ma.gurustroykix.ru

На конкретни микс за основање

За било какви изградба не може да го направи без конкретни. Бетон е еден од најчестите материјали кои се користат во речиси сите градежни работи, за производство, полнење изградба на леано рамка.

конкретни микс

Бетон мешавина vsledstvii solidification формира бетон, која е една од најчестите материјали кои се користат во градежните работи.

Како што е познато, првиот во изградбата на било кој тип и дестинација објекти - е поставување на основа, што не може да го направи без таков сигурен материјал, што е бетон.

Бетон - камен материјал, кој е формирана како резултат на стврднување на бетонски мешавини. подготовка конкретни микс фрлаат фондации користење на мешани во одредени размери на цемент, песок, чакал и вода. Песок и чакал се бетонски агрегати, цемент и делува врзивно средство, со кој врската меѓу поединецот камења и песок во една единица, формирање на монолитен блок. Меѓу честичките на песок и чакал празнини, кои го исполнуваат цемент. Колку повеќе форми на таквите празнини, толку е поголема цемент мешавина на протокот на базата.

Фрлаат на Фондацијата

За добивање на хомогена конкретни микс од кршен камен или песок, цемент и вода миксер се справува добро, овој уред е идеален за подготовка на бетон со рацете.

Така, за да се намали протокот неопходно да се користи големи и мали чакал, бидејќи фини честички ќе ви помогне да се пополни просторот помеѓу големи честички и песок исполнува просторот на мали чакал честички. Истураше основа е направена, се остава да зацврстуваат за еден месец. Постојат многу фабрики за производство на бетон за сите видови на работа, кој, доколку е потребно, ќе ви донесе на градилиштето, но тоа ќе чини многу пари. и во изработка на конкретни микс не сложността не, па тоа е доволно едноставно да се направи, и со свои раце, со значителни заштеди. За да се подготви за решавање на посакуваниот состав и својства на своите раце треба да се задржи пропорции. Силата на конкретни смеса првенствено зависи од квалитетот на почетните материјали. Од бетон - мешавина од цемент, агрегат и вода, важно е дека секоја од компонентите е со добар квалитет и чиста. За големи бетонски агрегат однесува чакал или кршен камен, и е помал проекции или песок.

Компонентите на конкретни микс

Пропорциите на материјали за бетон

Пропорциите на материјали за бетон.

При изборот на песок не е важно, тоа ќе биде една река или кариера, се додека тоа беше чиста и без содржина на глина нечистотии, како што се намалување на квалитетот на бетонот. На износот на ваквите нечистотии во песок во стапки, не треба да надминува 3%. Пред да го користите за миење на чакал стои, барем од црево и на тој начин да се исчисти од сите контаминација. Конкретните не смее да влезе на теренот. Многу добар употреба е за подготовка на мешавина од напуштање на училиштето. Обично, тоа се користи наместо на песок или како дополнително средство за врзување. А потоа надвор од пропорција конкретни одземе дел од песок и чакал, заменувајќи ги со 2 дела проекции кои ќе бидат повеќе рационално, бидејќи скрининг дава сила бетон. Се разбира, главната компонента на бетонски малтер е цемент. Бетон ќе биде толку силна, како висок фактор на лепило цемент. Производство на цемент направени од цементен клинкер добиени од калцинација пред синтерување суровини мешавина вештачки или природни суровини.

Како мешавина се состои од 1 дел од глина и 3 дела варовник. Понекогаш минерали на глина се заменуваат Триполи, диатомит и други силикатни карпи, кои се слични во хемискиот состав на глина. Како резултат на пукање цврста маса е формирана (цемент clinkers), кој се состои од жито големина на орев во темно сива боја. Клинкер е земјата на прав.

карактеристики цемент

Цемент M-400

Конкретни сила зависи од изборот на на цемент, - повисоки тоа е, толку се пофини бланширан цементен клинкер и има подобри карактеристики.

Со цел подобрување на квалитативните својства на цемент, се додава т.н. хидраулични додаток. Пофини бланширан клинкер, толку е поголем капацитет и лепење квалитетот на цементот горенаведените карактеристики. Завршени цемент доделен марка од 100-600 покажува сила. Избор на цемент зависи од товарот на Фондацијата за иднината, но најчесто за изградба на фондацијата е избран цемент M-400 или М-500. Се разбира, М-500 е малку поскапи, но многу посилно. Исто така, директно влијаат на неговата сила цемент свежина. Значи, откако поминал еден месец, цемент губи 10% од својата сила, побели од 3 месеци - до 20%, 6 или повеќе - до 30%, по една година на чување - до 40%. Се разбира, по 2 години на складирање, цемент може да ја изгуби повеќе од 50% од својата сила. Околу 20% од вкупната маса на растворот на вода. Вишокот на вода во бетонот не треба да биде, бидејќи за полнење да се шири во смесата, а со тоа кршење на структурата на решение, што резултира со голем намалување. Лекување ќе се случи со пукање на бетонот и оптеретувања се значително намалени.

Да се ​​создаде конкретни високи перформанси, тоа е подобро да се користи чиста вода за пиење. вода на морето во решението не одговара на сите.

Пропорциите на конкретни услови за развој

Да се ​​подготви бетон треба да биде од 1.2-3.5 mm песок и честички помали нема да работи. Проверете контаминација во песокот може да биде како што следува: транспарентен шише да се прелива песок пополни со вода и промешајте. Ако песокот е чиста, водата ќе биде чиста или малку облачно. Чакал, исто така, не се содржат големи количини на глина, големина на честички може да биде 1-8 см. Наместо чакал песок може да се користи со иста големина. за изградба монолитен основа со свои раце погоден обични Портланд цемент. Разликата значи марки зацементира цврстина на притисок во кг / квадратни. см. Се претпоставува оценка на конкретни 2 пати пониска оценка цемент. Број на чакал, песок и вода да се подготват конкретни услови за развој, мери во делови на цемент. Нивните пропорции се како што следува: 1 дел цемент, 3 дела песок и чакал 5 дела. Односот на вода за да се зацврсти во решение зависи од она што ви треба за да се добие печат бетон. водоцементен сооднос на портланд цемент да се користат е даден во табелата.

Видео на тема "конкретна основа за котли со рацете / Изградба на рамка куќа / Sekretmastera"

цемент брендоценка на конкретни
100150200250300400
3000.750.650.550.50.4-
4000,850.750.630.560.50.4
500-0,850.710.640,60.46
600-0.950.750.680.630.5

Оптималниот состав на конкретни микс агрегати M-350 (Б-25) за основање на куќата може да се направи со рацете по стапка од 1 M500 цемент кофа, кофата 2 на песок, чакал кофа 4 или чакал, половина кофа со вода.

Како да се направи конкретна со своите раце?

Може да се направи конкретна со бетон, ако таа е- во коритото на железо, во дрвена кутија или палуба. Неговите раце одам да спијам во подготвениот сад за да се подготви суви состојки малтер: песок, цемент, чакал. им се меша додека не се изедначи. Само тогаш постепено додадете вода, со постојано мешање бетон микс. Кога смесата ќе беше добро се меша и подеднакво навлажнета пополни неговото основање. И да го направите ова треба да биде во рок од 2 часа по готвење. Ако растворот е премногу дебела, додадете малку вода. Конзистентноста на бетон треба да се добие тоа да се меша лопата неговите не треба да се вложи многу напор, но решението не треба да биде брзо и лесно да се лизга со лопата. Корисни информации: ако песок е влажно или да работат во влажни временски услови, водата треба да биде помал од додадете. Песок пред примена на подобро кваси. Цемент треба да се купат пред да почнете да работите, во спротивно тоа може да се оштети. основа уред е подобро да се направи во потоплите месеци. Во студените потребно е да се загрее водата и бетон, во спротивно тоа може да го дофати пред време и ќе ја изгуби силата.

Да се ​​направи на основа на куќа со свои раце, ќе треба следните алатки:

  • лопата;
  • преку или миксер;
  • количка;
  • опаѓа;
  • рулет;
  • метар;
  • трамбовка;
  • ниво.

Ние се пресмета потребната количина на бетон за лента основа со свои раце. За да го направите ова, ние разгледуваме одделно секој од основањето лента и додадете добиените вредности. Компјутеризирана должина мора да се помножи со широчина и длабочина на лента. На пример: L - 10 m, h - 1 m, a (ширина) - 60 см, додека 10 * 1 * 0,6 = 6 кубика. m на бетон. По готвењето, се прелива конкретни слоеви во калапот. Ако длабочината на темелите 1 m, потребно е да се пополни во слој 4 од 25 см. Секој слој е набиен и ослободување на воздух. За таа цел, тоа држи благи вентил на секои 2 м. Порамнете го секој слој. Да се ​​прелива основа на сплав, бетонот се смета и подготвени на сличен начин.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Се користат во градежништвото и материјали потрошувачка по 1м3 од бетонСе користат во градежништвото и материјали потрошувачка по 1м3 од бетон
Пресметка на конкретни компонентиПресметка на конкретни компоненти
Како да ги собереш песок и цемент за конкретно решение?Како да ги собереш песок и цемент за конкретно решение?
Потрошен материјал за 1 м3 бетон: пресметување на резултатотПотрошен материјал за 1 м3 бетон: пресметување на резултатот
Како да се подготви конкретни услови за развојКако да се подготви конкретни услови за развој
Како да се пресмета износот на цемент по 1м3 решение?Како да се пресмета износот на цемент по 1м3 решение?
Како да се класифицираат на конкретни?Како да се класифицираат на конкретни?
Правилно зачинети пропорции на бетон - залог на силата и издржливоста на целата структураПравилно зачинети пропорции на бетон - залог на силата и издржливоста на целата структура
Како да се подготват конкретни квалитет: процентотКако да се подготват конкретни квалитет: процентот
Подготовка на сува бетонПодготовка на сува бетон
» » » » На конкретни микс за основање

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија