ma.gurustroykix.ru

Затоплување на железната врата

Содржина:

Видео на "Топлинска изолација и изолација со заштита од замрзнување за челични врати Врата-мајстор"

Метална врата е стабилна оклоп кој ја штити куќата од упадот на луѓе. Тоа е практично невозможно да се бори без употреба на специјални алати. Поголемиот дел од станарите се даде предност на нивните на влезната врата, бидејќи тоа е многу посилен од дрво. Сепак, на вратата на метал се уште има еден значаен недостаток: зрачи топлина на улица, бидејќи железо - одличен диригент. Затоплување на вратата на железо, што е пожелно да се врши пред почетокот на грејната сезона, со цел да не страдаат од суши во зима.

Видео на "затоплување на врата врата Toreks. Chelyabinsk"

Возење изолација железна врата со минерална волна

Возење изолација железна врата со минерална волна.

Производителите на железни врати обично се нудат на своите клиенти 2 верзии: со и без изолација. Некои посебни купување незагреани врата за да се спаси за купување. Во овој случај тоа е потребно да се изврши изолација работа со свои раце, дома. Ако овој процес е направено правилно, вратата ќе станува повеќе и повеќе функции - звучна изолација.

Поврзани видеа "Холидеј тоалет, челична врата и поткровје изолација, извештај на градилиштето"

Избор на материјал за изолација на вратите

Буквално секој, дури и еден мал град постои хардвер продавница, каде што може да се купи греалка. Во моментов, најпопуларните материјали кои се сметаат за минерална волна, пена гума и пена. Како резултат на кондензација на влага од кој се формира како резултат на соединение ладна пареа (влез) и топла (од стан) на воздухот, многу материјали почнуваат да скапува. На пример, влажна волна со текот на времето ја губи сите негови позитивни квалитети. Затоа, со производство на сопствени раце изолација на овој материјал, тоа е потребно да се применат дополнителни мерки за бесплатен.

Мајстори монтажа на метални врати се препорачува да се користи конвенционален пена. Тоа најчесто се продаваат во форма на плочи од различни големини, што не е тешко да се намали и да се стави во вистинската простор. Пената е доволно силна и е погодна за континуирано работење. Тој не може да ја наруши структурата на лого, затоа што има многу мала тежина. Веројатно само негативни материјал - запаливост. Но, овој имот е веројатно нема да биде пречка за неговата употреба како грејач.

Со кои се соочува вратата на железо со рацете мора да се направи со користење на материјали со добра термичка изолација својства.

Возење железната врата со изолирани ognestoyskoy

Возење железната врата со ognestoyskoy изолација.

За оваа цел, погоден дрво, иверица или честички одбор: тие имаат ниска топлинска спроводливост. Со зголемување на дебелина на слој, оваа бројка станува дури и помал. Постојат различни методи на обработка на дрво површини, па кожата може да биде многу убава на изглед. Пластична обвивка изгледа убаво, но не штитат од студ. При инсталирањето на функцијата на заштита, ќе го носи само печат на пена.

Видеа на тема "Како да се загрее пред врата со вашите раце?"

Веројатно топлинска заштитни средства, треба да се одлучат за панели од пена и трим МДФ (картон). Овие материјали имаат разумна цена и тоа е погоден за висок квалитет на работа. Со цел да се направи добра изолација железни врати со своите раце, и ќе треба некои други материјали во прилог на овие:

 • пена самолепливи база;
 • полиуретанска пена;
 • силиконски лепило;
 • шкурка;
 • леплива лента.

потребните алатки:

 • шрафцигер;
 • молив;
 • линија;
 • Мерењето на лента;
 • вежба со сет на вежба битови;
 • завртки со вежба;
 • нож;
 • Пила (жига).

Главните фази на

Шема изолација мрежи

Шема изолација мрежи.

 1. Ако метална конструкција е веќе инсталиран, тогаш пред да почне да го уништат: отстраните ја вратата од својата шарки, okruchivaet справи, отстранување на заклучување. Бидете сигурни дека за да се направи мерења на вратата со профил. Ова е да се осигура дека облоги листот инсталирани подоцна целосно затворени профилот на уредот. Во согласност со стандардите, од веб масло видов надвор од дополнителни пропусен опсег. Клучалката слот или дупчица го стори тоа: одбележување на локација за елементот на вратата, во средината на контурата се дупчат мал отвор е ставен во пила, и исечените. Подготвени масло лист се применува на врата и да се провери точноста на совпаѓањето на сите намалувања.
 2. рамката од вратата е исполнет со пена. Така, тоа е можно да се користи како континуирана состојба и поголеми парчиња на еднаква дебелина. Непотребни делови од материјалот се сече изострени нож. Пената не падне, таа е фиксна со силиконски лепак. Тоа не е потребно да се става премногу лепак, тоа трае само неколку капки. Сите слободни места запечатени со пена.
 3. Масло е во прилог на метална врата специјални завртки, обидувајќи се да ги најдете во униформа растојание едни од други. Ако штиците е во непосредна близина не е тесна, потребно е да завртка уште неколку завртки. Рабовите на нож и на листот се третира со шкурка - избалансираат неправилности заокружуваат агли и burrs се исчистени.
 4. Понатамошно затоплување на пена е залепен, по отстранување на филмот за заштита. Ако пена е премногу дебела, потребно е внимателно да се намали еден од лицата на својот мал агол. На крајот на поврат на нивните места ги сите додатоци на врата: заклучите шпионка соба.

Некои мислат дека тоа е подобро да се купи гумена заптивка од пена. Оваа одлука не е точно. Затоплување на гумени бенд е како само за пластични прозорци, како тие имаат посебна дозвола за запечатување дихтунзи. структура на вратата на таквите вдлабнатини не се обезбедени, така печат може да се создаде пречка кога вратата е затворена. Како изолационен материјал може да биде течна гума што обично се користи за запечатување на нафтоводот и тушеви.

Постои уште еден начин на затоплување железни врати на - дополнителна инсталација на втората врата. Во овој случај, тоа не е важно, тоа ќе се направи на било кој материјал: пластика, вистински дрво или картон. Во секој случај, таков аранжман ќе се обезбеди зачувување на топлина во собата. Врати, изолирани на таков начин ќе биде најдобра одбрана против провалници.

Карактеристики на кинески метални врати

Возење на челична врата со гумена заптивка

Возење на челична врата со гумени заптивната смеса.

Во последниве години, на домашниот пазар се често се наоѓаат железни врати, произведени во Кина. Поради модел на релјефот и блескавата додатоци, овие производи се прилично светла. Но, над сите, тие привлекуваат купувачи на неговата ниска цена. Кинески врати се направени од мека и тенки челични плочи, кои се лесно да се деформира. Внатрешна полнење кои мора да ја вршат функцијата на заштита од студот, е конвенционален брановидни картон. Тоа подразбира дека таков дизајн нема добар звук и топлина екранировка својства. Затоа, на сопствениците на кинески врати постои итна прашање: како можете да направите со вашите раце затоплување на неа?
На отворањето дизајн не може да се смета, бидејќи е премногу слаба, масло лист во прилог на врата, исто така, не е можно да: завртки веднаш да падне надвор од тенки железо. Мајстор за инсталација и изолација на железни врати се препорачува да се држи до површината на вратата на греење материјал, а потоа (како втор слој) - скај. Некои дома занаетчии успеваат да се повлече од картон низ клучалката и да ги пополни празнините со пена.

Затоплување на влезни врати со своите раце - не е единствениот начин да се искорени влага. Висока влажност во просторијата може да се појави како резултат на лошото работење на системот за вентилација или акумулација на вода во бетонот колона. За да останете во станот е удобно, тоа исто така треба да се направи изолација на ѕидови и подови во бањата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се избере врата пред железоКако да се избере врата пред железо
Како да се избере метална врата со висок квалитет?Како да се избере метална врата со висок квалитет?
Затоплување пена метална вратаЗатоплување пена метална врата
Инсталација на влезни врати со своите рацеИнсталација на влезни врати со своите раце
Фенг шуи вратаФенг шуи врата
Метална врата во куќатаМетална врата во куќата
Како да изберете вратаКако да изберете врата
Изолација на вратите со рацете користење на пенаИзолација на вратите со рацете користење на пена
Влезот за звучна вратиВлезот за звучна врати
Како да се загрее пред врата - решенија достапни за секогоКако да се загрее пред врата - решенија достапни за секого
» » » Затоплување на железната врата

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија