ma.gurustroykix.ru

Функции и видови на огради завршувањето

Содржина:

Во современиот свет не е возможно да станбени земјиште без ограда. И во поглед на оградата во првиот формирање мислење за статусот на сопственикот и штедливост. Пред неколку години, можеме да видиме ограда направена од дрво, метал или тула, особено информиран произведени плетени огради. Но, денес секој сака неговата куќа беше посебен, не ви се допаѓа на сите, и сè повеќе на интернет постојат фирми кои обезбедуваат услуги за кои се соочува фасади, plinths, огради, итн Но поминува од страна на приватни област, прв од сите ние се види на оградата, така да се каже конкретно за тоа.

Заврши плочки камен оградата

за завршувањето огради може да им служи на двете природни и вештачки материјали. Тоа може да биде декоративен малтер или декоративни ѕидарски плочки и камен.

ограда функција

Зошто ни се потребни ограда со кои се соочува? Па за почеток, се разбира, на декор и сите индекс престижот на сопствениците на сајтот.

Исто така, со висок квалитет завршница ќе обезбеди звучна изолација против внатрешната и надворешната бучава и заштита на база на оградата од влијанието на неповолните временски феномени.

Па изборот на материјали за поставата на огради треба да се третираат сериозно.

Видови на завршувањето на огради

Завршувањето на оградата декоративен малтер

Основа на оградата може да биде изградена од најевтините материјали кои се достапни на пазарот, а потоа да се произведе декоративни бои, каде што е можно да се реализира некоја дизајн фантазии.

  • декоративен малтер.

Овој тип на завршница привлекува првенствено на својата евтина цена и едноставноста. Декоративен малтер може да се купи (на пример, "графит", "Flex-бетонски", итн), и да си со додавање на малтер врз основа на различни структура спојници (мали камења, скршено стакло, влакна дрвја, но најчесто кварц, мермерна или гранит чипови). Со помош на малтер може да се даде врз основа на било текстура, било која боја - се веќе во вашата фантазија и имагинација на вашиот дизајнери. Но, сега служат како огради заврши не многу долго. Гипс не е многу издржлив. Со текот на времето, под влијание на времето тоа може да попуштат и да се шушка надвор, па дури и да падне. Првенствено, ова се однесува на домашна структурни гипс, популарна истиот производители ветуваат висока отпорност на нагли температурни промени, неповолни временски услови (УВ дожд, студ, топлина) и отпорност на триење.

  • ѕидни плочки.

Таквата плочка е составен од цемент, песок и глина. Составот има директно влијание врз квалитетот на плочки. Тоа може да биде на различни форми (коси, квадратни, правоаголни) и големини. Олицетворение дозвола лицето на керамички плочки, исто така, се различни :. мат или покриени со транспарентни глазура, една боја или шарена, конвексна или конкавна, итн Плочка повеќе отпорни на промени влажност и температура, во споредба со малтер. Тоа е исто така лесно да се користи и релативно ефтин.

Завршувањето на ограда со природен камен

Ако површината е камен дрво чија дебелина е поголем од 30 mm, а потоа и од вториот ред, тоа е во прилог на површината со помош на куки, кои мора да бидат водени во комплет. И камења треба да биде во согласност со нивната вежба дупки.

  • природен камен.

Соочувајќи се огради со природен камен сега е стекнување на голема популарност, и покрај трошоците. Многу чести песочник со кои се соочува и не случајно, бидејќи фирмите кои обезбедуваат услуги за да обезбеди ветување мраз отпор, сила, издржливост, еколошки компатибилност и висока звучна изолација. Минус завршувањето на песочник е на високо хигроскопна во периодот на зима-пролет. Исто така, како материјал кој се користи камења од следниве раси :. шиндра, заоблен, школка рок, кварцит, чеша, варовник, Lemeza, итн Како да го изберете, ќе ја советува на производителот. Важно е дека каменот исполнети условите од климатските стресови. А камен обложување огради во можност да се создаде чудо со надворешен дел. Секој стил може да се спроведе со помош на него. Голем број на облици и текстури, различни бои и големини ќе се обезбедат услови за неограничено имагинацијата на дизајнерите вашиот лет.

  • вештачки камен.

Со оглед на високата цена на соочување со природен камен огради, производителите се создаде алтернативна опција - да се користи како материјал за вештачки камен. Според своите карактеристики, тоа дури и ги надминува природен материјал и се смета за идеална за завршување или градење на огради. Со него може да се симулира како поставување на природен камен и цигла. Предностите на вештачки камен е широка палета на бои и со различни бои фронт. Но, кога изборот на материјал, тоа е лесно да се сопнуваат на низок квалитет на стоки, така што треба да се избере многу внимателно. Висок квалитет на вештачки камен не ја изгуби бојата со текот на времето, нема microcracks (за разлика од природен камен), стои во остар температури помине.

Така, за завршување на огради можат да бидат природни и вештачки материјали. Ова може да биде декоративен малтер и декоративни ѕидарски плочки или камен. Каменување како целина, може да биде ограда, а само столбовите - тоа зависи од изградбата на оградата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Материјали за мечувањеМатеријали за мечување
Како да се направи ограда за цветните леи со свои раце?Како да се направи ограда за цветните леи со свои раце?
Изградба на ограда peskoblokaИзградба на ограда peskobloka
Убава ограда - ограда опцииУбава ограда - ограда опции
Фази на поставување на оградиФази на поставување на огради
Поправка оградиПоправка огради
Проектирање и изградба на тула ограда на античкиПроектирање и изградба на тула ограда на антички
Како да се направи темелите за изградба на оградаКако да се направи темелите за изградба на ограда
Брановидни плочи за цена оградата материјалБрановидни плочи за цена оградата материјал
А ограда на брановидни картониА ограда на брановидни картони
» » » » Функции и видови на огради завршувањето

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија