ma.gurustroykix.ru

Затоплување куќи од тули

Содржина:

При изградба на тули куќа, еден од најважните фактори е изолација од внатрешноста на куќата. Па, како да се изолира земјата од внатрешноста на тули куќа? Со цел да се постигне најдобар ефект потреба да се спроведе целосна изолација на сите површини, односно ѕидовите, подот, подрум, покрив, подрум и поткровје. Факт е дека ако сите работи на греење ќе се направи правилно, куќата ќе се загрее многу брзо и да се задржи топло за долго време, што не може да го изоставите. За да се постигне смиреноста клима, точниот влијание добро избрани материјали за изолација. Вреди да се одбележи дека во изборот на материјали зема во предвид сите на индивидуалните карактеристики на местото каде што ќе се примени на материјалот. Значи она што топло тула куќа, ако сето тоа е да се направи со вашите раце?

Шема минерална волна изолација ѕид

Шема ѕид минерална волна.

Кога изолирани тули куќа, треба да се има на ум дека најголемиот областа окупирана од страна на ѕидови, преку која остава повеќе топлина.

Видео на "Вол изолација под фасадата на куќата се соочува тули, метод фрлаат"

Ѕидови од тула куќа изолирани и од внатре и од надвор, ако зборуваме за внатрешна изолација, а потоа појавата на куќата не е под влијание, но корисна површина е значително намален, но целосна заштита од студот, тоа не може да се обезбеди. Кога станува збор за да се загрее во внатрешноста на куќата, таму се користи фолија полиетиленски пена, стиропорот или чувствува. Сепак, мора да се земе во предвид фактот дека понекогаш користи посебен гипс, но, исто така, може да се користат плочи за изолација, која може да биде пилевина, минерална волна или fibrolitovye. Со цел да се изолира на куќа од тули, треба следните алатки:

  • ниво со алкохолен раствор;
  • челик квадратни;
  • рулет;
  • мистрија;
  • опаѓа.

Видеа на тема "Како правилно да се изолира на ѕидовите на тула"

Надворешната изолација на тули куќа

Шема изолација фасада

Шема фасада изолација.

Со цел да се изолира на куќа од тули, надворешните изолација се користи, и таков систем е способен за тоа, за да се задржи топлината за подолго време од внатрешната изолација. Да се ​​изолира на тули куќа, како изолација може да се врши на неколку начини: постои изолација мулти-слој, може да се вентилирани фасади, и се уште може да се направи т.н. влажни изолација. Треба да се напомене фактот дека, со цел да се изолира на тула куќа, тоа не е препорачливо да го користите рефус материјали, како што се подложни на собирање и топлинска изолација, што не придонесува за зачувувањето на топлина.

Кога изолирани куќа од тули, тоа не е препорачливо да го користите ролна, плочи или испрскаат изолациони материјали. Во тој случај, ако изберете изолација мулти-слој, тоа е потребно да се земе предвид фактот дека тој е направен од еден сендвич, кој е составен од три слоеви: внатрешниот слој, изолациски слој и надворешниот слој. Кога е потребно да се загрее на тула куќа, тоа е препорачливо да се користи стиропор, пена, минерална волна, базалт волна, која дава структура витка естетски изглед, а на врвот се опфатени сите материјали со кои се соочува.

Кога изолирани тули куќа и избраните влажни изолација, својата уред вклучува неколку нивоа: првото нешто е изолација, а потоа - зајакнување слој, а потоа - на надворешниот слој.

Кога е потребно да се загрее на тули куќа, тоа најчесто е прашање на полистирен или минерална волна, а потоа доаѓа зајакнување слој, кој е мрежа од стаклени влакна и лепило. Најважните -Attention да се посвети на најоддалечените слој, имено - на гипс две-слој (на пример, е почетна и завршна обработка).
За да се загрее куќата, подрум може да биде изолирана од внатре и надвор. Треба да ги користите за пеглање материјали, имаат потреба од посебна мастика лепак и лепак на површината.

Нијанси на изолациона тула куќа

Да се ​​изолира на подрумот, ќе треба да се земе дел материјал, тоа е многу важно што тие имаат такви карактеристики како висока отпорност на влага. Кога изолирани куќа од тули, треба да се истакне фактот дека таков материјал може да биде прилично топло и на подот, но кога станува збор за второто, тоа е совршено погодни минерални суровини, па дури и повеќе популарни стиропор.

Шемата на три-слој ѕид од тули

Шемата на три-слој ѕид од тули.

Видео на "Лекција №7 Teploizolyatsiya.Uteplenie дома"

Кога изолирани куќа од тули, важноста на покривот, а кога станува збор за покрив изолација, тоа е потребно да се земат предвид неговиот дизајн и топлинска спроводливост. Ако на покривот е наклон, тоа е подобро да се користи стаклени влакна за изолација и може да се користи пена фолија. Сепак, тоа така се случува, дека покривот е рамен, а потоа сакате да го користите стиропор пена. Кога е потребно на изолација на покривот за да се направи пареа бариера и водоотпорност.

Видео на "Брик не е потребно да се загрее. Како газирана бетонски тули освои цена. Сите во умот"

Кога изолирани куќа од тули, важно е да се грижи за изолација на оџакот. За таа цел, минерална волна или гипс.

Сите материјали за такви структури имаат висок степен на отпорност на пожар.
Ние мора да се има на ум дека кога една земја е изолиран тула куќа, прозорци и врати треба задолжително да бидат изолирани, затоа што овие елементи да придонесе за губење на значителен износ на топлина.

Видео на "затоплување на ѕидовите на куќата основа направени од тули"

тула куќа е најсигурен, бидејќи силата на тие објекти не е доведена во прашање. Сепак, мора повторно да се каже за една тула сопственост - се држи на топлина не е многу добра.

корисни совети

Една опција е изолација под обвивка. За да се реализира сето ова, целиот ѕид на куќата треба да се изврши гајба дрвени летви, и тие треба да се поправи на растојание од 30 см. Во однос на дебелината на ленти, тоа мора да биде еднаква на дебелина на изолација. Потоа, помеѓу нив треба да бидат поставени минерална волна.

На греалка која нема долго, не апсорбира влага, кога има дожд, потребно е да се постават на филмот, а тоа ќе им овозможи на влага само во насока на собата. Потоа на минерална волна да му се изрече и заштитна фолија, која има за цел да се заштитат куќата од ветер и влага. Лента и изолација ленти мора да се зајакне за оваа намена Спојувач.

Потоа, зависноста може да биде дополнително лајсни на таквите удели треба да се поправи на обвивка.

Така што во собата беше топло и пријатно, вие само треба да изберете одреден метод и следете ги инструкциите. И ако не се во право, резултатот ќе ги надмине сите очекувања. Неопходно е да се земе во предвид фактот дека во многу региони на Русија на времето е ладно поголемиот дел од годината, што значи дека тоа прашање, како изолација е еден од најважните.

Дека сите инструкции се целосно спроведени и да донесе соодветна резултат на тоа, тоа е потребно да се користи само со највисок квалитет на материјали. Со правилно извршување на работите може да биде сигурен дека куќата секогаш ќе биде топло, удобно и пријатно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се наметне тули дрвена куќа?Како да се наметне тули дрвена куќа?
Затоплување куќи shlakoblochnogo малтерЗатоплување куќи shlakoblochnogo малтер
Топлинска изолација на една тула во внатрешноста бањиТоплинска изолација на една тула во внатрешноста бањи
Како да направите свој раце изолација панел куќаКако да направите свој раце изолација панел куќа
Како да се наметне тула куќа од еден бар?Како да се наметне тула куќа од еден бар?
Како да се изврши надворешна изолациона тула куќаКако да се изврши надворешна изолациона тула куќа
Како да се наметне тули дрвена куќа?Како да се наметне тули дрвена куќа?
За да се изгради мини-службата на тулиЗа да се изгради мини-службата на тули
Топлинска изолација на ѕид од тули во: опции и материјалиТоплинска изолација на ѕид од тули во: опции и материјали
Дали треба да се изолира на ѕидовите од внатреДали треба да се изолира на ѕидовите од внатре
» » » Затоплување куќи од тули

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија