ma.gurustroykix.ru

Методи на завршувањето на бањи

Кога поправка е многу важно да се избере завршувањето материјал во бањата. Во овој случај, треба да се фокусира не само на надворешните параметри (текстура, боја, итн), но исто така и на ефикасноста, бидејќи на бања - соба со висока влажност на воздухот, па декоративен материјал треба да има влага отвратителен својства. Се должи на фактот дека голем број на декоративни материјали презентирани на пазарот денес, бања декорација Тоа може да се врши на различни начини. Поради тоа, главните методи ќе се дискутира подоцна завршувањето на бања.

Бања по сликарство

Слика 1. користат во декорација на бања материјали, мора да има вода отвратителен својства.

Видео на "Украсување бања и тоалет ПВЦ панели"

буџет опции

Многу сопственици на куќи поради некоја причина не можат или не сакаат да се користи како облога када скапи материјали (керамика, мозаик, дрво, природен камен, итн). Во овој случај, можете да го користите поевтина опција ѕидови, кои се совршено прилагоден во случај на ограничен буџет. Овие материјали се:

 • водоотпорен боја;
 • посебен филм;
 • позадина;
 • пластични панели.
Технологија структури поставата хидраулични заптивки бања

Слика 2. Технологија на конструкции поставата хидраулични заптивки бања.

Од најпопуларните варијанта на бања дизајн на ѕидовите е нивната боја. Овој метод се препорачува за употреба кога на база мазна и не бара дополнителни третман. Завршувањето боја бања со помош на влага отпорни, маст отвратителен и нечистотија отпорни состав. Најдобра опција е оцветител врз латекс. Бојата има релативно ниска цена и широк спектар на бои, така што може да ви помогне да се реализира речиси секој дизајн одлуки (Сл. 1).

Друга буџет опција бања дизајн ѕид ПВЦ или леплива лента. Овој материјал го прави можно да брзо и лесно да го обновите старата основа, и во собата да им даде свежина и елеганција. Денес може да се купи речиси секоја боја филм. Исто така, тоа е можно да се изврши симулација на природно дрво, мермер, плута и други декоративни премази (сл. 2).

Ако завршувањето на бањи ќе се wallpapered, следниве типови на веб материјал може да се користи за овие цели:

 1. Водоотпорен позадина. Оваа специјална покрие со врвен заштитен слој. Тоа не само што е подобрена отпорност на влага, но исто така одличен антисептички својства, така што на ѕидовите ќе бидат заштитени од формирање на мувла и мувла. Ова е најдобрата опција, која ви овозможува да направите едноставен и ефтин реновирање бања.
 2. Винил позадина. Ова е еден вид на веб материјал кој толерира директен контакт со вода за долго време. Затоа, на завршувањето на бања овој материјал ќе ви служи за долго време.
 3. Самолепливи позадина. Овој декоративен материјал е многу слични на вообичаените самолепливи филм. Единствениот недостаток е недостатокот на бои, кои во голема мера го ограничува можностите дизајн за дизајн на бања.
 4. Фиберглас. Овој материјал се произведени врз основа на стакло, така што не апсорбира влага. Поради тоа често се користи за стаклени влакна завршувањето на бања. Денес издаде 2 вида на фиберглас: со цртање и сликање. Поранешниот имаат повисока цена, но тие не треба понатамошен третман, па завршувајќи на работа ќе потрае имате многу помалку време и напор.

Видеа на тема "изненадувања со пластика за завршувањето на бања"

Возење по завршувањето бања плочка соба

Слика 3. Шема на завршувањето на бања плочка бања.

Најевтиниот начин да се заврши бања е употреба на пластични панели. атрактивен изглед и леснотија на инсталацијата, причината за зголемување на популарноста на овој материјал.

Пластични панели совршено се спротивставува на влага и температура флуктуации, лесно да се грижи за нив.

Нивниот единствен недостаток е релативно мала механичка сила.

Видеа на тема "идеи и опции за завршна обработка на бања"

Исто така, пластични панели може да се користи како дополнителна завршувањето материјал (за позлата комуналии, кога ќе треба да се задржи слободен пристап до нив).

традиционалните методи

Традиционалните декоративни материјали за ѕидови во бањата е плочки (сл. 3). Во споредба со други завршувањето на материјали што ги има следниве предности:

 • А 100% водоотпорно;
 • висока механичка сила и отпорност на триење
 • лесни за чистење (може да се мијат по секое домаќинство средства за чистење);
 • широк спектар на производи (плочка може да имаат различни бои, модели, текстура и форма).
Возење по завршувањето бања пластични панели

Возење по завршувањето бања пластични панели.

Поврзани видеа "завршува бања плочки просторијата"

Единствениот недостаток е комплексноста на неговата плочка врска. За извршување на квалитетот на инсталација, ќе мора да имаат специфични знаења и вештини. Затоа, ако не сте сигурни во своите способности, тоа е подобро да се довери на работа професионалец. Ако одлучите да се направи врска плочки со своите раце, тогаш прво треба да се пресмета завршувањето област, која ќе ги купи потребниот број на плочки.

При купувањето на плочки, треба да се обрне посебно внимание на своите боја, бидејќи различни серии тоа би можело да се разликуваат. Да се ​​направи бања поатрактивни заврши може да се разреди со општа позадина шарена или обоени плочки.

Плочка во една серија може да се разликуваат и во големина. Во суштина тоа може да се забележи во домашните производители. Стекнување на увезената плочки ќе те спаси од овој недостаток и во голема мера ќе ја олесни работата на својата инсталација. Сепак, високата цена на странска стока е фактот дека силите за да се направи избор во корист на домашните производители.

поставување на плочки

Алатки за завршување на бања плочка соба

Алатки за завршување на бања плочка бања.

Видео на "Алтернативни методи на завршувањето на бања"

Завршувањето на керамички плочки бањи свои раце со користење на ваквите алатки и материјали:

 • брзина и гумени шпатула;
 • плочка;
 • рулет;
 • ниво;
 • шината;
 • молив;
 • крстови и клинови;
 • плочка лепила;
 • мешавина од инјекциона смеса;
 • елементи.

Видео на "Пластични таванот за завршување на бањи и кујни. Пластични избор тајните"

Поставување работа започнува со имплементација на Селектирај. За да го направите ова е потребно дрвена или метална летва, која е поставена од страна на ниво строго хоризонтално, по што е фиксиран на ѕидот со завртки. Потоа се монтираат на 1-ви ред на плочки околу периметарот на собата. Помеѓу соседните елементи се поставени за да се формира крстови шевовите станот. За одредување на ткаенина користи посебен лепак што може да се примени во 2 начини:

 • Смесата се нанесува на задната страна на плочка со запчеста гледарка;
 • лепило се применува на ѕидот.

Изборот на опции целосно зависи од вашите желби. По 1 ред е поставен, можете да продолжите со инсталацијата на 2-ри и следните редови од дното нагоре. По затворањето на редење треба да се исуши лепакот (приближно 24 часа), а потоа да се продолжи кон фугирање.

Како мистрија мешавина на плочка во бањата, се препорачува да се купи специјална материја, содржи во својот состав антисептик додаток.

оригинални начини

Ако сакате да се создаде навистина уникатен и модерен ентериер бања, за оваа цел, тоа е можно да се користи на следниве завршувањето на материјали:

 1. Мозаици. Тоа важи и со други со кои се соочува материјали и можат да бидат направени од стакло, камен, или керамички глазури. За да се добие уникатен ентериер бања, можете да се создаде една необична слика на мозаикот на својата скици.
 2. Дрво. Најчесто се користи за завршување на лајсни од дрвени предмети: basswood, даб, јасика. За да се заштитат материјал од влага, тоа е обработено со посебни отвратителен влага супстанции.
 3. Агломерација. Однадвор, материјалот наликува на плочка, но тоа има многу поголема сила и услуги живот. Единствениот недостаток е високата цена на агломерација, па тоа им овозможи да се сама по себе не може секој да.

Познавањето на предностите и недостатоците на материјали, можете да ја изберете најдобрата опција која најдобро се вклопува во внатрешноста замислен бања.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Варијанти на аранжманот бањаВаријанти на аранжманот бања
Класичен и модерен дизајн бањиКласичен и модерен дизајн бањи
Што материјали не ви препорачуваме за завршувањето?Што материјали не ви препорачуваме за завршувањето?
Карактеристики внатрешни завршувањето бањиКарактеристики внатрешни завршувањето бањи
Внатрешни бања: дизајн и завршницаВнатрешни бања: дизајн и завршница
Украсување мал тоалетУкрасување мал тоалет
Во она што цел се вршат завршувањето на работа?Во она што цел се вршат завршувањето на работа?
Мозаик бања - во чест на модните трендови или уметностаМозаик бања - во чест на модните трендови или уметноста
4, Алтернативен начин за завршување на бања4, Алтернативен начин за завршување на бања
Мозаик во бањаМозаик во бања
» » » » Методи на завршувањето на бањи

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија