ma.gurustroykix.ru

На конкретни микс за основање

За основање на куќата најважно е бетон. Основи може да се подели нормално, засилени или армирано-бетонски. Од вториот, можете да се создаде силна и цврста основа. Тој не може да биде штетните ефекти на влажна средина и одлична издржат двете вертикални и странични товари. А мешавина од бетон за основање исполнет со чакал или песок. Понекогаш градители користат згура или тула урнатините.

Препорачани бренд на цемент за тешки бетон

Препорачани одделение на цемент за тешки бетон.

Компонентите на конкретни микс

Авто решение бетон за основање е направен од мешавина од цемент, чакал, песок и вода. Цемент игра улога обврзувачки елемент. На почетокот на цемент е убав сива прав. Ако таквата прав се меша со вода, а потоа се стврднува кога тој се претвора во камен.

неколку видови на цемент може да се најде на пазарот:

 • Портланд;
 • згура;
 • pozzolan Портланд цемент.

Најпопуларниот вид на цемент за изградба на фондацијата е Портланд цемент. Цемент, исто така, се распоредени на бренд: 200, 300, 400 и повеќе. Бројот одбележува границата укажува на цврстина на притисок во kg / cm за конкретни коцка висина 20 см 28 дена по прелива.

Табела пропорции за изработка на бетонски

Табела пропорции за подготовка на бетон.

Цемент треба да се чуваат во пластична кеса или заврши торба со проѕирна фолија и ставете го вреќи цемент во сува просторија. Од цемент не може да се чуваат за долго време, преземените дејствија ќе се зголеми на услугата живот и не ќе им овозможи на цемент за да апсорбира влага и зацврстуваат.

Во зависност од она одделение на конкретни потребни за изградба, градежници се утврди односот на составни елементи. Во некои случаи, да се подобри квалитетот карактеристики на конкретно решение е додадена специјални состојки.

Таа зазема важно место сооднос на вода и цемент во конкретно решение. Со цел да се пресмета соодветна пропорција, се утврди содржината на влага на сите компоненти. Агрегати во актот за конкретно решение како перници. Тие се намали внатрешните стресови и намалување. Од ова во иднина ќе зависи од квалитетот на бетонот, издржливост и способноста да се издржи тешки товари.

Пропорциите на цемент, песок и чакал

Спојници се многу поевтини цемент, така што тие влијаат на крајната цена на бетонот малтер. Бидете сигурни дека за да го набљудуваат бетон пропорции во подрумот - 1: 3: 4, соодветно, цемент, песок и кршен камен (чакал). Господар честопати пред кофражни конкретни поливајќи стави големи камења. Ова заштедува конкретно решение. Песок за конкретно решение подобро да се чисти. Со цел да се провери на чистотата на песок, тоа треба да се пополни шише со вода и промешајте добро. На крајот на денот, водата треба да биде чиста - тоа ќе биде индикација дека песокот е погодна за изградба. Ако водата стана темно и на слој од песок има нечистотија - од таков материјал треба да се напушти, бидејќи тоа е многу валкани. Кога се користи во изградбата на тоа значително ќе го намали квалитетот на фондацијата.

Возење мешање бетон за фондации

Возење мешање бетон за фондацијата.

Изборот е направен во согласност со типот на почвата. Повеќе почвата се карактеризира со укине феномени, толку е поголема од преоптоварување ќе доживее основа, односно, да одделение на бетон се повеќе се бара.

За глина почвата налевање на конкретна основа треба да биде M350. За варовнички карпи или типот на почвата е во ред конкретни M200. Исто така, се зголеми бренд или класа се избрани во зависност од економските фактори.

Се должи на фактот дека смесата вклучува неколку елементи, растворот добиен тиксотропни. Со други зборови, се препорачува пропорции со постојано мешање совршено држи слатка конзистентност.

Конкретните за решение на фондацијата треба да содржи чиста вода. Тоа треба да биде без хлор, мирис, и корозивни компоненти. Во зима, господар препорачува да се користи топла вода (40 ° C). Топла вода ќе даде конкретни микс да го зграби својот замрзнување. И во текот на летото е подобро да се користи ладна вода. Ова е да се спречи премногу брзо стврднување на бетон.

Количината на вода зависи од количината на цемент во растворот. Повеќе од тоа во конкретниот микс, е потребно повеќе вода. 1 милион конкретни потребни околу 125 литри вода. Со цел да се утврди дали доволно количество на вода во конкретно решение за основање, тоа е неопходно да се преземат конкретни микс во дланката и стискаш. Кога правилно се замеси конкретно решение за основање во дланката ќе грутка и малку цемент течност.

Подготовка на бетон за основање со свои раце

Пропорциите на конкретни M200

Пропорциите на конкретни M200.

Во индустриски градилиштата конкретно решение е подготвена во посебни бетонски мешалки. Таквите бетон се направи побрзо и обично до 50% подобро. Често на градилиштата, може да се види мешалка со навалена оска. Во таков тапан во првата голема истури урнатините или чакал смеса со вода. Ова ќе ги избрише барабанот пред главната група. Само тогаш таа се додава кршен камен, песок и цемент. По компоненти се мешаат, се додава вода во барабанот. Време на мешање - околу 2 минути.

Материјали конкретно решение:

 • цемент;
 • песок;
 • чакал или кршен камен;
 • вода.

Да се ​​подготви смеса за основа ќе треба следните алатки:

 • правоаголен штит на одбори;
 • лопата;
 • кофа;
 • дрвени греди.

Пред месење бетон треба да се подготви посебна штит направен од дрвени штици.

Тоа ќе им помогне на конкретни микс да остане чист и да се избегне да се потроши решение: трева, глина и други мали нешта што може да наштети на иднината основа. Плочи за штитот треба да се со иста големина и иста дебелина. Подготвени штит треба да бидат поставени на рамна површина (израмнат почвата или поставата). Сува смеса треба да се меша неколку пати, а потоа внимателно посипете вода. Така, водата не се мијат надвор од растворот и цемент. Вода се додава полека, постојано мешање на смесата.

Со цел правилно да се утврди мешање сооднос на конкретни микс и вода се дрвена рамка 1x1 метри, а околу 25-30 cm во височина и го става на дрвена табла. Може да биде поставена околу 0,2 m од мешавина на песок и чакал. После тоа, рамката е отстранета, а во центарот на одморите и да го пополнат со потребната количина на цемент.

Пред фрлаат на бетон во подготвената ров или кофражни, темелно спреј на внатрешната површина на ѕидовите со вода. Оваа е да се осигура дека земјата и одборот не се води од конкретно решение.

На конкретни микс за основање во индустриски услови поставени во кофражни или ровот со помош на миксер или бетон пумпа, во домот - лопата, мешање темелно. Оваа акција го ослободува воздушни меури во внатрешноста на цемент. Важно е да се запамети дека добро набиен бетон има одлични карактеристики: тоа е издржлив, има поголема густина и долг ќе им служи. Во секој случај не ramming бетонот со лопата или мистрија. Тоа е најдобро да се користи на парче дрво.

Подготвени бетон треба да се користи во рок од 2 часа по мешање. брзо стврднување на бетон треба да се избегнува, бидејќи тоа може да доведе до формирање на пукнатини во основа. Поставени бетон се покриени со фолија и се става во неколку дена. Првите 3 дена треба да биде влажна конкретни секои 4 часа во текот на следните денови до три пати на ден. Во зима, наводнување не е потребно да се води на бетон. На крајот од 3-5 дена, кофражни може да се отстрани. Во тоа време, на бетонски достигнува и до 70% од својата сила Завршно стврднување се одвива од 28 дена по година.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сулфат бетонСулфат бетон
Цементи и нивната употребаЦементи и нивната употреба
Пресметка на конкретни компонентиПресметка на конкретни компоненти
Конкретните за основање: составот, производство, компоненти, пресметкаКонкретните за основање: составот, производство, компоненти, пресметка
Избор и пресметка на цементИзбор и пресметка на цемент
Потрошен материјал за 1 м3 бетон: пресметување на резултатотПотрошен материјал за 1 м3 бетон: пресметување на резултатот
Како да се направат конкретни услови за развој на висока јачина?Како да се направат конкретни услови за развој на висока јачина?
Составот на конкретни услови за развојСоставот на конкретни услови за развој
Бренд на цемент за основање: проучување на структурата и својстватаБренд на цемент за основање: проучување на структурата и својствата
Подготовка на бетон од ПС-Подготовка на бетон од ПС-
» » » » На конкретни микс за основање

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија