да се почитуваат следниве услови: Цемент - еден дел песок - три дела, шут - три дела. Конзистентноста на решението не треба да биде премногу течност.

Независна група за основање: Препораки

Значи, како да се направат конкретни услови за развој на сопствените? Овој процес е прилично едноставна, иако тоа бара внимателно и темелно согласност со сите услови.

како да се направи конкретни услови за развој

Основањето и слепи област на бетон

Да се ​​направат конкретни, да почнат да подготвуваат состојки за мешање решение.

Се користи со Портланд четири, пет стоти и шест марки, која се карактеризира со брзо (во рок од два часа) разбирање.

Песок и чакал избрани и прикажани од страна на специјални метални сито. Таквите мешавини не треба да содржат разни нечистотии и остатоци. Група мора да ги почитува во целост е потребно.

Прифатливо да се користи згура и двесте марки, 304 лица. Во овој случај, само првите два се користат во изградба на темели за мали објекти.

Ова цемент има темно сива боја, совршено се противи на негативните влијанија на подземните води.

Сепак, тој ја зема полека, што го прави несакани употреба во текот на зимските месеци. Како смеса за полнење применуваат како што се песок и чакал, или, на пример, песок и кршен камен со големина на зрно до 80mm до триесет или бетон.

Неопходно е да се утврди присуство на нечистотии во песок, за што мал дел од тоа е исполнет во јасна шише и се прелива вода. Ако дваесет и четири часа на водата останува чиста или малку заматена, може да се користи песок.

како да се направи конкретни услови за развој

приземје

Во случај кога се помрачи, и таму е нечистотијата на површинскиот слој, како песок не може да се користи. Тоа не е дозволена за фондацијата.

За мешање во мешалка за бетон има навалена оска истури голем урнатините или чакал меша со вода за чистење на тапанот. Понатаму натоварен чакал, песок, цемент, а по кратко promeshivaniya истури и вода.

Во овој случај, е забележана таква состојба: за бетонски мешалки мешање со навалена оски мора да ја напушти за две минути, а хоризонталната - една минута.

Премногу долго мешање промовира влошување на смесата. За основање на овој индекс katasrofichesky.

По мешање на бетон микс мора да го користат за два часа, како што е прифатено доволно брзо. Во овој случај, на бетонот се поставени во еден ров или кофражни, посебен затворен подесувате. Само совршено набиен бетон ќе биде долго, сигурен, ќе има соодветна јачина.

По фрлаат на бетонската површина треба да се покрива со фолија за заштита, следниот ден на површината е навлажнета со вода. Наводнување треба да биде околу пет дена по фрлаат, но студено време тоа не е подобро да се направи, како што се бара употреба на хемиски адитиви, претходно загревање на песок, чакал и вода.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пресметка на конкретни компонентиПресметка на конкретни компоненти
Конкретните за основање: составот, производство, компоненти, пресметкаКонкретните за основање: составот, производство, компоненти, пресметка
Како да ги собереш песок и цемент за конкретно решение?Како да ги собереш песок и цемент за конкретно решение?
Како да се подготви конкретни услови за развојКако да се подготви конкретни услови за развој
Подготовка на бетон за истурање на фондацијатаПодготовка на бетон за истурање на фондацијата
Како да се подготват смеса од бетон?Како да се подготват смеса од бетон?
Составот на конкретни услови за развојСоставот на конкретни услови за развој
Правила цемент одгледувањеПравила цемент одгледување
Износот на цемент во бетонската коцка 1Износот на цемент во бетонската коцка 1
Пропорции за мешање на бетон и малтер во килограми КофиПропорции за мешање на бетон и малтер во килограми Кофи
» » » Како да се направат конкретни услови за развој на висока јачина?

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија