ma.gurustroykix.ru

Монтажа на врати во бањата и бања

Бањи и тоалети треба да се стави на вратата внимателно. Проблемот е дека бањата се карактеризира покачени нивоа на влажност, температура и присуство на пареа. Мебел, врати, сите се користат за завршувањето на материјали се подложени на негативно влијание, па затоа е погодна за замена и монтажа на врати треба внимателно.

Вратата на бања

Со оглед на нивото на бања зголемена влажност, на вратата од бањата е поставена потешко од нормално соби.

Замена врата се врши правилно и брзо, прво треба да се подготви материјали и алатки:

Алати за монтажа на врати

Алати за монтажа на врати.

Видеа на тема "Инсталирање на врата во бањата"

 • шрафцигер, вежба;
 • градежни ниво;
 • едноставна лента мерка;
 • барамина;
 • Бонсек на дрво;
 • полиуретанска пена;
 • дрвени клинови;
 • завртки;
 • едноставна молив и владетел;
 • гипс гипс;
 • сидро;
 • шарки, заклучување на рачката на вратата;
 • рамката на вратата од избраниот тип, ткаенина.

Изберете го типот на

Монтажа на врати во бањата - тоа не е само за инсталација, но, исто така, претходно одберете материјал кој е најсоодветен за употреба во неповолни услови.

Видео на "поправка на бања и тоалет. На вратата за внатрешни врата во бањата"

Во прилог на отпорност на влага, како ткаенини мора да имаат одлична изолација на бучава.

Видео на "поправка на бања и тоалет Москва улица. Горното поле d.42 зграда 1 / Поправка бања и тоалет"

Меѓу многуте опции за врата рамки, кои можат да бидат избрани во овој случај, тоа е препорачливо да се одлучат за бањи и тоалети:

Видеа на тема "Инсталирање на врати"

Возење прилагоди вратата шарки

Возење прилагоди шарки врата.

Поврзани видеа "Лука невидлив инсталација на големи решетки во бањи. Поправки и бања завршувањето Воронеж"

 1. Стаклени врати со галванизиран метал рамки или без нив. Ова е најдобрата опција, како мрежи не се целосно подложни на негативните ефекти од влага, тие имаат атрактивни и стилски изглед. Стаклото не пренесува звуци и шумови, се задржи топло и модерните технологии се дозволи употреба на влијание отпорни материјали. Вратата лист на материјалот може да се произведува во форма на шарки конструкции и купе. Тие украсени метал, дрво, керамика елементи може да биде мозаик, елементите на површината на витраж. стаклени врати во тоалет може да се зголеми визуелен простор и да ја направат повеќе стилски. Но, постои едно нешто: цената на таков материјал е голема, особено во споредба со конвенционалните фурнирован.
 2. Втората опција, што е одлично за бањи, е пластика. За да го замените овие врати не треба многу, неговата тежина е релативно мал, но на сила, стабилност и други основни карактеристики се на врвот. Многу луѓе погрешно веруваат дека појавата на таков вратата ќе биде премногу едноставен и здодевен, но тоа не е така. Денес пластични ножеви за бањи се удираат во својата разновидност на форми и бои, тие совршено имитира било каков материјал. Тие се издадени во форма на шарки дизајн, купе, армониката. нивната цена е сосема на место и пониски отколку за стакло и дрвени врати.
 3. Класичната верзија - е употребата на панел дрвена врата. Но, времето на работа на овие врати е пониска од погоре, дури и ако бојата и посебна заштита, тие не поседуваат квалитети како што се стакло или пластика. За да се произведе генерално се прилагоди бука или даб, но често се користат и поевтини опции ламинат со заштита од влага. Популарни денес се МДФ, ивер врати, за кои цената е сосема демократски. Тие се добро прилагодени специјално за влажни подрачја, но тоа е само потребно да се избере добар квалитет дизајн.

Видеа на тема "Инсталација на врати: Инсталација на кутии Фаза 3 од 7"

Процесот на инсталација

Инсталација дијаграм на шарката на вратата

Инсталација дијаграм на шарката на вратата.

Замена на врати во бањата бара строго почитување на упатствата, вклучувајќи ги следниве фази:

 • Првиот монтирани врата, тоа мора да се совпаѓаат точно големината и обликот на отворот;
 • замена се врши на следниот начин: казнениот става во отворањето, а потоа се дефинира со клинови
 • По инсталацијата, треба да се провери на вертикалност на полето се користи за ниво оваа градител, измерат;
 • Ако се е во ред, замена продолжува: кутија прицврстени со завртки и сидра, пред отворањето на двете страни се направи дупка, која ќе се користи за сврзувачки елементи;
 • рабовите и зглобовите по инсталацијата полни со пена, нејзините вишоци се отстрани;
 • пена ќе се исуши околу 24 часа, тогаш тоа е можно да се продолжи со натамошно собранието, односно виси петелки, инсталација на лист вратата.

Инсталација или замена на врати вклучува голем број на активности:

Шема за инсталација на вратата лист

Шема за инсталација на вратата лист.

 1. Во полето на самата ткаенина потребно да се уредно вградите јамка парови. Ако сечилото е направен од низа и има голема тежина, што е дозволено да се користи 3 рунди.
 2. За вршење на страничната лента, мора прво да се применуваат Селектирај, т.е. закачите на шарките на површината и да ги комбинирате во една кутија и крпа, внимателно го намали околу молив.
 3. Материјалот отсечени отвори за монтажа на шарки. Димензиите на вдлабнатини мора да одговара на јамки, по инсталацијата тие не смеат да се наѕира над површината.
 4. Шарки се спроведени со завртки, нивниот број треба да одговара на бројот на готови дупки. При инсталирањето неопходно е да се земе во предвид дека горниот циклус треба да биде на растојание од 15-20 cm од површината на надворешниот дел и пониски - 20-25 cm од долниот раб. Штом се ставени сите рунди, потребно е да се провери колку отворен / вратата се затвори слободно.
 5. По заклучувањето е монтиран шарки. Ако вратата лист е веќе подготвена дупка, потребно е да го поставите на замокот на предвидената место. Ако таков знак не е, потоа во собата на заклучување на ниво што е најзгодно за употреба.

завршувањето

Завршувањето на декоративни трим е да се осигура дека лист вратата е затворена обвивка, монтирани надворешноста декоративни детали кои му даваат на вратата голема атракција. Во истата фаза сет рачки, проверив на нормалното функционирање на изградба, вратата мора да биде слободен да се отвори / затвори, не би се држат. Ако има било какви недостатоци, ќе треба да ги отстрани веднаш, наместо отлагам.

специјални моменти

Монтажа на врати има некои карактеристики во бањата. Присуството на висока влажност, пареа, екстремни температури само од едната страна на веб, исто така наметнува барања за избор на вратата, неговата локација, инсталацијата.

Меѓу овие карактеристики е неопходно да се нагласи следново:

Управување со пластична врата за бања

Управување со пластична врата за бања.

 1. Присуството на вентилација јазот помеѓу себе и на подот на лист вратата или прагот. обично не се инсталира за соби бања орев, и јазот треба да имаат висина од најмалку 10 мм. Сето тоа зависи од нивото на вентилација во собата. Ако е поставено посебна опрема за цртање, ваквиот јаз може да биде помал. Тоа не е потребно да се направи разлика кога вратата е опремена со посебна вентилација решетката монтирани на дното на веб. Во овој случај, таа обезбеди правилна циркулација на воздушните маси.
 2. За врата во бањата треба да се избере материјалот кој е најсоодветен за употреба во непријателска средина. Ако сечилото е направен од цврсто дрво, мора да се стави колку што е можно повеќе од комбинација на отворени извори на вода. Ако тоа не е можно, тоа е најдобро да се избере веб ламинат материјал, кој во никој случај не инфериорен во однос на изгледот, но се поотпорни на условите за работа во бањи.
 3. Бања врати обично се изложени на поголема носивост од споредливи дизајни. Затоа, изберете додатоци, вклучувајќи ги и рачки, шарки, итн, тоа е потребно токму со ова на ум. Се препорачува да се земе само оние предмети кои се максимално заштитени од влага.
 4. Во полето за избор, во овој случај, важно е да се земе во предвид ширина на ѕидот. Обично столбовите за бањи не се многу широк, но вратата лист во секој случај не треба да биде поширока, како што е потребно за вршење на работата капацитет, а со тоа ќе се намали корисна површина.
 5. Во урбаните станови често се јавува таква ситуација, кога на вратата на бањата во непосредна близина на вратите на други простории, односно кога ќе ја отворите се мешаат едни со други. За да избегнете такви непријатности, тоа е најдобро да се купат бања удобно и практично лизгачки врати или хармоника. Инсталацијата не е толку комплицирано, иако таа се разликува од инсталацијата на конвенционалните замав врата, но употребата ќе биде повеќе лесен и удобен.

Монтажа на врати во бањата не е толку едноставно како што изгледа. Ве молиме имајте предвид дека вратите ќе бидат управувани во неповолни услови, тие се многу подложни на влага, пареа, постојани промени во температурата, негативните ефекти на вода. Затоа, изберете производот треба да биде врз основа на правилата и карактеристики на инсталацијата, многу внимание треба да се посвети на тоа како да работат избрани на интернет.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инсталација на внатрешни врати со своите рацеИнсталација на внатрешни врати со своите раце
Како правилно и ефикасно да се инсталира на вратата на тоалетот?Како правилно и ефикасно да се инсталира на вратата на тоалетот?
Како да се справи со висока влажност, ако не постои вентилација?Како да се справи со висока влажност, ако не постои вентилација?
Како да инсталирате вратата од бањатаКако да инсталирате вратата од бањата
Како е авто-инсталација на вратиКако е авто-инсталација на врати
Инсталација на влезни врати со своите рацеИнсталација на влезни врати со своите раце
Методи изолација врати во бањаМетоди изолација врати во бања
Како правилно да се инсталира на врата во бањатаКако правилно да се инсталира на врата во бањата
Монтажа на метални врати со неговите раце: правила и триковиМонтажа на метални врати со неговите раце: правила и трикови
Како е монтажа на ПВЦ врати со нивните раце?Како е монтажа на ПВЦ врати со нивните раце?
» » » » Монтажа на врати во бањата и бања

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија