ma.gurustroykix.ru

Авто-усогласување на гипс картон ѕидови во бањата

Поправка на бања - сложен процес и бара посебен пристап. Ова се должи на фактот дека во оваа соба, за разлика од другите простории на стан или куќа, нивото на влажност постојано се надградува. Затоа, изборот на материјали и процесот на работа ќе се разликуваат значително. Усогласувањето ѕидови во бања гипс картон Тоа предизвикува многу недоверба како гипс картон се плаши од вода. Но, вреди да се напомене дека на влага оштетени само конвенционална ГЦР. За соби со голема влажност посебен вид на гипс картон беше замислен.

Усогласување на гипс картон ѕидови во бањата

Усогласување на ѕид во бањата може да биде гипс картон.

карактеристики ГЦР

Конвенционалните ГЦР се сиви и отпорен на вода - обоени во зелено. Ова го прави можно да се направи разлика видови и да се стекнат со потребните опција. Само насликани картон, и нијанси на зелена боја може да биде сосема поинаква.

Основната разлика е во ГЦР таквите дополнителни адитиви кои значително подобрување на квалитетот на материјалот. Тоа станува отпорен на вода и не се склони кон формирање и развој на габи. Тоа е зошто овој вид на ГЦР препорачува да се користи во кујна и бања. тоа често се користи во индустриски размери.

Возење без израмнување рамка на ѕидот

Возење без израмнување рамка на ѕидот.

Кога се користи било ткаенина када да биде опремен со висок квалитет на вентилација, тоа ќе се спречи формирањето на мувла. Покрај тоа, сите завршувањето материјали ќе трае многу подолго.

Понекогаш природна вентилација не е доволно, па затоа се препорачува да се инсталира екстракција принудени воздух. Многу често тие се вклучуваат автоматски со светлина.

Видеа на тема "Подготовка на ѕидот под плочки во бањата"

Со цел да не се купи екстра материјал, претходно вреди да се трошат сите пресметки. Треба да се земат предвид областа на таванот, и ако тоа е плашт ГЦР.

Во зависност од методот за прикачување, потребно е да се пресмета бројот на профили и дополнителни додатоци. Како и за завртки, тие мора да бидат доста, па затоа треба да ги земе со продавница.

Видеа на тема "Како да се усогласат на гипс картон ѕид со своите раце видео"

Инвентар за усогласување

Со цел да се усогласат на ѕидовите на FCL, кој е монтиран на metalloprofilny рамката, треба да се подготват сите материјали со кои на работа ќе се врши. На работа се врши континуирано, тоа е потребно да се има на располагање сите алатки:

Видео на "Порамнување на гипс картон ѕидови"

 • метален профил на два вида;
 • гипс табли влага;
 • градежни ниво;
 • шрафцигер или вежба;
 • стиска;
 • Градење на нож со остар нож;
 • авион работ да се создаде жлебен;
 • шкурка.
Екран бања под гипс картон

Гипс картон добиен добра блиску екрани бања.

методи за прицврстување

Денес, постојат две методи за израмнување на ѕидови од гипс картон: без рамка и рамка. Изборот на метод ќе зависи од неколку важни фактори:

Монтажа на гипс картон со користење на дрвени лајсни

Инсталација на drywall со дрвени гајби.

Поврзани видеа "плочка во бањата. Инсталација на drywall"

 • состојбата на ѕидот;
 • со кои се соочува материјал.

Ако ѕидовите имаат мали недостатоци, а потоа едноставно ставете FCL директно на ѕидот со помош на специјални лепила.

Ако неправилности на површината се големи и како завршувањето материјал би требало да се керамички плочки, монтажа треба да се врши во рамки без да успее.

frameless метод

Drywall листови може да се прицврстени на ѕидот со помош на специјален лепак решение. Овој метод може да се примени во случај кога се исполнети основните услови:

 • површината нема значајни разлики;
 • со кои се соочува материјал нема да биде многу тешка.
Инсталација дијаграм светилки за усогласување

Инсталација дијаграм светилки за усогласување.

Ако ѕидот е многу нерамна, на drywall може да се повторува овие неправилности, а на крајот резултатот ќе биде еден ѕид дефекти. Исто така, ако како соочува материјал ќе се користи керамички плочки, постои можност дека листовите може да се движат подалеку од базата под влијание на голема тежина.

Работата е потребно да се користи материјал чија дебелина не надминува 12 мм. Пред да започнете со, како монтажа, тоа е потребно да се подготват на површината. На површината на ѕидот во бањата треба да биде целосно ослободен од стариот Горно платно.

Важно е да се исуши добро сите ѕидови. Ова е неопходно со цел да се спречи формирањето на габа под FCL. По сушењето, на база се обработува буквари со антисептично дејство. Првиот чекор е да се провери со измерат ѕид и е дефиниран од страна на врвниот момент, тоа ќе биде минимално во нејзината дебелина на лепило слој. Од оваа точка треба да се направи распоред на кој се прикачени листи.

Употреба на метални листови

Ако просторот бања е доволно простор, се препорачува да се зајакне ГЦР metalloprofilny рамка. Овој метод на прицврстување овозможува понатамошно изолира ѕидот, се кријат различни комуникација, но исто така се користи како керамички плочки со кои се соочува материјал.

Поврзани видеа "реновирање Бања Дел 1 prepping ѕидовите"

Шема гипс картон

Шема гипс картон.

Пред да започнете со дизајн на инсталацијата профил е многу важно да се подготват ѕидот. За да почнете со површина целосно елиминирани сите стари финиш слој.

Посебно внимание треба да се посвети на малтерисани површини. Затоа, површината треба да се провери за слабости. Ако се тие, тие треба да се отстранат. Бањата дефинитивно треба да се главниот ѕид. Антисептички агенти ќе ги штити површината против мувла и мувла.

монтажа рамка

За усогласување на ѕидот, тоа е потребно да се користи поцинкована профил. Во тој процес, профилите ќе се користат повеќе конфигурации. Како главна употреба UD-водич профилот на која е прикована на дното на таванот и подот. За одредување на тоа е неопходно да се користи спојници. Овие профили се вметнуваат CD профили кои се потоа да се дефинира гипс картон.

Шема за прицврстување на метална рамка во рамките на гипс картон

Шема за прицврстување на метална рамка во рамките на drywall.

Врзување профили заедно со специјални завртки. Важно е дека на првиот профил е инсталиран во близина на ѕидот. Други, пак, се наредени освен со растојание од 600 mm. Мерка ова растојание треба да биде во центарот линија на профил, не од нејзините рабови. Ова ќе ви овозможи право да се одреди стандардна големина ГЦР од 1200 mm.

Поврзани видеа "во пена Гипс картон собранието наредени на ѕидовите само!"

Со цел да се даде рамка повеќе ригидност, потребно е да се користи специјални галванизиран плоча - закачалки. Тие се во прилог на профилот и ѕидот, создавајќи еден вид на ребра.

При инсталирањето на овие суспензии е многу важно да се контролира нивото на профили, со цел да се избегне ѕид неправилности. Дополнителни хоризонтална скокач со профили ако е потребно може да се инсталира. Ова е неопходно ако висината на бања подолго од должината на FCL.

гипс картон

Следниот чекор по изградбата на рамката е обложување со гипс картон.

Изборот водоотпорен ГЦР, не сте подготвени да се качи на metalloprofilny рамка.

Како споите подобро е да користите завртки на жешко железо, тие се црни. Најчесто се користи завртки 35 mm во должина. На работа е направено значително побрзо, тоа е потребно да се користи шрафцигер или машина за дупчење со посебен додаток. Чекор помеѓу поврзувања не смее да биде повеќе од 15 см. Капчиња завртки препорачува малку utaplivat во картонска кутија.

Со цел да се намали на гипс картон, тоа е потребно да се користи остар нож изградба. Со помош на еден владетел да се повлече линија изрез на која потоа се распаѓа на материјалот.

Пред да ја прикачите на состојба на рамката тоа е многу важно да се намали на жлебен. За да го направите ова, мора да се користи на авионот. Ваквиот третман ќе им овозможи на крајот на квалитет за да се заврши на зглобовите. Важно е во фаза на заптивни споеви користи маскирање мрежа, што ќе се одржи на решение и го спречува формирање на пукнатини.

Усогласување на гипс картон ѕидови со metalloprofilnogo рамка дозволува да ги усогласат било која површина и се кријат никакви недостатоци. Исто така, во просторот помеѓу профилите може да биде поставен изолационен материјал. Покрај тоа, на готовиот површина може да се самоуверено поставени на керамички плочки.

Усогласување на ѕидови во бањата мора да се спроведува голема одговорност, бидејќи тоа е од тоа ќе зависи од готовиот резултат. Пред да започнете, важно е да се разгледа начинот на кој се очекува на готовиот резултат. Мерење на димензиите на собата и санитарна опрема, како GKL прицврстување на рамката може да потрае прилично многу корисни простор.

Поврзани видеа "усогласува гипс картон кујна ѕид"

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Усогласувањето на ѕидовите во гаражаУсогласувањето на ѕидовите во гаража
Што е drywall: КлучниШто е drywall: Клучни
Пресметување на потребниот број на профили за гипс картон ѕидни облогиПресметување на потребниот број на профили за гипс картон ѕидни облоги
Сликање на таванот на гипс картон: она што ќе го земам?Сликање на таванот на гипс картон: она што ќе го земам?
Украсување летна кујна со гипс картонУкрасување летна кујна со гипс картон
Гипс картон или повторно во врска со овојГипс картон или повторно во врска со овој
Монтажа на гипс картон ѕидови во области со голема влажностМонтажа на гипс картон ѕидови во области со голема влажност
Гипс картон печка плашт каменГипс картон печка плашт камен
Оригиналниот станови обноваОригиналниот станови обнова
Што е drywallШто е drywall
» » » » Авто-усогласување на гипс картон ѕидови во бањата

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија