ma.gurustroykix.ru

Како да се изолира подрумот пена дома

Содржина:

Капа на куќа - тоа е горниот дел на база на лента, која стои над земјата. Ако колонообразен база, терминот се однесува на ѕидот на податоци, наредени над половите или помеѓу нив. Капа е една од најпроблематичните области на било која структура. Објаснувањето за ова лежи во високо оптоварување, која минува по должината постојано доживува поради механички и врнежи. Со цел да го неутрализира влијанието на податоците, се вршат различни градежни активности, од кои еден е пена за изолација база. Сепак, тоа е само еден од плуралноста на компоненти од еден комплексен процес кој не може да се изврши на високо-квалитетни завршувањето socle област.

приземје

Соодветна и надлежните уредување на капа вклучува својата изолација.

Украсување база

Затоплување база на пена и дома подобрување завршниот слој - тоа е една сосема поинаква работа. Сепак, во повеќето случаи, овие работи се вршат во еден комплекс, со оглед на која се гледа во контекст. Често може да се најде препораките на ѕидот на столбната плоча, која ја опишува технологијата на топлинска изолација користење на експандиран полистирен. Фактот дека стиропор и пена - тоа е практично истото. Разликите не се многу значајни за да бидат разгледани и земени во предвид. Затоа, изолација капа дома технологија е слична на работа со две грејни тела.

Не се препорачува за да се заврши подрумот области со користење песок-вар тула или керамички плочки. Како резултат на ниска температура глазура, која е покриена плоча елементи може едноставно да се отцепи во зима. Како и за тули песок-вар, а потоа тој го искористи празниот простор најчесто се јавуваат во близина на првите редови, бидејќи на сите исти ниска температура.

Пена не е отпорна на постојана УВ зрачење (светлина), па ако одлучат да се изолира во подрумот на неговиот дом пена, не заборавајте да нанесете слој на малтер на врвот на тоа.

Шема пена за изолација капа

Шема капа пена за изолација.

Најсигурни и висок квалитет, но тоа е прилично скапи олицетворение столбната плоча Кант користење груб камен. Овој материјал е во вредност од многу, не само поради цената на предмети себе. Ако капакот е завршена од страна на камен, а остатокот на дизајнот, исто така, треба да ги покрие соодветни материјали. Во спротивно, тоа едноставно ќе изгледаат смешно.

Мошне често се користи од страна на конвенционален или декоративен малтер. Доколку е потребно, тоа е во прилично краток период на време се намалува, без оглед на видот. малтерисување цената е сосема прифатливо, со што се намалува финансиските трошоци за поставата на целата структура. Покрај тоа, гипс полесно да ги собереш материјали.

Затоплување куќи столбната плоча пена: евтини и сигурни

Следно, ќе се смета изолација подрумот приватна куќа со пена што овој материјал е во моментов се користи речиси насекаде. Покрај тоа, пена, прави можно да брзо и лесно да се направи било кој основ делот поминувајќи преку употреба на самите таблички. Конечниот дизајн на куќата ќе даде нормална појава и да се обезбеди квалитетот на заштитата на долниот дел на надворешната структура на ѕидот од влага.

Ако не пропуштаат вода е направен Okleechnaya или Obmazochnaya, не е потребно подготвителни работи, како на површината е речиси подготвен да се изврши топлинска изолација дела.

Еден пример ќе се смета капа одделуваат куќа во една рамнина со надворешните ѕидови. За да се користи надворешноста завршува специјално дизајниран за оваа боја. Да се ​​изолира рачно подрумот дома пена, следниве материјали и алатки:

Шема надворешната изолација на фондацијата

Шема надворешна изолација на фондацијата.

 1. густина пена на не помалку од 25 kg / cu.m. Со дебели плочи ќе треба да одлучи на свој: Се разбира, подебели материјал, толку подобро за изолација, сепак, од друга страна, повеќе забележителни тоа ќе делува. Тоа не се препорачува земјата дел изведе повеќе од 4 см. Во склопот и порационално да се користи листови 1x1 метри.
 2. Сврзувачки елементи за пена плочи - пластични типли со капа.
 3. Монтажа Лепливи за изолација - можете да го користите обичен лепак цемент се користи во работата со керамички плочки.
 4. Засилени кит мрежа. Користете мрежа со големина на решетката на 2,5h2,5 mm, може да биде малку повеќе.
 5. Гипс или кит за надворешни завршувањето на цементна основа, акрилик, во овој случај не може да се користи.
 6. Длабока пенетрација.
 7. Надворешен боја бои погодни за вас.
 8. Наведнат област, чиј износ се пресметува врз основа на должината на капачето.
 9. Пневматски нож за сечење пена плочи.
 10. На рамен појас 1 метар или правило и маркер или молив ознаки пена.
 11. дух ниво, најдобро ласер.
 12. Позадина нож за сечење на материјалот.
 13. Шпатули од различни големини за полнење.
 14. Чекан.
 15. Четки и ролки за сликарство и грундирање.
 16. Запчеста гледарка. големината на забите - 8.10 мм.
 17. Чекан вежба или чекан.

По сите потребни материјали и алатки, ќе бидат подготвени да работат, може да продолжи директно на процесот на затоплување.

Затоплување база пена куќа: Операција

монтажа пена

Монтажа пена треба да се направи на обработената површина.

Неопходно е да се пена малку се преклопуваат на хидроизолација материјал, кој е зошто треба да се направи следниот капа 2-3 см над. Затоа, строго се повлече хоризонтална линија по должината на ѕидот или се водат чипка малку повисока водоотпорност. Како резултат на линија ќе биде на граница на иднината на капачето. Еден може да оди малку подалеку надолу, со што на длабочина ритам од околу 5 см до малку мијалник материјал преку кој се врши изолација.

Површината под изолација мора да се исчисти од нечистотии и прашина и подготвуваат длабока пенетрација почвата. Само по буквар има пресуши, може да продолжи изолација капа.

Зајакнување пена плочи се врши со помош на специјални лепила и започнува од делови на аголот. Обележување и намалување на неколку дела кои се корисни за вас во иднина. Сечење да го користите позадина или било кој друг остар нож.
Примена на лепило решение за земјата под делот за изолација се врши заби тип шпатула. Promazhte дел од одредена големина и прикачете го на саканата површина претходно исечените производи. Краевите и зглобовите меѓу плочи треба да се шири решение лепило внимателно.

По пареа се додадат плочи, почнете dyubelirovaniyu користејќи специјално дизајниран за оваа работа елементи. Нивната примена им овозможува да се обезбедат дополнителни фиксација. За дупчење дупки потребни удар.

Според горенаведените процес се врши со пена за изолација во текот на површина подрумот. На крајот на таблица слој се нанесува еднаш. Се користи за да се создаде основа за идните слоеви.

Следниот чекор - монтажа на аголни метални агол. Таа е погодна за одредување претходно се користи лепило за плочки. Прилог поени - агол делови од куќата, на горниот дел од периметарот.

Зајакнување на решетката и метални агол, залепени на изолација. Во тоа време, директно од врвот. Пред почетокот на ова дело производ се намали во согласност со големината на управните одбори на пена. По подготовката на потребниот број на површински елементи иднина изолација систем да бидат обложени со лепак. Како алатка се користи за да се усогласат со широк лопатка. Како резултат на зајакнување на решетката е ставен во текот на производот и е еднаква на шпатула.

Кит капа може само материјали дизајниран за вршење на надворешните работи. Составот се применува со широк лопатка. По сушењето, составот на површината повторно подготвуваат, а потоа потпишан.

Ова е можно и се стави крај на изолацијата и декорација на капа, но не надвор од место да се качи на протокот. Поради тоа ќе се заштити вашиот дом од различни повреди кои можат да настанат како резултат на влијанието на климатските фактори.

Во согласност со погоре опишаните технологија може да врши проектирање и изолација капа со оваа пена не е дебела повеќе од 20 mm.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дебелина на изолација пена за ѕидовиДебелина на изолација пена за ѕидови
Споредба на пена блокови и тулиСпоредба на пена блокови и тули
Квалитет и соодветна изолација капаКвалитет и соодветна изолација капа
Изолирајте пена гаражата на гареж блокИзолирајте пена гаражата на гареж блок
Технологија изолација надвор од подрумотТехнологија изолација надвор од подрумот
Технологија пена за изолацијаТехнологија пена за изолација
Како да се изолира подрумот дома надвор?Како да се изолира подрумот дома надвор?
Како пријатна и декорација на столбната плочаКако пријатна и декорација на столбната плоча
Технологија изолација база надворТехнологија изолација база надвор
Зошто треба да се изолира подрумот дома?Зошто треба да се изолира подрумот дома?
» » » Како да се изолира подрумот пена дома

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија