ma.gurustroykix.ru

Ниска и висока жива ограда

Видео на "вертикална градинарството и рабници во Сибир"

Содржина:

Хеџ е прилично спектакуларен елемент на дизајн и уредување на фарми. По 60-тите години, ја загуби својата популарност за долго време, таа уште еднаш го привлече вниманието на градинарите и landscapers како ограда. Ова не е изненадувачки.

Хеџ.

Хеџ е прилично спектакуларен елемент на дизајн и уредување на фарми. По 60-тите години, ја загуби својата популарност за долго време, таа уште еднаш го привлече вниманието на градинарите и landscapers како ограда. Ова не е изненадувачки.

Впрочем, жива ограда може да се заштити вашиот сајт од прашина, намалување на бучавата, убаво нагласуваат облините на песни, и тие се исто така совршена позадина за цветните леи со цвеќиња.

Со помош на жива ограда може да се создаде визуелниот ефект на удобно место да се релаксира.

Класификација на жива ограда

Во живо ограда.

Откако ќе се утврди кој тип на хеџ е во право за вас, можете да ги собереш за нејзиниот изглед грмушки и дрвја, кои може да се користи за засадување на овој вид на зелени хеџ.

Пред да почнете со садење на вашиот сајт, ќе треба да дознаете што се огради постојат и денес, и само после да се утврди форма која најмногу ќе одговараат на вашите вкусови и барања. Откако ќе се утврди кој тип на хеџ е во право за вас, можете да ги собереш за нејзиниот изглед грмушки и дрвја, кои може да се користи за засадување на овој вид на зелени хеџ.

Според класификацијата на жива ограда формирана и поделени во neformiruemoe (растенија растат слободно и да не се намали) оградата. Во куќа, градина парцели преовладува формира жива ограда. Многу ретко формирана зелена ограда дизајн на парковите и градините на редовните стил.

Врз основа на висината на растенија, жива ограда е поделена на следниве видови:

 • висока ограда - висина поголема од 2 m;
 • средината на железнички - висина од 0,5 до 2 m;
 • пониски заштита (граници) - висина 0,5 m.

Хеџис имаат и други карактеристики кои зависат од биолошките карактеристики на растителните видови:

 • Листопадни и зимзелени жива ограда;
 • bezkolyuchkovaya и бодликава жива ограда.

Зелена ограда има прилично широк спектар на растенија. Врз основа на фактот дека жива ограда засадени неколку века, во текот на овој долг период на време за тоа избрани најпогодни видови.

За повеќето климатски зони достапни и релативно честа појава (што е, оние кои имаат тенденција да се јаде во многу центри градината и украсни градинките) може да се препорача видови на грмушки и дрва, кои ќе бидат опишани подолу. Не ќе им се даде детален опис на еколошки и биолошки карактеристики на секој вид, и ќе се дава само на нивните основни функции, кои ќе ви овозможи да се движите во овој голем асортиман на грмушки и дрвја.

Висок животен огради

Брзо растечки жива ограда.

Висина расте хеџ е поделена во три вида:
рабници (до 1 метар) -
всушност жива ограда (1-3 m) -
живи ѕидови (3-6 m).

Според експертите, во висока жива ограда тип се препорачува употреба на овие видови на грмушки и дрвја:

 • мата липа и macrophylla - тоа е високо дрво кој може да достигне висина од повеќе од 20 метри, додека одржување на тесни shirokokonicheskuyu круна. Издржливост, сенка толеранција, густината на круната, заедно со прилично лесен формирање на вар за да се направи тоа е можно да се спроведе еден од најдобрите дрва за создаде жива ограда Висок тип, или да бидам попрецизен, да се создаде "во живо" ограда (bosquets). Според експертите, вар, се препорачува да се користи, ако е потребно, формирање на зелена ограда висина од повеќе од 3 m;
 • габер (Заедничка) - несомнено е најдобар за формирање на висок тип живата ограда, врз основа на фактот дека тој е совршено податлив за формирање. Габер сенка толерантни и има форма прилично густа круна. Илустративни може да се нарече живеат високи огради во Националниот ботанички градини во светот.

Треба да се напомене дека внесувањето на зелени лимес и габер треба влажна плодна почва за нормален раст.

За други видови, кои не се особено тешки врз животната средина и условите на кои, исто така, може да се создаде жив висока ограда вклучуваат:

 • груба брест, црна и бела црница, поле јавор.

И рок грмушки и дрва од кои добро воспоставено високо Во живо бодликава ограда:

 • мека, Алтај и глогот;
 • мед багрем обичните.
Thuja occidentalis.

Thuja occidentalis се карактеризира со бавен раст, компактен зеленило и корен систем.

Високи зимзелени жива ограда совршено создаден од овие видови на грмушки и дрвја:

 • Норвешка смрека - многу сенка толеранција, но треба влажна плодна почва;
 • Тис Бери - најпопуларниот тип, со цел да се создаде зимзелени жива ограда. Но, имајте на ум дека за саден материјал се уште е прилично скапи, но хеџ на Тис доволно издржлив, да ги надомести трошоците.
 • Thuja occidentalis - заедно со Бери Тис се смета за најдобар на зимзелени дрвја. Користење на западна arborvitae создаде среден и висок животен зимзелени хеџ;
 • црвена кедар и обични - најмногу суша отпорни видови дрвја, со што се создава висока жива ограда, но мора да се напомене дека овие смрека игли се однесува на бодликава хеџ.

Во живо листопадни thornless оградување на средна висина

Највпечатливо декоративни cotoneaster на периодот на нејзината плодни.

Највпечатливо декоративни cotoneaster на периодот на нејзината плодни.

Во живо зелена ограда со просечна големина висина има најширок спектар на видови дрвја и грмушки. Најчести видови на располагање и грмушки може да се подели во следниве групи:

 • листопадни thornless ограда;
 • Во живо бодликава ограда.

Во листопадни thornless група вклучува:

 • Ligustrum vulgare - вид на Буш, кој е доста често се користи како лугуструм грмушки многу лесно да се формира, хеџ на лугуструм Таа има добра густина и точни своето формирање таа ќе има многу спектакуларни декоративен изглед;
 • cotoneaster брилијантен и аронија - тоа е исто така вклучени во некои од најчестите видови, со што се создава хеџ со просечна висина, како cotoneaster грмушки се доволно тешки и имаат прекрасен изглед;
 • meadowsweet (Ван Гут) - според експертите, ова растение е најдобро да се користи за да се создаде neformiruemuyu живописно цветаат живата ограда, но неговата примена може да се создаде и да формираат зелена ограда. Тоа треба да бидат засадени во отворен сончево локација;
 • дренка, црвена и бела - употребата на овие грмушки камења создава, се разбира, малку лабава огради, но тие се скромен во почвата, имаат шарени пука темно црвена боја, и со зима тие се многу лесно да се пропагирани од сеење семе.

Во живо и други трнливиот огради просечна височина

Во живо заострен оградата.

Постојат неколку критериуми за класификација. Според формирање удел на умот два вида на жива ограда: формирана и не е формирана (тоа значи дека не бара кастри, која расте се разбира).

Од другите најчестите видови листопадни thornless следниве растенија може да се користи за да формираат жив ограда на зелените:

 • klinolistny physocarpus;
 • јоргован унгарски и обичните:
 • Филаделф Coronarius;
 • Татар и заеднички орли помине;
 • златна рибизла;
 • Буш е аморфен;
 • виолетова loosestrife, а просечната meadowsweet;
 • жолта акација;
 • Amelanchier овалис;
 • chokeberry;
 • бела snowberry.

Видео на "растенија за жива ограда во земјата"

Да се ​​создаде бодликава хеџ, следниве видови на растенија:

 • Berberis vulgaris - грмушки на ова растение цут убаво и даваат одлични плодови за јадење, но тоа треба да се напомене дека на жива ограда создадена од берберис, имаат ниска густина;
 • Pyracantha црвено - фабриката се уште не е премногу заеднички тип, како и во северните региони, тоа често се замрзнува, па дури и се замрзнува, но во јужните и западните региони на ова растение заслужува посебно внимание. Хеџис формирана со pyracantha имаат доволна густина, фабриката во есен е украсен со многу шарени (портокалово-црвена боја) Бери, кој долго време остануваат на Буш;
 • Elaeagnus angustifolia - најмногу суша отпорни видови на растенија, кои, на сите настапи, undemanding да почва.

Оваа група може да бидат дополнително вклучени мноштво на карпи кои експертите препорачуваат да формираат голема дневна оградата. Прво на сите, тоа е arborvitae, Габар, глог, смрека, сепак, во овој случај тоа ќе биде неопходно да се обрне многу повеќе внимание на чешлање и формирање.

Нискиот животен огради

Нискиот животен огради.

Ниска жива ограда се уште го носи името на зелената граница. Да се ​​создаде зелена граница има малку различни видови.

Ниска жива ограда се уште го носи името на зелената граница. Да се ​​создаде зелена граница има малку различни видови.

За зимзелени видови се:

 • зимзелени шимширова - класичен тип на растение за уредување на жива ограда ниска надморска височина. Ова растение е прилично сенка толерантни, многу бавно расте, долг животен век, но во однос на растот во северните региони може да биде делумно замрзнување, проследено со внимателно раст на одржување продолжи;
 • Mahonia Холм - создава лабава хеџ. Но, врз основа на фактот дека ова растение има прилично светла боја и декоративни плодови, тоа е нашироко се користи за креирање на зелената граница, уште повеќе што овој вид на растенија се најмногу сенка толерантни.

Листопадни грмушки:

 • bumalda и јапонски spirea - вид на растенија, прави можно да ги користите за neformiruemyh (со висина од малку повеќе од 50 см), и за генерираната зелени огради. Грмушки цветаат многу убаво и имаат густа форма.
 • japonica (henomelis) - е една од неколку грмушки со трње, кои се користат за живи ниски огради. Хеџинг на дуња лабава, според експертите, тоа е подобро да не се формираат основата на фактот дека несечени henomelis шарени цветови, исто така, има за јадење бобинки, кои се богати со витамин Ц.

Ниска hedgerow е создадена и од џуџе и џуџе форми на некои растителни видови, на пример, сферична форма и vereskovidnaya западна arborvitae, ела gnezdovidnaya обичните форма, и така натаму. Д.

Определување слетување хеџ

Како да се засади хеџ.

Слетување садници треба да се планираат со помош од растегнатата мозок, и тоа не треба да се занемари, бидејќи слетување "од око" често се испоставува дека се неисправни.

Видео на "висок хеџ убаво и удобно ParkDoma ru"

Пред да се создаде живеат зелена ограда, треба да се разбере услови и технологија на садење грмушки и дрвја.

Најдобро да се прави слетување malovozrastnymi случаи (за дрвени предмети - 2-3 годишно, за зимзелени - 3-5 годишно) врз основа на фактот дека еден е полесно и подобро да се формираат жив ограда тесни.

Слетување садници треба да се планираат со помош од растегнатата мозок, и тоа не треба да се занемари, бидејќи слетување "од око" често се испоставува дека се неисправни.

Во зависност од видот на живеење огради (Една или две-ред) е ископан ров ширина саканиот. Растојание меѓу редови треба да биде 25-50 см. Кога ќе се создаде две ред дневната ограда растенија се поставени во checkerboard шема. Меѓу растенија, во зависност од видот, треба да се стави со растојание од 20 до 60 см, и да создаде жива ограда neformiruemy растојанието помеѓу растенијата може да достигне и до 1,5 m.

Пред садењето, што треба да се грижи за плодноста на почвата (ако тоа е "лоша" - треба да ги направат потребните количина на минерални и органски ѓубрива), и мокрота - наводнување се врши по стапка од 20-40 литри вода по 1 м трчање.

Користење на дрва зелени растенија да се создаде бариери, треба да се напомене дека веднаш пред садење податоци корен систем пилани за најмалку неколку часа треба да биде во вода, тогаш тоа е препорачливо да се натопи решение глина-хумус.

Засадени растенија, исто така, се препорачува под затегнат мозок. Откако ќе завршите со садење, на почвата околу секоја фабрика треба да се набиени внимателно.

Важен аспект на успешна садење е дека тие треба веднаш да се напои. Наводнување на растенијата во 2-3 часа, тоа се прави така што почвата е полн со влага е доволно и во близина на коренот систем на растенијата не е неважечки.

Според експертите, зимзелени дрва треба да бидат засадени со грутка на почвата, а со тоа и главната работа што тој преживеал.

Нега на жива ограда

Најчеста грешка - неподготвеност за намалување на растенија по садењето е задолжително. Се разбира, ова не може да се направи, но само во случај ако фабриката беше спроведена во доцна есен, и само тогаш може да се одложи градинарски до почетокот на пролетта. Во други случаи, засадени садници треба да се намали, како по правило, за поголемиот дел од растителните видови во висина од 150 до 250 mm, дури и ако оригиналот висината на садници беше значително поголема.

Ова не се однесува само на четинари и џуџестите раси. Понатаму кастри се врши по младиот Pagon едвај започне lignificated. Половина од зголемување се намали во текот на летото на првата година од животот, растенијата, како и оние на нивната индустрија за наредната година во пролет. Скратување на нивната потреба да се должина од 30 mm до 70 mm, ние не треба да заборавиме дека во овој случај ќе треба да ја напуштат најмалку 2 пупки.

Профил форма живи огради може да биде многу различни - .. Правоаголни, скратена конус, топчести, итн Според експертите, пожелно е дека на дното на фабриката беше малку поширок од горниот дел од неа, тоа ќе се создаде можност за подобрување на целата висина на осветлување и, соодветно, за подобрување на единството на густината на живеење оградата.

Како по правило, кога растенијата се заштитат планираните висина во рана пролет градинарски се врши околу периметарот и 2-3 пати во текот на летото.

Грижа оградата.

Покрај тоа жива ограда треба да се намали, сепак треба и наводнување, ѓубрење и плевене.

Покрај тоа жива ограда треба да се намали, сепак треба и наводнување, ѓубрење и плевене. Минерали (ѓубриво) се направени во текот на периодот на одгледување, по стапка од 50-100 гр. 1 милион работи за 2-3 часа. Во пролетта треба да се даде предност на азот ѓубриво, а до крајот на летото - фосфор.

Доста тешко и одземаат многу време е борба со трева и плевел под растенија во и околу нив. Пожелно е дека земјиштето во зелена ограда беше чисто од трева и плевели, се должи на фактот дека тие се добри потрошувачи на вода, а тоа може да има негативно влијание врз растенијата жива ограда, особено во сезоната на растење, освен трева и плевели намали неговата декоративни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сорти на вино да се изгради жива оградаСорти на вино да се изгради жива ограда
Хеџ - создаде зелена ограда на вилатаХеџ - создаде зелена ограда на вилата
Хеџ на јоргован - убаво и лесноХеџ на јоргован - убаво и лесно
Избор на растенија за жива оградаИзбор на растенија за жива ограда
Грмушки за создавање на жива оградаГрмушки за создавање на жива ограда
Садење жива ограда: Што да се разгледа?Садење жива ограда: Што да се разгледа?
Габер како жива оградаГабер како жива ограда
Евергрини за градината садење: Лето на сајт во текот на годинатаЕвергрини за градината садење: Лето на сајт во текот на годината
Влезот на сајт земјаВлезот на сајт земја
А ограда на брановидни картониА ограда на брановидни картони
» » » » Ниска и висока жива ограда

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија