ma.gurustroykix.ru

Како да се изврши изолација чардак или балкон

Содржина:

Топлинска изолација на чардак врши за различни причини. Главната од нив - зголемување на животниот простор со комбинирање на соседната соба и чардак или уред на нејзиниот конзерваториум.

Видео на "Топол чардак. Како да се избере на стакло, се зајакне и да се изолира на чардак? Дизајн и поправка"

Шема изолација балкони и тераси

Шема изолација тераси и балкони.

Чекор по чекор инструкции на овој процес ќе се направи изолација правилно и да ги земе предвид сите проблеми кои произлегуваат од тоа.

применетите материјали

За да го користите балкони материјали за изолација кои имаат одредени карактеристики. Еден од нив е валани фолија пена. Тоа е гас исполнето со полиетилен, кој е лемење на фолија. А слој на изолација е 20 - 50 mm и ширина ролна еднаква на еден метар. Работа со овој материјал не е комплицирано. Тоа може лесно да се сече со нож и едноставно наредени, каде што може да се утврдени како задник или се преклопуваат. Фолија е одличен рефлектор, така што може да се речиси двојно повеќе од ефикасноста на процесот.

Шема пенетрација на ниска температура на балконот

Шема пенетрација на ниска температура на балконот.

Тој има добри квалитети изолирани фолија минерална волна, кој е достапен во ролни или таблички. Активни изолација е направен од материјали како згура, формирана од страна на печката и се топи на стаклото и супстанции кои се производи ерупции. Дебелина на слој на минерална волна се движи од 2 до 20 см. Тоа е лесен и едноставен во употреба за време на собранието, да се биде многу ефикасно средство за изолација балкони или тераси.

Што се однесува до цената, најскапиот материјал за топлинска изолација пена, која се произведува во таблички. Нивната дебелина е различна - од 20 до 100 mm. страна на плочата генерално еднаков на 1 m. На пена е foamed пластичен материјал гас што има густина од околу нееднаков обем. Тоа може да биде (15 - 25) кг / м 2. Пена е многу лесен за инсталација - тоа е светлина, совршено се намали и само се вклопуваат.

Друг материјал се користи за изолација чардак истиснување е стиропор или penoplex. Ова е резултат на пластични истиснување. Овој материјал се произведува во плочи имаат правоаголни големина (1200 600) mm 2 . Нејзината дебелина може да биде од 20 до 100 mm. Да плоча што е можно поблиску еден до друг, работат на жлебен на периферијата од него. Истиснување полистирен пена има густина (35 - 45) kg / cm 2, кој ви овозможува да го користат дури и како под-кат, без примена на логови.

користени алатки

  • ножици или нож да се сече на материјалот;
  • вежба;
  • ракавици;
  • очила;
  • Респиратор за работа со минерална волна.

Чекор по чекор инструкции за затоплување

Шема за застаклување балкони

Шема за застаклување балкони.

Во зависност на кој ќе заврши на чардак, независна процесот на затоплување. На пример, во иднина ќе се применува малтерисување и Shpatlevanie површина. Во овој случај, како што повеќето соодветно да се примени изолација penoplex или пена. Овие панели се лепат на различни начини, на пример, лепак лепило за плочки. И за ова да се тест на целата плоча не е потребно. Тоа е доволно за да се стави на лепак во центарот и во аглите.

Откако плочата е заглавена, тоа треба да биде фиксен. Направете го тоа со габи - спојници, димензиите на кои зависат од густина. За пена може да се издава поставен во центарот и на работ на плочата. Во споредба со пена, penoplex има поголема густина, па не се заглави само две габи - спојници. По завршување на инсталација на изолација, почнете малтерисување и Shpatlevanie површината на чардак на ѕидовите и таванот. Патем, ако плочи пена во непосредна близина на едни со други цврсто, нивни споеви се третираат со пена.

Кога веб изолација материјал, на пример, спречиле полиетилен пена, тоа е потребно да се изврши рамка за монтирање која не е важно. Изолација едноставно се применува на површината и е стисната делови од рамката. Покрај тоа, овие чекори мора да се работи паралелно, постепено притискање греалка. Сепак, тоа треба да се напомене дека овој процес е можно само со помош на материјали од мала дебелина - помалку од 20 mm, затоа што, со примена на подебели изолација, тоа ќе доведе до губење на вкочанетост монтажа. Кога овој материјал е ставен преклопуваат и залепени заеднички лента.

А повеќе ефективен метод за затоплување на чардак е поставување на материјал помеѓу профили на рамката. Тоа е најдобро одговара за оваа минерална волна или пена со мала густина. Ова обично се случува кога на балконот подоцна ќе се симне панели или гипс картон. Кога ова се лизга под членови изолација рамка и се става помеѓу профили. Во значителен длабочина труп - повеќе од 50 mm, греалка е во прилог на n - елемент во форма, а потоа, од врвот, монтирани профил. Во овој случај, на изолација се случува монолитна плоча, сепак, како метод ќе се намали просторот чардак.

кат затоплување

За затоплување на чардак, можете да користите различни видови на материјали. На пример, на површината на подот и таванот да се загрее минерална волна, како и за кат изолација penoplex употреба. Од балконот не е загреана соба, на подот е исто така предмет на изолација. Предуслов за ова е на високо-квалитетни стаклен loggias, инаку, сите чекори ќе биде безначаен.

Шема кат изолација чардак

Шема изолација кат балкони.

Подовите во чардак може да биде дрвен или може да биде конкретен ферман. Во текот на последните плочка е поставен, или вршење на системот "топло кат".

Подовите се направени од дрво за да се произведе доволно само. Покрај тоа, тие се еколошки и самите се топли. Чардак, на подот на кој е направен од дрво, многу пријатна.

Денес два начини да се применуваат изолација на подови. Првиот метод вклучува секс уред со користење на база на дрво или рамка. Вториот метод е да се користи "топло кат". Како енергетски превозникот тоа е најдобро да се користи електрична енергија.
Бидејќи може да се користи прагот чардак секогаш над подот на балконот, со површина изолација материјал кој има потребната дебелина.

Со цел да се постават дрвени кат, првиот чекор на подот со помош на спојници во прилог заостанува на суво дрво. Потоа, површината на подот прикриена хидроизолација материјал, а на врвот на греалка. Ако меѓу нејзините плочи имаат слотови за подобрување на топлинската изолација е исполнет со пена.

По завршувањето на подготвителната подни плочки работа штица или иверица.

Видео на тема "Како да не го стори облоги и изолација чардак"

Ако планирате да се изолира на подот чардак со помош на "топол кат", тоа е подобро да се користи електрични апарати. Како што мора да се користат тротоарите материјал, кој има високи перформанси топлинска спроводливост. Ова може да биде керамичка плочка или линолеум. Кабелот не смее да се деформира и ракување треба да биде уреден. Инструкции за инсталирање на подно греење е во прилог на тоа во времето на купување во продавница. Со цел да не се наштети на изолацијата на кабелот, тоа треба да се инсталира на собна температура над 5C.

Причината за "топол кат" е конкретен ферман од гипс или цементно млеко. Таа мора да биде совршено рамен. А потоа слој на топлинска изолација и запечатување одговара. Како завршен, можете да го користите полиетилен. Кабел и термостат поставен користење монтажа лента. Засилени кабел се полни со бетон малтер. По конечниот сушење, што ги опфаќа, направени основната инсталација на тротоарите.

Така, за да се изврши изолација чардак лесно. Тоа е доволно за да имаат соодветни алатки и да се почитуваат основните препораки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Penofol како бариера пареаPenofol како бариера пареа
Затоплување на балконот со рацетеЗатоплување на балконот со рацете
Постепено затоплување на чардакПостепено затоплување на чардак
Како правилно да се изолира во чардакКако правилно да се изолира во чардак
Затоплување на балконотЗатоплување на балконот
Надворешни и внатрешни стиропор изолација чардакНадворешни и внатрешни стиропор изолација чардак
Како да се изолира чардак?Како да се изолира чардак?
Топлинска изолација балкони со рацетеТоплинска изолација балкони со рацете
Рок градина на вашиот чардакРок градина на вашиот чардак
Методи на уредите за загревање балконМетоди на уредите за загревање балкон
» » » Како да се изврши изолација чардак или балкон

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија