ma.gurustroykix.ru

Пресметка на конкретни компоненти

Бетон - подвижен, широко распространета градежен материјал, кој има висока јачина по solidification. Тој е универзален градежен материјал и се користи во сите области на градежништвото.

rastvor

Карактеристики на почвата, тежината на структурата, од типот на подрумскиот дел на зградата - се фактори кои влијаат на изборот на цемент.

А конкретна мешавина се утврдува од страна на четири главни компоненти: песок, вода и песок, кршен камен, чакал или помалку тули старо, се прошири глина. За да се добие висок квалитет на градежни материјали, можете да го користите истиот компоненти со висок квалитет како стап за производство на технологија и, што е најважно, да се знае колкав дел од бетон мора да се почитуваат.

Видео на "1 избор класа на бетон"

Бетон - неопходен градежен материјал

Прашањето е, што процентот на конкретни смеса треба да се почитуваат, сите заинтересирани приватни програмери кои се одлучиле сами да се подготви за изградба на бетонски темел под куќата. Да се ​​мачкам квалитетен бетон мешавина со саканиот состав и својства, пред се, неопходно е да се развие на точната композиција, а потоа да ги набљудуваат сите пропорции на компоненти на мешавина, и, конечно, направи конкретни.

Готови бетон, кој се состои од средства за врзување (цемент), вода и разни агрегати (кршен камен, чакал, чист песок, итн) и, во некои случаи, пластификатори и други специјални адитиви за подобрување на одредени карактеристики на готови решение, е најчестиот зграда материјал кој се користи во речиси сите видови на изградба на монолитен фондации. Затоа е многу важно да се знае како да се направи бетон, ако одлучите да се вклучат во индивидуални зграда.

Главните компоненти на конкретни микс

Од пропорциите на компонентите вклучени во конкретни микс зависи почива врз основа или друга структура функционалност.

Тоа е важно да се знае како да се направи бетон, што ви е потребно на посакуваните цели. Строги пропорции на конкретни микс за основање треба јасно да се следат, поради тие се клучот за долговечноста и сигурноста на градежни објекти. Прво на сите, посебно внимание на квалитетот на секоја компонента која се користи.

Marki

Шема цемент означување.

Димензии на чист песок се користи за да се направат конкретни решенија треба да биде од 1,2 mm до 3,4 mm. Материјал со помали честички не се погодни за подготовка на бетон. Посебно внимание треба да се посвети на чистотата на материјали, песок мора да бидат ослободени од глина и тиња.

Крупни и ситни кршен камен или чакал, исто така, мора да биде чиста и е дозволено мала содржина на глина. Главни димензии чакал честици како што е чакал, може да се движи од 10 до 80 mm.

Една од најважните задачи во производството на бетон - е вистинскиот избор на соодветен цемент бренд. Тоа цемент е најважната компонента на бетон. Во текот на изградбата на монолитен фондации најчесто се користи Портланд цемент, која се карактеризира со висока отпорност на мраз, густина, брзо стврднување и отпорност на вода. Згура е главно се користи за изградба на различни видови на фондации, иако во споредба со Портланд цемент е многу побавен сила добивки, особено при ниски позитивни температури.

Prigotovlenie

Составот на бетон вклучува цемент, песок, чакал и одредена количина на вода, во прилог на друг може да содржи неколку додатоци - gidrostabilizatory, пластификатори.

Видео на тема "Концептот на BSU"

Цемент може да биде од различни брендови. За секој од нив има индивидуална процент во производство на бетон малтер. Значи прво на сите изберете потребниот цемент бренд, а само по тоа што ќе биде можно да се одлучи за неговата потрошувачка.

Користење на стапката на осипување придонесува за висока јачина бетонски темели. Тоа е причината зошто многу програмери се користи кога се подготвува проекции конкретно решение. Најчесто се користи како замена за песок или исти како дополнителна компонента, што е сосема разумен и многу рационални. Сепак, не сите сопственици на парцели знае што процентот на бетонски мешавини со проекции мора да се почитуваат во производството на високо-квалитетни малтер. Всушност, сè е прилично едноставна. Одземе од мешавина на 1 дел песок и чакал и наместо да додаваат повеќе од 2 дела напуштање.

Многу приватни програмери, исто така се заинтересирани за можноста за подготовка на бетон од песок чакал мешавини и најсоодветниот дел од составот со содржината на таквите компоненти. Дома, решението може да бидат подготвени, водени од односот на 1: 8. Во овој случај, процентот на песок и чакал и цемент за изградба составени од 1 дел цемент и 8 делови на висок квалитет на песок и чакал. Овој однос е одамна калибрирани од страна на многу специјалисти професионални и е најстариот оптимална.

Пресметка на конкретни смеса пропорции за фондации

цемент

Во зависност од составот на минерали разликуваат: Портланд цемент, алуминиумските цемент, магнезиум цемент, помеша цементи, цемент киселина,

Поврзани видеа "Колибри завртка PX цена"

Точната пропорции на конкретни микс за фондацијата е пресметано со основната формула. Цемент земени од сите степени, чист песок и чакал на високо ниво во однос 1: 3: 5. Во согласност со оваа формула, 10 кг цемент неопходно да се преземат на работното парче 30 килограми просеан песок и 50 кг парична казна агрегат. Во изборот на составот на конкретни микс на прво место за да се утврди уште еден важен параметар 1 - водоцементен сооднос. Силата на бетон е целосно зависна согласност со точната пропорции на цемент и вода. Вода мора да се додаде до формирањето на еластична маса. Што е најважно - не заборавајте дека износот на свежа вода додадена на вишокот, често доведува до намалување на силата на излечи бетон.

Пресметка на конкретни смеса пропорции за основање со чакал е извршена имајќи ги во предвид голем број на важни фактори:

  • фракции на чист песок и чакал;
  • финост модул на чакал и песок;
  • квалитетот на компоненти и нивната густина;
  • водоотпорност;
  • силна отпорност на мраз;
  • мобилност.

Најчесто бетон произведена со помош на цемент марки M400 и M500. Смесата се додава квалитативна шут, песок и разни адитиви, пред антифриз.

Видеа на тема: "Мобилни Бетонски растенијата CD-15 од ZZBO производител"

Со користење на различен број на компоненти со различните трошоци како резултат може да се добијат истите проектирано конкретни бренд. Да се ​​добие повисок ранг на конкретно решение е да се зголеми потрошувачката на цемент.

Бетонски пониски оценки, на пример, M100 и M150, се однесува на група на лесен бетон. Затоа, тоа е најчесто се користат во подготвителната фаза во изградбата на бетонски конструкции.

Видео на "агли завртка транспортери"

За градежни материјали мешавина мора да биде темелно се меша компоненти во однапред одредени пропорции. Песок се истури на рамна, чиста површина, се додава цемент и сè е измешаат. Сите компоненти се измешаат, се додека не се добие хомогена смеса сува состав, на која се додава на потребната количина на вода и се што се меша темелно.

Добие оптимална бетонски мешавини со потребните карактеристики и квалитет, доволно силно дома, бидејќи да се најде оптимално пропорции дома без помош на современа опрема е многу тешко. Затоа е многу полесно и подобро да нарачате дел на испорака од фабриката директно на нивниот сајт.

Обидете се да се подготви како количината на малтер може да се користи за 1 ден на градежништвото, бидејќи во текот на денот на бетонот се здобие со одредена моќ, тоа нема да се користи на друго место.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Се користат во градежништвото и материјали потрошувачка по 1м3 од бетонСе користат во градежништвото и материјали потрошувачка по 1м3 од бетон
Избор и пресметка на цементИзбор и пресметка на цемент
Составот на бетон M200: колку и што ви требаСоставот на бетон M200: колку и што ви треба
Потрошен материјал за 1 м3 бетон: пресметување на резултатотПотрошен материјал за 1 м3 бетон: пресметување на резултатот
Како да се подготви конкретни услови за развојКако да се подготви конкретни услови за развој
Пресметката на износот на цемент и бетон потрошувачка на кубенПресметката на износот на цемент и бетон потрошувачка на кубен
Како да се пресмета износот на цемент по 1м3 решение?Како да се пресмета износот на цемент по 1м3 решение?
Како да се подготват своите конкретни?Како да се подготват своите конкретни?
Како да се класифицираат на конкретни?Како да се класифицираат на конкретни?
Бетон OPGS: процентот и составотБетон OPGS: процентот и составот
» » » Пресметка на конкретни компоненти

ma.gurustroykix.ru
Поправки Изградба Градежни материјали Инструменти Бања Арбор Куќата Врати Камен Камин Канализација Рамка куќи Климата во куќата Ковање Уредување Скали Санитарна инженеринг Заварување и Задна Оранжерии Топлина во домот Тераса Цевки Фенг шуи Финансии Електрична енергија