ma.gurustroykix.ru

Како да се изврши дрво завршувањето купатила

Видеа на тема "Дизајн и декорација на пластични бања Маре. Тајните пластични монтирање во када"

Избор на материјал за завршување на бањата, не може да се занемари дека такви простории се карактеризираат со висока влажност. Затоа, тоа е подобро да се користи по завршувањето на влага отпорни материјали, како што се пластични панели или плочки.

Во комбинација декорација бања

Дрво завршувањето на бања ѕидовите мора да се третира со вода отвратителен.

До релативно неодамна (пред 15-20 години), се сметаше дека бања декорација Дрво може да се направи или многу богати и многу храбри луѓе. Впрочем, секој е свесен дека под влијание на влага, повеќето видови на дрво скапува и деформација, станува неупотреблива.

дрво

дрвени принцип кат израмнување на прилагодување иверица логови

Принципот на израмнување на дрво кат со иверица по регулирани joists.

Дрво долго време се користи за да се изгради руска бања и фински сауни. Но, фактот дека дрвото е во овие згради не се изложени на вода и пареата, исто така, во најголем дел се исуши, нема значително негативно влијание врз структурата на дрво.

Денес, ситуацијата не е толку недвосмислена. Обработка на хемиска заштита на агенти може значително да се зголеми отпорноста на дрво на влага, овозможувајќи користење на дрвени градежни материјали, како што се дрвени лајсни, за внатрешна декорација на бањи.

Неодамна имаше дури и моден тренд да се организира дрво бања потоне. Веројатно не е последната улога се игра тука од страна на тврдењето дека дрвото - тоа е жив, топла и еколошки материјал. Како импрегнирана со хемиски состав на дрво, кој се наоѓа во истата поголемиот дел од времето под директно влијание на вода, тоа е чиста, не постои точка во зборуваме.

При одлучувањето за она што е потребно за завршување на дрво бањата, треба да се разгледа неколку важни критериуми материјал за да се намали употребата да го заштити од влага хемикалии (целосно без нив во ова прашање јасно нема да работи). Посебно внимание треба да се посвети на избор од следниве карактеристики:

Фази на прикачување на поставата

Фази на прицврстување на обвивка.

  • ниска стапка на деформација;
  • максимална отпорност на влага;
  • максимална отпорност на изгние;
  • максимална отпорност на калап габи.

вирус фактор претставува отпорност на дрво да се издува од апсорбира влага. На под него на дрвото, толку повеќе на внатрешниот отпор на дрво за да апсорбира влага, односно, дрво е помалку деформирани. На функционирам овој коефициент е еднаков на 9,5%, на дабови и борови - 12,5%, буката - 18%.

Отпорност на мувла и изгние има повеќето егзотични дрва - Ироко, Jatobá, Doussie, Merbau. Од расте во нашата област не даде да ги даб, габер, брест и основни ариш.

Секс во бањата

Кат единица во бањата често стануваат дрвен паркет или плочки. Еден од најдобрите опции за уреди како подот - да се купи три-слој паркет одбор за него. Ова решение има многу предности:

видови на поставата

Видови на обвивка.

Видеа на тема "Совршено решение за бања направени од дрво"

  • овој форум оди bakterioobrabotku вода и во индустриски средини, и вообичаените паркет и одборот треба да бидат дополнително обработени со рака;
  • кат инсталација на одборот да биде едноставно како инсталирање на ламинат кат, што го прави возможно да се изврши од себе, дури и за почетници во овој бизнис.

Еден значаен недостаток на овој материјал е неговата висока цена. Меѓутоа, ако се смета цената на авто-импрегнација на други материјали од дрво, време и трошоци за инсталација на тротоарите, како и неговото сликарство на вода отвратителен боја или лак на, вкупната разлика во цена нема толку голема.

Особено со оглед на фактот дека во бањата во секој случај не е погоден бор или елка одбори треба поскапи даб или larch.

бања ѕидовите

Со применуваат претходно за ѕидови и дрвена штица легло во последниве години, додаде отпорни на влага МДФ и заврши со фурнир листови отпорен на вода иверица. Кога украсување на ѕидовите на дрвена табла или облоги, овие материјали не можат да бидат монтирани на исто ниво со ѕид - не заборавајте да оставите барем вентилација јазот од 2-3 мм, така што минува низ неа воздухот олеснета сушење како на ѕидовите и панели.

Видео на "поправка на бања во нови Краснодар (како што беше)"

Шема на прицврстување поставата на klyaymer

Шема на прицврстување поставата на klyaymer.

Да се ​​организира ваква празнина, прво се закачи за метал ѕид или дрвена гајба. За монтажа и прицврстување лајсни одбори или облоги со помош на збир на одредување уреди - од ноктите и Staples на профилот на ленти и се избегнат.

Ако таков јаз не е направено, а потоа шест месеци подоцна на дрвото ќе бидат погодени од гниење, и покрај сите мерки на безбедност. И да се заштитат овие материјали мора сериозно - пред да го инсталирате дрво импрегнирани со посебен соединение и по инсталацијата да бидат сигурни да се покрие површината на дамки или заштитни лак.

Завршени дрво листови водоотпорна иверица или иверица плоча водоотпорен монтиран е најлесно. ако бања ѕид направени од отпорен на вода drywall, а потоа тие се зезнав со завртки и малтерисани ѕид, само ставете лепило. Погодности на овој процес е дека на бои може да се изврши плочи со различни димензии, или се комбинираат со други површина материјали, со диверзификација на ентериер.

Видеа на тема "Како да се направи поправки во бањата со своите раце"

Заштита од влага

Фази врска иверица на подот во бањата

Фази врска иверица на подот во бањата.

Слој дрво посебни вода отвратителен боја - најчестиот метод денес не е само за заштита на дрвото од влага, но, исто така, да го задржи својот изглед.

Формиран за време на обработката на вода отвратителен филм е цврсто дрво површина, а со тоа продолжување на животот на дрвото.

Лакирано дрво се повторува во 5-7 години, а тоа го прави оваа одбрана толку популарна.

површината на нафта дрво - најефективниот начин да се заштити од влага, како масло исполнува дури и микроскопски порите на дрво, не остава простор за вода. Но, овој метод ретко се користи бидејќи ваквиот третман треба да се повторува секој месец, или површински третирани брзо бледнеат.

Видео на "Finish-derevom.rf"

нијанси заврши

Дрво се користи за да се заврши бањата секогаш треба да биде сува. Не е важно колку отпорни на влага може да биде, лоши-сушени, тоа неизбежно ќе попуштат и да се деформира. Направени од дрво, како бања декорација соба за неколку месеци преку плен.

Бидејќи на различни места во бањата се изложени на влага со различен интензитет, за завршување на тоа што е пожелно да се користат различни видови на дрво.

Видео на "соба декорирање бања плочки под дрвото"

Во областите со интензивна изложеност на вода (простор и ѕидот веднаш околу када, мијалник и туш) е подобро да се намали поскапи, но, исто така, повеќе отпорен на влага видови - тиково, кедар, бамбус, абонос дрво или плута. На автохтони видови во овие области може да се користи бука или даб.

Да заврши на бања за помалку проблематични области, можете да го користите брест, јасен, ариш, трепетлика, и егзотични - Ироко Мераб, Juss. Не се препорачува за употреба во декорација на бањи дрво круша, цреша, бор, смрека, badi, Wenge, Kempas, Гаутама.

Често дрво во бањата се користи во комбинација со други завршувањето материјали. Во овој случај, дрвени предмети треба да се обидат да се одржи како што е далеку од проблемот области, во однос на влажност. Ако овој услов не може да се исполни, на пример, кога во бањата, дрвени подови, а ѕидовите се плочки, потребата за секс да се најстабилните и високо-квалитетни материјали, а не за заштеда на цена.

Заврши Бања дрво - тоа е стилски, убава и пријатна. Но, ова финиш бара значителни ресурси, време и напор за да се задржи изгледот на дрвените елементи од бањата во соодветна форма. Значи пред да се конечно да започне да се заврши бања дрво, ќе треба сите внимателно да се разгледа и се мери. И само во случај ако цврсто верувам во право, да продолжи. Со среќа!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Завршувањето на бања во: особено процесотЗавршувањето на бања во: особено процесот
Материјали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни собиМатеријали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни соби
Заврши бањи во: фото колекцијаЗаврши бањи во: фото колекција
Како да се бања потоне во зима?Како да се бања потоне во зима?
Заврши бањи во: фото колекцијаЗаврши бањи во: фото колекција
Неколку совети за дизајн и поправка бањаНеколку совети за дизајн и поправка бања
Што материјали не ви препорачуваме за завршувањето?Што материјали не ви препорачуваме за завршувањето?
Материјали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни собиМатеријали за завршување на бањи и сауни - дрво во различни соби
Мебел за бањи,Мебел за бањи,
Otedelka таванот бањи иверицаOtedelka таванот бањи иверица
» » » » Како да се изврши дрво завршувањето купатила

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија