ma.gurustroykix.ru

Дали е можно да се направи на ѕидот на drywall во бањата?

Поврзани видеа "гипс картон партиции Совети и трикови"

Завршувањето на ѕидовите и други површини за време на поправка е многу важна. Заврши изглед ќе им помогнат на ѕидовите на drywall во бањата, инсталирани материјалот е лесен и ефтин. За гипс картон работа не се потребни посебни вештини, па дури и почетниците може, набљудување на уреден, добро се чуваат соба. Тоа е важно во оваа декорација на ѕидови за да се обезбеди добра вентилација во бањата, пожелно е да се надворешните гасови.

Ѕидовите во гипс картон бањата

Во бања со гипс картон ѕидови треба да има добра вентилација, инаку влага ќе навлезат во ѕидот.

Видео на "Порамнување гипс картон ѕидови во бањата"

Во отсуство на оваа состојба, дури и наредени водоотпорен слој не трае долго, бидејќи влагата ќе навлезе во самите ѕидови.

Можете исто така ќе треба да акции таквите материјали и алатки како што се:

 • drywall;
 • метален профил;
 • рулет;
 • плоштад;
 • ниво;
 • молив;
 • шрафцигер;
 • нож;
 • шкурка;
 • приклучоци;
 • минерална волна;
 • изградба фолија;
 • завртки;
 • лепак;
 • видов;
 • латекс.

Профил за прикачување на drywall во бањата Користете само метал, бидејќи дрвото од влага влошува брзо, и, исто така, служи како терен за ширењето на воздухот мувла и други патогени бактерии. Импрегнација на дрво со различни состави во овој случај, помош е многу долго. За да се избегне 'рѓа што може да се појави на железо, употреба на алуминиумски профили или поцинковани.

Алатки за drywall

Алатки за инсталација drywall.

Употребата на drywall во бањата и други простории со висока влажност е можно ако специјален материјал и отпорен на вода. Обичен drywall за таква работа не е погодна. Да се ​​направи разлика отпорен на вода гипс картон од обичните може да биде не само на инструкциите на пакувањето, но, исто така, во зелена боја.

Водоотпорен ѕидови својства се постигнува со воведување во јадрото листови на гипс адитиви кои имаат вода отвратителен и антибактериски својства, и понатаму картонски листови на двете страни се покриени со заштитни структури. Експертите препорачуваат дури и отпорни на влага гипс картон покрие вода отвратителен боја или друг вид на завршница која штити од влага. За ѕид дебелина на материјалот треба да биде не помалку од 12 mm. При пресметување на бројот на листовите треба да се разгледа и мал вишок, кој ќе им помогне во случај на брак и грешки во работата.

Видеа на тема "Како да се направи поделба на drywall"

Подготовка на ѕидови

Гипс картон е поставен на рамен ѕид, кои мора да бидат ослободени од пукнатини, чипс, проекции, депресии и гребнатини. Еднаква работа резултатот може да гарантира однапред утврден метална рамка. Со оваа технологија, исто така, може да се дополнително опремени со лак, ниши или полици. Профил на метал се зацврстени со спојници, а потоа се монтираат во шини решетката. Растојанието меѓу нив треба да биде најмалку 600 mm. Доби гајба и е основа за плочи школка и понатаму нивната инсталација.

Видеа на тема "Како да ги залепиш гипс картон ѕид? Кои лепак да ги залепиш на drywall?"

Возење обука ѕидови за инсталација на drywall

Возење обука ѕидови за инсталација на drywall.

Ѕидовите по сува малтер во бањата, се препорачува да се покрие vlagoottalkivayuschey антисептик со длабока пенетрација во површината. Сува маса мора да не помалку од еден ден, иста количина на време е потребно за да се исуши на површината по грундирање. гипс картон плочи пред собранието процес бара премногу вода отвратителен буквар.

Доколку се присутни во бања во јасна различни electrocommunications доведува до тела или вентилација на нивната изолација нега треба да се преземат понатаму. Обично се врши во такви случаи, се кријат пластична кутија. Посебна кутија ќе се спречи, не само на влијание на влага, но исто така ги штити од вина материјал со метален профил, која може да доведе до шок или на опасност од пожар од краток спој. Овие цевки се овозможи лесна замена на жица без уништување на финиш на површината.

Постојните цевки изолирани со минерална волна. Пред тоа, тие треба да се подготвуваат и се стави неколку слоја на боја, дозволувајќи им на секој слој да се исуши за времето потребно. Топлинска изолација е потребно за да се спречи појавата на кондензација на цевки, кои во затворен простор придонесува за појава на корозија и деградација на drywall. Прво, цевката е завиткано со минерална волна, дополнително се поставени на врвот на слој на фолија. За пластични цевки не е потребна изолација, но се препорачува да ги заврши изолација, како водата во нив е многу посилна од бучава.

гипс картон ѕид

На мазни малтерисани ѕидови и drywall може да биде едноставно залепени. Ако линијата на ѕидовите и да се подготви да ги немаат ниту време, ниту желба да не се да се направи без метална рамка. Треба рамка, и во тој случај, ако планирате понатаму да се намали на ѕидовите плочки. За да drywall со плочки да падне под сопствената тежина, потребно е метална рамка. Во области кои се предмет на најчестите механички стрес, рамката треба да биде поставена зајакнат.

Шема обложување гипс картон

Шема гипс картон обложување.

Видео на тема "Како да се направи совршен малтер ѕидовите правило! Малтерисани ѕидови видео како видео кит"

Соодветно обележани и исечени на состојба е прво да се применуваат на рамката за да се обезбеди точни пресметки. Потоа, секој лист се прицврстени со завртки на профилот. Капа завртки вдаден целосно во материјал за да не се создаде канал за влага. Користење на метална рамка, тоа е можно не само да ги красат ѕидовите и таванот, но исто така направи екран опфаќа бањата.

Придржува drywall лепило состав се применува на ѕидовите и во внатрешноста на листот, со користење на боја четка или валјак. На лепакот мора да имаат соодветни својства, т.е. Тоа е отпорно на влага, да се задржи на состојба на ѕидот во една соба со голема влажност. Па дури и во овој случај, овој тип на декорација во професионална зграда се смета да биде со краток век, како што се носи на метална рамка листови трае подолго. На таванот не е завршена со методот на лепило уште од концентрацијата на влага таму е премногу голем. Не се инсталира на таванот во бањата и обичните светилки, како тие, исто така, бара дополнителни водоотпорност.

завршувањето

Кога сите листови се обезбеди правилно, може да продолжи да се заврши фуги меѓу нив. Од површина е потребно да се отстрани прашина и други фини честички. Потоа, на површината се третира со буквар, кит да го поставите на завртки и агол монтажа. Сушен кит обработени од страна на шкурка.

Како по завршувањето на боја може да се користи обичен латекс. За трајни производи за широка слој мора да се најмалку 3 слоја, секој време на чекање за сушење на претходниот слој.

бања дизајн користење на drywall

Со drywall бања може да се направи уникатен.

Малтер и боја е обично доволно за висок квалитет на завршување на надворешниот изглед, но постојат и други начини. Плочка или мозаикот над гипс картон ѕидови се многу честа појава за вршење на овој вид на работа не е премногу тешко.

Многу импресивно и изгледа убаво завршувањето природни или вештачки камен, но цената на таквите покриеност не секогаш е оправдано. Истото важи и за облоги плута дека бањата треба дополнително да се покриени со композиции влага заштита.

Недостатоци на drywall може да се смета дека кога се отстрани од неговата плочка, камен или мозаикот повторно функционирање на листови на drywall не е можно, се неповратно уништени.

Видео на тема "Како да се направи таванот на гипс картон со своите раце, на таванот на гипс картон видео"

Но, ако сите од горенаведените правила за работа во согласност со точно финиш на малтерот ќе послужи за многу години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пресметување на потребниот број на профили за гипс картон ѕидни облогиПресметување на потребниот број на профили за гипс картон ѕидни облоги
Како да направите внатрешни ѕидови од гипс картон самКако да направите внатрешни ѕидови од гипс картон сам
Украсување летна кујна со гипс картонУкрасување летна кујна со гипс картон
Гипс картон или повторно во врска со овојГипс картон или повторно во врска со овој
Монтажа на гипс картон ѕидови во области со голема влажностМонтажа на гипс картон ѕидови во области со голема влажност
Гипс картон печка плашт каменГипс картон печка плашт камен
Мувла на гипс картон таванотМувла на гипс картон таванот
Што е drywallШто е drywall
Усогласување на гипс картон ѕидови во бањата: Водење свои рацеУсогласување на гипс картон ѕидови во бањата: Водење свои раце
Партиции steklomagnezita или drywallПартиции steklomagnezita или drywall
» » » » Дали е можно да се направи на ѕидот на drywall во бањата?

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија