ma.gurustroykix.ru

Што лепак на лепак неткаен позадина

Содржина:

Меѓу сите тапацир материјали за ѕидови во голема побарувачка неткаен. Тие се издржливи, со висока густина, атрактивен изглед. Но, она што лепак на лепак неткаен позадина? тежина на слој е доволно голем, конвенционалните лепило мешавина едноставно не можат да го издржат тоа, т.е. платно ќе исчезне од ѕидовите по апликацијата. Денес на продажба постојат различни опции за лепила, но важно е да се избере соодветна, пресметување на протокот, така што сите работи се врши правилно во согласност со препораките.

Лепак неткаен позадина

Кога лепење неткаен позадина е важно да се избере соодветна лепило, за пресметување на стапката на проток, така што целата работа е направено правилно.

Потрошувачка на лепак за позадина

Да ги залепиш неткаен позадина, пред правилно пресметување мешавина на протокот е потребно. Во просек, кога се користи сува мешавини во пакувања од 250 g на проток ќе биде како што следува:

  1. За третман површина: површина - 70-80 m, процентот - 1:40, волуменот на водата за разредување на лепило пакет - 10 литри.
  2. Сврзување позадини со мазни основа: површина - 30-32 метри, процентот - 01:20 вода разредување на сува мешавина - 5L, бројот на ролни на тапет материјал - 5-6 во стандардни големини 10,05h0,53 метри и 1 ролна на 25h1,06 м.
  3. Користење врежана позадини со основа: површина - 25-30 метри, процентот - 1:18, количината на вода за готвење - 4,5 л, износот на материјал - 4-5 стандардна големина ролни, се тркалаат 2 за мерење 25h0,75 м .

При мешање на лепило за винил позадина проток на вода е многу лесен за обложување трае околу 7 литри вода по литар раствор, и 6,5 литри вода треба да доведат на тешки премази.

Како да се подготват лепило?

Карактеристики на сува лепило за позадина

Карактеристики на сува лепило за позадина.

Подготовка на лепило за неткаен позадина бара внимание, иако тоа не е комплицирано. Сува микс во форма на снегулки се полни во пластична кофа, по што водата се додава на него. Меша со рака лепило не треба да биде, за таа цел неопходно е да се земе вежба со посебен млазницата миксер.

Откако формирана густа маса, тоа е потребно да се чека околу 5-10 минути, а потоа се повторува на мешање. Проток ќе зависи од тоа колку дебел мешавина беше потребно. На пример, за лепење на стапката на раствор проток на течност е 150 g на сува материја по 1 литар на готовиот состав. Ако ременот испотени и тешка, тоа е потребно да се зголеми двојно од износот. Решението треба да биде дебели, инаку позадина едноставно отпаднат од површината на ѕидот.

Просечната стапка на проток од околу 800 g на сува мешавина до 66 m слој.

Неопходно е да се земат предвид препораките на производителот, како лепила од различни брендови наметне многу различни барања и месење.

Клеј QUELYD - една од опциите за неткаен позадина

Клеј QUELYD

QUELYD лепак суши брзо и тоа мора да се примени директно на ѕидот.

Еден од најдобрите опции за лепење на неткаен позадина е QUELYD лепак. Таа е специјализирана мешавина која е наменета за сите типови на таков слој, дури и најпознатите густа и тешка. Ако користите премногу тешки слој растение лепак треба да бидат подебели. Предноста на оваа структура е тоа што брзо се суши, и тоа мора да се примени директно на ѕидот, издавање со тврда четка. На многу едноставна апликација, позадина, тогаш едноставно се применува на површината, се исправи, отстранети сите воздушни меури. Неопходно е да се земе во предвид фактот дека базите на мешавина QUELYD боја не реагираат во составот мора да содржи специјални адитиви кои го спречуваат создавањето на мувла, мувла на ѕидовите.

Потрошувачка на такви лепило е во просек околу 300 грама на 35 m од ѕидот. Ќе треба да се земе во предвид видот на материјалот, на состојбата на површината на ѕидот. На многу средства за набавка на суво. Обично тоа снегулки, кои се направени врз основа на посебен модифициран скроб. По реконституција, растворот не стане безбоен изглед на ѕидот не остава траги по сушењето не свети. За изработка се потребни само 10 минути се потребни за поставување на 24 часа, а до 48. Употреба лепак може да биде на температура од 5 ° C и топлина до 25 ° C. Нацрти и нагли промени на температурата се едноставно неприфатливи. Продавница лепак во сува форма може да биде неограничено време, во подготвената течна форма - и до една недела, но само во добро затворени контејнери.

Подготовка на лепак QUELYD

Лепак за позадина

Мора да се запамети дека се потребни повеќе лепак за густа позадина.

Лепило решение се применува само на подготвените ѕид, кој мора да биде претходно исчистени од стариот слој. Ако тие се насликани, ќе мора да ги песок на површината, а потоа темелно измијте ја. Ако ѕидот има облога на drywall, дрво, гипс кит, тогаш треба да се покрие со буквар.

Потоа можете да почнете да се поттикне решение. Земете различни количини на вода за сува смеса на:

  1. Ако тие атипичен позадина за сликање, мора да се земе 4,5 литри вода.
  2. Ако обичните позадина, ќе биде 5 литри на количината на водата што се користи.

Kleo или метил?

метил

Метил не остава дамки на платно и да се спречи развојот на мувла на ѕидовите.

Тоа е на продажба и посебни формулации за позадина на неткаен поддршка од страна на Kleo фирма. Производите од овој бренд се покажа како издржлив и безопасни. На пример, Kleo S60 лепак, погоден за неткаен позадина се состои од модифициран скроб што има положено највисок степен на прочистување. Оттука, добра адхезија, недостаток на лабава лист рабови и воздушни меури. Составот на лепило не остава дамки на платно и матно слики, има антисептично дејство, го попречуваат развојот на габа во ѕидовите, дури и ако тие се предмет на редовни влага.

Се етаблира меѓу купувачите и лепак метил Неткаен Ултра. Таа е наменета за таванот и ѕидот позадина на неткаен неткаен база, за облека за сликање. Кои се неговите карактеристики? Составот е да се примени директно на ѕид, бидејќи тоа е компатибилен со вар и цемент, отпорни на влага и постојани промени на температурата. Се подготват едноставна лепило. Доволно е да се пополни содржината на пакетот во ладна вода и мешајте постојано. По 20 минути игра, тоа беше поттикнато повторно, и составот е подготвен за употреба. Овие лепило марки се многу ефикасни, неткаен позадина лепак нив брзо и лесно, тие се разликуваат само во цената.

За неткаен позадина лепило треба да бидат внимателно избрани решенија колку слој тежина и неговите карактеристики само не даваат вообичаените универзален лепак да се одржи на ѕидот. Неткаен материјал развиено голем број на специјални решенија, кои не се примени на платно, но на површината на ѕидот. Процесот на лепење едноставна работа може да се постапува брзо, дури и со никакво искуство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали е можно да ги залепиш неткаен позадина со помош на лепило винил?Дали е можно да ги залепиш неткаен позадина со помош на лепило винил?
Неткаен позадина за вашиот ѕидови: придобивките и карактеристики на лепењеНеткаен позадина за вашиот ѕидови: придобивките и карактеристики на лепење
Може ли винил позадина на неткаен лепило лепакМоже ли винил позадина на неткаен лепило лепак
Како позадина лепак за сликањеКако позадина лепак за сликање
Неткаен позадина: како да ги залепиш на ѕидотНеткаен позадина: како да ги залепиш на ѕидот
Што позадина може да биде обоенШто позадина може да биде обоен
Што е фиберглас?Што е фиберглас?
Популарни типови на позадина: слика и описПопуларни типови на позадина: слика и опис
Како да се лепак неткаен позадина - совети на мајсторотКако да се лепак неткаен позадина - совети на мајсторот
Како да ги отстранам лепило позадини и да ги зачувате естетски изглед?Како да ги отстранам лепило позадини и да ги зачувате естетски изглед?
» » » Што лепак на лепак неткаен позадина

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија