ma.gurustroykix.ru

Оградата на живи растенија за градината

Видео на "Маратон растенија за жива ограда! Dolichos за лето хеџ!"

Содржина:

Видеа на тема "хеџ од расадник "Градината на вашите соништа""

Првично огради почнаа да се појавуваат во Англија. Претходно тие беа само за поделба на една од друга земја. Денес, мечување не е само дел од целокупниот декор, но исто така доста корисен елемент на било кој парк или околината. Кога ќе се создаде пејзаж дизајн жива ограда Таа врши многу важна функција. Затоа е многу важно да се избере правилно растенија. Во такви случаи, тоа не го спречи да го користите совети од професионалци.

hedgerow

Обид дизајнирате вашата градина сајт, Внимавај за создавање тоа жива ограда. hedgerow добро за сите области, освен градини се наоѓа во ниска и расквасена области.

Секое хеџ на живи растенија ќе им даде одличен поглед на голема градина и една мала област во предниот дел на куќата.

Функционални карактеристики на хеџ

Со цел да не се заглавени во изборот на растенија за живеење ограда, предност треба да одлучи што функцијата што ќе настапи во градината. Пејзаж дизајнери претпочитаат да го користат за да се одговори на неколку прашања. На пример, хеџ може да:

возење жива ограда

Покрај тоа, таа е украсен со хеџ на земјата, исто така, го штити од натрапниците и делува како бариера против бучава.

 • создаде убава естетски мечување;
 • заштита на повеќе чувствителни на мраз растенија;
 • вршење на бариера функција од бучава и прашина;
 • се дефинира природна граница дел;
 • служи како бариера против навлегувањето на несакани гости и љубопитните очи во внатрешната површина на градина и згради.

Видео на "Игор Pushkarev: Оваа година ние успее blagoustraivaetsya Чуркин"

Што се однесува до висината на хеџ може да биде еден вид на "границата" мала, средна и голема надморска височина.

декоративни ограда

Обично, овие огради се составени од ниска или средна висина на растенијата, бидејќи тие треба да ги красат градината, а не за да го заштити од љубопитните очи. Хеџ има свои карактеристики и бара постојана грижа. Тоа треба да се намали редовно. Во однос на неговата форма, тоа може да биде од следните видови:

хеџ кастри

Ограда бара постојана нега, треба да се намали редовно.

 • традиционалните;
 • исправка;
 • лиен;
 • подстрижка;
 • кои не се формирани;
 • слободен расте.

Видео на "хеџ"

Многу преферираат како огради засадени диви женствен грозје, поради тоа што има свои предности. Оградата на ова растение изгледа многу естетски префинета и свежи во територијата на секоја страница. И покрај фактот дека грозјето расте главно во јужниот дел, иако постојат сорти, кои се најверојатно да зрее во нашата клима зона. Неговата љубов кон она што тој, како Лоуч, може да ползат на ѕидовите на зградите, и летниковци. Сепак, многумина се уште претпочитаат зимзелени хеџ. За да го направите ова, користете растенија како што се:

туја occidentalis

Сите tui- зимзелени дрвја или грмушки заоблени, пирамидална форма. Туината добра отпорност на мувла сече со создавање на било кој архитектонски форми.

 • туја;
 • смрека;
 • смрека;
 • бор;
 • LAUREL;
 • лугуструм;
 • Тис;
 • шимширова.

Ако на тревата расте многу брзо, тоа бара постојана грижа. Расте тоа е многу проблематично, особено кога слетување грозје на девојката. Што се однесува како вегетација ограда мора да бидат избрани оние сорти кои се толерира честите сече. Таквите растенија може да биде:

 • берберис;
 • глог;
 • лугуструм.

За мечување можат да бидат избрани и сорти со различни бои на зеленило. Ова може да се постигне ефектот на украсни насади и оградите ќе биде практично уметничко дело.

ограда функција како мечување

Ако хеџ грозје или било која друга растенија ќе треба да ги врши своите функции безбедноста, а потоа за таа цел повеќе одбираат трнливиот растенија, како што се:

Хеџ на роза колковите

Важна предност на дивата роза хеџ - тоа чувствителност. Ова ќе ве заштити од натрапници.

 • Briar;
 • buckthorn;
 • blackthorn.

Но, за да се намали на оградата која ќе ги штити од прав, ветер, бучава, препорачуваме употреба на високи грмушки. Обично, тие се засадени садници уште е прилично мал. Тоа се случува дека жива ограда садење има предности да се скрие било грозен згради. Најчесто во таквите случаи, користете лозите или растенија девица грозје, претходно одредување на поддршка за нив.

Хеџ изгледа многу убаво во местата на кои сонцето паѓа повеќе и повеќе, што е, на сончевата страна. Тоа може да се состои од еден или на неколку реда засадени дрвја, вклучувајќи диви грозје. Постои дури и таква насока како topiary уметност. Тоа е topiary растение, создавање на одредени форми на градина уметност ремек-дела.

Како да се засади дрвја и грмушки

, Треба да се подготви пред да почнете да садат работа:

Поврзани видеа "Разновидниот форми на Berberis thunbergii"

садење жива ограда

За да садници почна многу важно да ги засадат правилно. За садење жива ограда изберете само млади, по можност 3-6 лето, садници, како и повеќе зрели растенија се вкорени полошо.

 • штипки, износот зависи од должината на оградата;
 • должина на кабелот еднаква на периметарот на ровот;
 • лопата;
 • количка;
 • полиетилен филм;
 • наводнување може или црево за наводнување.

За садење огради мора прво да се на патот кон повлечете го кабелот, дури и ако тоа е лозници диви на девојката. Потоа заедно да копа ров. Важно е дека нејзината длабочина е 40 до 60 см. Со цел правилно да се утврди ширина на ровот, тоа е потребно да се пресмета однапред колку од серијата ќе биде иднината на копот. Ако планирате да се стави само еден ред, тогаш тоа ќе биде доволно ширина од 40 до 50 см. Ако тоа ќе се состои од два реда, ширината треба да биде од околу 70 до 90 см, ако сакате, тоа може да се зголеми.

Ако зборуваме за растојанието помеѓу растенијата, вие сте сигурни да се земе во предвид големината на нивните идни градина. Просечната растојание од 20-25 см, во присуство на еден ред, и 30-50 см кога се качи на две.

Пред почетокот на простор за подобрување, не заборавајте да соодветно да се третираат на почвата. На дното на ровот мора да се постават плодна слој, внимателно пред се меша со ѓубриво. На почвата околу садници треба да стегање, на вода и прекривка. По слетувањето на растенија во градината треба да се намали, со тоа што многу мали, оставајќи околу 15 см, освен грозје садници на девојката како што тие растат малку поинаку. Просечната возраст на садници се смета за 1-2 години. Ако планирате да се засади садници со корени, тоа треба да бидат внимателно разгледани. Ако при увидот ќе се најде оштетени, тие се подобро да се отстранат заболените површини, како и многу долго корени - стегнатост.

Градина, во која има хеџ, секогаш однадвор изгледа затскриено, приватни. Висока ограда секогаш фрла голема сенка, така што треба да размислат за неговата локација, така што нема да се чувствуваат непријатно во текот на летото. Ако област во предниот дел на куќата е доста голем, тогаш тоа може да се сади ниски рабници спирали полукругови. Ако сликата ќе бидат добро обмислен, од оградата до т.н. лавиринт.

Грижа пораснале ограда

Ако зборуваме за оставајќи зад оградата на простори за живеење, тука има еден не многу пријатен момент. Тој е редовен кастрење на грмушки и дрвја. Во некои случаи, тоа мора да биде направено неколку пати во една сезона. Но, ако сакате оградата од грозје, истиот проблем ќе се појават. Сепак, сè расте објекти бара индивидуална грижа и редовна исхрана.

Оградата може да се одгледува од различни видови на растенија. Ако тие се извртени и бараат поддршка, тоа е потребно да се обезбедат со цел да се постигне саканиот резултат. На пример, хеџ за грозје и други слични култура е таписерија. А дрво ограда која е поставена во на долг рок, бара квалификувани заштита. Во основата на оградата редовно треба да се олабави на почвата и се стави ѓубриво. Потребата хранење сите млади дрвја и грмушки, четинари се исклучок. Азотни ѓубрива потребни само на почетокот на летото, кога постои формирање на зелена маса. Од средината на јули треба да се движат на поташа и фосфатни ѓубрива. Тоа е потребно за подготовка на коренот систем на студ.

Пред да почнете да садат и пејзаж дизајн, секогаш е важно да се запамети дека повеќе комплекс живеење ограда на сајт, на повеќе одржување тие ги бараат. Растенијата не може да биде трајно оставен без надзор. Тие треба редовно градинарски.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Украсни грмушки: дополнителни градина декорацијаУкрасни грмушки: дополнителни градина декорација
Сорти на вино да се изгради жива оградаСорти на вино да се изгради жива ограда
Красат ограда на вилатаКрасат ограда на вилата
Хеџ - создаде зелена ограда на вилатаХеџ - создаде зелена ограда на вилата
Избор на растенија за жива оградаИзбор на растенија за жива ограда
Блиските на решетката ограда пребивање - осум начини да се направи матна оградаБлиските на решетката ограда пребивање - осум начини да се направи матна ограда
Грмушки за создавање на жива оградаГрмушки за создавање на жива ограда
Садење жива ограда: Што да се разгледа?Садење жива ограда: Што да се разгледа?
Габер како жива оградаГабер како жива ограда
Евергрини за градината садење: Лето на сајт во текот на годинатаЕвергрини за градината садење: Лето на сајт во текот на годината
» » » » Оградата на живи растенија за градината

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија