ma.gurustroykix.ru

Берберис: расте хеџ

Содржина:

Со цел за формирање на жива ограда се користи од страна на многу растенија: нежни, смрека, глог и Viburnum или берберис. Последниот претставник мора да му оддадат почит на фактот дека тој, преку бодликава неговата структура, може да стане сигурен непроодни бариера за натрапници, кучињата скитници и напуштени одење добиток.

Хеџ на берберис на сајт земја

Возрасни берберис овошје редовно и обилно, даваат забележителни резултати кои може да се користи за домашни препарати.

Сепак, пред да одат за купување на садници, ќе треба да одлучи, ние треба да хеџ на берберис ниска или висока, и декоративни карактеристики за естетика infield важно.

Поврзани видеа "Berberis vulgaris. Заеднички берберис"

сорти берберис и нивните карактеристики

Плодовите на берберис

Ако растенија се садат во 40-50 см, а потоа со текот на времето се покажа одличен ниска хеџ.

Од најпопуларните видови на територијата на Русија се: Berberis vulgaris, Thunberg, Отава и Амур. Во дивината, расте повеќе од 500 видови. Сите видови на културни, има малку повеќе од 20, кои се движат од џуџе и високи крај, кои, пак, понатаму се поделени врз основа на бојата на лисјата. Значи берберис не смее да надминува 40 см од земјата и да импресионира гигант големина 3 hmetrovogo дрво. Сорти што споменавме погоре, се повеќе погодна за садење во централна Русија и во Сибир, како не толку тешки во зимски услови. Ова објаснува нивната победа во ранг-листа.

Избирање на Berberis vulgaris треба да се прекине, ако регионот се карактеризира со тоа што живеел доста груби климатски услови. Дека не е изненаден од страна на нивните сопственици зеленило убавина, но nepriveredliv на почвата, може да издржи студот и летните горештини, но сепак хеџ на берберис, кој се наоѓа на сончевата страна, вистинска одлука. Ова ќе влијае на интензитетот на бојата на лисјата.

Оградата на Berberis vulgaris има висина од 2,5 метри. Во април, дневна ограда ќе бидат украсени со цвеќиња, и во есен ќе играат на една грмушка со светло-црвени бои на триаголник плодови кои се, исто така, за јадење.

Опции за средување на жива ограда

Опции за средување на жива ограда.

Поврзани видеа "берберис. Зголемената грижа болест"

Thunberg - еден вид на берберис, кој бил во Русија од исток (Јапонија, Кина), каде што тој беше ставен. Популарност Thunberg надминува обичните различни, но и обичните, за да биде малку различен од обичните. За Berberis thunbergii карактеризира колектор подтипови, различни висини (од 50 см до 1,5 м) и лист боја: црвена, жолта, црвено вино, pinkish боја. Поради тоа, се користи кога ќе треба ниска декоративни огради. Во недостаток е тоа што не може да се јаде овошје Thunberg. Значи треба да се одлучи дали убавина или практичност.

Како и за уставот, овој вид не е многу различен од обичните. Сушата носи многу подобро отколку waterlogging, мраз, solntselyubiv но малку засенчување добро се поднесува. И овој вид на Thunberg како «Ауреа", пак, не му се допаѓа директна сончева светлина, и брзо бледнеат во сонцето, ја губи својата декоративни жалба. Thunberg расте бавно, вентилатор и место по 3 години.

Ножици за сечење грмушки

За да се постигне најдобри резултати, користете рака ножици, ножици за сечење грмушки со посебни ножеви за дебели гранки или градинарски ножици за потенки гранки.

Име на сорти на берберис "Отава" зборува за себе - тој потекнува од Канада, па не може да се сомнева во својот отпор на студ. Но, тој одгледува Русите нешто помалку претходните оценки. Отава содржани во себе карактеристиките на обични и Thunberg, како што беше лансиран на основа на овие сорти. Тоа е високо дрво до 3м со лисја декоративни виолетова боја. А карактеристична црта на берберис Отава дека во есенската сезона листовите се претвори жолта или црвена боја, и плодовите на долго празник за очите, како и стап цврсто на гранки и не падне. И трње не се толку многу, и тие се сосема мека.

Видео за "Како да се пропагира берберис Како да се засади берберис берберис Садење правилно се грижат садење одгледување"

Амур берберис е исто така доста честа појава, како и во својата татковина, на територијата Амур и Хабаровск, и на целата територија на Русија. Висината на фабриката 1,5-2 м. Во текот на летото лисјата боја светло зелена и во есен тие се спојуваат со жолто-црвена боја други листопадни дрвја. Созревање се одвива масовно во август-септември, во незрели форма тие се отровни. Боцки изговара, да достигне должина од 3 см.

Понекогаш, ја да се запознаат со многу варијанти, некои запре изборот на таквите сорти како Siebold, samshitolistny или блиски до неа. На кратко, изборот е огромен, и треба да се скрши вашата глава околу тоа што ќе стане лице на хеџ на берберис, без разлика дали тоа е бујна зелена, боја, жолта или виолетова.

Земјоделство опрема садење берберис

И покрај фактот дека на берберис не е picky за почвата, тој се уште има свој параметри. Само со создавање на најповолни услови за нејзиниот раст, може да смета на интензивниот раст и формирање на целосна грмушка. Развојот на подобро се случува на глинест почви со неутрална реакција. Ако почвата е кисела, тоа е потребно да се спроведе Варовнички. Во коренот на секоја фабрика, 200 гр. пепел или 2 пати повеќе хидриран вар. Тоа би било добро да се подготват смеса од градината земја, песок и компост во еднакви делови. Важно е дека сајтот слетување на берберис е забележана честа стагнација на вода и близината на подземните води.

Садење треба да биде направено од страна на вегетативно семе или со делење на Буш. Можете да ги користите вкоренети сечи во текот на летото. Со било кој од овие методи се потпираат засадени во есен, но пролетта е сосема соодветен. Понекогаш може да се види добар ртење на семето, кој доби во почвата, заедно со паднатите плодови, само-сеење, ако областа веќе има берберис грмушка. Ова не е изненадувачки, бидејќи неговата семиња имаат ртење стапка на до 95%. Чекај, кога овие растенија се во форма на грмушки и убави "линија" жива ограда, долги, најдобро да се користи за жива ограда веќе podroschennye садници. Но ако се уште одлучи да се засади семето, тогаш тоа треба да се направи без да успее во падот до длабочина од не повеќе од 1 см. Специјалисти се должи на фактот дека семето на украсни растенија, Kojima е берберис, бараат стратификација (одржување на неколку месеци на ниски температури за подобра формирање на ембрионот). Кога пролетната сеидба е едноставно нема време да се кандидира за најмалку 3 месеци од семето на температура од 2 степени.

Видео за "Како да се пропагира и расте arborvitae"

садење жива ограда

Ако почвата е кисела, тоа е потребно да се прелива пепел, во други случаи, тоа е корисно да додадете хумус и бусен земјиште, во умерени количини - тресет.

Видео на "Карактеристики на cotoneaster. Садење и заштита"

Во пролетта, кога првиот вистински лисја, тенки садници. Постојано место тие не порано од 2 години одат.

Ако не сакате да се чека толку долго, мора да се купат на точниот износ на растенија или пропагира од сечи, пијавки од тоа да имаат една грмушка. Голем простор е полесно да се засади грмушки, добиени со калемење, кои почнуваат во јуни. Ако веќе има еден вид на берберис и задоволни во секој поглед, може да се пренесува од дели, prikopalis неколку пониски гранки, пред-третман на почвата околу фабриката за возрасни.

Шема слетување берберис

Алгоритам садење жива ограда

Алгоритам садење жива ограда.

слетување фреквенција зависи не само од целта на одгледување (одделно или како бум), но, исто така, за тоа како густа се планира да се направи на оградата.

Значи одликува со двоен ред садење и svobodnorastuschuyu хеџ. Во првиот случај 1 трчање. 4 m засадени садници жива ограда, во втората - 5, а третиот - 2. Вкупниот почвата за садници треба да бидат подготвени до длабочина од 40-50 см, со тоа што секој РМ. m кофа хумус, 300 C. суперфосфат и 50 g. калиум сол. Ако почвата е доволно висока, потребно е да го разредува со песок.

Дознајте повеќе за грижа

При одлучувањето за слетување во областа на хеџ на берберис, треба да се разбере дека за да растат kustariki - тоа е тешко напорна работа и одговорност за садење, кои, иако тие се скромен, но се предиспонирани за одредени болести. Голем број на добри причини за уште запре многу градинари од интензивна одгледување на берберис во градината, или се ограничени на неколку грмушки за градина декорација.

Видео на тема "Како да се репродуцира шимширова? Размножување со исечоци"

Хеџ, таа потоа се дава да расте, се прошири и да вроди со плод, но тоа е она што е главна грижа на градинар. По една година или две на фабриката ќе се бараат систематски градинарски. Берберис грмушка лесно исечените, но повеќе боцки направи оваа постапка е доста болно за домаќините. Од истата причина, многумина одбиваат видовите кои имаат за јадење овошје, бидејќи собирање на нив со голем број на грмушки е многу тешко. Да, и во економијата, како многу плодови и не треба да се, и тие имаат многу големи семиња, што го отежнува неговата обработка и да се создаде непријатност за време на употреба.

Опасни штетници за растенија

Пролет против aphids се прскаат со раствор на сапун (300 g сапун на 10 литри вода) или раствор тутун (0,5 кг на тутун се приготвува на температура 10 литри вода со растворени сапун).

Друга значајна ", туку" - честа љубов берберис штетници. Еден по друг напади кои предизвикуваат aphids или цвет молец, понекогаш принудувајќи градинар ставаш рацете надолу. Често hedgerow подложен зла како blights, мувла, рѓа, особено во раните фази на раст. Во овие случаи, тоа е потребно да се спреј вода со сапуница или hlorofosom.

Berberis thunbergii сорти се издвојува од толпата на неговите колеги од фактот дека тоа е единствениот сорти, кои не се плашат од габа. На други растенија, тоа hibernates во средна фаза, а потоа префрлен на житни култури во форма на 'рѓа. Во еден момент, берберис е апсолутно забрането во близина на области, бидејќи тоа е носител на болеста.

За да се заштитат на берберис декоративни и пријатен за око се зголеми брзо, потребно е да се обрне внимание на листови кои во најмала сомневање на болеста во навремено. Посебен Буш не треба често fertilizing, но со чести садење не е доволно плодна почва, па 1 годишно треба да се направи ѓубрива. Обично ова соединение ѓубриво или азот.

Видео на "сечење украсни грмушки"

Ако се уште се биде објективен, а потоа другите растенија, како во однос на берберис бара многу повеќе внимание. Кога голема љубов кон бодлив "пријател" може да расте зелена непробојна ограда, која во пролетта ќе го привлече мирисот на полен пчели и есен красат градината на пурпурна бобинки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хеџ - создаде зелена ограда на вилатаХеџ - создаде зелена ограда на вилата
Методи за да се воздигне градинаМетоди за да се воздигне градина
Уредување легла без никакви проблемиУредување легла без никакви проблеми
Како да им овозможат на територијата на земјата куќаКако да им овозможат на територијата на земјата куќа
Хеџ на јоргован - убаво и лесноХеџ на јоргован - убаво и лесно
Избор на растенија за жива оградаИзбор на растенија за жива ограда
Оригиналниот пејзаж на вашиот куќаОригиналниот пејзаж на вашиот куќа
Грмушки за создавање на жива оградаГрмушки за создавање на жива ограда
Садење жива ограда: Што да се разгледа?Садење жива ограда: Што да се разгледа?
Во соседството на украсни грмушкиВо соседството на украсни грмушки
» » » » Берберис: расте хеџ

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија