ma.gurustroykix.ru

Врба ограда - најстариот ограда со магични својства

Содржина:

Плетен ограда - ова е најстариот антички начин да се одбележи својата територија и да е тешко да се погоди на нејзините непознати луѓе и животни. На прв поглед тоа може да изгледа дека оградата тешко може да послужи како сигурен заштита, но од страна се обидуваат да се искачи над обраснати висината на оградата од две до три метри, ти веднаш ќе се направи спротивното. Заштитете го тоа подобро од тула, дрво или метал оградата.

zabor-ivoviy-pleten

А ограда направена од плетенка врба гранчиња, и покрај неговата едноставност, ќе ви служи за годините што доаѓаат.

И покрај тоа, совршено заштити своите имоти од љубопитните очи, и ќе ви даде пријатен свеж мирис. направи на оградата Тоа може да биде било кој од гранките на дрвјата, но тоа е најдобро одговара за оваа врба. Ова е многу undemanding фабрика и нејзините филијали се вкорени без никакви грижи и е многу податлив - тие се добро свиткани. Особено дека многу ткаат на врба ограда со вашите раце ќе се големо задоволство. И трошоците се ниски, па дури и ако ги купите врба гранки, а не да подготват свои раце.

Живо и неживо ограда

Плетени од врба гранки може да биде од два вида: живи и неживи. Во живо ограда и со сигурност да се заштити од љубопитните очи, и од улица и животни соседи, и нивните погледи ќе го воодушеви и ќе мириса убаво.

Ограда-iz-ivigigo-pletnya

Врба ограда е совршен за да се создаде убава украсни огради на вашата градина заговор.

2-3 години тоа ќе се зголеми, така што искачувањето низ него без оштетување на себе нешто, ќе биде речиси невозможно. Оваа ограда е издржлив, и со текот на времето само станува се посилна. Грижа акација врба пријатно: есен или пролет треба да се даде ново regrown гранки во вистинска насока или намали несаканите. Така, тоа е можно да се регулира и дебелина, а висината на овој магичен заштита. Недостигот од неа, можеби само еден: првата жива ограда ќе обезбеди мала заштита од жица пребивање, алка во синџирот или дрво. Но, секоја година во живо плетенка ограда ќе расте посилно, не се распаѓа, и степенот на заштита што го обезбедува, ќе се зголеми.

Unliving ограда препорачува во случаи кога тоа е важно да се задржи секое см квадратни дел и да се обезбеди пристап на светлина и воздух во секој агол на: тоа е многу потенки од живите, кои се проширува. На пример, кога сигурна заштита од љубопитните очи треба одеднаш, наместо една година, или кога стража мора да ги извршуваат повеќе декоративни функција. Но, апатичен ограда треба повеќе материјал, тоа не е многу издржлив, може да бара поправка, и да го направите правилно со вашите раце потешко и време ќе биде потребно подолго.

бербата врба

pleteniye-zabora-iz-IVI

Впива врба гранчиња во вода пред да почнете да се врати нивната флексибилност.

Врба гранки може да се купи, но може да се подготви со свои раце. Ткаат "нивните" многу поубав барови. Врба видови, има околу 600, а речиси сите се погодни за пребивање ограда, освен за двајца. Бела врба, кој исто така се нарекува врба расте до 30 метри во висина, така што пука се погодни само за неживотно оградата. А живеат ограда од овој тип, по некое време може да се претвори во тврдина ѕид. А ограда од врба кршливи, кој се нарекува врба, нема да биде премногу силна.

Жетва врба хеџ правилно за некое време пред почетокот на сезоната на растење се уште не започна SAP проток, или есен, кога протокот на течност е запрен. Пресечен потреба нож. Тоа е важно да се задржи на власт до почетокот на работа, во вертикална положба во сад со малку вода, додавање на вода ако е потребно.

За неживите хеџ гранки може да се берат од октомври до март во сите frostfree денови, тоа е можно, откако на почетокот на SAP проток. Способноста да се искорени за неживи хеџ неважни. Но тоа се уште не се појавил зеленило, тоа е полесно да се избере барови. да ги чува како е можно и под снег, а во подрумот и во таванот - главната работа што не е замрзнат. Еден ден пред почетокот на работата гранки треба да се потопат во вода, со цел да се врати нивната флексибилност.

А живеат ограда - вертикална ткаат

derevyanniye-opori

За подобро продлабочување дрвена ограда поддржува тие треба да се изостри.

Свои раце да заработат за живот ограда е лесно. На растојание од 1-1,5 метри еден од друг, на длабочина од 30-50 см во земјата е да се нафрли на барови со дијаметар од 4-5 см, како поддршка. Тоа е погодно да се направи пред-жлебови во земјата. Колку повеќе линии во должина, толку е поголема потребата да ги погребе. Како поддршка може да се користи и метални цевки и дрвени греди - тие се уште ќе исчезне под гранките на врбата. Тогаш ви треба за да се поврзете на поддршка меѓу потенки крос-барови. Прикачи на крстот барови може да се жичен. Поддржува е потребно должина од 1,5 m да се поврзе на два реда на попречни прачки, врвот и дното.

После тоа може да се држи во земјата на длабочина од 20-30 см собираат прачки со теренот од 15 до 30 см, со мала падина во спротивни насоки, менувајќи се во насока на навалување и ги извртување заедно, како и помеѓу поддршка и попречно прачки. Од чекор зависи од големината на хеџ клетка. Помалите клетката, порано оградата ќе се скрие вашиот сајт од љубопитните очи и да ја направат тешко да го погоди малите животни. Но, не заборавајте дека хеџ ќе се зголеми и да се зголеми дебелината на барови. А живеат ограда може да се конвертира во еден жив организам. Тоа е доволно за да конкурирам на кората гранки на точки на контакт и соработник на нив со јаже или лента.

Мртов акација - ткаат хоризонтално

Со цел да ги направат своите сопствени раце неживи ограда, ќе ви треба:

pleteniye-zabora

Со српови во процесот на ткаење лесно да се намали премногу долго врба гранчиња.

  • Pruner;
  • нож;
  • чекан;
  • шило;
  • шрафцигер;
  • лопата;
  • ракавици (за да ги заштити вашите раце).

Како поддржува за ткаење треба да се вози во земјата на длабочина од 30-50 см врба гранчиња 3-5 cm во дијаметар, на растојание од 30-50 cm од едни на други. На повисоко ќе сакате да се направи ограда, подебели треба да биде барови. Управувано во должина од прачки треба да биде 15-30 см повисок од планираниот висина на оградата. Тогаш тоа ќе биде точно да се закачите на нозете на врвовите на рамни ленти (кога ткаење погодна за ленти, тие се отстранети), со цел да се добие чиста оградата. Ткаењето почеток оградата од дното, држејќи го работ на дебел стап на шипката потоа се врши помеѓу соседните поддржува, колку е доволно должина. Рабовите на прачка, пожелно е да го напушти внатре, така што подоцна беше полесно да ги режеш. Следната серија почнат да не се на иста поддршка, и со тоа што следи. Тоа е можно да се вплете на една прачка, и тоа е можно и од неколку. Во вториот случај, модел ткаат ќе биде повеќе експлицитни и јасно.

На секои 4-5 редови мора да се запечати ткаење, тоа удирање со чекан во близина на столбови. На долниот дел од оградата не изгние време на дождовната сезона, тоа е потребно да се поправи на пониски гранки на одредено растојание од земјата, завртка завртки на дното поддршка. По завршувањето плетење потребата за завртки прицврстена во секоја нога и над ткаат, со цел да не се изгуби формата кога диференцијални температури и влажност промени оградата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи декоративни плетени ограда со рацете?Како да се направи декоративни плетени ограда со рацете?
Видови и технологијата на производство плетени оградиВидови и технологијата на производство плетени огради
Како да се направи плетен ограда?Како да се направи плетен ограда?
Огради направени од дрво: буџет опција за оградатаОгради направени од дрво: буџет опција за оградата
Како да се направи на оградата од гранчиња?Како да се направи на оградата од гранчиња?
Проектирање и изградба на тула ограда на античкиПроектирање и изградба на тула ограда на антички
А ограда на брановидни картониА ограда на брановидни картони
Како да се направи врба ограда со рацете?Како да се направи врба ограда со рацете?
Како да се направи плетен оградаКако да се направи плетен ограда
Како да се изгради една оригинална и еколошки ограда?Како да се изгради една оригинална и еколошки ограда?
» » » » Врба ограда - најстариот ограда со магични својства

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија