ma.gurustroykix.ru

Како да sheathe бања пластични панели?

Бања - една од најмалите, но најважните соби во куќата. Од својата држава зависи од расположението и дизајн, а често и здравјето на луѓето. За жал, поправка на собата е многу скапо, бидејќи, и покрај малата големина, постојат голем број на елементи од кои зависи безбедноста на жителите директно. Но, со право на пристап може да се спаси значително доволни за да се откаже од поплочување на ѕидови и да е насочен на пластика (сл. 1).

Видеа на тема "Поправка на бања евтини пластични панели"

Пластични облоги бања

Слика 1. За да заштедат пари на бања може да се прекриени со пластични панели.

Видео на "поправка на ПВЦ бањата пластични панели"

Пластични панели - модерна високо-квалитетни, убави и прекрасни работи.

И она што е особено убав, бања плашт панели може да биде сосема сам. Што е најважно, внимателно ја испита процесот и да се запознаеме со сложността на работа со материјалот.

карактеристики панели

дизајн

Слика 2. Поврзување на еден дизајн може да биде пластични панели на различни ширини и бои.

Модерните пластични панели се идеални за поставата бања. Тие се отпорни на влага и средства за чистење, кои треба да се користи доста често. Покрај тоа, се должи на јазот помеѓу ѕидот и директно со пластика, може да се сокрие на unpresentable цевки, кабли и слично негативно влијае на изгледот на собата.

Во изборот на материјалот, на прво место треба да се обрне внимание на нејзината ширина. Тесни пластични панели изгледа доста згреши, но нивната инсталација ќе потрае многу време. Треба да се има на ум дека изборот на овој вид на отпад е многу помалку. Прикачи широк панели побрзо и полесно, но треба да се знае дека се вклопуваат ќе биде доста белешки. Дури и мала грешка може да доведе до значителен дел од resurfacing.

Видео на "Finish панели бања и тоалет, бања завршувањето пластични панели ПВЦ"

Што се однесува до бојата, правилата не се разликуваат од општиот поглед на дизајнот на ентериер. Светли бои визуелно се прошири границите на бања, темно - ќе се намалат. Авторски можно изглед комбинации, се комбинираат во една дизајн може да биде пластични панели на различни ширини и бои (сл. 2).

дрвена конструкција

Слика 3. дрвена рамка - економичен и лесен за употреба.

Видео на "Украсување бања пластични панели"

Постојат суптилностите во работата со пластика.

 1. По купувањето на материјалот, оставете го за неколку часа во бањата. ПВЦ, од кои плочата за да се прилагоди на условите на новата средина, тоа не ќе ви овозможи да се деформира по инсталацијата.
 2. Ако не се обезбеди бања пешкир железнички или друг елемент за греење, потребно е да се грижи за топлинските. Со активно изложеност на топлина пластични панели може да се деформира и обезцветен.
 3. Инсталација треба да се започне со најзначајните агол. Обично тоа е заеднички на ѕидовите во левиот ќош спроти вратата. Ако треба да се намали пластични панели, секогаш ќе се увери на совршен многу значајно место.
 4. Тоа не е неопходно да се затвори безбедно се одржи цевка зглобовите, како и други предмети кои бараат периодични пристап (шалтери). За нивните маскирање може да се користи отстранлив панели, т.н. ревизија на вратата. Во овој случај, немате време и време повторно да го расклопите дел од дизајнот.
 5. Пред да се продолжи директно на инсталацијата треба да бидат отстранети од ѕидовите на стариот слој. Ова ќе ви помогне да заштедите неколку сантиметри на просторот во бањата и не дозволуваат да се одгледуваат штетни габи. Покрај тоа, на ѕидот може да се третира со посебни антисептик.

видови каси

метална рамка

Слика 4. метална рамка е сигурен материјал кој не е предмет на распаѓање.

Видеа на тема "На таванот во бањата за 15 минути со рацете. Совети и трикови таванот монтирани панели во злато!"

Пластични панели секогаш се монтирани на посебна рамка, наречен гајба. Ако ја изберете оваа вид на ѕидови и се прашувате како да sheathe бањата, треба да знаете дека на гајба е 2 вида, и секој од нив има свои предности и недостатоци.

 1. Дрвена рамка. Тоа е лесно да се работи, овој материјал е поевтина од метални каси. Но, тоа е вреди да се запомни парчиња од дрво мора да се третира со конзерванси состав за да се избегне појавата на габа, како и во влажност бањата. Дрвена гајба направени од дрво секција 10 * 30 * 20 mm до 50 mm. ги помине на растојание од 20-40 cm од едни на други, во зависност од ширината на пластични панели. Долниот зрак се потребни за да бидат во контакт со подот, а на врвот - со таванот, таа ќе обезбеди структурна цврстина. Инаку, панелот ќе дисторзии и тоа ќе ја расипам поглед на бања. По монтажа на хоризонтални шипки, може да продолжи да се поправи на вертикална но прелиминарно потребно да преграден ѕид. Ова е направено со помош на либела и молив. Дрвена гајба прицврстени со клинци или завртки (сл. 3).
 2. Метална рамка. Овој тип на склопот, тоа не е предмет на распаѓање и на крајот да се деформира. За што се користи за одредување на метален профил CD тип гипс картон. На ѕидот е спроведен од страна на шема слична на инсталација на дрвени гајби. За одредување на користење на мали шрафови - т.н. "Болва" (слика 4).

Откако собраа гајба, може да продолжи директно монтажа панел пластика.

пластика плашт

ПВЦ лајсни

Слика 5. столбната плоча на ПВЦ може да биде стандарден или кабел канал.

Со цел да се квалитативно се украсуваат бања пластични панели, ќе ви треба:

 • пластични панели;
 • лајсни - мебел, кој ви овозможува да се направи на зглобовите незабележливо;
 • шрафцигер;
 • ножици или ножовка;
 • молив и владетел;
 • сврзувачки елементи: Кога се работи со дрвена гајба - загради, завртки или ноктите, метал - завртки.

бања облоги треба да започне со монтажа додатоци и водичи, тоа ќе се скрие сите зглобови и можни нерегуларности панели. Исто така е неопходно да се подготват однапред столбната плоча ПВЦ, тоа може да биде стандард или кабелски канал (сл. 5).

Украсување бања пластични панели

Слика 6: Заврши бања пластични панели поевтини и монтажа на панели се направи доволно брзо.

Плашт бања е направен како што следува, почнувајќи од најзначајните агол. Треба да се намали на пластика на потребната висина. Вметнете елементи панел, на страна да се прикачат на плашт со помош на само-прислушување завртки или Стејплс. На посебен шарм на пластични плашт е тоа што сите елементи се сокриени со заклучување елементи. По инсталирањето на првиот панел треба да продолжат да работат на оваа шема во Сл. 6.

По монтажа на секој елемент да се провери вертикални структури со помош на либела, за прв пат ќе се обиде да sheathe бања совршено.

Значи, е спроведен пластични панели еден по друг, можете постепено ќе се пријде на следниот агол. Многу е веројатно дека останатите пластични не се вклопува во ширина. Во овој случај ќе треба да дејствува како што следува. Внимателно мерење на ширината, материјалната потрошувачка ќе зависи од Селектирај. Користење на еден владетел и молив за одбележување на линија за сечење и подели панел со ножици во 2 дела. Прикачи на ѕидот на саканиот дел од еден познат начин.

Поради оперативни сложеноста, декорација бања бара дополнителни запечатување. Ова може да се направи со едноставен транспарентен фасадни. По завршувањето на пластични трим, внимателно се шири со заптивната смеса врз зглобовите и заклучи врска. Ова ќе ги штити површината под пластичниот од влажнеше и формирање на мувла.

Кога сите на ѕидот ќе биде подготвен, треба да се обрне внимание на местото на спојување на пластични и метални бања. Вие не треба да се обидат да се прилагоди на материјали внимателно, таму мора да остане мала празнина деформација. Тој нема да дозволи бања ѕид покриваат одгледуваат собата. Затвори може да биде акрилик лента.

За маскирање на горниот заеднички профил неопходно да се користи во форма на L. Раскрсницата на ѕидот и подот плоча не се бара, како што ќе бидат поставени столбната плоча.

Откако ќе се разбере како да sheathe бањата, можете да го користите со вештини стекнати во континуитет. На пример, да се ажурира секоја соба со пластични панели, бидејќи нивната инсталација не е комплицирано. Со нови вештини реновирана бања или било која друга соба ќе биде брзо и релативно буџет.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инструкции: како да sheathe ѕидовите на пластични панелиИнструкции: како да sheathe ѕидовите на пластични панели
Обложување пластични панелиОбложување пластични панели
ПОПРАВКА таванот во бањатаПОПРАВКА таванот во бањата
Ѕидни облоги со пластични панели: Совети мајсториЅидни облоги со пластични панели: Совети мајстори
Високо-квалитетни пластични облоги на сопственитеВисоко-квалитетни пластични облоги на сопствените
Како да sheathe пластични бањаКако да sheathe пластични бања
Како да се направи таванот завршувањето пластични панели?Како да се направи таванот завршувањето пластични панели?
Мебел за бањи,Мебел за бањи,
Украсување на ѕидови со свои раце со пластични панелиУкрасување на ѕидови со свои раце со пластични панели
Пластични панели: видови, предности и недостатоциПластични панели: видови, предности и недостатоци
» » » » Како да sheathe бања пластични панели?

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија