ma.gurustroykix.ru

Садење на животниот простор, наместо на метална ограда глуви

Содржина:

Еден добар и едноставна алтернатива на гломазна метална ограда на местото може да стане убава слетување на живи растенија.

Ова не само што изгледа одлично, но, исто така, помага да се создаде природна бариера за пробивање на вашиот сајт натрапниците. опции создаде жива ограда Постои огромна сума. Повеќето од нив имаат голем кеш расходи од вас не се бара. Главната алатка ќе биде вашата имагинација и малку напор да се "изгради" рачно изработени зелен штит.

Простори за живеење, наместо ограда.

Садење жива ограда ќе биде одлична алтернатива на здодевни и обично ограда. Дрвја и грмушки различни терени и прочистување на воздухот.

Пред да започнете со благороден територијата, да одлучи што цели се извршуваат:

Подготви план за областа и да се создаде неколку опции хеџ. Ве молиме имајте во предвид дека стапката на раст на различни дрвја и грмушки различни. За садење дрвени предмети фиданки ќе одговараат на возраст од околу 3 години, и зимзелени - 4-5.

Висока иглолистен ѕид

Млади садници на четинари.

Да се ​​зголеми на убава и многу способен, се идеални вообичаените смрча, arborvitae, чемпрес.

Предноста на иглолистен е висина и целогодишна нивните зеленило. Да се ​​зголеми на убави и висок слетување, кој ќе го замени меѓу деловите на ограда и на надворешната страна од улицата, изберете садници. Млади садници може да се купат во продавница, се совршени за обичните смрча, arborvitae, чемпрес. Засадени зимзелени живот ѕид во есен, а потоа на дрво произведува побрзо и подобро корен преживува. Лежеше на тревата може да биде во пролет. Да се ​​работи ќе ви треба:

 • саден материјал;
 • лопата;
 • јаже;
 • ѓубрива и вода.

Означи просторот, повлечете го јажето по контурата на иднината насади. Се направи добро на две нозе. Многу корисна при поставување на ограда не капе дупки и континуиран ров. Тоа е важно да се разгледа она што ќе биде на оградата. Ако ви се случува да се намали и да формираат одреден облик, растојанието меѓу дрвјата треба да биде околу 80 см. Ако на оградата е дива, тогаш 1-1,5 м.

Како резултат на ровот оставајќи ги своите богати со вода, ставете го садници. Половина од земјата, која беше оставена копање, истурете назад. Потоа додадете ѓубриво, можете да користите било органска материја да остатоци на почвата и меко. Сега треба добро набиен земјата околу својата слетување, да се отстрани воздухот од коренот систем. Ако после тоа на почвата е силно prosyadet backfill земјата и обилно се прелива.

Хеџ на берберис.

Хеџ на берберис изгледа спектакуларно во комбинација со зелени растенија.

Постои една интересна варијанта на регистрација на таква цврста ограда: заминување 30-40 см од главната низа, може да се стави помала зимзелени или листопадни линија. Овој аранжман изгледа многу убаво и заврши во раните години на раст го прави повеќе густа хеџ. На зелена позадина дополнителен број на растенија, како што берберис, која има убав црвеникава нијанса, изгледа доста оригиналот. Вие само треба да периодично трим грмушките и се формираат различни форми.

Листопадни висок ѕид

Сподели опции дрвени ѕидови има многу и во начинот на садење, и од видот на растенијата. Подгответе се:

 • фиданки и ѓубриво;
 • лопата;
 • глина и вода.

Садењето може да се направи или во ровот, а во некои дупки. Оптималната длабочина од околу половина метар, ширината ќе зависи од големината на коренот систем. Пред капнување млади разредена обична глина со вода на конзистентноста на павлака, впие до корените на растенијата и оставете за 2 часа. Ова ќе ги штити дрвото од штетници, и брзо ќе се смират. Глина и понатаму се прелива во јама и да се одржи на саден материјал, истурете земјата. Ѓубрива меша со глина или почвата остатоци, нежно притиснете на почвата околу коренот, се прелива.

Алгоритам садење жива ограда.

Алгоритам садење жива ограда.

Постојат некои особини во дрво за избор. Ако сонувате за процут и дебели ограда, им даде предност на вообичаената бела или јоргованот, и расте брзо и скромен да се грижи. Невообичаено изгледа жива ограда поставена во редови редови на различни бои. Поминуваат Селектирај на два реда на исто растојание, бидете вовлекување и растителни садници на јоргованот боја. Со раст, можете лесно може да се намали и да се приспособат на живите огради. Сакаат сигурен штит на средна висина (m 2), изберете берберис. Расте доста густа, дебела и има трње, па слетување ви се ослободат од несаканите животни. Буш светла и убава, тоа е потребно да се намали 2 пати годишно, но може да се остави диви расте. Undemanding фабрика за оградата ќе лугуструм. Тоа е рапидно расте, а нејзината круг зимзелени лисја формира густа завеса. многу убава огради расте бука и габер.

Ниска ограда, грмушки

Изборот на саден материјал за овој вид на работа се менува. Тоа може да се користи како обична и цветни грмушки. Совршено одговара: чај рози, глог, chabushnik, рибизла, берберис, зимзелени шимширова и многу повеќе за да вашиот вкус. Обележување оградата ќе треба:

 • грмушки и ѓубрива;
 • лопати и јажиња;
 • поддршка структура.
Садење рози садници.

Садници на грмушки лежи на растојание од 30 см, погребан и изобилно напои по коренот систем.

Убава на лице место или во дворот изглед хеџ на грмушки чај се зголеми. Направете распоред со јаже. Подгответе ров околу периметарот на избраната област на земјата се меша со ѓубрива и место на дното. Садници на грмушки поставени на растојание од 30 см, по коренот систем капка по капка и обилно истури. Ако сте го купиле доста зрели растенија, тие треба да се инсталира поддршка структура на која ќе закачите на Буш. По ножици за да го намали на теми на иста висина.

Изгледа атрактивно ниска жива ограда на цветни магнолија, јасмин градина, Ерик. Ако преферираш ogradku на евергрини, шимширова грмушки или изберете крупен петти. Тие растат бавно, но се формира густа структура земање мостри. Се одлични добиени како различни геометриски форми и мазни ѕидови. Садењето се одвива на ист начин како и за роза грмушки. Во песните во оваа област, може да се подготви убаво со мала жива ограда на цветни растенија. Во живо рабници се добиени од лаванда цвеќиња е долга и се размножува со семе. Исоп е скромен, и расте жива цвет огради.

Забрани и зачекори уредување

Огради во форма структури.

Еден одлично решение за создавање на сцена, ќе се садат во форма структури.

Еден одлично решение да се создаде прекрасен пејзаж во областа ќе се садат во форма на индивидуалните дизајни. На овој начин, може да се подели просторот во сектори или красат место за одмор (клупи, нишалки, итн.) Подготви план за иднината на зелените блокови, pofantaziruet. Можно да се создаде целосна слика: тие се мали лавиринти и прекрасни тавани, и убави ливади. Подгответе се:

 • садење и оплодување;
 • лопата и јаже;
 • поддршка на изградбата.

Ширина и висина на хеџ утврди поединечните делови поединечно. Incepted зелени површини во ист начин како и конвенционалните хеџ грмушки. Различни растителни видови погодни за садење: како овенат и високи. Се зачува убавината можеш со вртење на поддршка структури. можете да креирате одделни функционални области: лак за живеење летниковци или крошна близина на базенот.

Занаетчиски растенија се садат во на долг рок. И ако сакате да често промена на изгледот на нивниот двор, изберете оградата на висок годишен цвеќиња. Таков ѕид е формирана со засадување на конвенционалните декоративни или сончоглед. Рана пролет цветањето се направи распоред блок. Семето треба да бидат засадени во влажна лабава земјата, на растојание од 40 см. Пред главната садење ред од декоративни лежеше маломерен сончогледи. Веднаш по сеидба, почвата треба да се напои. Овој метод на креирање на привремени ѕидовите е многу лесен и практичен. Кога цветни, ќе има две нивоа на големи жолти цветови: ниска и висока. А простори за живеење ќе изгледа цврст и цврст ѕид.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на огради за кревети со свои рацеПроизводство на огради за кревети со свои раце
Сорти на вино да се изгради жива оградаСорти на вино да се изгради жива ограда
Хеџ - создаде зелена ограда на вилатаХеџ - создаде зелена ограда на вилата
Изградба на ограда peskoblokaИзградба на ограда peskobloka
Поставување на огради од профилирани листПоставување на огради од профилирани лист
Избор на растенија за жива оградаИзбор на растенија за жива ограда
Остварување на област вилаОстварување на област вила
Грмушки за создавање на жива оградаГрмушки за создавање на жива ограда
Садење жива ограда: Што да се разгледа?Садење жива ограда: Што да се разгледа?
Габер како жива оградаГабер како жива ограда
» » » » Садење на животниот простор, наместо на метална ограда глуви

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија