ma.gurustroykix.ru

Како да се изолира подрумот од внатре

Содржина:

Подрумот за складирање во него производи, зеленчук, како свежи и конзервирани.

Визба за чување храна

Правилно изолирани подрумот ќе помогне во одржување на производи со добар квалитет и свежина.

Затоа е многу важно да се создаде во подрумот на потребната температура и влажност дека производите може да се чуваат за долго време во совршена состојба.

Видео на "Подрум затоплување"

По многу ниски температури под нулата, а некои зеленчук се замрзнати, а вишокот на топлина може да доведе до фактот дека тие можат да се продлабочуваат и да стане летаргична. Покрај тоа, не дозволуваат да се акумулира влага во подрумот. Затоа е потребно да се изолира внатрешноста на подрумот.

Изолација на подрумски

Распоред на изолација во подрумот

Распоред на изолација во подрумот.

Секој подрумот е најдобро да се загрее на фазата на изградба. Меѓутоа, во пракса се покажува дека изолацијата е направено во веќе заврши изградбата. Ако ѕидовите на подрумот се направени од тула, и како се користи на таванот на армирано-бетонски плочи и приземје, тоа е многу темелен пристап кон прашањето на затоплување на овој подрумот. Визбата е прилично цврст и сигурен структура, сепак, понекогаш може да се појави во внатрешноста на мраз, но во топлата сезона, кондензација можат да формираат на ѕидовите. Ова подрумот е најдобро да се шие од внатре пена плочи. Предноста е во тоа што овој материјал е прилично ефтин, многу лесно да се инсталира и е идеален за секој ѕид.

Ако подрумот добива многу на влага, затоплување е малку веројатно да им помогне на поправат проблемот, бидејќи водата што паѓа во подрумот може да предизвика уништување на ѕидовите. Прво, треба да се стави на цевка, која ќе ви помогне во отстранувањето на дожд вода, а потоа само малтерисани ѕидни и покриени со посебен вид на пенетрирање водоотпорност е целосно исполнет подот плоча.

вие дефинитивно треба да дознаете пред почетокот на работењето на затоплување, на она ниво на земјата замрзнува во одредени области. Врз основа на овие параметри тоа ќе биде можно да се утврди дебелина и видот на материјалот за изолација и водоотпорност работа.

Како најреални опции изолација

Топлинска изолација во внатрешноста на ѕидовите

изолација коло од внатре ѕидови.

Изолација на визбата е најдобро да се прави надвор. Тоа е доста тешко да се изврши, но само на надворешниот изолација на ѕид ќе биде многу ефикасно да се задржат влага и студ. Ако изолација е залепен во ѕид од тули и приземјето се уште ќе се наоѓа во областа на замрзнување. Водата ќе потоа постепено да го поткопа целиот постојната структура, а наскоро тоа ќе стичам во подрумот.

Ѕидовите во овие услови многу брзо се неупотребливи. На тој начин за производство на изолација, можете да бидете прилично сигурни дека тоа нема да биде замрзнување на ѕидовите. Ако дополнителна изолација лежеше неколку слоеви на материјал за покривање, тоа е можно да се ослободи од себе мокрење грејач и ѕидот. Ако подрумот е изградена, потребно е прво да ги отфрлите почвата од ѕидовите, а потоа почекајте додека тула е сува, и само тогаш ги спроведе сите неопходни работи.
Редоследот на работа за подрумот изолација:

Видеа за "Хидроизолација на подрумот. Реновирање група"

 • Прво, потребно е да се отстрани почвата;
 • почека до ѕид е сув;
 • sticked плоча пена по се грижи за нив спојници;
 • да се наметне на целата структура со материјал за покривање;
 • повторно да заспие земјата.

Внатрешна изолација визба

Шема за внатрешна и надворешна изолација и одвод визба

Шема за внатрешна и надворешна изолација визба и дренажа.

Видеа за "хидроизолација на подрумот на блокови FBS Penetron и Penekritom"

Најприфатлива опција е изолација на внатрешната страна. Оваа подземна просторија надвор за да се загрее малку тешко и непријатно. Пред да започнете со визба изолација, тоа е потребно да се подготват сите потребни материјали, кои се идеални за ѕидови и тавани, и тоа:

 • пена;
 • заптивната смеса;
 • лепило материјал;
 • материјал бариера за влага;
 • монтажа мрежа;
 • малтер.

Пена - ова е најдобар и висок квалитет на изолација. Се користи за термоизолација на сите објекти и структури, како што се на теренот или првиот кат. Пена плочи може да биде прилично топло во подрумот, бидејќи тој е доста силен и отпорен и не се урнат. Покрај тоа, таа не е изложен на влага.

Тој не изгние, дури и ако изолација на таванот, кондензација, кој е зошто тоа не е нужно изолирани од вода. Стиропор плочи се многу лесни за инсталација, тие се лепат со посебен лепак или зезнав приклучоци со широки глави. Плочи се многу лесно да се сече со нож да ги намали во аглите или на корнизи.

Видео на "Топлинска изолација на подови, да се ослободиме од и студ од подрумот"

Како да се изолира на ѕидовите на подрумот со помош на пена:

 • сите пукнатини на внатрешната површина на ѕидовите треба да се запечати со заптивната смеса или удар надвор од пена;
 • ако има неправилности, тие се најдобри за да се изедначи, бидејќи таквите ѕидови ставете плоча пена е тешко;
 • пред-ѕид материјал мора да ги покрива бариера за влага, на пример, течна гума;
 • кога сè е сува, вреди pokleit пена плочи, пена дува од аглите, и за силата, за да се консолидираат своите сидра;
 • на врвот на грејач да се закачите на решетката монтирање и се применуваат на малтерот.

Видеа на тема "куќа / Тротоарите топла / топло Подрум / изолација Фондацијата изолација / топло Фондацијата"

Постојат специјални грејачи за таванот и подот. Да се ​​изолира на приземје, потребно е да го забетонира кат и употреба на подот плоча. Покрај тоа, изолација може да се предвиди како минерална волна, која не им дозволува да навлезат влагата и го спречува студ. Изолирајте подрумот кат е лесно, само треба да се подготви потребните материјали, и трпение.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи себе си се правилно водонепропустлива подрумотКако да се направи себе си се правилно водонепропустлива подрумот
На ѕидовите на гаража визбаНа ѕидовите на гаража визба
Подрумот за складирање на компириПодрумот за складирање на компири
Подрумот за гаражниПодрумот за гаражни
Ustroistvo ефективна вентилација визбаUstroistvo ефективна вентилација визба
Отстранување на кондензатот од подрумотОтстранување на кондензатот од подрумот
Поплавување на подрумот на стан куќаПоплавување на подрумот на стан куќа
Екстракција на правото уред во подрумотЕкстракција на правото уред во подрумот
Визба ладење во летоВизба ладење во лето
Повреда на подрумот водоотпорностПовреда на подрумот водоотпорност
» » » Како да се изолира подрумот од внатре

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија