ma.gurustroykix.ru

Декоративни ограда на селска куќа

Содржина:

До денес, продавачите изградбата на пазарот нудат различни материјали. Во овој поглед, се поставува прашањето, како и што да се изгради декоративни ограда? За да изберете еден или на друг олицетворение на ограда за селска куќа препорачува врз основа на вкупниот стилски решенија куќи соседните дел и со рамен изглед на фасадата.

Поврзани видеа "Vlog: DAChA🏡Zagorodny DOM🏠Novy ZABOR🔨 Нов tsvety🌺🌸🌹Nash куќа или roditeley💐"

Дрвена ограда линија, уметникот

Градина огради за кревети се користат многу за декорација на приградските населби.

Материјали за производство на декоративни ограда

На пример, за дрвени структури често се вклопуваат ограда направена од дрво или дрво. Еден добар овде се смета за производство плетенка оградата. Овој дизајн оди добро со овој стил, како и кантри музика, што е крајниот резултат може да биде дополнет со вештачки бунари или овошни дрвја.

Ако област е украсен во јапонски стил, тоа е можно да се инсталира некој вид на минијатурна верзија на оградата создадена од метал. Да се ​​дополни таквата структура е можно со помош на природен камен мост, мала статуа или други слични елементи во целокупниот дизајн.

плетен ограда

Декоративни огради е најлесниот и најбрз начин да се трансформира на простор, додадете светли емоции и бои.

Иако тука треба да се сфати дека, на пример, декоративни огради од бетон имаат многу позитивни квалитети. Слични дизајни се карактеризира со долг животен век, на ефикасноста на појавата на мали трошоци на производство во споредба со тули. Во исто време за нивна изградба е потребно малку време. Бетонски огради не бараат дополнителни боење, како кога наредил на производот потенцијален купувач може да изберете најпогодни дизајн шема на бои.

Ако област регистрација пристапува со голема одговорност, дури и на армирано-бетонски ограда ќе изгледа оригинален и импресивен. Од улица може боја на оградата како боја, со дополнување на целокупниот дизајн на сајтот. Дури и доста атрактивни, според мислењето на повеќето луѓе, пребивање жица е, исто така, сега е можно да се направи декоративни елементи. За да го направите ова, се стави прилично убава виновата лоза во близина на него, така што подоцна ја претвори во еден вид на жива ограда.

Не помалку атрактивни се декоративни огради направени од пластика, кој се појави на пазарот, не толку одамна. Пластичниот материјал се смета дека е доволно флексибилен во однос на неговата употреба во дизајн работа. Всушност, благодарение на него денес овозможува симулација на било градежни материјали како дрво, камен, метал.

Опции за огради за селска куќа

Исплетени со тенки одборот ограда

Да се ​​даде на сајт целосна форма и се прави разлика меѓу функционалните области на градината да им помогне на декоративни огради.

Декоративни ограда од дрво. Таквата опција денес се смета за еден од најпопуларните. Впрочем, за создавање на таква ограда може да се користи логови, штици и дрвени штипки. Така, оваа структура не на било кој начин негативно да влијае на здравјето на луѓето, како произведени од еколошки материјал.

Па, како да се направи декоративни ограда од дрво? го инсталирате прилично лесно. Таквите огради се случува на истиот начин како нормален конструкторот. Во принцип, целата процедура зема многу малку време за себе лице. И така тоа се покажа како стабилен, како е можно, се препорачува употреба логови или удели во земјата да се продлабочи малку. Оваа опција е голема област дополнување земја-стил.

Камен оградата за селска куќа. Таквите структури се разликуваат атрактивен изглед. Можете да ги користите било какви камења, па дури и градежни материјали како што морето камчиња. Изгледа одлично, оваа опција е направен од црвена тула. Во овој случај, главниот материјал треба да биде поставен на работ.

Ограда на бетонски разликува поседува масивна, која е причината зошто на територијата на вакви објекти не треба да биде многу. За изградба на таква ограда е потребно основни знаења и вештини поврзани со процес, како што се градежништвото. Впрочем, во оваа ситуација ќе мора да не работат со дрво, кое е прикован обичен нокти, и со решение.

Винил ограда за соба на земјата. Сегашните технологии овозможуваат добивање на мраз и тешки пластични, кој е идеален за употреба не само дома туку и на отворено. Винил мечување издржливи, лесно се прочистува со едноставен црево, па затоа не се бара внимателно одржување. Забелешка: Оваа опција е многу лесно да се даде кога ќе се создаде било текстура и облик. Во последниве години, винил огради се најпопуларните.

винил ограда

А широк спектар на огради произведува голем број на производители.

Mesh мечување за приватни објекти. Огради направени од материјали како што се решетката, се меѓу најпопуларните и цена опции за огради земја. Тие се лесно да се само-инсталација, се смета дека се долготрајни и не бараат голем инвеститорот одржување. Метал парична казна кочење голема мера може да се воздигне на изгледот дизајн на мрежата, а со тоа подобрување на нејзината сигурност.

Метал мечување за приградски области. Огради направени од метал се сметаат за доволно престижна, особено ако тие се направени со користење техники, како што рака фалсификување. Оваа статија покажува највисок изобилство сопственици. Во денешниот пазар може да се купи метални огради високо кориснички.

Инсталирање на оградата на синџир линк

Решетката ограда или декоративни ограда од мрежа е многу популарна со птица куќи и лето жители. Модерна мрежа може да биде од неколку видови, но почесто се користи галванизиран метал, поради ниската цена на материјалот. Поставување на ограда се врши доволно брзо. Додека еден човек да се повлече на мрежата ќе биде доста тешко. Животниот век на таквите конструкции е најмалку 10 години.

За поставување на огради од мрежа, ќе ви треба:

пресек ограда

Прво на сите, употребата на огради овозможува да ги организирате градина заговор.

  • доволно мечување износот-синџир-врска;
  • заварување машина;
  • столбовите;
  • зависи од портата;
  • жица или ноктите.

Таа започнува монтажа објекти со поставување на столбови во текот на ограда на приближното растојание од 4-6 метри. Столбовите може да биде производ на било градежен материјал, но од најпопуларните денес се смета за метални или дрвени столбови.

Самата мрежа се препорачува да се повлече само од далеку пост. Ако тоа е направен од дрво, зградата е обезбедена со помош на конвенционалните ноктите. Но, на нето трошоците метал пост спроведен со жица. Иако повеќето ефикасна опција тука е употребата на заварување со посебен прицврстување.

На врвот на нето се препорачува да се качи на специјални метални шипки, жица или област. Многу експерти се обидуваат да го поправам со странични пропушти одборот. Железо површина може да се залепи преку заварени прилог или специјално жица. Дрвена - ноктите.

На дното на мрежата мора да бидат обезбедени на дрвени или метални крстот. Треба да се запомни дека тоа е се протегала многу цврсто. Бидејќи во спротивно стража ќе дисторзии. Ако сте го купиле метал мрежа, што е задолжително во иднина треба да бидат обоени за да го заштитите од корозија.

Поврзани видеа "Позицијата на ограда за Метал градина, декоративни решетки на оградата за земјата куќа"

Инсталирање на дрво ограда

Било која област или земја куќа руралните потреба од оградата. Дрвени огради не само помогне да се заштитат на местото од упадот на живина и животни, но исто така дава можност да се создаде чиста живата ограда, врз основа на одредени правила и совети.

За да ги инсталирате оваа верзија на оградата ќе треба:

Ограда дрвени пресек

Ниска цена на таквите огради што ги прави многу популарен.

  • дрво панели или одбори;
  • завртки;
  • метал цевка;
  • јамка;
  • огради.

Пред да го инсталирате на декоративни ограда, специјалист утврди каков вид на столбови, кои се дизајнирани да се одржи на целата структура како целина. Тие може да се формираат со помош на метална цевка и се направени од дрво, тули или бетон. Најтрајните градежен материјал, се разбира, се смета за метални цевки.

Подлогите поставени на растојание од 2-3 метри едни од други. Вие треба да се копа во цевката во земјата толку длабоко колку што е можно повеќе. Иако главно длабочина треба да биде најмалку 1 m. За ова често се бара употреба на алат, како што се вежба, која е наменета за копање бунари.

По дупка во земјата е целосно подготвена, можете да започнете со инсталација на метални цевки. Сите преостанати празен простор е исполнет со чакал или скршени тули. Ако е планирана изградба на масивна структура, тоа ќе биде подобро ако на остатокот од просторот ќе биде добро бетонирана.

Најчесто се користи иглолистен и дрвени предмети за производство на декоративни ограда. Денес, на повеќето популарни градежни материјали во тој случај се смета трепетлика, larch и кедар. Било кој од овие материјали кога се користи мора да биде претходно планирани и исеков. За изградба на диви ограда може да се користи сурова логови и одбори.

На горниот раб од столбовите се користи задолжително се протегала силна јаже, е наменет за контрола на хоризонтална монтажа на дрвени штици. На еден пар на попречно колони shtaketiny прицврстени на растојание од околу 20 см од горниот и долниот дел од оградата.

метална ограда

Направени од метални огради се многу сигурен и издржлив во работењето, е добро спроведен и префрлен во лоши временски услови.

Во иднина може да се закачат за дрвена штица дека shtaketinam. Потоа можете да почнете со изградба на портата на овој начин, кој мора да биде спроведен со завртки или специјални шарки железо. Исто така, во време кога подигната дрвена ограда, ние не треба да заборавиме за обработка на дрво површина со посебен соединение, кое ќе помогне во понатамошната заштита на оградата од гниење.

Изборот на градежни материјали за изградба на декоративни ограда

мечување дизајн за куќа и изборот на градежни материјали, најдобро се спроведува во соработка со професионални градители. Тие ќе бидат во можност да се каже што оградата е најдобро одговара за одредена област, да се советуваат за прашањето на развојот на дизајнот, сопственикот на сајтот, ќе заштедите на непотребни трошоци.

Изборот на оптимални ефикасна опција мечување ќе им даде на секоја соба приградски совршенство на стил и целокупната композиција, што укажува на карактеристиките на применетата дизајн и нагласување на сите предности на територијата на сопственикот. И, се разбира, оградата е традиционално ја игра улогата на сигурна и силна стража, заштита од областа од непоканети гости.

Најчестите градежни материјали за изградба на декоративни ограда сега може да се смета како брановидни картони, мрежа, пребивање, заварени жица решетката, тула, дрво, и така натаму. Д. утврди кои градежни материјали мора да се купи за изградба на ѕидот, можете само да по се бере функционалноста на иднината изградба и целта на изградбата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пластика ограда: лесен дел мечувањеПластика ограда: лесен дел мечување
Убава ограда - ограда опцииУбава ограда - ограда опции
Инструкции за инсталирање на конкретни оградаИнструкции за инсталирање на конкретни ограда
Ограда за сечиј вкусОграда за сечиј вкус
Поправка оградиПоправка огради
А ограда на брановидни картониА ограда на брановидни картони
Ограда ролетни - новина во изградбата на пазаротОграда ролетни - новина во изградбата на пазарот
Кои се опциите за оградата на приватна куќа?Кои се опциите за оградата на приватна куќа?
Нијанси изборот декоративни конкретни оградаНијанси изборот декоративни конкретни ограда
Изградба на ограда со рацетеИзградба на ограда со рацете

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија