ma.gurustroykix.ru

Зелена ограда со рацете

Содржина:

Висока ограда направена од дрво, железо пергола ограда, се протегала на поддршка нозе мрежа-пребивање - сите неестетски или едноставно скапи. Да, и постои потреба да се разграничат границите на своите околината краткотрајна дрво или скапи барови, кога самата природа на своите услуги. hedgerow рацете може да обезбеди речиси неуништив и вечен ограда, која не може да биде било кој друг вид на оградата.

hedgerow

Ако се размислува за тоа како да се оградена од соседи или само планира заговор, решението може да биде жива ограда уред.

А сепак, она што е толку добар зелена ограда, ако тоа се состои само од тенки гранчиња и зелени лисја тендер? Најверојатно, најважната сопственост на жива ограда е неговата густина. Грмушки, со доволна дебелина, се целосно отпорна на надворешниот изглед. Зелена ограда може да го попречуваат пристапот на територијата на вашиот сајт натрапниците земја, за разлика, на пример, од оградата на одборот.

видови жива ограда

Шема садење жива ограда

Шемата на садење жива ограда. Во почетокот на садење мора да копа ров (садење јама) длабочина од 50-60cm.

Се разбира, степенот на непобедливост зелена ограда на прво место зависи од нејзината висина, и постојат голем број на опции за вашата земја економија. Може да се направи висока ограда со рацете (таписерија), нејзината висина достигнува и до шест метри. Тоа е тоа жива ограда Тоа најчесто се користи за надворешна мечување нивната земја. Исто така, постојат места кои се со просечна висина од околу два метри, тие се многу лесно да се пробие на околината неколку специфични сектори. Декоративни хеџ висина од 0,5 до 1 метар е совршен за обележување на патеките.

Што се однесува на растенија, кои може да се користи како зелена ограда, тогаш има повеќе од доволно за да го изберат најсоодветен опција за вас може да се заснова само на климатските фактори од регионот, личен избор и саканиот карактеристики на оградата.

Видеа на тема "Инсталација Туш кабини ACMA (135 гр)"

Ако ви е потребна силна ограда околу вашиот земјиште распределба, најразумно опција е багрем. Кога садење со мала оддалеченост едни од други зеле spletutsya навистина да се непроодни пречка (оградата).

Растојанието помеѓу садници во средни sheared хеџ

Растојанието помеѓу садници во средни sheared хеџ: растојанието меѓу садници да биде 0,4-0,6m и меѓу редови - 0,8-1m.

Сепак, истиот жива ограда на сајтот добиени од врба (само без шила). Особено е важно тоа ќе биде за луѓе кои можат да бидат алергични на мирис на цутење багрем. Употребата на врба гранки кои навивам повеќето хаотичен начин, на крајот резултатот ќе ви даде одлична оградата. Најчестите дрвја кои се користат за да се заштитат, Thuja и ела е ретко само јаболко, липа и брест.

Најчесто во следните грмушки се користи како зелени огради: јасмин, глог, зеленика, смрека, дива роза и се зголеми. Се може да се користи овенат растенија берберис, рибизла, Спиро, итн Од страна и големи, изборот е многу богат, но секоја од овие растенија растат во различни начини и тоа треба соодветен третман, во која не се дозволени грешки.

Хеџ - дел од екосистемот и елемент на пејзаж дизајн

Растојанието помеѓу садници на високо sheared хеџ

Растојанието помеѓу садници на високо sheared хеџ: растојанието меѓу садници да биде 0,8-1,2m и меѓу редови - 1m.

Живата ограда во околината нуди засолниште на различни птици, кои на крајот ќе биде да се брани својата распределба на инсекти штетници, па дури и ежеви, исхраната која вклучува инсекти и змии.

Покрај тоа, густи редови на дрвја и грмушки во живо делот мечување стане сигурна заштита од временските услови. Впрочем, секој знае дека силен ветер уништува почвата (овој процес се нарекува "ерозија"), го лишува од влага, со што се сушење на почвата во прилично голема длабочина. Зелени површини, особено, зимзелени растенија се зимзелени и листопадни, во начинот на ветрот ќе биде непобедлива пречка во секое време од годината.

под заштита на во живо ограда воздух е многу почист, претпоставувајќи дека игли или густите лисја се природни филтри за заштита од прав и други мали честички.

Растојанието помеѓу садници расте во медиум ослободен хеџ

Растојанието помеѓу садници расте во медиум ослободен хеџ: растојанието меѓу садници да биде 0,8-1m, а растојанието меѓу редови - 1-1,5 м.

Што беше споменато погоре дека зелена ограда може да се користи за сепарација околината во неколку сектори. Оваа употреба на зелен простор е директно поврзана со дизајнот на пејзажот. По сите, само еден може да замисли колку би било убаво ќе се движи во различни делови на територијата на земјата, каде зелени коридори и улички ќе ве придружува во сите нови природна убавина. И се влезе во шумичката на друг кревет овошје или цвет може да биде само преку сводот од испреплетени гранки на грмушки или дрва.

Па, како хеџ на рибизла или роза боја ви овозможува да уживате во погледот во исто време, без страв на домашни миленици (мачиња, кучиња) vytopchut вашиот flowerbed. Домашните мали висина оградата ќе биде одлична декорација на градината област, како и замена на постојани груба огради направени од дрво и метал решетката или решетки.

Како да се создаде свој раце хеџ?

Со цел да се направи во неговиот dacha дневната ограда, ќе треба следните алатки и материјали:

 • лопата;
 • наводнување;
 • Рулет.
 • саден материјал;
 • ѓубрива (арско ѓубре, компост, минерали, и др);
 • вода.
Растојанието помеѓу садници расте слободно во висока жива ограда

Растојанието помеѓу садници расте слободно во висока жива ограда: растојанието меѓу садници да биде 1-2 метри, а меѓу редови - 2-3m.

Првиот чекор е да се направи план каде што планираат да садиш. Понатаму копаат бунари со оние параметри кои се потребни за оваа расад корен систем. Потоа ѓубрива (минерали, ѓубриво, ѓубриво, итн) се направени во бунари направени. Повторно, секој тип на растение има свои карактеристики.

Просечната стапка на примена на 1 квадратни. сум станбена површина под ограда:

 • изгни ѓубриво, ѓубриво, хумус - од 2 до 4 кг;
 • калиумова сол - од 30 до 40 g;
 • тресет - од 4 до 6 kg;
 • суперфосфат - од 60 до 80 g;
 • амониум сулфат - од 60 до 80 g.

Растојанието помеѓу садници се определува како функција од брзината на растот на грмушки или дрва, како и нивната приближна ширина во зрела форма. На пример, дивата роза грмушки помеѓу слетувања растојание треба да биде 0,5-0,8 м.

Постои едноставна и интересна комбинација: неопходно е да се засади во живо ограда во checkerboard шема. Ова ќе го направи на оградата повеќе меки и богат. Меѓутоа, ако на слетување место да го направи тоа не е можно, тоа е најдобро да се насадат дрвја и грмушки во ред.

Правилната нега на жива ограда

За секој тип на фабриката треба индивидуален пристап.

Главните елементи на здравствена заштита за сите компоненти на хеџ однесува наводнување и минерални ѓубрива.

По садење, наводнување на растенијата треба, без оглед на времето, дури и ако во моментот на слетување беше дожд. Ова е направено се должи на фактот дека многу вода, не само за да ви даде животворниот почва за садници од влага, но исто така штетни за садници пополни воздух празнини, кои беа формирани за време на слетувањето и спроведе набивање на почвата околу коренот.

алатка за поддршка сечење сила

Одржување градинарски електрични алатка се користи кога е веќе формирана форма на фабриката.

По ова, потребно е да се исправи на растенија кои искривена по садењето, почвата пополни го мазни и повлекувањето предизвикани од наводнување. правилно ќе ако додадете вода за наводнување во посебни фактори на раст, што ќе придонесе за побрз искоренувањето на растенијата.

Азотни ѓубрива треба да се применуваат во сува форма во пролет олабавување на почвата, калиум и фосфат - пред есен копање. Калиум и фосфор оплодување треба да се направи и во течна форма, вистинската работа за време на интензивен раст на корени и пука. На оптимална концентрација за рефус дрво култури се:

 • Амониум нитрат - 2 g / l;
 • суперфосфат - 20 g / l;
 • калиум сулфат - 2 g / l.

Тоа е многу лесен за употреба на вештачки ѓубрива долг период на важност во форма на барови, таблети и гранули кои се потребни за да се направи еднаш во текот на сезоната.

Ѓубрење на зимзелени дрвја има свои карактеристики: под четинари забрането да се направи измет, само минерални ѓубрива, кои треба да почнат да се направи до крајот на март за секој 2-3 недели до почетокот на август, во износ од 20 до 30 mg / m². За постарите растенија кои zamulchirovat пилевина или кора, дозата треба да се зголеми.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Креирање на јоргованот хеџКреирање на јоргованот хеџ
Сорти на вино да се изгради жива оградаСорти на вино да се изгради жива ограда
Како да се направи ограда во земјата со свои раце?Како да се направи ограда во земјата со свои раце?
Хеџ - создаде зелена ограда на вилатаХеџ - создаде зелена ограда на вилата
Изградба на ограда peskoblokaИзградба на ограда peskobloka
Како да се направи плетен ограда?Како да се направи плетен ограда?
Поставување на огради од профилирани листПоставување на огради од профилирани лист
Кои се сличностите помеѓу оградата и на оградатаКои се сличностите помеѓу оградата и на оградата
Блиските на решетката ограда пребивање - осум начини да се направи матна оградаБлиските на решетката ограда пребивање - осум начини да се направи матна ограда
Грмушки за создавање на жива оградаГрмушки за создавање на жива ограда
» » » » Зелена ограда со рацете

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија