ma.gurustroykix.ru

Затоплување ладна сведување

Содржина:

Видео на "Уред и изолација преклопување меѓу станбени кат и ладна таванот, таванот вентилација"

Гарет куќа е главниот сајт каде можните загуби на топлина. Ако не се направи со висок квалитет на топлинска изолација на подови во текот на изградбата на куќата и на покривот, а потоа, кога е ладно, тоа ќе се почувствува од таванот на силна предлог.

сведување простор

Сведување простор е еден од главните места во кои постои голема загуба на топлина.

Во станбени објекти, било кој број на спрата, можете да го користите на покривот со ладна таванот. Внатрешниот дел мора секогаш да биде вентилација со надворешниот воздух, преку специјален отвор во ѕидот, кој пресек област (кога обложување на армирано-бетонски или стан покрив покрив цврсти) треба да биде околу 1/1000 од делот за преклопување. Затоа, за покрив област таванот е околу 100 метри, тоа е потребно да се отвори за вентилација со минимална големина од околу 0.1 m (две за сведување отворот за вентилација Големина 30x20 cm).

Греалка во куќата со ладна таванот да се стави заедно на таванот кат. Оптималната дебелина на изолација - 20 см Посебно внимание во текот на изолација треба да се плати капи risers канализација и вентилација .. Тие треба да биде топло без да успее.

Материјали за топлинска изолација на таванот и подот

Затоплување на таванот кат и тоа може да се направи со користење на различни сурови материјали, како што се:

Видео на "затоплување на подот "ладно" поткровје со минерална волна "

топлина-изолациски материјал

изолација материјал мора да бидат способни да ги температурни варијации.

 • стаклена волна;
 • сламка;
 • експандирана глина;
 • трска;
 • алги;
 • парчиња пена;
 • пилевина;
 • лен;
 • згура;
 • пена;
 • минерална волна во таблички.

Видеа на тема "Што е изолација применува на ладна таванот во Lobnya"

При изборот на материјали за подобрување на ладно поткровје покривот мора да бидат водени од страна на неколку изборни точки: квалитет на материјали, лесна за употреба, способност да не ги менува својствата на различни температури, како и природните изолација за ладно таванот.

За изолација на рефус материјали

Еден од познатите методи, кој се користи кога сакате да се изолира од студ кат и дрвени греди - затоплување на насипни материјали. Во овој случај, на изолација овозможува лесен насипување на овие материјали помеѓу греди.

Видео на "топло таванот е подобро од ладно поткровје изолација Ekotermiks дома"

Топлинска изолација со полиуретанска пена

Шема полиуретанска пена за изолација.

Да се ​​направи успешно оваа постапка, потребно е да се постават подови од дрво или асфалтна подлога од картон (можете да го користите крафт хартија) или дали тоа е добра преклопување на глина тест. Во крафт хартија или слој од глина треба да ги пополнат потребните материјали за изолација слој, а само на врвот одбор се постават. Покрај тоа, можете да бидете сигурни да се изолира на влезот на таванот.

Се верува дека природните изолација слоеви имаат тенденција да се торта брзо. Но, оваа информација е малку дотерано.

ќе биде потребна топлинска изолација на таванот покрив лен многу напор. Прво што треба да внимателно и темелно да се закрпи сите дупки од студ кат од таванот. Како што е споменато погоре, глина може да се користи или било која друга сегашниот материјал (пената мора да глина или замена површинскиот слој од 2 см) има сличен ефикасност. Потоа на врвот на глина, тоа е потребно да се постават крафт хартија и да се пополни Шив (отпад од преработка на лен).

Овој материјал е многу прифатлива и има добри квалитети: не се влоши, отпорни на штетните микроорганизми и светлина во структурата. За овој материјал, лесен за нега и се наполни салата или да го замени стариот во новиот, ако е потребно. Исто така, предност од пожарите што кога отстранување на тоа, можете едноставно да го запали без да му наштети на природата.

По заспијам на хартија или глина, на врвот на материјалот што треба да се постават не треба ништо, но за практичноста на движење на таванот е можно во некои места да се стави дрвени табли со кои се овозможува губење на лен "дишат" и да не се расипат (но сепак дополнителна вентилација во таванот треба да биде опремена). Се разбира, понекогаш на квалитетот и сувост на пожари треба да се провери. Доколку забележат какви било недостатоци, материјалот мора да се суши или заменува.

Затоплување на таванот струготини, слама и други материјали

Топлинска изолација на покривот на лен

Топлинска изолација на покривот на лен.

Технологијата на покрив изолација на таванот малку пилевина слични на лен изолација технологија: прво треба сите пукнатини во пената глина студ кат или било кој друг материјал за да го замени. Ако куќата има песок, можете да ги посипете (ако со текот на времето ќе попуштат глина, песок паѓа низ пукнатините). Тогаш сите "уметност" треба да биде посеан со угасне карбид вар (ова ќе ви помогне да се заштити глувци од таванот). Потоа, додадете првите 20 см на дрво чипови и е потребно (цели за безбедност), треба да се прелива прочистување на згура во близина на оџакот. Како што е случај со лен, ние може да се стави само на врвот на табла, која може да се премести.

Ако не постојат пилевина да се изолира на таванот може да се слама.

Прво тоа е потребно да се постават пергамент или саканата слој на глина (по можност до 5 см), тогаш тоа е потребно да се прелива слој од слама до 50 см (во зависност од карактеристиките на регионот и температура). Поради безбедносни причини, на слоеви од слама може да се стави глина.

Како што е познато, ecowool - производ на обработка на отфрлените весници и други отпадоци од хартија, кој додаде минерални компоненти со цел да се намали нивото на запаливост. Ecowool се карактеризира со тоа што може да го апсорбира влагата од воздухот, па затоа е неопходно да се постават под него iimeyuschie филм.

Видеа за "Хидроизолација на таванот и покривот"

На насловната страница на дрво да се стави ecowool со користење на уред на удар калапи. Овој метод го претвора балон па изолација, таа ќе стане неразделни, и топлина-изолациски воздух ќе бидат складирани во него. Целулоза влакна износ потребен за овој метод на затоплување - слој од 25 до 50 см.

Мора да се нагласи дека по инсталацијата на целулоза влакна (некаде околу 1-3 недели) почнува да се формира кора, која се нарекува "лигнин". Важно е да се знае дека со текот на времето ecowool набиен и монтажа својата за затоплување треба да трае повеќе од 5-15% од потребниот износ.

Затоплување steklovolonom, се прошири глина и трска

Да се ​​изолира на таванот покрив со фиберглас, потребно е да ги пополнат поткровје кат од 15-25 см. Поради нејзините својства, овој материјал е отпорна на влага, пожар, инсекти и габи бактерии, но тоа е многу токсични. За време на операцијата, треба да се облекуваат така што сите делови на телото се затворени. Ние не треба да заборавиме на респиратор. По завршувањето на работата со фиберглас, потребно е да се ослободи од сите негови облека. Важно е да се знае дека материјалот може да се набиени со текот на времето.

Да се ​​изолира на таванот со помош на прошири глина, потребно е територија ладна подот покриен со слој од 20-25 см, и се прелива сите цементен естрих од 5 см. Благодарение на овој метод, на таванот ќе биде удобно да одат или да се стави на депонирање на отпад во долниот дел на куќата работи.

Изолација на таванот со минерална волна има свои предности: тоа ги елиминира проблемите со мувла и глувци. Таа, исто така, не изгори или изгние. За изолација на таванот на овој материјал на дрвени партиција е потребно да се постават специјална изолација филм, во кој зглобовите треба да ги залепиш посебна лента. На врвот на филмот да се стави на пакет од минерална волна. Не заборавајте да носат тесна облека и заштита на сите изложени делови од телото. Тогаш може да се постават табли за лесно одење во таванот.

Bulrush се однесува на материјали за животната средина, но нејзините својства, тоа не е инфериорен во однос на најновите материјали. Тие може да се изолира бетонски и дрвени греди, без користење на бариерата на еден пар.

Може да се најдат на пазарот денес различни материјали кои може да се задржи топлината. Но, изборот на грејачот за ладна таванот, тоа е важно да се запамети температурата на воздухот и квалитетот на материјалот. Ако куќата е изградена од дрво, и грејач треба да се користи природно. Ако домување е направен од "не-дишење" материјали, изолација на таванот треба да се врши со стаклени влакна или минерална волна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Изградба на поткровје со свои раце: фазен технологијаИзградба на поткровје со свои раце: фазен технологија
Топлинска изолација на таванот кат со помош на минерална волнаТоплинска изолација на таванот кат со помош на минерална волна
Изолација на таванот од гаражатаИзолација на таванот од гаражата
Затоплување на таванот просторЗатоплување на таванот простор
Технологија изолација кат поткровјеТехнологија изолација кат поткровје
Како да се изолира на таванот покривКако да се изолира на таванот покрив
Како да се направи покрив тераса со свои раце?Како да се направи покрив тераса со свои раце?
Топлинска изолација на крововиТоплинска изолација на кровови
Топлинска изолација на таванотТоплинска изолација на таванот
Апарат поткровје изолацијаАпарат поткровје изолација
» » » Затоплување ладна сведување

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија