ma.gurustroykix.ru

Точни завршувањето плочки бања

До денес, керамичка плочка е најпопуларниот завршувањето на материјали за соби со голема влажност. Да се ​​постават плочки на нивната сопствена земја, доволно за да се следи основните инструкции. завршувањето на бања плочки - процес кој е во сила на секој, што се заштедува на буџетот за одржување.

Украсување соба бања плочки

финиш бања соба плочки е хармоничен дизајн опции.

Видео на "поплочување на ch.12 бања"

Првото нешто што треба да се започне е да се пресмета областа, која ќе се ослободи од. Да се ​​најдат на површина на ѕидот, ќе треба да се измери висината и ширината на собата. Ваквите пресметки се направи тоа е можно да се купат потребните количина на материјал. Познавањето на потребниот износ се препорачува да се купи малку повеќе (во просек од 5%), бидејќи кога сечење плочки, некои елементи се оштетени. При купувањето на плочки за бања е многу важно да се провери квалитетот на материјалот. Сите плочки мора да имаат иста боја, ако тоа е предвидено од страна на серија. Исто така се обрне внимание на дебелината - тоа мора да биде иста за секоја единица.

основните алатки

Бања Декорирање вклучува користење на алатки. Потребните вклучуваат:

Поврзани видеа "фугирање на керамички плочки во декорација на бања"

 • плочки во бараната количина;
 • специјален лепак за плочки (количината може да се пресметува земајќи ги во предвид упатствата на пакувањето);
 • за примена на лепило раствор со користење на посебен шпатула со забите, големина заб е во зависност од дебелината на лепило;
 • смеса за фугирање помеѓу плочки;
 • рабовите да има иста големина, крстови користи пластика;
 • да се намали плочка саканата големина користи плочка машина или обичниот бугарски;
 • да бидат помошни теми вклучуваат ниво рулет и градење на капацитетите за да се подготви решение.

Алатки за поставување плочки

Видеа на тема "Квалитетот на поставување бања со рацете во поправка на бања"

подготвителна работа

Украсување на бања плочки - процесот е доста валкани, па ако собата е водовод, важно е да се покрие со фолија, тоа ќе се спречи загадувањето и разни повреди. Пред поставување на плочка треба да се провери секоја причина на сила.

Опции за поставување плочки во бањата

Опции за поставување плочки во бањата.

Поврзани видеа "реновирање Бања Дел 3 плочка"

Керамички завршувањето материјал е тешка, па на површината мора да го издржат одредена оптоварување. Плочки може да се поставени на бетонска база, на малтерисани површини, па дури и гипс картон. Без оглед на причината на површината мора да биде совршено рамен, инаку сите неправилности ќе се одрази врз конечниот резултат. Нема потреба да се потпира на фактот дека нерегуларности можат да се отстранат со прилагодување на дебелината на лепило состав. Е поголема од дебелината на лепило, толку поголема веројатност на погрешно одредување плочки.

Ако по завршувањето се врши во средини со висока влажност, секоја површина да бидат третирани антисептик. Ова е важно затоа влага може да предизвика мувла и мувла раст, кој се развива брзо и е многу тешко да се елиминира.

Одбележување на површината

Бања често прилично мали, па затоа се препорачува да се направи на изгледот. Ова ќе ви овозможи да го поставите на едно парче на видно место. Плочка е поставен од дното до врвот, но обележување треба да се направи од врвот до дното. Ова е неопходно со цел да парче плочка се наоѓал под таванот. Со оглед на локацијата ќе изгледа хармоничен.

Кога Селектирај е да се земе во предвид големината на плочки и зглобовите, во просек, што е околу 2-3 мм. За да се користи за Селектирај gidrouroven, измерат, градење на ниво, со помош на овие алатки може да се спроведе на точниот распоред.

плочка ознаки

Плочките треба да се постават на претходно обележување.

Откако е направен по повод тоа, потребно е да се инсталира на поддршка, кои ќе бидат наредени на првиот ред.

Таквата поддршка е ставена во вториот ред, со што се поставување започнува од вториот ред. како op

Orae метален профил може да се користи или дрвени блок. Тоа е во прилог на база користење спојници. Откако плочка е поставен, тој е отстранет и на негово место се вклопуваат во првиот ред на плочки.

плочка трим

За примена на решение со запчеста гледарка. мешавина на лепило треба да се распоредат рамномерно во текот на површината на плочки. По што се применува на ѕидот и ја стегна малку. Со цел да се на ниво на површината, можете да го користите гумени чекан. Така остатокот на плочки се поставени. Не заборавајте да се инсталира помеѓу пластични нафрла, која ќе го направи сите шевови со иста големина. Во секој ред, најпрво треба да се стави само едно парче. Откако на целиот ѕид е покриен со плочки, може да се пополни седиштата, кои се неопходни за намалување на плочки. Кога сечење тоа многу е важно да се биде внимателен, затоа што на керамички е кревка и може да се оштети.

Шема за фугирање помеѓу плочки

Шема за фугирање помеѓу плочки.

Кога лепило состав под плочка е сосема сува, тоа е можно да се отстрани метални или дрвени поддршка. Во своето место, ова е прв ред на плочка. Многу често има потреба да се намали плочки. Но, и покрај ова, кратената елементи ќе биде лоцирана во близина на подот, така што тие нема да го привлечат вниманието.

Откако се намали плочка плочка или мелница, на крајот се соочува за да се третираат со шкурка. Така, тоа е потребно да се биде внимателен да не се оштети површината на производот. Краевите по овој третман, партијата добива мазна. Кога плочка е целосно суви, можете да ги отстраните сите пластични крстови.

Во зависност плочка лепило раствор може да се применува на површината на производот или на подлогата. За да се утврди соодветен метод на поставување треба да ги прочитате упатствата од производителот, кој дава насоки за извршување на работата.

фугирање

При поделбата на крстови отстранети, може да почнат фугирање. Да го направите ова, се користи специјален состав, тоа може да биде различна боја. Најчесто, мешавина на инјекциска смеса е достапен во бела боја, но ако е потребно, може да изберете сенка која ќе одговара на база на боја плочка.

Видеа на тема "Инсталација на пластични канализација цевка"

За извршување на процесот на користење на гумени шпатула. А мала количина од смесата се нанесуваат во празнини помеѓу конците, остатоци се отстрани од површината на плочка. Подобрување е потребно за пик мешавини со висока влажност, кои се отпорни на влага. Ова е важно, бидејќи на површината на бањата често е во контакт со вода. Кога лош квалитет се меша многу брзо губат боја, постои добра шанса за пролевање.

Понекогаш, за да се зголеми стабилноста на зглобовите може да се третира со силикон.

Ова го спречува навлегување на влага на подлогата. По сите шевовите запечатени, на површината се избриша со сунѓер.

Да се ​​даде на соба завршен изглед, понекогаш се користи агли. Тоа може да се постави, внатрешни и надворешни. Монтирани како агли со користење на кит или посебен лепило. Покрај тоа, тие вршат заштитна функција: тие може да се користи за заштита на плочка.

тајните на финиш

Кога се работи со плочки, постојат некои нијанси и тајни, кои ќе ги направиме сите површини идеал:

 1. Ако во истиот ред се намали елементи треба да ги стави во еден агол, што е најмалку видлив, на пример, во близина на вратата.
 2. На местото на излез на комуникација, имено, водоводни цевки, тоа е најдобро да се имаат цврсти елементи. Истото важи и за локацијата на места и прекинувачи.
 3. Ако плочки ќе имаат декоративни инсерти или одвојување на тротоарот, важно е да се идентификуваат нивната локација однапред. Границите се препорачува да се на нивото на очите, ако ги сочинуваат, собата ќе изгледа нестроен.
 4. Во близина на вратата, кои ќе бидат инсталирани трим, можете да го користите намалување елементи. Ова го минимизира количината на отпад.

За да се добие плочка преку комуникација, потребно е да се вежба дупка со дијаметар од 40-60 mm. Со среќа!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство и положување на плочки.Производство и положување на плочки.
Неколку опции за поставата бања плочкиНеколку опции за поставата бања плочки
Како и во бањата за да поправка на плочки?Како и во бањата за да поправка на плочки?
Кои се нијанси на керамички плочки во соба со пареа?Кои се нијанси на керамички плочки во соба со пареа?
Како да се избере плочка во бањатаКако да се избере плочка во бањата
Се создаде една интересна дизајн на плочки во бањатаСе создаде една интересна дизајн на плочки во бањата
Методи за поставување плочки во бањи, плус три големи модификацииМетоди за поставување плочки во бањи, плус три големи модификации
Опции за приказ на плочки во бањатаОпции за приказ на плочки во бањата
Главните опции за декорација бањаГлавните опции за декорација бања
Поставување на поплочување плочиПоставување на поплочување плочи
» » » » Точни завршувањето плочки бања

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија