ma.gurustroykix.ru

Кои се некои начини може да се спроведе продолжување на куќа затоплување

Содржина:

Тремот на куќата, и покрај фактот дека тоа е продолжување на помошни, игра важна улога во одредувањето на начинот на сопствениците на живот. Ова е најзгодно место за заедничка вечера, лежерно разговори и спроведуваат заеднички активности со пријатели. Во текот на летото поминување на времето на верандата, така станува навика, дека на неа болно тешко да се откажат со почетокот на ладно време, кога станува ладно на тремот. Навики промена не е потребно. Вие само треба да се изолира на терасата.

шема чардаци

Шема веранда.

Материјали и алатки

Современата технологија овозможува голем избор на материјали и средства за извршување на изолација во дрвена куќа.
Да се ​​изолира на веранда, ќе треба следниве материјали:

 • минерална волна;
 • полистирен (стиропор);
 • дрвени греди 50 * 50 mm;
 • заптивната смеса;
 • полиуретанска пена;
 • завртки;
 • мраз лепило мешавина;
 • надворешноста боја;
 • изградба зајакнување на решетката
 • paroizoliruyuschaya филм;
 • Ламинат (иверица);
 • Ламинирани пластични панели 25 * 595 cm;
 • МДФ панел (drywall);
Шема тавани изолација веранда

Шема изолација чардаци тавани.

Тука се главните материјали, со што е можно да се спроведе речиси сите работат на затоплување на тремот на куќата. Но, врз основа на планови и вкусови на сопствениците, секогаш може да го додадете во неа неколку елементи, како позадина, кров и тротоарите.

не може да се направи со изолација веранда и без алатки. Тука е нивниот минимален пакет:

 • обичните мистрија;
 • мистрија;
 • сликам со четка;
 • боја ролери;
 • нож;
 • ножици;
 • Сложувалка (ножовка);
 • сечени пиштол;

распоред

Пред купување на материјали и алатки, што треба да се планираат на работа. За да почнете, треба да одреди датум за почеток на затоплување. Најоптимална опција - на крајот на летото или почетокот на есента. Во тоа време тоа не е толку жешко, но пред ладно време се уште е далеку. Имајте на ум дека работата со леплива смеса е можно само на температура над нулата. Следниве е метод на избор на она што ќе биде кат изолација, ѕидовите и таванот од тремот. Потоа останува да се пресмета потребниот материјал и да ги извршуваат својата купување.

Видеа на тема "Како да се закачите на нов дом за стари? Седиментни цвест?"

Материјал секогаш треба да биде да се купи 10-15% повеќе од проценетиот број, со оглед на можноста за оштетување за време транспорт и додека работел на грешка. Потоа можете да се продолжи кон изолација. Работа се препорачува да се започне од подот.

кат затоплување

Шема изолација веранда кат

Шема изолација веранда подот.

Постапката зависи од топлинска изолација на подот на фондацијата, на кој стои во тремот. Типично, оваа плоча основа, исполнет против темелите на куќата, или поставени на бетонски плочи фабрика поддршка. Во овој случај, на бетонска плоча е совршен проводник на ладно од замрзната зима земјата на подот на тремот. Ако таква подот е покриен со линолеум или иверица, како изолација од студ и доволно влажна.

Затоа, на подот треба да биде целосно изолирани. Ако подот во куќата, а на тремот направени во форма на тераси, мали покрена висина на подот во тремот не ќе создаде дополнителни непријатности.

Сексот е изолиран со следниов метод. Стариот слој отстранети. Поставени на површината на бетонот слој на материјал за покривање, рабовите помеѓу ленти се лепат специјален битумен мастика. Ова ќе хидроизолација слој. Понатаму, дрво се монтирани на подот меѓу редови karkas.Rasstoyanie дрво мора да одговара на ширината на минерална волна купени. Дрвени пред пакување се препорачува за лекување на лак да го даде на влага и се заштити од инсекти. После тоа, како резултат на трупот е поставен минерална волна. Покрај минерална волна може да се користи пена листови. Во овој случај, рамката наредени блокови, sawn на големината со бонсек за метал клетки. Како резултат на јазот помеѓу рамката и пена издувува со пена. За сушење, отсечен од вишок. Како резултат на структурата е обложена со бариера пареа. Овој филм е прицврстена за конструкцијата со Staples и главен пиштол. Места бендови се преклопуваат залепени затвори.

После тоа на подот мелење. Постојат две опции. Потекло - се постават сите веранда подна површина дрво и положи финалниот слој на врвот на тоа. Ова може да биде ламинат, линолеум подови или врз основа на полиуретан. Се препорачува да се постават на цврста површина, како на верандата ќе одиме во чевли, а можеби и да ги извршуваат ситни поправки. Линолеум во овој случај може да биде сериозно погодени.

Шема изолациони ѕидови чардаци

Шема изолациони ѕидови веранда.

Втората опција вклучува тротоарите floorboard. Таквата подот може да биде обоен или лакирани. Подот на дрво не само што ќе изгледа добро, но, исто така, да биде дополнителен слој на изолација.

Друг начин на затоплување на бетон е да се инсталира системот за подното греење. А подобра опција е електрични дизајн. Тоа може да се вклучи само ако е потребно, и таа не се плаши од замрзнување, како што се вода. Како да инсталирате подно греење систем е детално опишани во упатството за тоа. Имајте на ум дека на врвот на системот за греење подно секогаш лежи плочка. Кога ќе го инсталирате таков систем грејач на тремот не е потребно, затоа што на подот е многу голем воздух грејач.

ѕид

веранда ѕидовите имаат најголема површина на контакт со околината, па треба да се даде на нивните изолација посебно внимание. Можете да се изолира на ѕидовите и внатре и надвор. Изолација на внатрешноста - најмалку пожелно опција за домашни сопственици. Прво, тоа е потребно вредни простор, и второ, тоа е потребно да се уништи внатрешниот трем уреденост. Од друга страна, пак, се работи на внатрешна изолација може да се врши во секое време од годината и во сите временски услови и ентериер направи тоа подобро.

Како да се изолира во тремот

Најчестите и сигурен начин да се изолира на ѕидовите од внатре е да се користи метод на рамката. За таа цел, на целата ширина на ѕидот, хоризонтално, во интервал од 50 см, е спроведен купи граѓа. Горниот и долниот греди мора да се залепи на исто ниво со подот и таванот. Понатаму, во браздите формирана вметнува во минерална волна. Спојувач Staples труп изградба прикован пареа. На готовиот површина е обвиткан со еден од завршувањето на материјали. Ова може да биде МДФ, облоги или drywall. Во вториот случај, ви треба дополнителни гипс и буквар да се подготват на површината на drywall да слика или wallpapering.

Како да се изолира од надворешната веранда

Шема за поставување на терасата на покривот на чеша

Шема за поставување на терасата на покривот на чеша.

Видео на "Завршувањето на фасада - ефтин материјал изолациони ѕидови"

Ова е најстариот удобен и практичен начин да се изолира на ѕидовите. Прво, не постои остатоци во куќата, и второ, не се намали ефективна површина на просторијата. Постојат две сосема различна технологија, но подеднакво практичен начин, што може да се направи со оваа работа. Првата е да се примени методот на рамката, вториот - да се зголеми дебелината на ѕидот поврзувајќи ги со надворешниот слој на penopropilena листови.

При примена на метод на трупот на надворешниот ѕид, со интервал од 50 см, монтирани вертикално дрво 50 * 50 mm. Празнините меѓу густо исполнет со минерална волна. Како резултат на површината е запечатена пареа бариера. Во заклучок, на вертикалната дрвена греда монтирани пред винил или пластични панели.

Ѕид полипропилен подолго и мулти-чекор процес, но резултатот е достоен за тоа. Да се ​​изолира на надворешниот ѕид на начин што е потребно до 3 дена јасна и топло време, со оглед на работата се врши со помош на лепило, малтер и боја. Во почетокот, на израмнат и подготвуваат ѕид површината преку мраз инјекциона смеса полистирен листови се залепени со дебелина од 50 mm. По утврдувањето на решението, листовите се прицврстени за ѕид со помош на спојници печурка. Следно, на целата површина е покриена со лепак, кои се преклопуваат и дојдов до ролери зајакнување на решетката. По примената и сушење на вториот слој на лепило се одржува површина гипс ѕид. Обично се користи за оваа tserezita решение. Слој на малтер мора да се примени дебелина од 1 см, така што тоа може да издржи ненамерно напади врз површината на ѕидот. Ден од денот на примената на гипс на ѕидот може да се подготвуваат и сликал.

Како да се изолира на покривот на терасата

Во краток преглед, потребно е да се изолира на покривот. Во согласност со законите на физиката, студениот воздух се спушта, а топлината се крева. Затоа, ако не се изолира на покривот на веранда правилно, сите претходни напори ќе бидат залудно потрошени. Затоплување на покривот, е иста како и на подот. Прво, на внатрешната површина на рамката на покривот е направен од штици нормално на ѕидот на куќата. Во рамките цврсто вметнува во минерална волна. На површината на труп е надредениот и фиксни држачи parozaschita. За предните соочување на таванот е најдобро да се избере ламинат пластика. Овој материјал ќе додадете светлина и многу лесно да се инсталира. Едноставно инсталирате водич профилот на периметарот на таванот, намалување на пластика и наизменично вметнување листови во шините, се прилагоди на држачите на рамката.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како и со рацете да се изврши изолација на тераси?Како и со рацете да се изврши изолација на тераси?
Кои се некои начини можете да закачите на тремот?Кои се некои начини можете да закачите на тремот?
Препораки за изолација на подот верандаПрепораки за изолација на подот веранда
Како да се изолира на веранда?Како да се изолира на веранда?
Изолира гаражаИзолира гаража
Поправка на тремот во земјата со свои рацеПоправка на тремот во земјата со свои раце
За да се изгради мини-службата на тулиЗа да се изгради мини-службата на тули
Веранда спроведен ГаражаВеранда спроведен Гаража
Три начини да се изолира на подот во една селска куќаТри начини да се изолира на подот во една селска куќа
Затоплување чардаци, тераси во приватна куќаЗатоплување чардаци, тераси во приватна куќа
» » » Кои се некои начини може да се спроведе продолжување на куќа затоплување

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија